بيمارستان مرکز بهداشت آزمايشگاه مرکزي اورژانس 115

مناسبت ها

سردار رشید اسلام و ایران، شهد شیرین شهادت گوارایت

شعار هفته سلامت 1398: مراقبت های اولیه بهداشتی، راهی به سوی پوشش همگانی سلامتراهنماي دريافت خدمات
اطلاعيه ها


لينک هاي مفيددانلود ها


بخش نامه های کاربردی
آموزش کارکنان
واحدهای ستادی


آمار بازدیدکنندگان

بازدیدکنندگان آنلاین : 1

بازدیدکنندگان امروز : 7

بازدیدکنندگان دیروز : 8

بازدیدکنندگان کل : 483078

 
امام علی (ع): راستگو با راستگویی خود به همان می رسد که دروغگو با دروغگویی خود.
آزمايشگاه مركزي اردكان
 
آزمايشگاه مركزي اردکان از واحدهاي تشخيصي بخش بهداشت و درمان است كه نقش مهم و مؤثري در تشخيص بيماري هاي واگير و غيرواگير دارد .
اين آزمايشگاه همزمان با بهره برداري از بيمارستان ضيايي در سال 1329 با پيشكسوت آزمايشگاهيان اردكان حاج صفرعلي ارشادي شروع به كار نمود. اما پس ازمدتي با افزايش حجم آزمايش و مراجعه كننده به جنب بيمارستان انتقال يافت .
ساختمان قبلي آزمايشگاه مركزي بدليل قدمت زياد و فرسودگي و نياز اين واحد به فضاي فيزيكي مناسب در سال 1378 با همكاري خير ارجمند حاج غلامرضا كمالي اردكاني باز سازي و مورد بهره برداري قرار گرفت. اين آزمايشگاه هم اكنون با داشتن تجهيزات کافی و با استفاده از كاركنان مجرب و با استفاده از برنامه هاي كنترل كيفي در حال سرويس دهي به بيماران سرپايي و بيماران بستري در بخش هاي بيمارستان مي باشد. به منظور‌آشنايي بيشتر با اين واحد تشخيصي به معرفي بخش هاي مختلف آن مي پردازيم :
 
1- پذيرش :
مراجعه مستقيم مردم به اين بخش باعث اهميت ويژه آن شده است و پذيرش و جوابدهي از جمله اقدامات اين بخش است . زمان پذيرش از 7 الي 9 صبح هر روز به غير از روزهاي تعطيل و زمان جوابدهي و نوبت دهي از ساعت5 عصر الي 9 شب مي باشد. در اين بخش روزانه بين 250 تا 300 نفر پذیرش مي شوند.
 
2- نمونه برداري :
بيماران سرپايي پس از پذيرش به اين بخش مراجعه كرده و از آنها نمونه گيري به عمل مي آيد. در اين بخش پس از مطابقت مشخصات فرد مراجعه كننده با برگ پذيرش و در صورت داشتن شرايط خون گيري از فرد مورد نظر نمونه گيري شده ، ضمن آنكه نمونه هاي ارسالي از بخش هاي بيمارستان نيز در اين بخش تحويل گرفته مي شود.
 
3- هورمون شناسي :
در حال حاضرآزمايشاتي چون T3، T4، T3Ru ،TSH و PSA (تست تشخيص بیماری های پروستات )در اين بخش انجام مي پذيرد و باتوجه به خريد يك دستگاه الايزا ريدر انشاء الله در آينده اي نزديك آزمايشات هورموني ديگري نيز انجام خواهد شد.
 
4- بيوشيمي خون و آنزيم :
اكثر آزمايشات مراجعین و بیماران مربوط به بخش بيوشيمي خون است . در اين بخش علاوه بر آزمايشات معمولي چون قند ، چربي هاي خون ، اسيد اوريك ، اوره ، كراتينين ، الكتروليت هاي خون ، کلسیم ، فسفر ، آزمايش هاي اختصاصي چون تست هاي كبدي ، گازهاي خون ، آهن سرم ، آميلاز‌، هپاتيت B و غيره نيز انجام مي پذيرد . اخيرا" با تجهيز اين بخش به دستگاه پيشرفته اتو آناليزر كمك شاياني به انجام دقیق آزمايشات مذکور شده است .
 
5- سرولوژي :
تشخيص بيماري هايي چون : تب مالت ، حصبه ، روماتيسم و ... در اين بخش صورت مي پذيرد. آزمايش هاي C.R.P ، R.F ، 2ME، كومبس رايت وغيره از ديگر آزمايشاتی است كه در بخش سرولوژي انجام مي گيرد.
 
6- هماتولوژي :
تشخيص گروه هاي خوني ، بررسی كم خوني ، بررسي گلبول هاي خون ، پلاكت و غيره از جمله آزمايشاتی است كه در بخش هماتولوژي انجام مي گیرد. HbA1C‍، HbA2، PT، PTT ،CT ، BT ، سديمانتاسيون ، كراس مچ و ... آزمايشات ديگري هستند كه در بخش هماتولوژي انجام مي شود.
 
7- پاتولوژي :
انجام تست هاي تخصصي پاپ اسمير ،‌مايعات بدن از نظر پاتولوژي ، بررسي و مقايسه تست FNA با نمونه جراحي غده تيروئيد جهت بررسی ضايعات تيروئيد . بررسي نمونه هاي ارسالي از بخش ها و اتاق عمل ، انجام رنگ آميزي هاي تخصصي ، غربالگري ضايعات كبدي وغيره با حضور متخصص پاتولوژي از جمله اقدامات اين بخش بوده و انشاء الله در آينده اي نزديك انجام IHC و بررسي تومور ماركرها نيز انجام خواهد شد .
 
8- ميكروب شناسي :
انجام كشت هاي خون ، مايعات بدن ، ادرار و غيره ، بررسي باكتري هاي بيماري زا و آنتي بيوگرام از جمله آزمايشات اين بخش است .
 
9- بيوشيمي ادرار :
آناليز ادرار از جمله آزمايشات مهم آزمايشگاه است . در اين آزمايش نمونه ادرار به دو صورت ماكروسكوپي و ميكروسكوپي مورد بررسي قرار مي گيرد و تشخيص عفونت هاي اوليه ، تشخيص اوليه وجود سنگ هاي مثانه و كليه و غيره از جمله موارد قابل انجام در این بخش است .
 
10- پارازيتولوژي :
وجود انگل هاي مختلف هميشه براي بشر آزار دهنده بوده است كه تشخيص انگل ها و عفونت هاي روده اي در اين بخش صورت مي گيرد.
 
مسئولين و پرسنل آزمايشگاه مركزي اردكان تمام سعي و تلاش خود را در جهت خدمت رساني مناسب به همشهريان و ساير عزيزاني كه به اين واحد مراجعه مي كنند به کار گرفته و انتظار دارند تا متقابلا" مردم خوب و عزيز با مراجعه نمودن براي گرفتن نوبت و دریافت راهنمايي هاي لازم ، پرسنل آزمایشگاه را در ارائه خدمات بهتر و نتايج دقيق تر ياري دهند.