بيمارستان مرکز بهداشت آزمايشگاه مرکزي اورژانس 115

مناسبت ها

سالروز پیوند مقدس و مبارک حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) مبارک باد.

قلب سالم با دوری از دخانیاتراهنماي دريافت خدمات
اطلاعيه ها


لينک هاي مفيددانلود ها


بخش نامه های کاربردی
آموزش کارکنان
واحدهای ستادی


آمار بازدیدکنندگان

بازدیدکنندگان آنلاین : 13

بازدیدکنندگان امروز : 22

بازدیدکنندگان دیروز : 35

بازدیدکنندگان کل : 452899

 
امام علی (ع): راستگو با راستگویی خود به همان می رسد که دروغگو با دروغگویی خود.
طرح برنامه خود مراقبتی سازمانی در گردهمایی کارشناسان بهداشت حرفه ای صنایع اردکان


روز شنبه مورخ 20/5/97، برنامه خودمراقبتی سازمانی در گردهمائی کارشناسان بهداشت حرفه ای صنایع شهرستان اردکان در محل دانشکده طب ایرانی مطرح شد.
در این جلسه آقای مهندس بهره ور کارشناس خودمراقبتی سازمانی اجتماعی گروه آموزش و ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی درخصوص اهمیت اجرای برنامه خودمراقبتی سازمانی در کارخانجات گفت: برنامه ملی خودمراقبتی به عنوان پنجمین برنامه ملی تحول سلامت در حوزه بهداشت و دارای سه حیطه فردی، سازمانی و اجتماعی است  که در حیطه سازمانی، هدف ایجاد محیط سالم با ارتقای سلامت در محل کار و فرهنگ حمایتی درخصوص شیوه زندگی سالم با همکاری کارکنان وکارفرمایان است.
وی با اشاره به وضعیت بیماری ها در کشور، لزوم اجرای برنامه خودمراقبتی را مهم دانست و گفت: روند اجرای برنامه خودمراقبتی در کارخانجات با تشکیل شورای ارتقای سلامت، انجام نیازسنجی و تعیین مشکل اولویت دار، تدوین برنامه عملیاتی، اجرای برنامه های ارتقای سلامت تدوین شده در محیط کار و ارزشیابی برنامه است.
وی خاطر نشان کرد: با معرفی پیام گزاران سلامت در کارخانجات، توانمندسازی آنها در طول کارگاه ها و دوره های آموزشی و ارسال بسته های آموزشی و انتقال آموزش ها بصورت آبشاری در محیط های کار، گامی در جهت ارتقای سواد سلامت جامعه برداشته می شود.
لازم به ذکر است اجرای برنامه خودمراقبتی سازمانی در صنایع بالای 500 نفر با تشکیل شورای ارتقای سلامت در کمیته حفاظت ایمنی کارخانجات امکان پذیر بوده و امید است با همکاری کارفرمایان بتوان در جهت انجام این مهم گام برداشت.

ادامه ...


تبیین برنامه توسعه سلامت محلات در سومین جلسه شورای سلامت شهرستان اردکان


در راستای راه اندازی کانون سلامت محلات، روز چهارشنبه مورخ 17/5/97 جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان اردکان با هدف تبیین طرح توسعه بهینه سلامت محلات (تبسم) و برنامه مداخلات اجتماع محور با حضور فرماندار، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار و اعضای شورای بهداشت و مسئولین سمن های فعال در عرصه سلامت در سالن فرمانداری شهرستان اردکان برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان، ضمن خیرمقدم به خانم کرمانیان و ابراز خرسندی از ایجاد معاونت اجتماعی در فرمانداری گفت: با توجه به بار بیماریها و تغییر چهره بیماری ها، لزوم اجرای طرح تحول سلامت عینی شد. وی با اشاره به سیاست گزاری مقام معظم رهبری گفت: در بند 11 این سیاستگزاری ها اهمیت مشارکت آگاهانه، توانمند مردم و استفاده از تمام ظرفیت های موجود در حفظ و ارتقاء سلامت جامعه الزامی است.
وی ضمن اشاره به اهمیت اجرای طرح توسعه بهینه سلامت محلات و برنامه مداخلات اجتماع محور افزود: این برنامه ها زمان بر است ولی با هم گرایی و هم افزایی مردم و مسئولین بهترین نتایج را در بردارد و بی شک حمایت فرمانداری در اجرای آنها بسیار مهم است.
آقای هاشمی رئیس هیئت مدیره بنیاد توانمند سازی بانو رباب طاهری نیز درخصوص روند اجرای طرح توانمند سازی توسعه پایدار در این بنیاد صحبت  و گفت: این برنامه از 17 سال پیش  تا به حال به همت دکتر ملک افضلی و در حیطه های مختلف از جمله سرمایه، سواد، سلامت و اخلاق در حال اجراست.
مقیمی فرماندار اردکان نیز با اظهار خرسندی از اجرای این برنامه در شهر گفت: دستگاه های اجرایی تمام همت و ظرفیت خود را جهت اجرای هر چه بهتر برنامه بگذارند. فرماندار با اشاره به برخی مشکلات جامعه و ماهیت آسیب های اجتماعی در فضاهای مجازی و حقیقی، ناامنی ها، پایین بودن اعتماد عمومی گفت: سرمایه های اجتماعی در جامعه در حوزه های مختلف نابود شده است و باید با مشارکت دستگاه ها از تخریب بیشترآنها جلوگیری  و در مسیر تعالی جامعه و رشد هر چه بیشتر جامعه گام برداریم.
خانم سلیمه زارع از گروه آموزش و ارتقاء سلامت دانشگاه، پیرامون چارت ساختاری برنامه گفت: اجتماعی شدن سلامت با مشارکت مردم، همکاری بین بخشی و عدالت در سلامت قابل اجراست و کانون سلامت محله در پایین ترین سطح آن، ساز و کاری ساختارمند برای مشارکت مردم درسلامت است. وی خاطرنشان کرد: شناسایی منطقه، سازمان دهی، توانمندسازی، نیازسنجی و اولویت بندی، اقدام و مداخله، ارزشیابی از جمله مراحل اجرای برنامه است که تا پایان سال 10% محلات شهر را پوشش دهد.
در ادامه کارشناسان مرکز بهداشت توضیحاتی درخصوص روند اجرای برنامه ها ارائه کردند و در پایان دستور کار جلسات قبلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ادامه ...


تبیین طرح توسعه بهینه سلامت محلات (تبسم) در شورای شهر احمد آباد


در راستای راه اندازی کانون سلامت محلات، روز دوشنبه مورخ 15/5/97 طرح توسعه بهینه سلامت محلات در شورای شهر احمدآباد و با حضور اعضای شورا، سرپرست مرکز خدمات جامع سلامت احمدآباد و جمعی از کارشناسان ستادی مرکز بهداشت مطرح شد. در این جلسه ابتدا طیبه نیک کارشناس آموزش سلامت مرکز بهداشت پیرامون اهمیت اجرای طرح و نقش مؤثر آن در نیازسنجی مطالبات مردم صحبت کرد و گفت: هدف اصلی از اجرای برنامه توانمندسازی مردم و جلب مشارکت مردم و مسئولین جهت بالا بردن کیفیت زندگی در محلات است.
وی با اشاره به روند اجرای کار گفت: با سرشماری و تعیین آسیب های اجتماعی مؤثر بر سلامت برگزاری جلسات بارش افکار و شناسایی مشکلات محله و استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های منطقه و مشارکت مسئولین می توان راهکارهای اجرایی برای حل مشکلات پیشنهاد و در جهت تحقق آنها با پیگیری در خوشه های معتمد و علاقه مند کار کرد.
در ادامه محمد میرجانی کارشناس آمار مرکز بهداشت درخصوص روند اجرای کار گفت: در این طرح جهت بررسی برخی مؤلفه های اجتماعی مؤثر بر سلامت نیاز به سرشماری است و با بررسی نتایج برگرفته از تحقیقات کمی و کیفی در منطقه و برگزاری جلسات نیازسنجی و رایزنی با مردم و مسئولین هر چه بیشتر در جهت سلامت جامعه گام بر می داریم.
سپس آقای سرافراز روابط عمومی شبکه بهداشت در زمینه دستاوردهای احتمالی برنامه گفت: بسیاری از موازی کاری ها وقت گیر و هزینه بر است که با اجرای درست این برنامه هم گرایی و هم افزایی بس مردم و دستگاه های اجرایی بیشتر و مطالبات مردم اولویت بندی و ساختارمند حل و فصل می شود.
در پایان جلسه هم اعضای شورای شهر احمدآباد مشکلات اجرایی پیش روی برنامه بخصوص در زمینه نحوه پرسشگری را مطرح و خواستار بررسی مطالبات مردم شهر احمدآباد در زمینه بهداشت و درمان شدند.

ادامه ...


برگزاری دومین جلسه هماهنگی داخلی طرح توسعه بهینه سلامت محلات در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


در راستای راه اندازی کانون سلامت محلات روز پنج شنبه مورخ 11/5/97، دومین جلسه هماهنگی داخلی طرح توسعه بهینه سلامت محلات با حضوردکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت،آقای هاشمی، هیئت مدیره بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری، سرپرستان و مسئولین پایگاه سلامت مراکز مجری و جمعی از کارشناسان مربوطه در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی درخصوص اهمیت اجرای برنامه گفت: مرکز بهداشت به عنوان محور سلامت، پیشگام اجرای طرح توانمندسازی جامعه با راه اندازی کانون سلامت محلات است و نمونه بارز آن در منطقه اسکان یزد اجرا شده است.
وی باتبیین ارزش برنامه افزود: با مشارکت مردم و سایر ارگان ها و با حمایت فرمانداری، شورای شهر و شهرداری کار اجرایی می شود. در این برنامه نیاز و مطالبه مردم مهم است و براساس این مهم تصمیمات و برنامه های مداخله ای صورت می گیرد.
آقای هاشمی، هیئت مدیره بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری، روند اجرای طرح توانمندسازی جامعه در محله کوشکنو ، چرخاب و علی بیک را بیان کرد. وی به نحوه بلوک بندی، تشکیل مجمع عمومی سلامت از سرخوشه ها و برگزاری کلاسهای توانمندسازی تیم و نیازسنجی منطقه اشاره کرد و گفت: پایه اجرای طرح توانمندسازی، مردم هستند و  باید با حمایت مسئولین و مشارکت مردم در جهت تغییر رفتار مردم کار کرد. وی با اشاره به عملکرد صندوق اندیشه و اعتبار گفت: پروژه های مداخله ای در مجمع  عمومی سلامت و هیئت مدیره بررسی و از صندوق اندیشه و اعتبار جهت اجرای آنها وام تخصیص داده می شد. در ادامه جلسه حاضرین سوالات و شبهات خود را از چگونگی اجرای برنامه مطرح کردند و مصوباتی از جمله بازدید تیم اجرائی شهرستان از منطقه اسکان یزد و بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری، تبیین طرح در شورای سلامت شهرستان ، ارائه گزارش مستند از برنامه های بنیاد توانمندسازی اردکان، شناسایی پتانسیل های منطقه، شناسایی سرخوشه ها و هیئت مدیره از افراد علاقه مند، فعال و معتمد و ...به تصویب رسید.د ر پایان جلسه هم گزارش مستندی از روند راه اندازی بنیاد بانورباب طاهری ارائه شد.

ادامه ...


بیان اهمیت تغذیه انحصاری با شیر مادر و ASQ در سمیناربهورزی مرداد ماه 1397


در تاریخ های 7 و 8 مرداد ماه 1397، سمینار بهورزی با حضور بهورزان، ماما و مراقبین سلامت در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان برگزار شد. در این برنامه ابتدا مرضیه کرمانیان کارشناس آموزش بهورزی درخصوص برنامه های تغذیه انحصاری با شیر مادر صحبت کرد. وی با اشاره به فواید تغذیه با شیر مادر، مناسب ترین شیر برای شیرخوار درهر شرایطی، فواید زایمان طبیعی برای نوزاد و سلامتی آینده وی، فواید تماس پوست به پوست نوزاد با مادردرساعت اول زندگي پس از تولد، باورهای غلط مرسوم در جامعه ما در ارتباط با شروع تغذیه با شیر مادر، موانع رایج در شیردهی موفق، راهکارهای افزایش تولید شیر مادر، ضرورت و نحوه تجويز مکمل گفت: تغذيه انحصاري با شیرمادر، موجب نجات جان سالیانه هفت ميليون كودك از ابتلا به بیماری های اسهالی وعفونت هاي حاد تنفسي می گردد و جان یک میلیون نوزاد را تنها میتوان با شروع تغذیه با شیر مادر در طی نخستین ساعت تولد نجات داد.
سپس دکتر برزگر سرپرست مرکز خدمات جامع سلامت شماره 4 درخصوص مراقبت های تکاملی کودکان به مباحثی از جمله: ابزار بررسی تکامل کودکان و ویژگی های سوالات هر یک از حیطه های پرسشنامه سنین و مراحل (ASQ) اشاره کرد و توضیحات لازم در مورد نحوه تکمیل پرسشنامه برای والدین، نحوه امتیازدهی، ثبت اطلاعات و روش ارجاع را ارائه نمود. در پایان سمینار فردوس شاکر کارشناس مسئول بهداشت خانواده درمورد اهمیت غربالگری، پایش تکامل و ارجاع کودکانی که امتیاز لازم را کسب نکرده اند به سطوح بالاتر توضیحاتی داد و تاکید کرد که همکاران ملزم به دقت در تکمیل فرم ها بوده و ارجاع کودکان دچار مشکلات تکاملی از اولویت ویژه برخوردار است.

ادامه ...


تشکیل جلسه هماهنگی داخلی راه اندازی کانون سلامت محلات در شهرستان اردکان


جهت راه اندازی کانون سلامت محله شریف آباد، روز شنبه مورخ 6/5/97، جلسه هماهنگی داخلی با حضور دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت، دکتر برزگر سرپرست مرکز خدمات جامع سلامت شماره 4 و جمعی از کارشناسان بهداشتی مربوطه در مرکز شماره 4 برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی پیرامون اهمیت اجرای برنامه صحبت کرد و گفت: تشکیل هیئت امناء در محلات، جذب و فعال نمودن رابطین، مشارکت مردم جهت مرتفع سازی مشکلات اجتماعی محلات لازم است. بلوک بندی، خوشه بندی و شناسایی سرخوشه ها و تشکیل هیئت امنا، نیازسنجی، تدوین برنامه عملیاتی و ... از جمله کارهایی است که می توان جهت پیشبرد امور انجام داد. وی با اشاره به طرح توانمندسازی در محله کوشکنو و چرخاب گفت: این طرح با مشارکت خاص مردم و با نظارت مستقیم دکتر ملک افضلی اجرا شد و در چهار مقوله سواد، سلامت، اخلاق، اقتصاد کار شد.در زمینه اقتصاد هم طرح اندیشه و اعتبار اجرایی شد و در جلسات، برنامه های مداخلاتی پیشنهادی مورد بحث و بررسی قرار می گرفت. وی افزود: بعد از نیازسنجی باید مشکلات دسته بندی شود و با توجه به گستردگی مشکل با هم افزایی دستگاه های اجرایی، شورای شهر، نماینده مردم در مجلس و ... در جهت حل آن اقدام شود.
سپس ضمن بیان مشکلات اجرایی برنامه، موارد زیر به تصویب رسید:
- با توجه به جابه جایی مرکز شماره 3 محدوده تحت پوشش مرکز شماره 4 مشخص شود.
- براساس ترکیب جمعیتی شماره 3 نقشه جدید از شهرداری تهیه شود.
- خوشه بندی جمعیتی براساس 50 تا 100 خانوار
- اطلاع رسانی برنامه به خانوارهای مراجعه کننده به مرکز و در اماکن تجمعی
- شناسایی سرخوشه فعال و قوی (2 نفر یک مرد و یک زن) از سوی مراقبین سلامت
- تشکیل جلسه با مسئولین بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری
- انتخاب رئیس هیئت مدیره قوی و فعال از سوی مرکز شماره 4
- شناسایی پتانسیل های منطقه از قبیل معتمدین، سازمانهای مردم نهاد،خیرین،نیروی انسانی متخصص و ماهر،اماکن تجمعی
- تهیه و نصب تراکت و بنرهای فراخوان و اطلاع رسانی در منطقه
- هماهنگی تشکیل جلسه با مسئولین بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری جهت ارائه گزارش عملکرد و کسب راهنمایی

ادامه ...


برگزاری کارگاه دو روزه دستورالعمل اجرایی مناطق شهری بالای 20 هزار نفر و حاشیه شهر


با اهتمام واحد گسترش و آموزش کارکنان، کارگاه دو روزه مباحث مقدماتی و پیش نیاز دستورالعمل اجرایی مناطق شهری بالای 20 هزار نفر و حاشیه شهر در تاریخ 1 و 2 مرداد 97 در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد.
در این کارگاه که اعضای تیم سلامت متشکّل از پزشک، مراقبین سلامت، ماما، پرستار، بهیار، پرسنل بهداشت حرفه ای ، محیط، تغذیه و سلامت روان حضور داشتند، آخرین دستورالعمل های مربوط به اجرای برنامه تحول بهداشت در مناطق شهری بالای 20 هزار نفر جمعیت و حاشیه شهرها آموزش داده شد. در این برنامه دکتر پورهاشمی اردکانی مدیر شبکه بهداشت درخصوص معرفی دوره و اهمیت آشنایی با ساختارها، شرح وظایف و عملکرد صحیح پرسنل براساس دستورالعمل ها صحبت کرد. آقای میرجانی کارشناس آمار پیرامون ساختار و عملکرد واحدها و سطوح ارائه خدمات و نحوه ثبت، گزارش دهی و تشکیل پرونده سلامت آموزش داد.
قوانین و دستورالعمل های پزشک خانواده و مراقبت های سلامت و طبابت در خانواده مباحثی بود که توسط دکتر خیوه ارائه شد. خانم مهدی زاده در رابطه با ضوابط عقد قراردادها و کار تیم سلامت و نظام پرداخت، چک لیستهای پایش عملکرد تیم سلامت مطالبی بیان کرد.
دکتر اعلایی سرپرست مرکز بهداشت شهرستان یزد به عنوان مدرس بعدی مباحث مربوط به الگوی برنامه های سلامت و فهرست خدمات را مطرح و آقای انتظاری نیز نحوه برقراری ارتباط در برنامه های سلامت را ارائه نمود.
آشنایی با داروهای مورد استفاده برای خدمات و قوانین و دستورالعمل های نظام ارجاع توسط  دکتر شجاع الدینی و خانم دکتر لشکری بیان شد.
عوامل اجتماعی و خطرزای مستقیم مؤثر بر سلامت توسط آقای حمیدرضا مروتی کارشناس مبارزه با بیماری ها ارائه شد.
خانم ها مروتی و شاکر کارشناسان  بهداشت خانواده هم شرح وظایف اعضای تیم سلامت و نرم افزارهای کاری و نظام ثبتی جاری را تشریح کردند.

ادامه ...


برگزاری همایش آسیب های اجتماعی فضای مجازی در شهرستان اردکان


با اهتمام واحد آموزش کارکنان شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان، همایش آسیب های اجتماعی فضای مجازی با حضور پرسنل واحدهای شبکه بهداشت و درمان و خانواده های آنها در عصر روز یکشنبه مورخ 31/4/97 در محل سالن اجتماعات کانون شهید مدرس برگزار شد.
در این همایش آقای مهندس ضابط مدیر گروه IT دانشگاه بین المللی المصطفی قم و مدیر عامل مؤسسه خواجه نصیر طوسی درخصوص معایب استفاده بی رویه از فضای مجازی و بازی های رایانه ای گفت: بازی های رایانه ای از مواد مخدر اعتیاد آورتر است به طوری که جزء اعتیادهای خاموش به حساب می آید.
وی افزود: تأثیر بازی های رایانه ای بر سلامت جسم و روان به حدی است که گاه درمان آن مشکل است بطوری که اضافه وزن، ضعف بینائی، افسردگی، پرخاشگری و... از جمله مشکلات احتمالی آن است. وی ادامه داد: بازی رایانه ای برای کودک شخصیت ایجاد می کند چون فرد خودش باعث پیشرفت بازی می شود و احساس بزرگی، قدرت و شخصیت جدیدی می کند و به نوعی احساس خودانگاری در وی ایجاد می شود. پس باید کودک را آگاهانه از بازی خارج کرد و به وی فرصت بازیابی شخصیت خودش را داد.
وی خاطرنشان کرد: با ورود تکنولوژی های پیشرفته در منازل نظیر تلویزیون، گوشی همراه، رایانه و دوربین های مدرن، حریم خصوصی و امنیت خانواده ها از بین رفته است. مهندس ضابط افزود: در استفاده از بازی های رایانه ای طبقه بندی سنی را رعایت کنید. چون اگر کودک هدفمند وارد بازی ها شود استعداد او شکوفا می شود مثل کارگردانی و تدوین صحنه های گل بازی فوتبال رایانه که توسط برخی کاربران این بازی ها صورت می گیرد.
وی ادامه داد: تا سن 14 سالگی مالکیت گوشی، تبلت و رایانه را به کودک ندهید و از سن 14 سالگی به بعد با وضع قوانین و با مسئولیت پذیری نوجوان و نظارت درست در صورت نیاز نسبت به خرید آن اقدام کنید.

ادامه ...


برگزاری کارگاه نقش امر به معروف و نهی از منکر در پیشگیری از آسیب های اجتماعی


روز یکشنبه مورخ 31/4/97، کارگاه نقش امر به معروف و نهی از منکر در پیشگیری از آسیب های اجتماعی با حضور پرسنل مرکز بهداشت و بیمارستان ضیائی در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد.
در این جلسه حجه الاسلام والمسلمین کمالی مدیر حوزه علمیه اردکان، درخصوص اهمیت نقش امر به معروف و نهی از منکر در پیشگیری از آسیب های اجتماعی گفت: امر به معروف با ارشاد جاهل و تبلیغ و اطلاع رسانی از طریق آموزش و رسانه ها متفاوت است.
وی ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر ناشی از محبت و پیوند ایمانی و اسلامی است که مراحل اجرای آن به ترتیب قلبی، زبانی و عملی است.
وی با تأکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر ضامن بقای اسلام است؛ درخصوص شرایط اجرای آن گفت: قدرت، آگاهی و احتمال تأثیر از جمله شرایط انجام امر به معروف است که افراد باید خود را در این زمینه توانمند کنند.
در پایان ضمن اشاره به برخی از آسیب های اجتماعی نظیر طلاق، آسیب های فضای مجازی و ...، به سئوالات حاضرین در این زمینه ها پاسخ داده شد.

ادامه ...


برگزاری آزمون جامع آزمایشی مراقبین سلامت و بهورزان در شبکه بهداشت و درمان اردکان


به همت آموزشگاه بهورزی و با همکاری سایر واحدهای ستادی مرکز بهداشت، به منظور سنجش آمادگی مراقبین سلامت و بهورزان، آزمون جامع از کلیه دستورالعمل ها و بوکلت های واحدهای بهداشتی با حضور مراقبین سلامت و بهورزان و ماماهای مراکز و خانه های بهداشت در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این آزمون از مباحث مرتبط با بهداشت خانواده، مبارزه با بیماری ها، گسترش، بهداشت مدارس، آمار، آموزش سلامت، بهداشت روان برای سه گروه مراقبین سلامت، ماماها و بهورزان سؤالاتی مطرح تا با آمادگی بیشتر  در آزمون جامع استانی مورخ 3/5/97  شرکت نمایند.

ادامه ...


تشکیل جلسه هماهنگی بزرگداشت هفته جهانی شیر مادر در بیمارستان ضیائی شهرستان اردکان


طبق هماهنگی مسئول پایگاه بهداشت بیمارستان، روز چهارشنبه مورخ 27/4/97، جلسه هماهنگی بزرگداشت هفته جهانی شیرمادر با حضور رضا شاکر مدیر بیمارستان، دکتر شیر محمدی و دکتر تقی زاده پزشکان متخصص اطفال و مسئولین بخش های اطفال، زنان و زایمان، اتاق زایمان، پایگاه بهداشت بیمارستان و جمعی از کارشناسان شبکه بهداشت و درمان در اتاق کنفرانس بیمارستان ضیائی اردکان برگزار شد. در این جلسه خانم رشیدی مسئول پایگاه بهداشتی بیمارستان در زمینه شعار امسال سازمان جهانی بهداشت در هفته جهانی شیر مادر با عنوان تغذیه با شیر مادر زیر بنای زندگی سالم، دستور کار جلسه و فعالیت های مرتبط صحبت کرد. در ادامه مشکلات مربوط در برنامه شیر مادر مورد بحث و بررسی قرار گرفت و هرگروه از حاضرین انتظارات خود را جهت اجرای هرچه بهتر برنامه حمایت از شیر مادر عنوان کردند. در پایان پس از بحث و تبادل نظر حاضرین، پیشنهادات زیر مطرح شد:
- آموزش مستمر ماماها درخصوص نحوه صحیح شیردهی، مزایای شیر مادر جهت انتقال به زنان باردار
- آمادگی زنان باردار در زمینه شیردهی در کلاس های آمادگی برای زایمان و در مراکز خدمات جامع سلامت
- ارائه نامه از پزشک متخصص در صورت نیاز نوزاد به شیرخشک
- آموزش زنان شیرده و همراهان نزدیک در زمینه مزایای شیر مادر در بیمارستان از زمان تولد نوزاد
   و....

ادامه ...


بازدید مدیر شبکه بهداشت و درمان ادکان از پروژه درحال احداث خانه بهداشت دوم ترک آباد


در راستای پیگیری وضعیت ساخت خانه بهداشت روستای ترک آباد روز پنجشنبه 28 تیرماه دکتر پورهاشمی از خانه بهداشت دوم در دست احداث این روستا بازدید کرد وازنزدیک در جریان روند ساخت آن قرارگرفت. وی ضمن گفتگو با نماینده خیر محترم و پیمانکار پروژه برلزوم رعایت کیفیت ساخت راهنمایی های لازم را به عمل آورد.
لازم به ذکر است خانه بهداشت دوم روستای ترک آباد با هدف دسترسی بهتر مردم به خدمات و با مشارکت خیری در شهرک حضرت امام ترک آباد درحال ساخت است.

ادامه ...


عیادت و بازدید جمعی از مسئولین بهداشت و درمان شهرستان اردکان از همکار بازنشسته


در ادامه دیدارهای دوره ای از خانواده بازنشستگان شبکه بهداشت ودرمان شهرستان اردکان، روز پنج شنبه مورخ 28 تیر ماه از آقای حسینعلی روشنایی که چندی است در بستر بیماری هستند، عیادت شد.
در این دیدار که جمعی از مسئولین شبکه بهداشت و درمان اردکان حضورداشتند ضمن بیان و مرورخاطراتی از گذشته، برای شفای عاجل این همکار عزیز و همه بیماران دعا کردند.
لازم به ذکر است آقای روشنایی در سال 83 بازنشست شده و در زمان اشتغال در واحد نقلیه مشغول به خدمت بوده است.

ادامه ...


برگزاری کارگاه هپاتیت براساس مدل شپ در شبکه بهداشت و درمان اردکان


در راستای بازآموزی کارکنان و به همت واحد مبارزه با بیماریها و آموزش کارکنان، روز پنج شنبه مورخ 28/4/97، کارگاه هپاتیت براساس مدل شپ با حضور مراقبین سلامت، بهورزان و جمعی از کارشناسان واحدهای بهداشتی در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این جلسه آقای نیکفرد کارشناس مسئول مبارزه با بیماریها پیرامون برنامه های کشوری کنترل بیماری هپاتیت آموزش های لازم را ارائه داد. وی درخصوص نحوه ایمن سازی نوزاد متولد شده از مادر دارای هپاتیت گفت: در بدو تولد ایمنوگلبولین و واکسن های روتین تزریق و در 18 ـ 9 ماهگی تیتر آنتی بادی هپاتیت در خون کودک بررسی می شود اگر تیتر آنتی بادی زیر 10 بود، سه نوبت واکسن هپاتیت تزریق می گردد. وی ادامه داد: بهترین زمان شروع واکسن و سرم بعد از تماس با سر سوزن آلوده در صورت نداشتن سابقه واکسیناسیون بلافاصله و حداکثر تا یک هفته بعد از تماس است. در ادامه آقای حمیدرضا مروتی کارشناس مبارزه با بیماریها در زمینه بیماری هپاتیت براساس مدل شپ گفت: کبد بزرگترین غده بدن و مانند پالایشگاهی برای بدن است و  التهاب بافت کبد یا همان هپاتیت بر اثر ویروس، الکل و برخی بیماریها مثل دیابت بوجود می آید. شایعترین علت ایجاد کننده هپاتیت در جهان ویروس ها هستند. وی درخصوص انواع هپاتیت، راه های انتقال، دوره کمون و چگونگی پیشگیری از آنها مطالبی بیان کرد و گفت: پنج نوع هپاتیت E ، D ، C ، B ، A وجود دارد که هپاتیت A ، E مدفوعی دهانی و B ، C و E از طریق خون و ترشحات خونی منتقل می شوند.
لازم به ذکر است شپ مدل یعنی آموزش سیستماتیک و استفاده از وسایل کمک آموزشی و روش های درست آموزش و بر این اساس و برای انجام کارگروهی کارگاه، چندین نفر از همکاران آموزش های لازم را ارائه نمودند.

ادامه ...


برگزاری جلسه کمیته اقتصاد مقاومتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


در راستای پیگیری برنامه های اجرایی اقتصاد مقاومتی، اولین جلسه هم اندیشی کمیته اقتصاد مقاومتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در سال جاری، روز دوشنبه مورخ 25/4/97در دفتر مدیر شبکه تشکیل شد.
در ابتدای این جلسه دکتر پورهاشمی با اشاره به بحران های برق  وآب در کشور و امکان ایجاد خلل در ارائه خدمات ضمن تاکید بر مصرف بهینه انرژی در کلیه واحدها بر اجرای برنامه های آموزشی و فرهنگ سازی در این زمینه بین کارکنان و مراجعین تاکید کرد. وی همچنین با بیان ارتباط قوی ایجاد بحران آب در افزایش برخی بیماری ها خواستار برنامه ریزی مناسب در این راستا شد و بیان داشت: نباید به واسطه اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی از هزینه های اساسی سیستم  در راستای ارائه خدمت به مراجعین وکارکنان چشم پوشید. در ادامه این جلسه با همفکری و هم اندیشی اعضا، پیشنهاداتی ارائه، مصوب و جهت اجرا به ذیریطان ابلاغ شد.

ادامه ...


برگزاری جلسه گرامیداشت حجاب و عفاف در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


به مناسبت گرامیداشت هفته حجاب و عفاف، روز یکشنبه مورخ 24/4/97، حلقه صالحین با حضور جمعی از پرسنل زن شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این برنامه که با همکاری حوزه علمیه خواهران، بسیج سازندگی و بسیج جامعه پزشکی و با موضوع تبیین مسئله حجاب و عفاف صورت گرفت، خانم اعلایی مدرس حوزه علمیه خواهران با اشاره به فلسفه حجاب و عفاف از دیدگاه اسلام گفت: هدف از خلقت قرب به خداست و راه رسیدن به قرب صراط مستقیم است. راه مستقیم بندگی یعنی عبادت و اطاعت خدا و پیروی از دستورات دین از جمله داشتن حیا، و رعایت حجاب و عفاف.
وی ادامه داد: با قرب به خدا صفات انسانی به صفات خداوند نزدیک شده و به دنبال آن آرامش و لذت در انسان پدیدار می شود. وی با اشاره به اینکه حجاب حق الله و حق الناس است گفت: رعایت مسئله حجاب باعث استحکام بنیان خانواده ها می شود. در ادامه خانم کردی فرمانده پایگاه های بسیج شهرستان نیز در ارتباط با اهمیت رعایت حجاب و عفاف بخصوص در محیط کار و اجتماع جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی، تحکیم بنیان خانواده ها مطالبی بیان کرد و در پایان کتاب « چرا با حجاب شدم؟ » از سوی بسیج به حاضرین اهدا شد.

ادامه ...


برگزاری دومین جلسه تحول بهداشت در سال جاری در شبکه بهداشت و درمان اردکان


در راستای اجرای طرح تحول سلامت، روز سه شنبه مورخ 19/4/97، دومین جلسه تحول بهداشت با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان و جمعی از کارشناسان مرکز بهداشت در دفتر کار مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی اردکانی مدیر شبکه، درخصوص ارتقای شاخص های کلی شهرستان و اهمیت پیشبرد کمی و کیفی فعالیتها مطالبی بیان کرد. وی با اشاره به جایگاه شهرستان در برخی شاخص ها گفت: با توجه به تغییر در نظام پرداخت و انجام عدالت در پرداخت ارائه خدمات به نحو شایسته با اولویت کیفیت در کارها ضروری است و خواستار برنامه ریزی، پیگیری مناسب، همفکری و مشارکت کلیه کارشناسان ستادی در راستای دستیابی به این مهم شد. در ادامه هر یک از حاضرین نظرات خود را عنوان کرده و پس از بحث و تبادل نظر مصوباتی به شرح زیر به تصویب رسید:
- جا به جایی و ابلاغ نیروهای بهداشتی                 
- پایش و نظارت کارشناسان ناظر از مراکز تحت پوشش
- مکاتبه با فرمانداری جهت حضور کارمندان ادارات برای تشکیل پرونده سلامت     
- تشکیل کمیته کاهش هزینه و افزایش درآمد
- نظارت سرپرستان مراکز بر عملکرد نیروهای محیطی
- پیگیری اختلاف آمار جمعیتی
و ...

ادامه ...


برگزاری جلسه هماهنگی برنامه خودمراقبتی اجتماعی در فرمانداری اردکان


در راستای توجیه و هماهنگی برنامه خودمراقبتی اجتماعی، روز چهارشنبه مورخ 20/4/97، جلسه ای با حضور حلوایی بخشدار مرکزی، خانم فرجاد رئیس و آقایان دهقانی و نعمتی از اعضای شورای اسلامی شهرستان، مدیر شبکه بهداشت و درمان و کارشناس آموزش سلامت مرکز بهداشت شهرستان اردکان برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی پیرامون تعریف سلامت از ابعاد مختلف صحبت کرد و گفت: 25% بخش سلامت جامعه بر عهده وزارت بهداشت و درمان است و مابقی با مشارکت مردم و همکاری بین بخشی قابل دسترسی است. وی با اشاره به اهمیت خود مراقبتی و آموزش و توانمندسازی مردم درخصوص مراقبت از خود و اطرافیان گفت: با اجرای برنامه خود مراقبتی در سه حیطه فردی، سازمانی، اجتماعی هزینه درمان و عوارض بیماری ها کاهش می یابد.
وی ادامه داد: شیوه زندگی ناسالم بخصوص استرس یکی از مهم ترین مؤلفه های ایجاد بیماری های غیرواگیر است. وی با اشاره  به رابطه ایجاد بیماری و معضلات اجتماعی، نقش شوراها را در توسعه محیط های سالم مهم دانست و با تأکید بر برنامه توانمندسازی محلات و اجرای طرح اندیشه و اعتبار، سمت و سوق اعتبارات و تجهیزات را براساس نیازسنجی مشکلات در راستای توسعه سلامت منطقه بسیار مؤثر خواند.
دکتر پورهاشمی با اشاره به آسیب های اجتماعی موجود، آموزش و آگاه سازی مردم را مهم برشمرد و خواستار هم افزایی بین ارگان ها و سازمان های ذیربط در راستای سلامت خانواده ها شد. در این جلسه پس از بحث و تبادل نظر حاضرین مواردی به شرح زیر به تصویب رسید:
- ابلاغ نیازسنجی مناطق به شورای اسلامی روستاها جهت طراحی برنامه های مداخلاتی
- برگزاری مداخلات آموزشی و فرهنگی تأثیرگذار در راستای ارتقای سلامت مردم
- برگزاری برنامه های آموزشی و سنجش سلامت در حاشیه برنامه های فرهنگی در مناطق
- تشکیل شورای ارتقای سلامت در شورای سلامت روستاها با حضور تیم سلامت ، تیم مسئولین و معتمدین
- بررسی نیازها و مشکلات بهداشتی روستا در شورای ارتقای سلامت
- تدوین برنامه عملیاتی در راستای مشکلات منطقه
- تخصیص بخشی از اعتبارات در شورای سلامت روستا در جهت رفع مشکلات بهداشتی منطقه

ادامه ...


آموزش دستورالعمل های مبارزه با بیماری ها و بهداشت خانواده در سمینار بهورزی اردکان


طبق هماهنگی صورت گرفته، روز یکشنبه مورخ  17/4/97، سمینار بهورزی با حضور بهورزان و مراقبین سلامت در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان برگزار شد.
در این جلسه ابتدا خانم بهجتی کارشناس بهداشت باروری درخصوص برنامه های بهداشت باروری صحبت کرد. وی پیرامون نحوه تکمیل و ارسال آمار بهداشت باروری، روند تشکیل کمیته توبکتومی، تکمیل اطلاعات دفتر بهداشت باروری، نتایج تحقیق انجام شده درخصوص تخمدان پلی کیستیک و اندومتریوز مطالبی ارائه نمود.
سپس آقای نیکفرد کارشناس مسئول مبارزه با بیماری ها در زمینه نظام نوین درمان پیشگیری هاری در ایران مطالبی را ارائه و پیرامون درمان پيشگيري از هاري ( درمان موضعی زخم)، برنامه واکسیناسیون ضد هاری براساس نوع مواجهه، روش تزریق توام واکسن و سرم ایمونوگلوبولین، هاری افراد حساس و در معرض خطر هاری صحبت نمود.
در ادامه سمینار، خانم اسلامی کارشناس مامائی درخصوص بارداری های پرخطر و اثرات فشارخون بالا دربارداری به بحث و تبادل نظر با حاضرین پرداخت.
در پایان هم خانم شاکر کارشناس مسئول بهداشت خانواده در مورد برنامه های کودکان و اهمیت ورود دقیق اطلاعات مراقبتها در سامانه سیب، ورود اطلاعات به سامانه و مشکلات ناشی از بی دقتی در ورود اطلاعات مطالبی بیان کرد.

ادامه ...


شروع سنجش سلامت نوآموزان ورودی اول ابتدایی و پیش دبستانی در شهرستان اردکان


طبق برنامه ریزی صورت گرفته، سنجش سلامت نوآموزان ورودی اول ابتدایی و پیش دبستانی از تاریخ 9/4/97 در پایگاه سنجش و مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان اردکان آغاز شد. دراین برنامه ابتدا ارزیابی بینایی، شنوایی، آمادگی تحصیلی و مراقبت های اولیه در پایگاه سنجش آموزش و پرورش انجام و پس از آن، نوآموز به مرکز یا پایگاه سلامت نزدیک محل سکونت خود جهت انجام مراقبت های تکمیلی، کامل نمودن واکسیناسیون، ارزیابی سلامت روان و معاینات پزشکی معرفی می گردد. همچنین درصورت نیاز کودک به مشاوره تغذیه و روانشناسی، خدمات به وی ارائه و چنانچه مشکوک به اختلال یا بیماری باشد، به مراکز تخصصی ارجاع و تا حصول نتیجه پیگیری خواهد شد. لازم به ذکر است کلیه خدمات در مراکز خدمات جامع سلامت رایگان بوده و خانواده دانش آموز نیز همزمان می توانند مراقبت های مربوط به گروه سنی خود را دریافت نمایند.

ادامه ...


گردهمایی مسئولین فنی کارگاه ها و واحدهای صنعتی تولیدی در شبکه بهداشت و درمان اردکان


پیرو جلسه مورخ 20/3/97 درخصوص عملکرد واحد نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی شهرستان و تاکید بر لزوم ساماندهی مطلوب تر مسئولین فنی در واحدهای تولیدی به منظور بالا بردن سطح کیفیت محصولات و تولیدات کارگاه ها و آشنایی مجدد مسئولین فنی با قوانین مرتبط جلسه ای در تاریخ 2/4/97 در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان با حضور کارشناسان محترم معاونت غذا و دارو آقایان: دکترمورکیان، مهندس حبیبی ، مهندس سبز و خانم مهندس وکیلی، کارشناسان واحد نظات بر مواد غذایی آرایشی بهداشتی شهرستان، 66 نفراز مسئولین فنی 113 کارگاه و واحد صنعتی تولیدی برگزار شد.
در ابتدای این گردهمایی, قوانین مرتبط با مدیران و متصدیان واحدهای تولیدی و مسئولین فنی تهیه شده توسط معاونت غذا و دارو در اختیار مسئولین فنی جهت اطلاع و نصب در محل کار قرار گرفت. سپس مشکلات مرتبط با مسئولین فنی از جمله  حداقل دریافتی حقوق و مزایای مسئولین فنی از متصدی، در نظر گرفته نشدن فضای مناسب برای مسئول فنی در کارگاه جهت استقرار در زمان تولید و یا زمان موظفی حضور  در کارگاه و..... بررسی شد.
در پایان با رای گیری از مسئولین فنی، آقای مهندس حیدرپور و خانم مهندس محمدی به عنوان رابطین مسئول فنی در حوزه  معاونت غذا و دارو و نماینده انجمن صنفی مسئولین فنی استان در شهرستان های اردکان و میبد  انتخاب شدند.

ادامه ...


جلسه هماهنگی بزرگداشت هفته مبارزه با مواد مخدر در شبکه بهداشت و درمان اردکان


جلسه هماهنگی بزرگداشت هفته مبارزه با مواد مخدر با حضور جمعی از کارشناسان واحدهای بهداشتی ستاد در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این جلسه ضمن قرائت برنامه های پیشنهادی ابلاغ شده و بحث و تبادل نظر کارشناسان برنامه هایی به شرح زیر مطرح  و مصوب شد:
 - برگزاری جلسه بین بخشی با حضور ادارات ذیربط جهت هماهنگی برنامه ها
- برگزاری همایش اعتیاد با همکاری بهزیستی و گروههای NA
- برگزاری جلسات آموزشی پیشگیری از اعتیاد در محلات با همکاری کارشناسان بهداشت روان
- برپایی نمایشگاه آشنایی با مواد مخدر برای عموم
- اعزام کارشناس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی به کارخانجات و مراکز تجمعی
- درج پیام های بهداشتی و آمار جهت حساس سازی اذهان عمومی در سربرگ مکاتبات اداری و قبوض
- ارسال مطالب آموزشی به نشریات محلی و ... ادامه ...


برگزاری دومین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان اردکان


دومین جلسه شورای سلامت شهرستان در سال جاری با موضوع بررسی مهمترین رویدادها و چالش های سلامت شهرستان صبح چهارشنبه 6 تیر ماه در سالن جلسات شهید حنیف فرمانداری اردکان برگزار شد. ابتدای این جلسه حلوایی بخشدار مرکزی اردکان در سخنانی با اشاره به بحث فراگیری سلامت درهمۀ بخش ها، بر همکاری بین بخشی بیشتر و فعالانه در بخش سلامت تأکید کرد.
در ادامه دکتر پورهاشمی مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان، ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین به ارائه خلاصه ای از بحث بیماری های منتقله از آب و غذا از جمله  هپاتیت A و وبا و نیز یماری های مشترک بین انسان و دام پرداخت.
حیوان گزیدگی و هاری، آنفلوآنزای پرندگان، سالک، تب کریمه کونگو و تب مالت از جمله مواردی بود که با توجه به اهمیت آن در شرایط جغرافیایی و آب و هوایی شهرستان درخصوص آن توضیحاتی ارائه شد.
از مباحث مهم دیگر مطروحه اشاره به هفته مبارزه با مواد مخدر و نیاز جدّی همکاری بین بخشی به پیشگیری و کنترل در این راستا بود. دکتر پورهاشمی با اشاره به آمار نگران کننده در این زمینه افزود؛ اگر برای پیشگیری در این زمینه کاری نشود تبعات آن درآینده ای نه چندان دور متوجه همه خانواده ها خواهد بود.
در ادامه ضمن مشارکت فعال حاضرین درخصوص مباحث مطرح شده مقرر شد، موارد کنترل حیوانات، آنفلوآنزای پرندگان، سالک، تب کریمه کونگو، پدیکولوزیس و تب مالت ضمن تعیین وظایف هر ارگان در رابطه با این بیماری ها در اسرع وقت در کمیته های تخصصی شورای سلامت مطرح و مصوبات آن برای تأیید به شورای سلامت اعلام تا برای اجرا ابلاغ گردد. در راستای گرامی داشت هفته مبارزه با مواد مخدر نیز مقرر شد بر اساس مصوبات جلسه هماهنگی بزرگداشت این هفته ادارات ذیربط مصوبات مرتبط را اجرا نمایند.

ادامه ...


معرفی سایت آوای سلامت وابسته به وزارت بهداشت؛د رمان و آموزش پزشکی ـwww.iec.behdasht.gov.ir


دفتر آموزش و ارتقاء سلامت یکی از بخش های مهم معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. شرح وظایف این دفتر، همان طور که از نام آن پیداست، برنامه ریزی و نظارت بر اجرای برنامه های آموزش عمومی در جهت رشد دانش عمومی در حوزه های مختلف سلامت است.
از پیامدهای ناشی از کم سوادی افراد در حوزه سلامت می توان به استفاده کمتر از خدمات پیشگیری، انتخاب های ضعیف سلامت، تأخیر بیشتر در تشخیص ها، فهم کمتر از وضعیت های پزشکی، پایبندی کمتر به دستورالعمل های پزشکی، افزایش خطر بستری شدن، وضعیت سلامت جسمی و روانی ضعیف تر، افزایش خطر مرگ و هزینه های مراقبت سلامت بیشتر اشاره نمود.
این در حالی است که براساس بررسی انجام شده در سال 93 درخصوص سواد سلامت، از هر دو نفر ایرانی، یک نفر دارای سواد سلامت محدود بود. طبق بررسی انجام شده در بعد ارزیابی، بیش از نیمی از افراد مورد بررسی، سواد سلامت محدود داشتند. به عبارت دیگر بیش از نیمی از افراد قادر به تشخیص درست یا نادرست اطلاعات نبودند. همچنین 55 درصد افراد در بعد دسترسی به منابع اطلاعاتی، سواد سلامت محدود داشتند.
بدین منظور در تیر ماه سال 1395، با شعار «سواد سلامت برای همه»، طرح ارتقای کمی و کیفی «سایت آوای سلامت» آغاز شد تا با استفاده از تگ های جدید امکان دسترسی به اطلاعات موثق و معتبر فراهم گردد. این سایت از سال 1386 بر روی پرتال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعال شده است و از سال 1393، برای دومین بار مورد بازنگری کلی قرار گرفته است. این سایت، امکان استفاده بهتر و آسان تر از مجموعه رسانه های آموزشی تولید شده توسط دفتر آموزش و ارتقای سلامت (رسانه های محیطی، کتاب ها، فیلم ها، اخبار و ...) را فراهم کرده است.
اهداف سایت آوای سلامت:
* توسعه ارتباطات اثربخش برای ارتقای عادلانه سلامت در کشور
* افزایش آگاهی مردم از مخاطرات سلامت و راه حل آنها
* برخورداری مردم از اطلاعات متقن، روزآمد و دقیق درباره سبک زندگی سالم
* دسترسی الکترونیکی و رایگان مردم به رسانه های آموزش سلامت
* توانمندسازی مردم برای خودمراقبتی در ناخوشی های جزیی، بیماری های مزمن، بیماریهای حاد و سبک زندگی سالم
سایت آوای سلامت شامل بخش های زیر است:
* فیلم ها* رسانه های محیطی* آرشیو کتاب ها* آموزش مجازی* نرم افزارهای تلفن همراه* مسابقه های سلامت
* کنگره ها و جشنواره های سلامت* اخبار آموزش سلامت
همچنین در تحلیل seo که به منظور بهینه سازی صفحات وب و بررسی میزان جذابیت محتوای آن انجام شد، نتایج نشان داد که سایت آوای سلامت موفق بوده است و در آیتم های زیر، سایت مذکور بالاترین امتیاز (امتیازعالی) را دریافت نموده است:
* عنوان وب سایت* توصیف وب سایت* نمایش سایت در جستجوی گوگل* کلمات کلیدی مورد استفاده در سایت
* زمان بارگذاری سایت کمتر از 2 ثانیه* نمایش در موبایل، تبلت، آی پد و دستگاه های الکترونیکی دیگر* زمان بارگذاری در سایر دستگاه ها کمتر از 2 ثانیه
این سایت در جستجوی عبارت «آوای سلامت» در سه موتور جستجوی رایج در کشور یعنی google ، yahoo و bing اولین عنوان قابل مشاهده است و مرجع آموزش سلامت همگانی در 60 دانشگاه علوم پزشکی کشور و بسیاری از سازمان های دولتی و شبکه های رادیو و تلویزیونی و خبرگزاری های معتبر کشور است. استفاده از این سایت برای تمام فارسی زبانان جهان توصیه می شود.
موضوعات رسانه های آموزشی در این سایت ، مبتنی بر اولویت های سلامت است. تا کنون بیش از 7300 عنوان آموزشی کمپین ، فیلم، کتاب، پوستر، .... در این تارنما، تعریف و بارگذاری شده و میانگین بازدید روزانه از تارنمای آوای سلامت تا خرداد 96، حدود 12000 نفر در روز بوده است.
تعداد عناوین آپلود شده در سایت به تفکیک:
ردیف           عنــوان                       تعداد
1     خبر علمی آموزش سلامت ترجمه شده از سایت های معتبر خارجی 4200
2     اخبار آموزش سلامت              2100
3     کمپین های سلامت                  57
4     فیلم های سلامت                   320
5     کتاب                                      30
6     پوستر                                   370
7     بسته های اطلاعاتی                 95
8     سایر رسانه ها                       192 
9     نرم افزارهای سلامت                 10

ادامه ...


برگزاری کارگاه آموزش الگوی ارزیابی اثربخشی کرک پاتریک


با توجه به دستورالعمل جدید آموزش تیم سلامت براساس مدل کرک پاتریک، روز سه شنبه مورخ 5/4/97 کارگاه آموزشی الگوی ارزیابی اثربخشی کرک پاتریک با حضور جمعی از کارشناسان مسئول واحدهای بهداشتی ستاد در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این جلسه مرضیه کرمانیان مسئول آموزشگاه بهورزی، پیرامون مدل چهارسطحی کرک پاتریک که نوعی مدل ارزیابی اثربخشی برنامه های آموزشی است و برای آموزش های ضمن خدمت به کار گرفته می شود، صحبت کرد و گفت: در این مدل فرایند آموزش به ده مرحله ی شناسایی نیازها، تعیین اهداف، تعیین محتوا، انتخاب فراگیران، تعیین الگو، روش و شیوه آموزش، ایجاد امکانات رفاهی مناسب، انتخاب اساتید مجرب، انتخاب وسایل سمعی بصری، ایجاد هماهنگی در برگزاری برنامه، ارزیابی برنامه تقسیم می شود.
وی افزود: مراحل ارزشیابی اثربخشی دوره های آموزشی در چهارسطح واکنش، یادگیری، رفتار و نتیجه بررسی می شود که به ترتیب ارزشیابی واکنش آسان ترین و ارزشیابی نتیجه سخت ترین نوع ارزیابی است.
وی با اشاره به ارزشیابی مدرس و فراگیر، چگونگی ارزشیابی قبل، حین و بعد از آموزش از طریق آزمون های شفاهی و کتبی را بیان کرد و با بارش افکار و پرسش و پاسخ با حاضرین مباحث مربوطه را ارائه نمود.

ادامه ...


آرشیو ...