بيمارستان مرکز بهداشت آزمايشگاه مرکزي اورژانس 115

مناسبت ها

ایّام شهادت مولی الموحدین حضرت علی(ع) و لیالی بزرگ قدر را گرامی می داریم.

بسیج ملی کنترل فشار خون 27 اردیبهشت تا 15 تیرماهراهنماي دريافت خدمات
اطلاعيه ها


لينک هاي مفيددانلود ها


بخش نامه های کاربردی
آموزش کارکنان
واحدهای ستادی


آمار بازدیدکنندگان

بازدیدکنندگان آنلاین : 29

بازدیدکنندگان امروز : 39

بازدیدکنندگان دیروز : 50

بازدیدکنندگان کل : 472282

 
امام حسن مجتبی(ع):خداوند ماه رمضان را میدان مسابقه‏ اى براى آفریدگان خود قرار داده تا با طاعتش براى خشنودى او از یكدیگر پیشى گیرند .
آزمايشگاه مركزي اردكان
 
آزمايشگاه مركزي اردکان از واحدهاي تشخيصي بخش بهداشت و درمان است كه نقش مهم و مؤثري در تشخيص بيماري هاي واگير و غيرواگير دارد .
اين آزمايشگاه همزمان با بهره برداري از بيمارستان ضيايي در سال 1329 با پيشكسوت آزمايشگاهيان اردكان حاج صفرعلي ارشادي شروع به كار نمود. اما پس ازمدتي با افزايش حجم آزمايش و مراجعه كننده به جنب بيمارستان انتقال يافت .
ساختمان قبلي آزمايشگاه مركزي بدليل قدمت زياد و فرسودگي و نياز اين واحد به فضاي فيزيكي مناسب در سال 1378 با همكاري خير ارجمند حاج غلامرضا كمالي اردكاني باز سازي و مورد بهره برداري قرار گرفت. اين آزمايشگاه هم اكنون با داشتن تجهيزات کافی و با استفاده از كاركنان مجرب و با استفاده از برنامه هاي كنترل كيفي در حال سرويس دهي به بيماران سرپايي و بيماران بستري در بخش هاي بيمارستان مي باشد. به منظور‌آشنايي بيشتر با اين واحد تشخيصي به معرفي بخش هاي مختلف آن مي پردازيم :
 
1- پذيرش :
مراجعه مستقيم مردم به اين بخش باعث اهميت ويژه آن شده است و پذيرش و جوابدهي از جمله اقدامات اين بخش است . زمان پذيرش از 7 الي 9 صبح هر روز به غير از روزهاي تعطيل و زمان جوابدهي و نوبت دهي از ساعت5 عصر الي 9 شب مي باشد. در اين بخش روزانه بين 250 تا 300 نفر پذیرش مي شوند.
 
2- نمونه برداري :
بيماران سرپايي پس از پذيرش به اين بخش مراجعه كرده و از آنها نمونه گيري به عمل مي آيد. در اين بخش پس از مطابقت مشخصات فرد مراجعه كننده با برگ پذيرش و در صورت داشتن شرايط خون گيري از فرد مورد نظر نمونه گيري شده ، ضمن آنكه نمونه هاي ارسالي از بخش هاي بيمارستان نيز در اين بخش تحويل گرفته مي شود.
 
3- هورمون شناسي :
در حال حاضرآزمايشاتي چون T3، T4، T3Ru ،TSH و PSA (تست تشخيص بیماری های پروستات )در اين بخش انجام مي پذيرد و باتوجه به خريد يك دستگاه الايزا ريدر انشاء الله در آينده اي نزديك آزمايشات هورموني ديگري نيز انجام خواهد شد.
 
4- بيوشيمي خون و آنزيم :
اكثر آزمايشات مراجعین و بیماران مربوط به بخش بيوشيمي خون است . در اين بخش علاوه بر آزمايشات معمولي چون قند ، چربي هاي خون ، اسيد اوريك ، اوره ، كراتينين ، الكتروليت هاي خون ، کلسیم ، فسفر ، آزمايش هاي اختصاصي چون تست هاي كبدي ، گازهاي خون ، آهن سرم ، آميلاز‌، هپاتيت B و غيره نيز انجام مي پذيرد . اخيرا" با تجهيز اين بخش به دستگاه پيشرفته اتو آناليزر كمك شاياني به انجام دقیق آزمايشات مذکور شده است .
 
5- سرولوژي :
تشخيص بيماري هايي چون : تب مالت ، حصبه ، روماتيسم و ... در اين بخش صورت مي پذيرد. آزمايش هاي C.R.P ، R.F ، 2ME، كومبس رايت وغيره از ديگر آزمايشاتی است كه در بخش سرولوژي انجام مي گيرد.
 
6- هماتولوژي :
تشخيص گروه هاي خوني ، بررسی كم خوني ، بررسي گلبول هاي خون ، پلاكت و غيره از جمله آزمايشاتی است كه در بخش هماتولوژي انجام مي گیرد. HbA1C‍، HbA2، PT، PTT ،CT ، BT ، سديمانتاسيون ، كراس مچ و ... آزمايشات ديگري هستند كه در بخش هماتولوژي انجام مي شود.
 
7- پاتولوژي :
انجام تست هاي تخصصي پاپ اسمير ،‌مايعات بدن از نظر پاتولوژي ، بررسي و مقايسه تست FNA با نمونه جراحي غده تيروئيد جهت بررسی ضايعات تيروئيد . بررسي نمونه هاي ارسالي از بخش ها و اتاق عمل ، انجام رنگ آميزي هاي تخصصي ، غربالگري ضايعات كبدي وغيره با حضور متخصص پاتولوژي از جمله اقدامات اين بخش بوده و انشاء الله در آينده اي نزديك انجام IHC و بررسي تومور ماركرها نيز انجام خواهد شد .
 
8- ميكروب شناسي :
انجام كشت هاي خون ، مايعات بدن ، ادرار و غيره ، بررسي باكتري هاي بيماري زا و آنتي بيوگرام از جمله آزمايشات اين بخش است .
 
9- بيوشيمي ادرار :
آناليز ادرار از جمله آزمايشات مهم آزمايشگاه است . در اين آزمايش نمونه ادرار به دو صورت ماكروسكوپي و ميكروسكوپي مورد بررسي قرار مي گيرد و تشخيص عفونت هاي اوليه ، تشخيص اوليه وجود سنگ هاي مثانه و كليه و غيره از جمله موارد قابل انجام در این بخش است .
 
10- پارازيتولوژي :
وجود انگل هاي مختلف هميشه براي بشر آزار دهنده بوده است كه تشخيص انگل ها و عفونت هاي روده اي در اين بخش صورت مي گيرد.
 
مسئولين و پرسنل آزمايشگاه مركزي اردكان تمام سعي و تلاش خود را در جهت خدمت رساني مناسب به همشهريان و ساير عزيزاني كه به اين واحد مراجعه مي كنند به کار گرفته و انتظار دارند تا متقابلا" مردم خوب و عزيز با مراجعه نمودن براي گرفتن نوبت و دریافت راهنمايي هاي لازم ، پرسنل آزمایشگاه را در ارائه خدمات بهتر و نتايج دقيق تر ياري دهند.