بيمارستان مرکز بهداشت آزمايشگاه مرکزي اورژانس 115

مناسبت ها

هفته بسیج را گرامی می داریم.

شعار هفته سلامت 1398: مراقبت های اولیه بهداشتی، راهی به سوی پوشش همگانی سلامتراهنماي دريافت خدمات
اطلاعيه ها


لينک هاي مفيددانلود ها


بخش نامه های کاربردی
آموزش کارکنان
واحدهای ستادی


آمار بازدیدکنندگان

بازدیدکنندگان آنلاین : 37

بازدیدکنندگان امروز : 7

بازدیدکنندگان دیروز : 30

بازدیدکنندگان کل : 481428

 
امام علی (ع): راستگو با راستگویی خود به همان می رسد که دروغگو با دروغگویی خود.
آموزش پیشگیری از سوانح و حوادث کودکان ویژه مربیان مهدکودک های شهرستان اردکان


درراستای ارتقاء آگاهی مربیان مهد کودک ها، روز پنج شنبه مورخ 23/8/98، کارگاه آموزشی با موضوع چگونگی پیشگیری از سوانح و حوادث در مهد قرآنی مصباح شهرستان اردکان برگزار شد.
در این برنامه که با حضور مربیان مهد کودک های شهرستان برپا شد، حامده بهجتی کارشناس برنامه کودکان مرکز بهداشت درخصوص راه های پیشگیری از حوادث ترافیکی، راه های پیشگیری از مسمومیت در کودکان گفت: بدون تردید کودکان قادر به درک خطرات پیرامون خود نبوده و در برابر بسیاری از خطرها آسیب پذیری بیشتری دارند؛ لذا مهم ترین و بهترین روش پیشگیری، آموزش کودکان، والدین، مربیان است. در این برنامه ضمن توزیع ویژه نامه پیشگیری از سوانح، درخصوص بهداشت فردی و چگونگی پیشگیری و کنترل پدیکلوز هم مطالبی بیان شد.

ادامه ...


برگزاری جلسه هماهنگی و گزارش دهی سومین مجمع سلامت شهرستان اردکان


با توجه به آغاز اجرای دور سوم مجامع سلامت شهرستان ها، روز پنجشنبه مورخ 23/8/98، جلسه هماهنگی و گزارش دهی سومین مجمع سلامت شهرستان در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان برگزار شد. در این جلسه ابتدا دکتر پورهاشمی ضمن بیان اهمیت مجامع سلامت در بررسی چالش های سلامتی مردم، درخصوص ارائه گزارش شاخص های اصلی واحدها و تحلیل عملکرد مربوطه و بیان چالش و مشکلات اجرایی جهت ارائه در دور سوم مجمع سلامت صحبت کرد.
در ادامه دکتر اعلایی به دستور کار دور سوم مجمع سلامتی مبنی بر سواد سلامت، خود مراقبتی و سفیران سلامت پرداخت و پیرامون بررسی ابعاد مختلف سواد سلامت و پایین بودن شاخص استان یزد مطالبی بیان کرد.
در پایان پس از ارائه گزارش عملکرد، درخصوص استقرار شورای پیام گزاران سلامت ادارات و تشکیل شورای ارتقای سلامت در ادارات و چگونگی اجرای بسته های خدمات سلامت ویژه کارکنان دولت، تصمیماتی پیرامون چگونگی گزارش دهی مصوبات دور دوم و هماهنگی دستور کار دور سوم مجمع سلامت اتخاذ گردید.

ادامه ...


معرفی طرح سراج (خدمات جامع سلامت روانی و اجتماعی)


با هدف کاهش بار بیماری های روانی، انگ زدایی از بیماریهای روانپزشکی و حمایت اجتماعی از اقشارآسیب پذیر به ویژه بیماران روانی مزمن و...، طرح خدمات جامع سلامت روانی و اجتماعی( سراج)  در شش شهرستان  کشور که اردکان را نیز شامل می شود با محوریت شبکه بهداشت و درمان شهرستان و با همکاری فرمانداری از تیر ماه سال جاری در حال اجراست.
طرح سراج درسه سطح فعالیت می کند. ۱- سطح پایه: شامل غربالگری سلامت روان و سلامت اجتماعی جمعیت شهری است که همشهرسان محترم می توانند با  مراجعه به نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت شهری این خدمات را دریافت نمایند.
 ۲ - سطح تخصصی که شامل خدمات توانبخشی روزانه، مراقبت پس از ترخیص بیماران روانپزشکی مزمن، ویزیت در منزل بیماران مزمن روانپزشکی و مراقبت مشارکتی است، در کلینیک تخصصی با حضور روانپزشک، روانشناس بالینی، مددکار اجتماعی و کاردرمانگر انجام می گیرد. کلیه موارد ارجاعی که در مراکز خدمات جامع سلامت غربالگری شده اند، می توانند این سطح خدمات را دریافت نمایند.
۳- سطح سوم که به نام بسته اقدام جامعه معرفی می گردد، شامل سازمان دهی همکاری بین بخشی و جلب مشارکت مردم در ارتقای سلامت روانی و اجتماعی شهرستان از جمله تشکیل خانه مشارکت مردم است. ستاد خوداتکایی یکی از مهمترین بخش های بسته سوم سراج است که افراد نیازمند به حمایت اجتماعی می توانند پس از معرفی و ارجاع از مراکز خدمات جامع سلامت بر اساس شاخص های تعیین شده، از خدمات این ستاد که شامل معرفی برای سوادآموزی، آموزش های فنی و حرفه ای، هماهنگی برای ایجاد امکان کار و چتر حمایتی با محوریت فرمانداری است، بهره مند گردند.
شهروندان محترم  می توانند برای آشنایی بیشتر و  دریافت خدمات این طرح به واحد بهداشت روان نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت شهری محل سکونت خود مراجعه نمایند.

ادامه ...


پیام های اختصاصی مر بوط به پیشگیری از مسمومیت در کودکان


ـ داروها را دور از دید و دسترس کودکان و در ارتفاع بالا و در کمد مجهز به قفل نگه داری نمایید
- از قرار دادن دارو در کیف دستی پرهیز کنید تا مانع خورده شدن دارو توسط کودکان شود.
- داروهای خود را در مقابل چشم کودکان نخورید، چرا که کودکان از رفتار بزرگسالان تقلید می کنند و ممکن است دور از چشم والدین داروها را به دهان ببرند.
- مصرف خودسرانه داروی استامینوفن جهت درمان درد و تب بیش از مقادیر درمانی، منجر به صدمات کبدی خواهد شد.
- اگر به کودک خود دارو می دهید، به او تفهیم کنید که این دارو است و از کلماتی مثل آبنبات، شکلات و یا خوراکی استفاده نکنید.
 - مقادیر بالای برخی از داروهای به ظاهر کم خطر، می توانند برای فرد  خصوصاً کودکان و افراد مسن کشنده باشد.
- در اغلب مسمومیت های اتفاقی و یا تعمدی با داروها، برای اطلاع از نحوه انجام اقدامات اولیه، هرچه سریع تر با اورژانس 115 تماس بگیرید.

ادامه ...


استقرار پایگاه موقت بهداشتی درمانی شهید منصور عباسی در روستای توت اردکان


همزمان با حضور خیل عظیم عزاداران مراسم پایان ماه صفر در روستای توت، تیم سلامت شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان نیز به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات پرداخت .
پایگاه شهید عباسی با ارائه خدماتی از قبیل ویزیت پزشک عمومی، خدمات پرستاری، داروخانه، اورژانس 115،  بهداشت محیط، مبارزه با بیماری ها و ... فعالیت و قریب به 800  نفر از خدمات درمانی بهره مند شدند.
همچنین با نظارت کارشناسی بر اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی و آشامیدنی و... در آشپزخانه ها و موکب های مستقر  و همچنین تسهیلات بهداشتی روستا نیز در حدود 60 مورد  بازرسی به عمل آمد.
لازم به ذکر است در ایام پایانی ماه صفر در روستای توت اردکان، هزاران نفر جهت شرکت در مراسم های مذهبی این روستا حضور می یابند.

ادامه ...


برگزاری جلسه و امضاء تفاهم نامه اجرای طرح خدمات جامع سلامت روانی اجتماعی (سراج)


پیرو هماهنگی های بعمل آمده، روز سه شنبه مورخ 30/7/98، جلسه تشریح و امضاء تفاهم نامه اجرای طرح خدمات جامع سلامت روانی اجتماعی (سراج) با حضور مسئولین ادارات ذیربط و اعضای خانه مشارکت مردم در سلامت شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان اردکان برگزار شد.
در این جلسه آقای حلوائی بخشدار مرکزی درخصوص اهمیت طرح سراج و پیشگیری از آسیب های روانی اجتماعی جامعه گفت: این طرح سواد سلامت روانی را ارتقا می دهد و در زمینه اولویت بندی مشکلات روانی اجتماعی و ریشه یابی آنها و همکاری ادارات مرتبط با شبکه بهداشت و درمان در اجرای هرچه بهتر و رسیدن به اهداف عالیه آن مطالبی بیان کرد.
در ادامه دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان پیرامون چگونگی اجرای طرح گفت: این طرح با غربالگری، آموزش، پیشگیری در جهت کاهش آسیب های روانی اجتماعی جامعه اقدام می کند. وی با اشاره به برخی از آمار و شاخص ها، بار برخی بیماری ها نظیر افسردگی و اختلالات اضطرابی را بالا دانست و گفت: در این طرح سه بسته شامل خدمات سلامت روانی اجتماعی پایه، خدمات تخصصی سلامت روان در قالب ایجاد مرکز سلامت روان جامعه نگر، بسته اقدام جامعه وجود دارد. در بسته سوم مشارکت مسئولین ادارات ذیربط و همسویی و هم افزایی با طرح سراج مهم است. در این بسته 4 اقدام مشتمل بر تفاهم نامۀ همکاری بین ادارات و ایجاد دبیرخانۀ رصد اقدامات جامعه (راج)، تشکیل خانه مشارکت مردم، استقرار بسته خوداتکایی، افزایش سواد سلامت روان انجام می شود.
در ادامه دکتر اعلایی سرپرست مرکز بهداشت در تکمیل توجیه طرح سراج گفت: طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت در آینده بار بیماری های روانی از 6/23 به 40% رسیده و رتبه اول را می گیرد. این سازمان ریشه بسیاری از مشکلات را اختلالات روانی اجتماعی می داند و در کنار مداخلات بالینی مداخلات غیربالینی را هم بسیار مفید می داند.
سپس مهندس غفوری شهردار اردکان ضمن اشاره به طرح بازآفرینی شهری و تأسیس خانه های تسهیل گری و تأکید بر همسویی این برنامه با طرح خانه سلامت و سراج گفت: هدف اصلی طرح ارتقای سلامت جامعه است. وی ادامه داد: در بحث ارتقای سواد سلامت مردم، پیام های شهروندی براساس نیاز مردم طراحی و نصب گردد تا به نوعی در جهت آموزش و ارتقای سواد سلامتی مردم گامی برداشته شود.
در ادامه دکتر کرمانیان معاون سیاسی امنیتی اجتماعی فرماندار گفت: شرایط خاص شهرستان و آشنایی و شناسایی مخاطرات موجود و دوری از آنها وظیفۀ هر شهروندی است، ولی با این وجود مسئولین باید مسئولانه و آگاهانه در راستای ارتقای سلامت مردم کار کنند. در پایان هر یک از حاضرین نقطه نظرات خود را بیان کرده و تفاهم نامه همکاری طرح سراج توسط مسئولین ادارات ذیربط امضا گردید. لازم به ذکر است طرح سراج طرحی اجتماع محور است که در 6 شهرستان کشور و با مشارکت مردم و مسئولین جهت کاهش آسیب های روانی اجتماعی جامعه اجرا می شود

ادامه ...


همایش گرامیداشت هفته کودک در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


با توجه به نامگزاری 16 مهر به عنوان روز جهانی کودک و طرح شعار آینده را باید ساخت، روز پنج شنبه مورخ 18/7/98، به همت واحد بهداشت خانواده همایشی با موضوع نقش بازی و تحرک بدنی در سلامت جسم و روان کودک در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان برگزار شد. در این جلسه که جمعی از مربیان تربیتی مدارس، مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مربیان مهد کودک، رابطین ادارات، سفیران سلامت محلات و مراقبین سلامت مراکز حضورداشتند، ابتدا خانم فتوحی کارشناس ارشد روانشناسی مرکز بهداشت درخصوص برخی ابعاد فرزند پروری و نقش بازی در سلامت جسم و روان صحبت کرد و گفت: انجام بازی و اجرای نمایش و ایفای نقش در کنترل خشم و استرس، ایجاد خلاقیت، تمرکز حواس، تقویت فعالیت های ذهنی کودک نقش سازنده ای دارد. وی با اشاره به مزایا و معایب بازی های رایانه ای، آموزش نکات تربیتی را از طریق بازی بسیار مهم دانست و از مربیان تربیتی و مربیان مهد کودک ها خواست به این مهم نگاه ویژه ای داشته باشند.
در ادامه حمیدرضا مروتی کارشناس مبارزه با بیماریها پیرامون بهداشت فردی و پیشگیری و کنترل پدیکلوز(شپش) مطالبی بیان کرد. وی با تاکید بر انگ زدایی از دانش آموزان آلوده و کم کردن بار روانی آنها، درخصوص شناسایی افراد آلوده و ارجاع آنها به مرکز بهداشت گفت: با نظارت مستمر مربیان مدارس و مهد کودک ها افراد آلوده به موقع شناسایی و ضمن ارجاع به مرکز بهداشت مورد درمان و پیگیری قرار می گیرند. وی افزود : بررسی تمام اعضای خانواده افراد آلوده و آموزش چگونگی پیشگیری و پاک سازی خانه و جلوگیری از عود بیماری، آموزش عموم درخصوص داشتن کیف شخصی آرایشگاه از جمله راهکارهای پیشگیری از پدیکلوزیس است.  

ادامه ...


برگزاری دومین جلسه کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین شهرستان اردکان


دومین جلسه کمیته بهداشت درمان ستاد اربعین شهرستان اردکان در روز شنبه مورخ 20/7/98 در دفتر رییس مرکز بهداشت برگزار شد. در این جلسه که به منظور هماهنگی بیشتر دستگاه های اجرایی عضو کمیته برگزار شد، حاضرین به بحث و تبادل نظر و همچنین ارائه گزارش عملکرد دستگاه خود در حیطه وظایف کمیته پرداختند. مراقبت بیشتر زوار جهت کنترل بیماری های عفونی و گوارشی در بازگشت از سفر کشور عراق و تاکید بر هماهنگی هر چه بیشتر دستگاه ها در شناسایی و پی گیری روند درمان از مهمترین موضوعات جلسه بود.


ادامه ...


همایش تکریم پیشکسوتان و بازنشستگان ادارات در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


در روز پنج شنبه مورخ 18/7/98 به مناسبت گرامیداشت هفته سالمند و به همت واحد بهداشت خانواده مرکز بهداشت شهرستان اردکان، همایش تکریم از بازنشستگان شهرستان اردکان با حضور گرم این عزیزان در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان برگزار شد. در این جلسه دکتر اعلایی سرپرست مرکز بهداشت ضمن خیرمقدم و خوشامدگویی به بازنشستگان عزیز، درخصوص اهمیت دوران سالمندی و ثبت زندگی سالم در سالمندی سالم صحبت کرد و گفت: با اجرای طرح تحول بهداشت، گروه سالمندان هم به عنوان یکی از گروه های آسیب پذیر و پرخطر تحت مراقبت و خدمات بهداشتی قرار می گیرند. وی سبک زندگی سالم و داشتن تغذیه سالم، تحرک بدنی کافی و سلامت روان را مهمترین ابعاد خودمراقبتی دانست و از سالمندان خواست با تشکیل تشکل ها و انجمن های بازنشستگی فعال و همکاری با تشکل های موجود در شهرستان، نیاز و خواسته های خود را از مسئولین شهر مطالبه کنند. در ادامه سیده ماهرخ هاشمی پرستار بازنشسته و مدیر بنیاد فرزانگان شهرستان اردکان در سخنانی، ارزش گذاری به مقام سالمندان و استفاده از تجربیات آن ها را خاطر نشان کرد و خواستار همکاری بازنشستگان با انجمن های فعال شهر جهت رسیدگی به امور سالمندان و دسترسی به حقوق این قشر عزیز شد. سپس دکتر شکر اللهی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان اردکان با آموزش برخی حرکات کششی و یوگا به صورت عملی، پیرامون اهمیت فعالیت بدنی در حفظ و ارتقاء سلامتی سالمندان مطالبی بیان کرد. نمایش طنز، شعر خوانی توسط پیشکسوت گرامی آقای رضا فتاحی، توزیع مکمل ویتامین D و مشاوره سلامتی سالمندان از دیگر برنامه های این همایش با شکوه بود.

ادامه ...


برگزاری نشست تخصصی بررسی فرایند ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه


با حضور دکتر شمس اردکانی مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد و سایر دست اندرکاران حوزه بهداشت استان یزد و شهرستان اردکان جلسه  تخصصی بررسی فرایند ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه برگزار شد.
دراین جلسه مهم که با هدف نزدیک شدن هرچه بیشتر دیدگاه ها در فرایند ادغام برگزار شد، نحوه عملکرد کارشناسی طرح با بیان گزارش شفاهی ارائه و همچنین پیشنهادات تکمیلی  و راهکارهای اجرایی لازم بررسی گردید.
گفتنی است با توجه به زیرساخت های موجود در شهرستان، اردکان به عنوان پایلوت اجرای طرح ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه انتخاب شده است که در مرحله اول با آماده سازی محتوا و تعیین گروه هدف ، با آموزش دست اندر کاران اجرایی طرح با محوریت اصلاح و سالم سازی سبک زندگی رقم خواهد خورد.

ادامه ...


برگزاری جلسه هماهنگی و تبادل نظر جهت رسیدگی به پرونده های قضایی مرتبط با امور بهداشتی و درمانی


جلسه هماهنگی و تبادل نظر جهت رسیدگی به پرونده های قضایی مرتبط با امور بهداشتی و درمانی در تاریخ 9/7/98 در دفتر مدیر شبکه برگزار شد.
در ابتدای این جلسه دکتر پورهاشمی ضمن عرض خیرمقدم به مهمانان حوزه قضایی، در مورد سلامت و وسعت و گستره آن صحبت کرد و گفت: با توجه به ابعاد مختلف سلامت، دستیابی به آن بدون هماهنگی و همکاری بین بخشی و مشارکت عموم مردم غیرممکن است.
وی در ادامه به چالش های حقوقی حوزه بهداشت و درمان از جمله؛ مصلحت اندیشی، یکسان و هماهنگ نبودن قوانین ادارات، بازدارنده نبودن بعضی احکام، نبود وحدت رأی توسط بعضی قضات، رها بودن فضای مجازی، استناد افراد به مشکلات شهر همجوار، تفسیر قوانین به رأی و ... اشاره نمود.
سپس آقای دکتر اعلائی ضمن تعریف سلامتی، سه استراتژی شامل آموزش، سیاست گذاری و اجرای قانون را در رسیدن به اهداف برنامه ها بیان داشت.
در ادامه حسن پور دادستان شهرستان ضمن استقبال از دیدگاه های مطرح شده و اینکه طرح چنین مواردی از روی دلسوزی بوده و شخصی نیست، تأکید نمود: ما می بایست پروسه های اداری را کمتر و در کوتاهترین زمان ممکن کارها را به ثمر برسانیم. اجرای قانون سلیقه ای نیست و جایی که قانون وجود دارد حمایت می شود و در ادامه پاسخ های خود را در زمینه طرح دیدگاه های مطرح شده توسط کارشناسان حاضر ارائه دادند.
در پایان  مقرر شد با تنظیم صورتجلسه مورد توافق طرفین برای حل مشکلات قضایی مربوطه تسهیل سازی لازم فراهم گردد.

ادامه ...


برگزاری جلسه کارشناسان بهداشت حرفه ای شهرستان اردکان


در راستای پیگیری برنامه های اجرایی واحد بهداشت حرفه ای مرکز بهداشت شهرستان اردکان، دومین جلسه کارشناسی با موضوع ارائه پروژه توسعه ارگونومی در تاریخ 26/6/98 برگزار شد.
در ابتدای این جلسه که با حضور مسئولین بهداشت حرفه ای کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار شهرستان همراه بود، سرافراز کارشناس بهداشت حرفه ای مرکز بهداشت ضمن عرض خیر مقدم و خوش آمدگویی به حاضرین به تبیین اهداف جلسه پرداخت.
تاکید بر ارتباط دوسویه و تعامل بیشتر در تکمیل به موقع فیلدهای مربوطه در سامانه های معرفی شده معاونت بهداشتی همچون ثبت عملکرد، ثبت حوادث و ارسال برنامه خود اظهاری کارفرمایان از موارد مورد اشاره بودند.
در ادامه و با توجه به اهمیت برنامه توسعه ارگونومی در محیط کار و با عنایت به مکاتبات و پیگیری های انجام شده توسط کارشناسان واحد بهداشت حرفه ای و همچنین با مشارکت فعال حاضرین، مبحث ارائه پروژه توسعه ارگونومی در محیط های کاری توسط مسئولین بهداشت حرفه ای کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار شهرستان اردکان برگزار شد.

ادامه ...


برگزاری جلسه هماهنگی ساماندهی برنامه تربیت سفیر سلامت در مراکز تحصیلی شهرستان اردکان


در راستای اجرای برنامه های خودمراقبتی سازمانی، روز چهارشنبه مورخ 27/6/98، جلسه هماهنگی ساماندهی برنامه تربیت سفیر سلامت در مراکز تحصیلی با حضور سرپرست مرکز بهداشت، نمایندگان دانشگاه های آزاد اسلامی، پیام نور، دانشکده شهید بهشتی و آموزش و پرورش در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان برگزار شد.
 دراین جلسه دکتر اعلائی ضمن خیر مقدم در خصوص دستورالعمل های مربوط به برنامه سفیر سلامت در مراکز تحصیلی و لزوم شناسایی افراد توانمند و تربیت و توانمندی آنها جهت پیشبرد برنامه های سلامت محور در مراکز تحصیلی صحبت کرد. وی به اهمیت سلامت دوران نوجوانی و جوانی و آموزش مسایل بهداشتی سلامتی به آنها جهت اصلاح شیوه زندگی اشاره کرد و گفت: با وجود افزایش بار بیماری ها و آسیب های روانی، اجتماعی مسئله خودمراقبتی بسیار ضروری به نظر می رسد.
وی با ارائه برخی آمارها، سبک زندگی ناسالم در استان را یادآوری کرد و گفت: با وجود شیوه ناسالم زندگی از نظر تغذیه ناسالم، تحرک بدنی ناکافی واسترس ها، آموزش و توانمند سازی خود مراقبتی از کانال های عمومی و از طریق سفیران سلامت بسیار مهم و پرفایده است و لذا سازمان ها می بایست تسهیلات سلامت محور را برای کارکنان و مشتریان خود در نظر بگیرند.
در ادامه طیبه نیک کارشناس آموزش سلامت مرکز بهداشت درخصوص نحوه اجرای برنامه خودمراقبتی در مراکز تحصیلی، تشکیل مستمر شوراهای ارتقای سلامت، نیازسنجی و تدوین برنامه عملیاتی برای حل مشکلات صحبت کرد. وی به اهمیت جذب سفیر سلامت و توانمندسازی آنها با آموزش حضوری و غیرحضوری اشاره کرد و خواستار همکاری مراکز تحصیلی جهت بازنگری سفیران سلامت شد. در پایان هریک از حاضرین گزارشی از روند اجرای برنامه در سال های گذشته را اعلام و نقطه نظرات خود را بیان نمودند.

ادامه ...


برگزاری کارگاه تناسب اندام، ارتقای سلامت از طریق ورزش ویژه کارکنان مرکز آموزش فنی و حرفه ای امام علی (ع)


روز چهارشنبه مورخ 27/6/98، کارگاه آموزشی تناسب اندام و ارتقای سلامت از طریق ورزش با حضور جمعی از کارکنان مراکز آموزش فنی حرفه ای اردکان و میبد در مرکز آموزش امام علی (ع) شهرستان اردکان برگزار شد. در این جلسه دکتر علی خیوه متخصص طب ایرانی و مسئول ورزش ادارات درخصوص اهمیت ورزش و نقش آن در سلامتی و پیشگیری از بیماری ها صحبت کرد و گفت: با توجه به اینکه نقش ورزش در سلامتی بر هیچ کس پوشیده نیست با این وجود از دانستن تا عمل کردن مراحل دیگری وجود دارد که شامل پیش تفکر، تفکر، آمادگی، اقدام و پیگیری است با وجود کامل شدن تمام مراحل فرد عادت به انجام کاری می کند.
وی ادامه داد: برای شروع تحرک بدنی باید فرکانس، شدت، نوع ورزش و زمان آن مدنظر قرار گیرد و در این خصوص بهتر است 5 ـ 3 روز در هفته ورزش متوسط از نوع هوازی از جمله پیاده روی و دوچرخه سواری برای مدت 30 دقیقه انجام گیرد. وی خاطر نشان کرد: بهتر است در کنار ورزش های استقامتی یا هوازی، ورزش های قدرتی نظیر وزنه برداری و شنا 4 ـ 2 روز در هفته انجام شود. در ورزش های کششی یا انعطاف پذیری هم باید حرکات 20 تا 30 ثانیه نگه داشته شود تا کشش عضله صورت گیرد.

ادامه ...


دیدار و قدردانی مسئولین شهرستان اردکان از پرسنل اورژانس 115 اردکان


به مناسبت چهل و چهارمین سالروز تأسیس اورژانس پیش بیمارستانی، جمعی از مسؤولین شهرستان اردکان با حضور در پایگاه اورژانس و فوریت‌های پزشکی از زحمات و تلاش‌های نیروهای اورژانس قدردانی کردند.
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در این برنامه با اشاره به‌ضرورت ایجاد اورژانس‌های پیش بیمارستانی گفت: این اورژانس‌ها یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سیستم درمانی است.
وی با تبریک روز اورژانس، از صبر و بردباری خانواده‌های کارکنان اورژانس که در شرایط سخت همراه و پشتیبان روحی آن‌ها هستند تشکر و قدردانی کرد.
سید محمد پورهاشمی گفت: در حال حاضر 8 پایگاه اورژانس شامل دو پایگاه شهری و 6 پایگاه امداد جاده‌ای در شهرستان اردکان وجود دارد که نیروهای آن علیرغم وجودکمبودهایی، در گمنامی به خدمات‌رسانی مشغول هستند.
وی با اشاره به وسعت شهرستان اردکان و لزوم خدمات‌رسانی هرچه بهتر و سریع‌تر به مردم اظهار داشت: طبق مصوبه برنامه ششم توسعه، 3 پایگاه جدید اورژانس در مناطق نو گنبد حدفاصل عقدا به نائین، قلعه خرگوشی و حاجی‌آباد زرین احداث خواهد شد.
پورهاشمی در پایان گفت: با توجه به فاصله زیاد روستای حاجی‌آباد زرین تا مرکز شهرستان و سختی دسترسی به این منطقه و خدمات‌رسانی از طریق اورژانس زمینی، مقررشده است که پد بالگرد برای فعالیت اورژانس هوایی در این منطقه نیز احداث شود.
در ابتدای این دیدار، مدیر اورژانس 115 اردکان گزارشی از عملکرد مرکز فوریت‌های پزشکی شهرستان از ابتدای سال جاری تاکنون را ارائه کرد.
گفتنی است که در پایان با اهدا شاخه‌های گل از زحمات و خدمات کارکنان اورژانس 115 اردکان قدردانی شد.

ادامه ...


پیام تبریک مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان به مناسبت سالروز اورژانس 115


به نام خداوند جان آفرین
"و هر كس نفسی را زنده كند گويا همه مردم را زنده كرده است."(سوره مائده آیه 32) 
همکاران محترم و پرتلاش اورژانس 115 شهرستان اردکان
باسلام، احترام و آرزوی توفیق و بهروزی
اینک که شاهد تجلی چهل و چهارمین سال تأسیس اورژانس پیش بیمارستانی هستیم، برخود فرض می دانم به حکم زیبا حدیث" من لم یشکر المخلوق، لم یشکر الخالق" ضمن عرض تبریک و تهنیت این روز، بار دیگر از زحمات شما و خانواده گرانقدرتان که با همراهی و سعه صدر پاداش معنوی کار شما را دوچندان می کنند، قدردانی نمایم.
امیدوارم شیرینی خدمت خالصانه به مردم که با توفیقات خاصّ حضرت حق میسّر شده است، همواره به برکت سلامت، بهبودی و دعای خیر دردمندان جامعه برکام شما مضاعف باشد.
                                                                                            دکتر سید محمد پورهاشمی اردکانی-26 شهریور 98

ادامه ...


تشدید بازرسی های بهداشت محیط در ایام ماه محرم توسط مرکز فوریت های سلامت محیط اردکان


همزمان با ایام سوگواری سالار شهیدان و به منظور حفظ سلامت عزاداران حسینی، اکیپ های تشدید بازرسی بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان اردکان فعال تر ازقبل به انجام وظایف خود پرداختند.
برخورد قاطع و فوری درخصوص موارد تهدید کننده کننده سلامت عمومی، ارائه آموزش های لازم در محل به دست اندرکاران آشپزخانه ها و ایستگاه های صلواتی و آگاه سازی آنها به اهمیت موضوعات بهداشتی، رصد کلیه فعالیت های هیئت ها و ایستگاه های صلواتی در زمینه توزیع نذری ها و برنامه ریزی و اقدامات لازم نظیر مکاتبات اداری، پیگیری بازرسین و ... به منظور رفع آن دسته از نواقص بهداشتی که نیازمند زمان بیشتر بوده و می بایست در طولانی مدت مرتفع گردند از جمله فعالیت های واحد بهداشت محیط مرکز  بهداشت شهرستان اردکان در این ایام است.

ادامه ...


برگزاری جلسه بررسی روند اجرای خانه مشارکت در سلامت در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


پیرو هماهنگی های صورت گرفته، روز دوشنبه مورخ 4/6/98، جلسه بررسی روند اجرای خانه مشارکت در سلامت با حضور دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان ، سید محمد هاشمی رئیس خانه مشارکت در سلامت شهرستان اردکان، کارشناس مسئول بهداشت روان، مددکار اجتماعی طرح سراج و کارشناس آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان اردکان در دفتر مدیریت این شبکه برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی اردکانی درخصوص اهمیت وظایف نمایندگان دستگاه های مرتبط در اجرای امور خانه مشارکت در سلامت صحبت کرد و گفت: درطرح سراج مهمترین کار بحث اقدام جامعه و جلب مشارکت مردم است؛ پس با انتخاب نمایندگان بر اساس توانمندی و علاقه به فعالیت در حوزه اجتماعی می توان به این مهم دست پیدا کرد. وی با قرائت بخشی از راهنمای خانه مشارکت، به اهداف و وظایف و مشخصات اعضای خانه مشارکت و لزوم توانمندسازی آنها پرداخت. 
در ادامه هر یک از حاضرین نقطه نظرات خود در خصوص چگونگی گزینش اعضای خانه مشارکت بیان کرده و مواردی از جمله: تهیه لیست مشخصات انتخاب نمایندگان گروه های مردمی خانه مشارکت، برگزاری جلسه مجدد با فرماندار و معاون اجتماعی فرمانداری در خصوص خانه مشارکت، برگزاری جلسه با رئیس ادارات مرتبط برای آشنایی با اهداف خانه مشارکت و طرح سراج، تهیه جدول زمانبندی امور اجرایی خانه مشارکت، آماده کردن پکیج آموزشی ویژه آموزش نمایندگان گروه های مردمی و ... به تصویب رسید.

ادامه ...


برگزاری مراسم گرامیداشت روز پزشک در شهرستان اردکان


همزمان با زاد روز بوعلی سینا و به رسم دیرین، آئین گرامیداشت روز پزشک در شامگاه جمعه اول شهریور ماه در دانشگاه پیام نور اردکان برگزار شد.
در این مراسم که با حضور جمعی از مسئولین، مدعوین و اعضای نظام پزشکی شهرستان های اردکان و میبد همراه بود، با سخنرانی خیر مقدم دکتر عابدی رئیس نظام پزشکی شهرستان اردکان، تشریح اقدامات و چالش های روز حوزه پزشکی توسط دکتر بیکی رئیس نظام پزشکی شهرستان میبد و همچنین صحبت های دکتر تابش نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
اجرای موسیقی سنتی زنده و تجلیل از اعضای نظام پزشکی برگزیده نیز از دیگر برنامه های این مراسم بود.
گفتنی است مراسم گرامیداشت روز پزشک شهرستان های اردکان و میبد هر ساله مشترک و به صورت دوره ای  در یکی از شهرستان ها برگزار می شود که این مراسم در سال جاری به میزبانی اردکان و با همکاری شبکه بهداشت و درمان و نظام پزشکی این شهرستان به سرانجام رسید.

ادامه ...


برگزاری نشست کارشناسی حاکمیتی ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه های بهداشت و درمان


پیرو انتخاب شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان به عنوان پایلوت طرح ادغام خدمات طب مکمل ایرانی در نظام شبکه، جلسه بررسی کارشناسی این طرح در روز پنج شنبه مورخ 31/6/98 در دفتر فرماندار اردکان  برگزار شد
در این جلسه که با حضور فرماندار، مدیر شبکه بهداشت و درمان، سرپرست دانشکده طب ایرانی و جمعی از کارشناسان شهرستانی و استانی مدعو برگزار شد، چالش ها و راهکارهای رفع موانع این طرح بررسی و جهت اقدامات بعدی تصمیم گیری شد.

ادامه ...


برگزاری جلسه کمیته اقتصاد مقاومتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


جلسه کمیته اقتصاد مقاومتی با محوریت ارائه راهکارهای کاهش هزینه های غیر ضرور و افزایش درآمدها ، روز شنبه مورخ دوم شهریور در دفتر مدیر شبکه برگزار شد.
پس از قرائت قرآن؛ درابتدای جلسه دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور  و تاثیر مستقیم آن بر سیستم ، بر ارائه راهکارهایی درخصوص افزایش درآمد و کاهش هزینه ها با حفظ کیفیت خدمات تاکید کرد.
وی با بر شمردن برخی مصادیق رعایت موازین اقتصاد مقاومتی در حوزه اداری از اعضا خواست تا بر این امور نظارت بهتر و موثرتری داشته باشند.
همچنین در این جلسه، تعامل با خیرین، تاکید بر همراهی کارکنان در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و برنامه ریزی بهتر در هزینه کرد منابع از جمله مباحثی بود که مطرح  شد.

ادامه ...


بازدید معاون بهداشتی دانشگاه از شبکه بهداشت و درمان اردکان


روز چهارشنبه مورخ 30/5/98، دکتر دهقانی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد به همراه هیئت همراه از پروژه های در دست اقدام حوزه بهداشت شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان بازدید کرد.
در این برنامه ضمن بازدید از روند راه اندازی طرح سراج و ساختمان جدید مرکز خدمات جامع سلامت شماره 3 شهری و ابراز خرسندی از همراهی و مشارکت بالای خیرین فعال منطقه، خواستار تسهیل در تسریع تکمیل این پروژه ها شد.
بازدید از مرکز خدمات جامع سلامت و پایگاه سلامت احمدآباد و برگزاری جلسه ای با حضوراعضای شورای شهر احمدآباد برنامه بعدی بود. در این جلسه پس از ارائه گزارش دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان درخصوص اقدامات خیرخواهانه خیرین منطقه، مشکلات و مطالبات بهداشتی توسط اعضای شورای احمدآباد مطرح شد. همراهی بیشتر شورا در نیازسنجی مشکلات منطقه و تعیین خط مشی مشخص جهت ساماندهی اقدامات خیرین از دیگر مباحث مورد بررسی در جلسه بود.

ادامه ...


نشست ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه های بهداشتی درمانی در شهرستان اردکان


در نشستی مهم با حضور جمعی از مسئولین و کارشناسان ملی، استانی و شهرستانی در اردکان نحوه ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه  در روز 23 مرداد 1397 در دانشکده طب ایرانی مورد بررسی قرارگرفت.
نماینده مردم اردکان در این جلسه گفت: امروزه تولید محصولات ارگانیک بدلیل ماهیت سلامت محور آن در کانون توجه همگانی قرار گرفته است و طب ایرانی نیز که شفابخش و برگرفته از دل طبیعت و علوم دانشمندان شهیر ایرانی و سرآمدان علم پزشکی است را نیز باید به خوبی پاس بداریم."محمدرضا تابش" با بیان اینکه پیشرفت علم و زحمات اطباء و پزشکان و کادر درمانی را نفی نمی کنیم تصریح کرد: اما به طب سنتی که منبعث از دانش دانشمندان ایرانی از جمله حکیم بوعلی سینا است متعصبیم.
نماینده مردم اردکان وجود دانشکده طب ایرانی در کنار مراکز متعدد آموزشی و بهداشتی در شهرستان اردکان را فرصتی مغتنم برای اجرای طرحِ پایلوت ادغام دانست و خواستار بررسی کارشناسی و رفع مشکلات احتمالی شد.
در این جلسه همچنین دکتر شمس اردکانی نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در این جلسه در این دانشکده با اشاره به زحماتی که برای تاسیس و ابقای دانشکده در سطح شهرستان کشیده شده است، به بیان رهنمودهایی در خصوص نحوه ارتقای جایگاه دانشکده طب ایرانی پرداخت.
مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با تاکید بر حفظ جایگاه دانشکده طب ایرانی در خصوص براوردن نیاز های علمی مهادتی دانشجویان دانشکده نیز قول مساعد داد.
در ادامه جلسه محمد آسایی اردکانی با اشاره به سرعت توسعه و پیشرفت شهرستان اردکان گفت: شبکه بهداشت اردکان در سال 1364 به‌عنوان اولین شبکه نمونه از مجلس شورای اسلامی اعتبار لازم را دریافت کرد و الآن نیز پیشنهاد وزارت بهداشت این است که این شهرستان به‌عنوان پایلوت طب سنتی معرفی شود. مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی با تاکید بر اینکه گسترش طب سنتی را به تحریم‌ها نچسبانیم، اضافه کرد: اگر بخواهیم این کار را انجام دهیم، عامه مردم در مقابل آن موضع گرفته و اینکه باید اثربخشی طب سنتی را در اعتقاد خود ایجاد کنیم.
دکتر آسایی شهرستان اردکان را به عنوان پایلوت طب سنتی در نظام شبکه بهداشت پیشنهاد کرد  و اذعان داشت: در این راستا کارگروه مشترکی از شبکه بهداشت و درمان، دانشکده طب سایرانی و نماینده معاونت های بهداشت،درمان و  غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تشکیل شود. این کارگروه کار خود را جهت تهیه برنامه زمان‌بندی ادغام طب سنتی در نظام شبکه تنظیم خواهد کرد. وی همچنین تأکید کرد این ادغام بر تغییر روش زندگی مردم خواهد بود و بسیاری از مشکلات بهداشتی و درمانی هر انسانی با تغییر روش و سبک زندگی رفع می‌شود.
دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان نیز در این جلسه با ارائه سیمای سلامت شهرستان در حوزه های مختلف  و جذب مساعدت های لازم درخصوص حل معضلات حوزه سلامت شهرستان، درخصوص ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه و تاثیر مثبت آن بر سلامت مردم اظهار امیدواری کرد.
همچنین در این نشست اعلائی سرپرست اجرایی دانشکده طب ایرانی ضمن تشکر از حضور مسئولین مدعو، مصوبات این جلسه را بسیار تعیین کننده ارزیابی و بر وجود عزم جدی خود و همکاران دانشکده طب ایرانی در اجرایی شدن مصوبات  تاکید کرد.
گفتنی است در این جلسه که با حضور نماینده مردم اردکان، شمس اردکانی مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، آسایی مشاور وزیر بهداشت، رئیس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، رئیس سازمان نظام پزشکی یزد، فرماندار اردکان و جمعی از مدیران بهداشت و درمان شهرستان و اعضای هیات علمی دانشکده طب ایرانی برگزار شد، پیرامون برخی مشکلات درمانی اردکان و نحوه ادغام خدمات طب سنتی و ایرانی در نظام شبکه بهداشت و درمان اردکان به عنوان پیشگام کشوری بحث و بررسی صورت گرفت.

ادامه ...


برگزاری شورای سلامت و امنیت غذائی شهرستان اردکان


روز شنبه مورخ 20/5/98، شورای سلامت و امنیت غذائی شهرستان با حضور معاون فرماندار و جمعی از مسئولین و نمایندگان ادارات و سازمان ها در سالن شهید حنیف فرمانداری برگزار شد. در این جلسه، ابتدا خانم دکتر کرمانیان معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی فرمانداری ضمن تبریک عید قربان، درخصوص دستور کار جلسه مبنی بر جلب همکاری ادارات در برنامه حمایت تغذیه با شیر مادر، تبیین جایگاه طب ایرانی در نظام سلامت مطالبی بیان کرد.
دکتر پورهاشمی اردکانی مدیر شبکه بهداشت و درمان نیز در سخنانی از اهمیت برنامه حمایت از تغذیه با شیر مادر گفت: بین فراوانی استفاده از شیر مادر و کاهش مرگ و میر کودکان و کنترل مشکلات سلامتی در کودکان و مادران شیرده ارتباط معنی دار وجود دارد. وی ضمن تأکید بر همکاری ادارات و کارخانجات جهت اجرای قوانین مربوط به کاهش ساعت کاری بانوان دارای کودک زیر 6 سال، در خصوص راه اندازی بانک شیر مادر در بیمارستان شهید صدوقی یزد از تاریخ 1/3/98 گفت: بانک شیر محلی جهت جمع آوری و فراوری صحیح شیر اهدایی مادران جهت ارائه به شیر خواران نیازمند و نارس است. وی همچنین بر اختصاص مکانی برای شیردهی مادر در اماکن پر تردد مثل پارک ها، ترمینال ها و ... تأکید و از مسئولین خواست در این زمینه نیز همکاری  و اقدام لازم مبذول نمایند.
وی همچنین درخصوص لزوم آلودگی زدائی قنوات و جلوگیری از دفع فاضلاب کشتارگاه و عصاری ها به آن و راه اندازی مجدد پیش سرد کشتارگاه تاکید ویژه نمود.
در ادامه دکتر اعلائی سرپرست مرکز بهداشت به بیان نقش طب ایرانی در اصلاح شیوه زندگی مردم اعم از تغذیه سالم و حتی پیشگیری از آسیب های اجتماعی با مزاج شناسی پرداخت و خاطر نشان کرد: با توجه به تاسیس 9 دانشکده طب ایرانی در ایران از سال 1380 و راه اندازی دانشکده طب ایرانی در اردکان از سال 1390، لزوم آگاه سازی و حساس سازی مردم برای مطالبه خدمات طب سنتی از افراد متخصص اهمیت ویژه ای دارد و خواستار ساماندهی عطاری ها و تعامل با آنها جهت کار در حد مجاز ارائه خدمات به مردم شد.
ارائه گزارش رئیس میراث فرهنگی در زمینه اقدامات انجام شده برای آلودگی زدائی قنوات شهرستان و گزارش سرپرست خدمات شهری شهرداری درخصوص اقدامات در حال انجام جهت راه اندازی مجدد پیش سرد کشتارگاه از دیگر مباحث مطرح شده در جلسه بود.

ادامه ...


برگزاری جلسه کارشناسی پایش و ارزشیابی در شبکه بهداشت و درمان اردکان


طبق هماهنگی صورت گرفته، روز پنج شنبه مورخ 17/5/98، جلسه بررسی چگونگی پایش و ارزشیابی نیروهای محیطی با حضور سرپرست مرکز بهداشت و جمعی از کارشناسان واحد های بهداشتی و اداری مرکز بهداشت در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد.
در این جلسه ابتدا دکتر اعلائی سرپرست مرکز بهداشت درخصوص اهمیت پایش و نقش آن در ارتقای کمی و کیفی عملکرد نیروها و افزایش انگیزه صحبت کرد و گفت: در ارزشیابی باید فعالیت ها، منابع و امکانات، روش کار، اهداف ویژه و هدف نهایی مشخص باشد و پایش تمام فرایند پشتیبان منابع و شاخص پوشش را شامل می شود.
وی خاطر نشان کرد: ارزشیابی باید به نوعی توسط خود فرد ارائه دهنده خدمت، ناظرین شامل پزشک، سرپرست مرکز،کارشناسان ستادی و مردم  صورت گیرد.
وی افزود: در تحلیل سیستم باید به خروجی ها اعم از شاخص ها، هزینه های اثر بخشی، رضایت مندی، راستی آزمایی توجه کرد و در آن طراحی برنامه، چگونگی انجام، پشتیبانی و منابع موجود مورد بررسی قرار گیرد.
سپس خانم مهدی زاده کارشناس مسئول گسترش شبکه بهداشت درخصوص چگونگی وزن دهی واحدها در پایش مراقبین و دیگر نیروهای طرح آوای سلامت طبق دستور العمل های جدید معاونت مطالبی بیان و حاضرین نیز نقطه نظرات خود را بیان کردند.

ادامه ...


آرشیو ...