بيمارستان مرکز بهداشت آزمايشگاه مرکزي اورژانس 115

مناسبت ها

خجسته ميلادحضرت مهدي (عج) صاحب العصر و الزمان و روزجهاني مستضعفان، برمنتظران آن حضرت مبارك باد.

شعار هفته سلامت 1398: مراقبت های اولیه بهداشتی، راهی به سوی پوشش همگانی سلامتراهنماي دريافت خدمات
اطلاعيه ها


لينک هاي مفيددانلود ها


بخش نامه های کاربردی
آموزش کارکنان
واحدهای ستادی


آمار بازدیدکنندگان

بازدیدکنندگان آنلاین : 65

بازدیدکنندگان امروز : 39

بازدیدکنندگان دیروز : 61

بازدیدکنندگان کل : 470313

 
امام علي(ع):هر کس به خدا توکل کند، دشوارى‏ها براى او آسان مى‏شود و اسباب برایش فراهم مى‏گردد.
برگزاری جلسه هماهنگی بزرگداشت هفته سلامت 98


در راستای بزرگداشت هفته سلامت، روز شنبه مورخ 31/1/98 جلسه هماهنگی داخلی با حضور رئیس مرکز بهداشت و جمعی از کارشناسان مسئول واحدهای بهداشتی در مرکز بهداشت اردکان برگزار شد.
در این جلسه دکتر اعلایی رئیس مرکز بهداشت درخصوص پوشش همگانی سلامت، چگونگی ارتقای بعد کمی و کیفی آن صحبت کرد و گفت: برای ارتقاء کیفیت پوشش خدمات بحث پایش فنی، پرداخت مبتنی بر عملکرد، پرداخت از جیب برای مردم و ارزش گزاری خدمت تأثیر گزار است و به انجام نوبت دهی و معرفی بسته های خدمات و ارزش گزاری خدمات تأکید کرد. وی با اشاره به روزشمار عناوین روزهای هفته سلامت به چگونگی اجرای آنها پرداخت و با توجه به اظهار نظرات هر یک از حاضرین، مواردی در راستای آموزش و اطلاع رسانی به مردم و اجرای برنامه های مداخله ای جهت حل مشکلات بهداشتی شهرستان به تصویب رسید.

ادامه ...


تبیین برنامه های هفته سلامت و طرح سراج در اولین جلسه شورای سلامت سال 98


نظر به انتخاب هفته اول اردیبهشت ماه به عنوان هفته ملی سلامت، روز چهارشنبه مورخ 28/1/98، جلسه شورای سلامت با هدف تبیین برنامه های هفته سلامت و معرفی طرح سراج با حضور سرپرست فرمانداری، معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی فرماندار و جمعی از مسئولین و نمایندگان ادارات شهرستان در سالن شهید حنیف فرمانداری ادکان برگزار شد.
در این جلسه امهندس جدیدی سرپرست فرمانداری درخصوص شعار امسال سازمان جهانی بهداشت مبنی بر مراقبت های اولیه بهداشتی راهی به سوی پوشش همگانی سلامت و اهمیت ارتقای خدمات بهداشتی حتی در پایین ترین سطوح مطالبی عنوان کرد.
سپس خانم دکتر کرمانیان معاون فرماندار در سخنانی به اهمیت مراقبت های اولیه بهداشتی در سلامت جامعه پرداخت و گفت: خدمات باید سلامت محور باشد نه درمان محور، لذا اهیمت دادن به بهداشت و پیشگیری بسیار ارزشمندتر از درمان است. وی ادامه داد: سلامت اجتماع محور است و به مشارکت مردمی و همکاری بین بخشی جهت شناسائی، اولویت بندی و حل مشکلات نیاز اساسی دارد.
در ادامه دکتر پورهاشمی اردکانی مدیر شبکه بهداشت و درمان با اشاره به اینکه رعایت اصول مراقبت های اولیه (PHC) اثربخش ترین کار در ارتقای سلامت جامعه است گفت: پائین بودن سواد سلامت، خوددرمانی و شیوع بالای بیماری های غیرواگیر ناشی از عدم رعایت اصول PHC است. وی خاطر نشان کرد: در کشور ما با وجود احداث مراکز و خانه های بهداشت در کلیه نقاط کشور و دسترسی بالا در ارائه خدمات سلامتی و کنترل و حذف بسیاری از بیماری های واگیر، متأسفانه شاهد روند رو به رشد بیماری هایی هستیم که با سبک زندگی مردم آمیخته شده است.
وی درخصوص طرح سراج (سلامت روانی اجتماعی جامعه) و چگونگی اجرای آن بصورت پیشگام در شهرستان اردکان گفت: در بسته اقدام برای جامعه طرح سراج، اقداماتی نظیر تشکیل شورای فرمانداری و انعقاد تفاهم نامه مشترک با ادارات، طرح برنامه در خانه مشارکت با حضور نمایندگان ادارات و سازمان مردم نهاد، استقرار بسته خود اتکایی و تشکیل کمیته راهبردی باید صورت گیرد. در پایان هر یک از حاضرین نقطه نظرات و برنامه های پیشنهادی درخصوص بزرگداشت هفته سلامت را عنوان که موارد توافق شده مصوب شد.

ادامه ...


حضور تیم پایش حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه در اردکان


تیم پایش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با حضور معاون امور بهداشتی دانشگاه و  مدیر گروه های معاونت بهداشتی در روز چهارشنبه مورخ 21 فروردین با هدف بازدید، بررسی و پایش واحدهای مختلف بهداشتی ستادی و محیطی شهرستان در اردکان حضور یافتند.
در جلسه پایانی پایش شهرستانی پس از بازدید تعدادی از مراکز شهری و روستایی شهرستان، دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت درمان شهرستان اردکان ضمن عرض تشکر از حضور تیم پایش معاونت بهداشتی به بیان برخی مشکلات واحدهای بهداشتی پرداخت.
پس از ارائه گزارش هر یک از مدیرگروه های بهداشتی حوزه معاونت بهداشتی از بازدید خود، دکتر دهقانی معاون بهداشتی دانشگاه نیز ضمن تشکّر متقابل از مجموعه مدیریت و کارکنان مرکز بهداشت شهرستان اردکان ضمن ارزیابی مثبت و خوب کارشناسان ستادی استان از وضعیت ارائه خدمات بهداشتی در شهرستان اردکان، از همه همکاران خواست تا در سال جدید با جدّیّت بیشتر در ادامه مسیر خدمت رسانی قدم بردارند. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در این جلسه با ارائه توضیحاتی درخصوص مشکلات مطرح شده، درخصوص رفع این مشکلات، قول مساعدت لازم را داد.

ادامه ...


برگزاری اولین جلسه کمیته صیانت از حقوق شهروندی و کارکنان در سال 98


کمیته صیانت شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در روز پنج شنبه مورخ 22 فروردین با حضور اعضاء تشکیل شد. در ابتدای این جلسه دکتر پورهاشمی بر تشکیل منظم جلسات و لزوم آگاهی از حقوق متقابل کارکنان و مراجعین تأکید نمود. در این جلسه با مروری بر دستورالعمل های 12 گانه صیانت، اعضای کمیته به بررسی و ارائه نظرات تکمیلی خود پرداختند.
لازم به ذکر است جلسه کمیته صیانت با هدف بررسی مشکلات و ارائه راهکارهای کاربردی در حیطۀ حفظ و ارتقای حقوق متقابل کارکنان و مراجعین در بخش های مختلف حوزه بهداشت و درمان در بازه زمانی مختلف تشکیل می شود.

ادامه ...


برگزاری جلسه بررسی شاخص های بهداشتی در مرکز بهداشت اردکان


با هدف ارزیابی فعالیت های بهداشتی در سال 97 و ارائه چشم انداز در سال جدید، جلسه ارائه شاخص های بهداشتی توسط کارشناس مسئولان مرکز بهداشت شهرستان اردکان با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان و رئیس مرکز بهداشت در دفتر ریاست مرکز بهداشت تشکیل شد.
در ابتدای این جلسه که در تاریخ 22 فروردین برگزار شد،دکتر پورهاشمی ضمن تشکر و قدردانی از تلاش همه همکاران در حوزه ستاد و واحدهای محیطی در سال گذشته، بررسی و تحلیل مستمر شاخص ها و برنامه ریزی در راستای رفع موانع موجود را بسیار مهم دانست و اظهار امیدواری کرد در سال جاری برنامه ها منسجم تر ادامه یابد. سپس دکتر اعلائی رئیس مرکز بهداشت شهرستان، با اشاره به اهمیت بهبود شاخص های عملکردی حوزه بهداشت و تاثیر آن در اختصاص اعتبارات جاری، از کارشناسان مسئول خواست تا با کمک و همیاری در واحدهای مختلف و در گروه های تحت پوشش خود نسبت به این مهم اقدام کنند.
در ادامه این جلسه که هر یک از کارشناسان مسئول حوزه ستاد به تحلیل وضعیت های شاخص های عملکردی خود و ارائه پیشنهادات در راستای بهبود شاخص های عملکردی پرداختند.

ادامه ...


برگزاری کمیته ورزش کارکنان مرکز بهداشت شهرستان اردکان


با حضور رئیس مرکز بهداشت، جلسه کمیته ورزشی کارکنان مرد مرکز بهداشت شهرستان اردکان در دفتر رئیس مرکز بهداشت برگزار شد. در این جلسه که در روز سه شنبه مورخ 20 فروردین و با هدف ساماندهی فعالیت های ورزشی کارکنان تشکیل شد، دکتر اعلائی رئیس مرکز بهداشت اردکان و مسئول کمیته ورزش کارکنان شهرستان ضمن تشکّر از اقدامات خوب صورت گرفته  این حوزه در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان و نقش ورزش در پویایی هر چه بیشتر و نشاط شغلی، بر لزوم دسترسی این امر در بین کارکنان و حل مشکلات موجود از جمله درخصوص نحوه حضور کارکنان تأکید کرد.
در ادامه این جلسه نظرات و راهکارهای اعضا در مورد برنامه های سال جاری در حوزه ورزش با مبنای تهیه تقویم ورزشی سال جدید در اسرع وقت ارائه شد.

ادامه ...


کاهش آمار تصادفات منجر به جراحت در جاده های مواصلاتی شهرستان اردکان


کاهش 24 درصد آمار تصادفات منجر به جراحت در جاده های مواصلاتی شهرستان اردکان از 28 اسفند 97 تا 10 فروردین 98
به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان، آمار تصادفات و واژگونی منجر به جراحت در جاده های مواصلاتی شهرستان از تاریخ 28 اسفند 1397 تا 10 فروردین 1398، از تعداد 25 مورد در مدت مشابه در سال گذشته، با کاهش 24 درصدی به 19 مورد رسیده است. همچنین تعداد مصدومین حوادث ترافیکی نیز با کاهش 31 درصدی، از تعداد 61 مورد در سال گذشته به 42 مورد کاهش یافته است. خوشبختانه در ایام تعطیلات نوروزی تاکنون فوتی در صحنه حادثه نداشته در حالیکه در سال گذشته 2 مورد فوت در صحنه اتفاق افتاده بود.

ادامه ...


اقدامات انجام شده توسط واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت اردکان در طرح بسیج سلامت نوروزی


در راستای اجرای طرح بسیج سلامت نوروزی، کارشناسان بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان اردکان از تاریخ 20/12/97 تا 9/1/98 در قالب 115 اکیپ بازرسی و 885 ساعت کاری از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی بازدید و اقداماتی به شرح زیر انجام شده است.
ـ تعداد 684 مورد بازرسی به صورت شیفت های صبح و عصر در ایام تعطیل و غیر تعطیل؛
ـ صدور 13 مورد اخطار بهداشتی؛
ـ معرفی 6 نفر از متصدیان به مراجع قضایی؛
ـ تعطیل نمودن یک مورد مکان کسب به دلیل عدم رعایت موازین بهداشتی؛
ـ جمع آوری و معدوم  کردن مقدار 1295 کیلوگرم مواد غذایی فاسد و تاریخ گذشته و قاچاق؛
ـ نمونه برداری از مواد غذایی به تعداد 57 مورد؛ 
ـ رسیدگی به 17 مورد شکایت دریافت شده از طریق سامانه 190 وزارت بهداشت؛
ـ برخورد با فروشندگان دوره گرد مواد غذایی به تعداد 43 مورد؛
ـ بازدید مشترک به اتفاق نمایندگان ادارات تعزیرات حکومتی، دامپزشکی و اماکن نیروی انتظامی از مراکز اقامتی، پذیرایی، رستوران ها و ... به تعداد 24 مورد.
لازم به ذکر است طرح سلامت نوروزی از تاریخ 20/12/97 شروع و تا تاریخ 20/1/1398 ادامه خواهد یافت.

ادامه ...


بازدید نوروزی سرپرست فرمانداری اردکان از بخش های مختلف بیمارستان ضیایی


به گزارش روابط عمومی بیمارستان ضیایی، علیرضا جدیدی سرپرست فرمانداری با حضور در بخش های مختلف بیمارستان ضمن عرض تبریک سال نو و تشکر و قدردانی از پرسنل و عیادت از بیماران، از پروژه های در حال ساخت بیمارستان از جمله فاز ۲ بلوک زایمان، طرح توسعه اورژانس و دیالیز بازدید و از نزدیک در جریان روند این پروژه ها قرار گرفت.
این بازدید با همراهی مسئولین بیمارستان و مسئول کمیته رسیدگی به خدمات نوروزی شهرستان صورت گرفت.

ادامه ...


بازدید نوروزی مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد از بیمارستان ضیایی


دکتر محمد حسین زارع مدیر درمان دانشگاه و هیئت همراه از بیمارستان ضیائی بازدید نمودند. وی باحضور در بخش های بیمارستان، ضمن تبریک سال نو و عرض خداقوت به پرسنل، روند ارائه خدمات به مراجعین در ایام نوروز را مورد بررسی قرار داد. ایشان با تشکر از اقدامات انجام شده و درحال انجام، روند ارائه خدمات را خوب ارزیابی نمود.


ادامه ...


آمار فعالیت های انجام گرفته بیمارستان ضیائی اردکان در چهار روز اول سال ۹۸


کلیه پزشکان متخصص و فوق تخصص در ایام تعطیلات به صورت آنکال در دسترس بیماران  هستند.
به گزارش روابط عمومی بیمارستان ضیایی، کریمی مدیر پرستاری ضمن تبریک سال نو و عرض خداقوت به همکاران و آرزوی سلامتی برای کلیه بیماران با اشاره به خدمت رسانی بدون وقفه به بیماران  اورژانسی و انجام کلیه خدمات کلینیکی و پاراکلینیکی جهت مراجعین به اورژانس، فعال بودن واحدهای رادیولوژی، آزمایشگاه، اتاق عمل، بخش های بستری، بخش های پشتیبانی و... آماری از فعالیت های انجام گرفته در چهار روز اول سال ۹۸را ارائه داد:
🔸 تعداد کل مراجعین به اورژانس ۱۷۹۰ نفر
🔸 تعداد بیماران سرپایی اورژانس:۱۵۸۵ نفر
🔸 تعداد بیماران بستری شده در  اورژانس ۲۰۵ نفر
🔸 تعداد مصدومان ترافیکی:۲۷ مورد
🔸 تعداد احیا:۱ مورد که موفق بوده است
🔸 تعداد اعزام:۳مورد ترومایی به بیمارستان رهنمون و یک مورد به ICU بیمارستان میبد به علت پر بودن ICU بیمارستان
🔸 تعداد اعمال جراحی : ۹۳ مورد
🔸 تعداد دیالیز انجام شده:۶۸ مورد
🔸 تعداد بیماران بستری در بخش:۲۶۵ مورد
🔸 تعداد خدمات پاراکلینیکی انجام شده:۶۳۳ مورد
🔸 تعداد نوزادان متولد شده:۲۱ مورد

ادامه ...


آمار فعالیت پایگاه های اورژانس 115 شهرستان اردکان در اسفند ماه 1397


فمن احیاها فکانما احیاء الناس جمیعا
هر که نفسی را حیات بخشد مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده(سوره مائده، آیه ۳۲)
آمار ماموریت های اسفند ماه سال ۹۷ اورژانس۱۱۵اردکان و توابع؛
🚑🚑 تعداد کل ماموریت اردکان و توابع::: ۴۵۷
🚑 اورژانس۱۱۵اردکان "
تعداد کل ماموریت: ۲۸۳
تعدادماموریت تصادفی: ۹۸
تعدادماموریت غیر تصادفی: ۱۸۵
تعداد فوتی: ۵

🚑 اورژانس۱۱۵ ترک آباد "‌
تعداد کل ماموریت: ۵۱
تعداد ماموریت تصادفی: ۱۷
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۳۴
تعداد فوتی: --

🚑 اورژانس۱۱۵عقدا "
تعداد کل ماموریت: ۵۶
تعداد ماموریت تصادفی: ۱۸
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۳۸
تعداد فوتی: --

     🚑 اورژانس۱۱۵چوپانان "
تعدا کل ماموریت: ۱۸
تعداد ماموریت تصادفی: ۱۳
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۵
تعدادفوتی: --

🚑 اورژانس۱۱۵خرانق "
تعداد کل ماموریت: ۲۳
تعداد ماموریت تصادفی: ۵
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۱۸
تعداد فوتی: --

🚑 اورژانس۱۱۵ساغند "
تعداد کل ماموریت: ۱۵
تعداد ماموریت تصادفی: ۲
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۱۳
تعداد فوتی: --

🚑 اورژانس۱۱۵رباط "‌
تعداد کل ماموریت: ۱۱
تعداد ماموریت تصادفی: ۲
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۹
تعداد فوتی: --

ادامه ...


برگزاری دومین جلسه خانه مشارکت مردم در سلامت شهرستان اردکان


طبق هماهنگی صورت گرفته و با همکاری فرمانداری، روز شنبه مورخ 25/12/97، دومین جلسه خانه مشارکت مردم در سلامت شهرستان اردکان با حضور معاون سیاسی اجتماعی فرماندار، مسئولین شبکه بهداشت و جمعی از نمایندگان منتخب سازمان ها و انجمن های مردمی در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان اردکان برگزار شد. در این جلسه ابتدا خانم دکتر کرمانیان معاون سیاسی امنیتی اجتماعی فرمانداری، بحث پیشگیری وراه اندازی این تشکیلات جهت بررسی مشکلات بهداشتی مردم را مهم برشمرد و حضور نمایندگان مردمی و دولتی را بازوی اجرایی قوی جهت انجام کار دانست و خاطر نشان کرد: خانه مشارکت مظهر جامعه مدنی است و تبلور مشارکت و همکاری بین بخشی در حل مشکلات مردم است.سپس دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان،  با تأکید بر تأمین سلامت و رفاه مردم و نقش مؤثر کلیه ارگان ها در تحقق این هدف گفت: مردم باید در سرنوشت خود دخیل باشند و با نظارت، همکاری و دخالت مستقیم آنها برنامه ریزی و اجرای طرح ها صورت گیرد.
وی با اشاره به روند تشکیل خانه مشارکت اهداف و برنامه های سلامت محور این تشکل را متذکر شد و گفت: تسهیل دستیابی به اهداف برنامه جامع سلامت، توانمندسازی مردم در ارتقای سلامت خود و محیط دسترسی آسان به گروه های مردمی به ویژه گروههای آسیب پذیر و مشارکت آنها در تدوین، اجرا و پایش و ارزشیابی طرح های ارتقای سلامت از جمله اهداف کلی تشکیل خانه مشارکت است. وی اشاره ای به طرح سراج یعنی سلامت روانی و اجتماعی کرد و همکاری نمایندگان منتخب خانه مشارکت را در دستیابی به اهداف این طرح و پیشگیری و کنترل مشکلات سلامت روانی، مهم دانست.
در ادامه دکتر اعلایی رئیس مرکز بهداشت، با اشاره به طیف سلامت و ارائه آمار برخی بیماریهای شایع، جایگاه ایران را در فروش خدمات در دنیا پایین ولی در شاخص های سلامت بسیار بالا عنوان کرد. وی خاطر نشان کرد: شاخص اصلی که در رتبه بندی کشورهای توسعه یافته مهم است شاخص عدالت در سلامت است ، در این کشورها سلامت محور قرار گرفته و با مطالبه گری صحیح مردم برنامه های مشارکتی به درستی انجام می شود. وی افزود: در خانه مشارکت افراد ذی نفع وظیفه انتقال مطالبات و ایده ها، انتقال پیام ها و اخبار سلامت و شرکت در تدوین، اجرا و نظارت بر برنامه های سلامت را به عهده دارند
وی با تأکید بر برنامه های مشارکتی نظیر کانون سلامت محله گفت: کانون سلامت فاصله بین مردم و دولت را پر می کند و در کنار ارائه خدمات توسط دولت نقش مردم را درقدرت تصمیم گیری و مطالبه گری بالا می برد.
در پایان جلسه هر یک از حاضرین نقطه نظرات خود را عنوان نموده و انتخابات ما بین 6 نفر از کاندیداهای ثبت نام شده صورت گرفت و در نهایت آقای سیدمحمد هاشمی رئیس هیئت مدیره برنامه توانمندسازی جامعه برای توسعه پایدار و دبیر منتخب کانون سلامت محله چرخاب با 11 رای به سمت ریاست شورای مشارکت مردمی به مدت 2 سال انتخاب شد.

ادامه ...


اجرای بسته خدمات سلامت کارکنان دولت در ادارات، کارخانجات و دانشگاه های اردکان


همزمان با هفته سلامت مردان و طبق هماهنگی های صورت گرفته از تاریخ 1/12/97، اجرای بسته خدمات سلامت کارکنان دولت در ادارات، کارخانجات و دانشگاه های شهرستان اردکان آغاز شد. دراین برنامه که با مشارکت واحد مبارزه با بیماری ها، بهداشت خانواده و آموزش سلامت مرکز بهداشت انجام می گردد، مراقبین سلامت ضمن حضور در ادارات، کارخانجات و دانشگاه ها، نسبت به انجام سنجش سلامت، آموزش و مشاوره، تکمیل پرونده الکترونیک سلامت کارکنان در سامانه سیب و همچنین نیازسنجی بهداشتی و بررسی مشکلات اولویت دار بهداشتی آنها اقدام می نمایند.
لازم به ذکر است این برنامه در دانشکده فنی شهید بهشتی، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه اردکان و ادارات منابع طبیعی، بهزیستی، تعاون، کارو رفاه اجتماعی انجام شده و در کارخانه شیشه، و ادارات جهاد کشاورزی و کمیته امداد امام (ره) در حال انجام است.

ادامه ...


تبیین طرح کانون سلامت محلات درگردهمایی ائمه جماعت مساجد شهرستان اردکان


سه شنبه شب مورخ 14/12/97 ، مدیرشبکه بهداشت و درمان و سرپرست مرکز بهداشت با حضور در گردهمایی ائمه جماعت مساجد شهرستان اردکان در سازمان تبلیغات اسلامی، به تبیین طرح کانون سلامت محلات پرداختند. در این جلسه دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان پیرامون شیوه نامه اجرایی طرح صحبت کرد و گفت: در برنامه تحول سلامت همکاری بین بخشی و مشارکت مردم جهت حل مشکلات جامعه مد نظر قرار گرفت و یکی از راهکارهای اجرای این مهم نیز تشکیل کانون سلامت محلات است. وی افزود: اساس انجام طرح، پیوندی است که بین مردم و مسئولین بوجود می آید و از طریق بارش افکار مشکلات هر محله بررسی و اولویت بندی و در جهت رفع آنها با همکاری مسئولین و تشکّل های خیّری، سازمان های مردم نهاد و گروه های مردمی اقدام  می شود. وی با اشاره به طرح توانمندسازی در محله کوشکنو و چرخاب و علی بیک گفت: این طرح با مشارکت خاص مردم و با نظارت مستقیم دکتر ملک افضلی اجرا شد و در چهار مقوله سواد، سلامت، اخلاق، اقتصاد کار شد. با راه اندازی بنیاد توانمندسازی برای توسعه پایدار جامعه حتی در زمینه اقتصاد هم طرح اندیشه و اعتبار اجرایی شد و در کنار برنامه های آموزشی، مشاوره و مداخلات سلامت محور در زمینه اشتغال زایی برای افراد محله به خصوص افراد آسیب پذیر اقداماتی انجام شد. در ادامه دکتر اعلائی رئیس مرکز بهداشت با اشاره به روند اجرای طرح کانون سلامت محلات گفت: سلامت حقی است همگانی که احقاق آن نیازمند پاسخگویی کلیه دستگاه ها و نهادهای دولتی و خصوصی و نیز مسئولیت پذیری تمامی اقشار جامعه در قبال سلامت خود، خانواده و اجتماع است، لذا با اجرای این طرح کانون و مجامع سلامت محله تشکیل می شود. وی افزود:کانون سلامت محله تشکل اجتماع محوری است که با مشارکت مردم در یک محله با هدف ارتقای سلامت خود، خانواده، محله و جامعه تشکیل میگردد و در جهت ترویج سبک زندگی سالم، تقویت روحیه خودباوری، شادابی، سازماندهی، توانمندی و نهادینه سازی مشارکت مردم در توسعه سلامت فعالیت می کند.
وی همکاری روحانیون به عنوان معتمدین مردم را در اطلاع رسانی اجرای برنامه، جلب مشارکت مردم مهم دانست و گفت: جهت اجرای این طرح پس از پرسشگری از خانوارهای محله و شناسایی آسیب های اجتماعی موجود، اولویت ها و نیازهای محله در جلسات بارش افکار با مردم منطقه احصاء و در کانون و مجمع سلامت با مشارکت مردم و همکاری بین بخشی بررسی و حل می شود.

ادامه ...


برگزاری اولین مجمع سلامت محله شریف آباد اردکان


در راستای راه اندازی کانون سلامت محله شریف آباد، روز پنج شنبه مورخ 9/12/97، اولین مجمع سلامت محله شریف آباد اردکان با حضور مسئولین مرکز بهداشت، دبیر و جانشین دبیر کانون سلامت محله شریف آباد و جمعی از نمایندگان دولتی و مردمی در مرکز خدمات جامع سلامت شماره 4 شهری برگزار شد. در این جلسه ابتدا دکتر پورهاشمی ضمن خوشامدگویی و بیان قدردانی از همکاری معتمدین و داوطلبین سلامت محله، همراهی مردم را در شناسایی، اولویت بندی مشکلات بهداشتی مهم ارزیابی کرد و نقش دبیران کانون سلامت در احصاء نیازهای مردم و هم افزایی با مسئولین جهت حل مشکلات با اهمیت دانست و خواستار جدیت و همکاری بیشتر مرکز خدمات جامع سلامت و کانون سلامت محله جهت رسیدگی به مشکلات مردم محله و برگزاری مجامع سلامت شد. در ادامه دکتر اعلائی افزود: در برنامه های مشارکتی باید مردم سالاری شکل بگیرد و مردم در بررسی نیازها و اولویت بندی و رفع مشکلات نقش داشته باشند. وی با بیان تجربیات اجرای طرح در منطقه اسکان یزد، پیرامون نقش دستگاههای اجرایی و تشکل های خیری به عنوان تسهیل گر صحبت کرد و خواستار شناسایی و استفاده صحیح از پتانسیل های محله شد. در این جلسه طیبه نیک کارشناس آموزش سلامت ضمن ارائه گزارشی از تحلیل پرسشگری صورت گرفته در محله شریف آباد گفت: هدف از اجرای برنامه شناسایی، بررسی و حل مشکلات و آسیب های اجتماعی مؤثر بر سلامت است که با تشکیل کانون و مجمع سلامت محله با مشارکت مردم، دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیردولتی این هدف تحقق می یابد. در پایان نیز هر یک از حاضرین نقطه نظرات خود را عنوان کردند.

ادامه ...


تشکیل اولین جلسه خانه مشارکت مردم در سلامت شهرستان اردکان


در راستای اجرای برنامه های اجتماعی شدن سلامت، روز شنبه مورخ 11/12/97، اولین جلسه خانه مشارکت مردم در سلامت شهرستان اردکان با حضور مهندس جدیدی سرپرست فرمانداری، مهندس خیاطان کارشناس امور اجتماعی معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد و جمعی از مسئولین ادارات ذیربط و نمایندگان منتخب عضو خانه مشارکت شهرستان در سالن اجتماعات دانشکده طب ایرانی برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان ضمن تبریک انتصاب مهندس جدیدی به عنوان سرپرست فرمانداری و خیرمقدم به حاضرین، درخصوص اهمیت اجتماعی شدن سلامت گفت: سلامتی بدون همکاری بین بخشی قابل دستیابی نیست و در طرح تحول بهداشت با اجرای برنامه های خودمراقبتی به این مهم نگاه ویژه شده است. مهندس جدیدی سرپرست فرمانداری در سخنانی گفت: حلقه مفقوده و فاصله ای بین مردم و دولت است که با اجرای برنامه های اجتماع محور و مشارکت مردم در حل مشکلات محله قابل حل است. وی افزود: با توجه به طرح بازآفرینی شهری و کانون سلامت محلات و بررسی تمام ابعاد و مشکلات در محلات و شناسایی آسیب های اجتماعی محلات، ادغام این دو برنامه جهت پرهیز از موازی کاری لازم است. در ادامه دکتر اعلائی سرپرست مرکز بهداشت اردکان ضمن ارائه آمار و مقایسه برخی شاخص های جهانی خاطر نشان کرد: در حال حاضر با توجه به تغییر نسبت جمعیتی شهری به روستایی، تغییر سیمای بیماری ها ، تغییر در سبک زندگی و تغذیه مردم باید نگاهمان به سلامت در کشور تغییر پیدا کند و نقش همکاری بین بخشی و جلب مشارکت مردم به مراتب مهم تر می شود. وی با اشاره به نقش سازمان ها و دستگاه های اجرایی در پیاده سازی برنامه های نظام سلامت گفت: نظام سلامت یعنی تمام فعالیت هایی که هدف اصلی آن ها ارتقا، بازگرداندن یا حفظ سلامت است و اجزای نظام سلامت شامل منابع (انسانی، فیزیکی و تجهیزات)، عاملان نظام ( سازمان و مؤسسات تأمین مالی)، تدوین و تنظیم قوانین و مقررات و سیستم ارائه خدمات است. در پایان جلسه مهندس خیاطان کارشناس امور اجتماعی معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد درخصوص روند تشکیل و فعالیت خانه مشارکت مطالبی بیان کرد و گفت: خانه مشارکت فضایی برای تعامل شبکه های مختلف مردمی در فرآیند تدوین، اجرا و ارزشیابی برنامه های سلامت است و مسئولیت انتقال پیام ها و اخبار سلامت و انتقال مطالبات و ایده ها را به عهده دارد. در واقع در خانه مشارکت با حضور نمایندگان منتخب از حوزه های مختلف، مشکلات احصاءشده در کانون و مجامع سلامت محلات مورد نقد و بررسی قرار گرفته و به نوعی فاصله بین مردم و مسئولین کم می شود.

ادامه ...


برگزاری جلسه کمیته خدمات بهداشتی، سلامت و محیط زیست سفرهای نوروزی سال 1398


در راستای اجرای شرح وظایف دستگاه های اجرایی در ارائه هر چه بهتر خدمات به مسافرین و گردشگران تعطیلات سال نو جلسه هماهنگی کمیته خدمات بهداشت، سلامتی و محیط زیست برگزار شد. در این جلسه که در تاریخ 24 بهمن ماه به میزبانی شبکه بهداشت و درمان شهرستان و با حضور اعضا کمیته از سایر دستگاه های اجرایی شهرستان برگزارشد، ضمن بیان مشکلات و نقاط قوت دستگاه ها در حفظ و تامین سلامت گردشگران بر هماهنگی حداکثری بین بخشی درخصوص اقدامات مرتبط با سلامت مسافران نوروزی قبل از هر اقدامی تاکید گردید.

ادامه ...


دیدار جمعی از مسئولین بهداشت و درمان شهرستان اردکان با همکار بازنشسته


در ادامه برنامه دیدارهای دوره ای از بازنشستگان شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان و به مناسبت گرامیداشت چهلمین سال انقلاب اسلامی و در راستای برنامه های دهه فجر، روز پنج شنبه مورخ 25 ماه از بازنشستگان ایثارگر شبکه، آقایان حسین بهجت منش و محمد حسن رشیدی تکریم شد. در این دیدار که جمعی از مسئولین شبکه بهداشت و درمان حضورداشتند بر هر چه بیشتر زنده نگه داشتن یاد و خاطره همکاران ایثارگر تاکید شد..

ادامه ...


برگزاری جلسه هم اندیشی ارتقای خودمراقبتی جوانان در شبکه بهداشت و درمان اردکان


طبق هماهنگی صورت گرفته، روز شنبه مورخ 27/11/97، جلسه هم اندیشی درخصوص ارتقای خودمراقبتی جوانان با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان، رئیس مرکز بهداشت و پیام گزاران دانشگاه های آزاد اسلامی، پیام نور، دانشگاه اردکان، حوزه علمیه امام صادق(ع) و فاطمه الزهرا (س) در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این جلسه ابتدا دکتر پورهاشمی با اشاره به تغییر چهره بیماری ها لزوم بحث خودمراقبتی را عنوان کرد و گفت: تغییر نگرش، دیدگاه و رفتار سخت و زمان بر است لذا با اجرای برنامه خودمراقبتی در طرح تحول سلامت برای هرگروه هدف خاص سفیر سلامت تعریف شده که با توانمندسازی آنها آموزش ها بصورت آبشاری انجام می شود. وی با تأکید بر مزایای برنامه خودمراقبتی افزود: با انجام خودمراقبتی، بسیاری از هزینه های درمانی و توانبخشی تعدیل می شود.
در ادامه دکتر اعلایی افزود: در کنترل بیماری ها بسیاری از مولفه ها از جمله آموزش تأثیرگزار است. روند ابتلا به بیماری ها زمان بر است و طی بازه زمانی طولانی شکل می گیرد و کاهش طول عمر و بی کیفیتی زندگی ناشی از سبک زندگی ناسالم است. وی با اشاره به هزینه های هنگفت تشخیص و درمان بیماری ها، مراقبت از خود را بسیار مهم دانست. وی شورای ارتقای سلامت در ادارات را راهکار مناسبی جهت اجرای برنامه های سلامت محور در سازمان ها دانست و تاکید کرد: پیام گزار سلامت به عنوان مروج سلامت در سازمان خود وظیفه جلب حمایت و عملیاتی کردن برنامه های سلامتی را به عهده دارد.
سپس طیبه نیک کارشناس آموزش سلامت پیرامون روند اجرای برنامه خودمراقبتی سازمانی و آمار جذب سفیران سلامت دانشجو و طلبه گزارشی ارائه نمود و خواستار همکاری پیام گزاران سلامت در تشکیل شورای ارتقای سلامت، شناسائی مشکلات اولویت دار، تدوین برنامه عملیاتی و ... و همچنین جذب و توانمندسازی سفیران سلامت شد. درپایان پس از بحث و تبادل نظر حاضرین مواردی به شرح زیر به تصویب رسید.
- جذب و توانمندسازی 10% دانشجویان و طلاب علاقه مند و توانمند به عنوان سفیر سلامت دانشجو و طلبه
- برگزاری جشنواره و نمایشگاه سلامت (پویائی جمعیت و خطرسنجی بیماری های قلبی عروقی) با همکاری سفیران سلامت    
- همکاری با مرکز بهداشت در اجرای بسته سلامت پایه کارکنان و اختصاص پاس اداری به کارکنان جهت مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت محل سکونت خود و تکمیل پرونده سلامت
- تشکیل شورای ارتقای سلامت و نیازسنجی اولویت های بهداشتی مرتبط با کارکنان و محیط کار و تدوین برنامه عملیاتی برای مشکل اولویت دار
 و....

ادامه ...


حضور مدیر شبکه بهداشت درمان شهرستان اردکان در برنامه تریبون خدمت رسانی


در راستای گرامیداشت ایام دهه فجر و بنا به هماهنگی صورت گرفته توسط مسئولین ذیربط، دکتر پورهاشمی در برنامه تریبون خدمت رسانی در مسجد زیرده اردکان حضور یافت. در این برنامه که در تاریخ  جمعه نوزدهم بهمن ماه اجرا شد، پس از ارائه دستاوردهای حوزه سلامت بعد از انقلاب در شهرستان که با توضیحات دکتر پورهاشمی و پخش ویدئو کلیپ همراه بود، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان و مدیر بیمارستان ضیایی به پرسش های مردم درخصوص مشکلات حوزه بهداشت و درمان مردم پاسخ دادند.

ادامه ...


آشنایی دانش آموزان دبستان میراب زاده اردکان با نحوه اصلاح الگوی مصرف مواد غذائی


در راستای برگزاری دوره های آموزش اصلاح الگوی مصرف در مدارس، روز شنبه مورخ 13/11/97، جلسه آموزش نحوه اصلاح الگوی مصرف با حضور معلمین و دانش آموزان دبستان میراب زاده برگزار شد. در این جلسه خانم عابدی و آقای کمالی کارشناسان نظارت بر مواد غذایی شبکه بهداشت و درمان درخصوص آشنایی با برچسب اصالت، نشانگرهای رنگی، تاریخ تولید و انقضاء محصولات، سیب سلامت، علامت استاندارد مطالبی بیان کرده و گفتند: اصلاح الگوی مصرف باعث حفظ سلامتی و افزایش طول عمر می شود و با توجه به اینکه تغذیه از جمله نیازهای بنیادی جامعه بشری است، تأمین آن در مقوله امنیت و بهداشت غذایی نهفته است. تأمین غذای با کیفیت و سالم از نیازهای مهم جامعه است، لذا درخصوص رعایت حقوق مصرف کننده، آموزش افراد برای آشنایی با مواد غذایی سالم، استاندارد، سلامت محصول و ... لازم است. ارتقای آگاهی در زمینه نشانگرهای رنگی تغذیه ای که هشدارهای لازم درخصوص میزان مصرف قند، چربی، نمک و اسیدهای چرب ترانس و یا استاندارد ماده غذایی تولید شده و همچنین لوگوی سیب سلامت که آشنایی با پروانه بهداشتی ساخت است نیز از دیگر مباحث مهمی است که باید مدنظر قرار گیرد.

ادامه ...


فراخوان اجرای برنامه واکسیناسیون فلج اطفال کودکان در شهرستان اردکان


نظر به وجود بیماری فلج اطفال در دو کشور افغانستان و پاکستان، بهترین راهکار برای پیشگیری از بروز این بیماری در کشور، واکسیناسیون فلج اطفال است. این واکسن به دو صورت خوراکی (قطره) و تزریقی تولید می‌شود و هر دو نوع این واکسن کاربردی است. در سال ۹۴ در کمیته کشوری ایمن سازی با واکسیناسیون در کشور، تزریق یک نوبت واکسن فلج اطفال در ۴ ماهگی برای کودکان تصویب شد. با تلاش بهورزان،کارشناسان بهداشت و مراقبین سلامت به مراحل نهایی ریشه کنی فلج اطفال رسیده‌ایم و بنابر توصیه سازمان جهانی بهداشت به همه کشورهای دنیا، به منظور افزایش و اطمینان از سطح ایمنی کودکان، واکسن تزریقی فلج اطفال به برنامه واکسیناسیون فلج اطفال خوراکی افزوده می‌شود. 
در سال ۹۵، برای استان‌های همجوار با کشورهای افغانستان، پاکستان و استان‌های پر تردد مهاجر از این دو کشور، تزریق واکسن فلج اطفال در ۴ ماهگی انجام شد، ولی برای سایر استان‌ها امکان تأمین واکسن تزریقی فلج اطفال به دلیل کمبود این واکسن ممکن نبود.
خوشبختانه فرصتی فراهم شده است تا یک نوبت واکسن تزریقی فلج اطفال، برای کودکان متولد 1/1/1395 تا 20/2/97 که واکسن تزریقی فلج اطفال دریافت نکرده‌اند، تزریق واکسن مذکور صورت پذیرد .لذا از والدین محترم دارای فرزند در سنین مذکور دعوت می شود هر چه سریع تر با در دست داشتن کارت واکسن فرزند خود به نزدیک ترین مراکز و پایگاه سلامت محل سکونت خود مراجعه نمایند.            مرکز بهداشت شهرستان اردکان

ادامه ...


بازدید کارشناسان حوزه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت از برنامه کانون سلامت محلات اردکان


روز یکشنبه مورخ 7/11/97، تیم ناظرین معاونت اجتماعی وزارت بهداشت متشکّل از خانم ها دکتر توحیدی، دکتر غیاثی پور، دکتر مولوی از کانون سلامت شریف آباد اردکان بازدید کردند. در این برنامه که با حضور مسئولین معاونت اجتماعی وزارت بهداشت و استان، مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان، رئیس مرکز بهداشت، رئیس هیئت مدیره بنیاد توانمندسازی جامعه و جمعی از داوطلبین سلامت فعال و معتمدین محله برگزار شد، ابتدا دکتر توحیدی مطالبی در زمینه اهمیت اجرای برنامه های سلامت محور با حضور و مشارکت مردم بیان نمود و گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران اساساً مبتنی بر حضور و مشارکت مردم شکل گرفته و در وزارت بهداشت با اصل قرار دادن مشارکت جامعه و همکاری بین بخشی به عنوان یکی از اصول PHC جامعه را توانمند می کند تا شیوه های زندگی سالم را آموخته و تأثیر زیادی در سلامت کشور داشته باشند. در ادامه گزارشی از روند راه اندازی و اجرای برنامه کانون سلامت محله شریف آباد همراه با ارائه مستندات اجرایی توسط کارشناس آموزش سلامت ارائه  و در پایان مسئولین نسبت به بازدید و پایش کانون اقدام و از زحمات مجریان برنامه و دبیر کانون در استقرار کانون سلامت در راستای سلامت مردم محله تشکّر و قدردانی کردند.
همچنین در ادامه برنامه تیم وزارت از بنیاد توانمندسازی جامعه برای توسعه پایدار واقع در بافت تاریخی محله چرخاب بازدید و چگونگی اجرای برنامه های مشارکتی با مردم مورد بررسی قرار گرفت.

ادامه ...


برگزاری شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان اردکان


روز چهارشنبه مورخ 26/10/97 ، جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی با دستور کار بررسی موضوعات اولویت دار حوزه سلامت جهت طرح در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور، تشکیل و استمرار فعالیت شوراهای ارتقای سلامت کارکنان در ادارات و سازمان های دولتی و غیردولتی، برنامه ریزی جهت توسعه برنامه ورزش های همگانی در ادارات به منظور تحرک، نشاط و بهره وری لازم در ادارات با حضور معاون اجتماعی امنیتی فرماندار و اعضای شورای سلامت در سالن شهید حنیف فرمانداری برگزار شد.
در این جلسه ابتدا دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان ضمن تبیین دستور کار جلسه درخصوص لزوم اجتماعی شدن سلامت و جلب همکاری مردم و مسئولین و دستگاه های اجرایی در مرتفع سازی مشکلات، لزوم تشکیل شورای ارتقای سلامت در ادارات در راستای اجرای برنامه خودمراقبتی سازمانی با هدف ارتقای سلامت کارکنان و بهبود محیط کار سالم،  تشکیل شورای پیام گزاران سلامت و همکاری ادارات در معرفی پیام گزار سلامت و برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی جهت توانمندسازی آنها صحبت کرد. 
سپس دکتر اعلائی رئیس مرکز بهداشت در زمینه چگونگی تدوین بیان مسئله برای مشکلات و موضوعات اولویت دار حوزه سلامت در ادارات، چگونگی اولویت بندی مشکلات بر اساس معیارهای مقبولیت، هزینه اثربخشی، قابلیت اجرا، مقبولیت سیاسی و.... آموزش های لازم را ارائه و خواستار شناسائی موضوعات اولویت دار حوزه سلامت و بررسی علل و عوارض ایجاد کننده مشکلات شد.  در ادامه دکتر کرمانیان معاون سیاسی امنیتی اجتماعی فرماندار خواستار همکاری ادارات در معرفی پیام گزاران سلامت، تشکیل شورای ارتقای سلامت و بررسی اولویت های بهداشتی در محیط کار، هماهنگی و ارسال برنامه زمانبندی به ادارات جهت اجرای بسته سلامت کارکنان بود. در پایان جلسه مسئولین  دارات به ارائه گزارش عملکرد واحد خود در زمینه برنامه ورزش کارکنان پرداختند.   

ادامه ...


آرشیو ...