بيمارستان مرکز بهداشت آزمايشگاه مرکزي اورژانس 115

مناسبت ها

هفته بسیج را گرامی می داریم.

شعار هفته سلامت 1398: مراقبت های اولیه بهداشتی، راهی به سوی پوشش همگانی سلامتراهنماي دريافت خدمات
اطلاعيه ها


لينک هاي مفيددانلود ها


بخش نامه های کاربردی
آموزش کارکنان
واحدهای ستادی


آمار بازدیدکنندگان

بازدیدکنندگان آنلاین : 31

بازدیدکنندگان امروز : 7

بازدیدکنندگان دیروز : 30

بازدیدکنندگان کل : 481428

 
امام علی (ع): راستگو با راستگویی خود به همان می رسد که دروغگو با دروغگویی خود.
دستورالعمل نحوه صدور کوپن شیرمصنوعی(شیر خشک)

شرایط لازم جهت تخصیص کوپن شیر مصنوعی:
·         کودک باید دارای پرونده بهداشتی باشد برای این منظور مادر می بایست به مراکز وپایگاههای بهداشتی درمانی شهری و خانه های بهداشت مراجعه و اقدام به تشکیل پرونده و انجام مراقبتهای بهداشتی متناسب با سن کودک شامل ارزیابی نشانه خطر –زردی-وزن-قد-دورسر-تغذیه-وضعیت بینایی-تکامل- انجام واکسیناسیون و ارائه توصیه های بهداشتی مورد لزوم نماید.

·         این مراقبتها در 5-3 روزگی،  15-4  روزگی، 2 ماهگی، 4 ماهگی، 6 ماهگی، 7 ماهگی، 9 ماهگی، 12 ماهگی،15 ماهگی، 18 ماهگی، 24 ماهگی، 3 سالگی، 4 سالگی، 5 سالگی، 6 سالگس، 8-7 سالگی، انجام می شود.

·         تذکر: (کلیه مادرانی که در دوران بارداری خود تحت مراقبت این مراکز، و خانه های بهداشت قرار داشته اند، پس از زایمان نیز تحت مراقبتهای بعداز زایمان و تنظیم خانواده قرار گرفته و جهت نوزادان آنان نیز همزمان پرونده بهداشتی تشکیل می گردد.)

·         در صورت وجود اختلال در وضعیت وزنی کودک (قرار گرفتن وزن کودک زیر منحنی قرمز و موازی و یا صعودی نبودن خط وزن کودک با منحنی رشد) مشاوره شیر دهی توسط پرسنل بهداشتی انجام شده و پیگیری وضعیت تغذیه و وزن گیری کودک پس از 10 روز در کودکان زیر 2 ماه ، پس از 2 هفته در کودکان 2 ماهه تا یکساله ، و پس از یک ماه در کودکان بالای یکسال انجام می شود.

·         پس از پیگیری در صورت عدم موفقیت مادر در تداوم شیر دهی و عدم وزن گیری مطلوب شیر خوار ، به منظور استفاده از شیر مصنوعی بصورت کامل یا کمکی کودک به کمیسیون شیر مصنوعی جهت صدور کوپن شیر مصنوعی معرفی می گردد.

·         استفاده مادر از برخی داروها که منع شیر دهی دارند و ابتلا مادر به برخی از بیماریهای خاص (به تأئید پزشک منخصص) بطور محدود می تواند باعث استفاده شیر خوار از شیر مصنوعی شود که در اینصورت با گواهی پزشک معتمد شیر خوار جهت استفاده از کوپن شیر مصنوعی به کمیسیون شیر مصنوعی معرفی می گردد.

·         چند قلویی تنها در مواردی شامل استفاده از شیر مصنوعی می گردد که علیرغم آموزشها و توصیه های بهداشتی شیر خواران از نظر وضعیت وزنی ، روند مطلوبی را نداشته باشند که در اینصورت ابتدا شیر    

مصنوعی بصورت کمکی به هر دو قل داده می شود تا هردو هم از شیر مادر استفاده کنند ودر صورت ادامه روند نا مطلوب وزنی اقدام به تجویز شیر مصنوعی بصورت کامل خواهد شد.

·         پس از تأئید پزشک و مسئول مراکز بهداشتی شهری و روستایی  مبنی نیاز شیر خوار به شیر مصنوعی و تعیین مقدار مورد نیاز (کامل یا کمکی)معرفی نامه جهت صدور کوپن شیر مصنوعی صادر می گردد و پس از نأئید کمسیون شیر مصنوعی  کوپن طبق دستورالعمل صادر می گردد.ودر مراکز روستایی تءیئ کمسیون شیر مصنوعی مجوز دادن شیر مصنوعی توسط خانه های بهداشت صادر می گردد.

·         مدارک لازم جهت صدور کوپن شیر مصنوعی:

-          معرفی نامه صدور کوپن شیر مصنوعی از مراکز بهداشتی درمانی شهری

(شماره 1،شماره2،شماره3،شماره4،احمد آباد) و مراکز بهداشتی درمانی روستایی

(ترک آباد،عقدا،مزرعه نو،خرانق،رباط)

-          شناسنامه پدر

-          شناسنامه  مادر

-          شناسنامه کودک

-          سر کوپن خانوار شهری

-          در صورت فرزند خواندگی تا طی شدن مراحل قانونی صدور شناسنامه کودک بطور موقت معرفی جهت ارائه کوپن شیر مصنوعی صادر می گردد.

-          در صورت جدایی والدین علاوه بر مدارک فوق نامه دادگاه مبنی بر حضانت پدر الزامی است.

-          در صورت فوت مادر ،گواهی فوت نیز مورد نیاز می باشد.

محل تشکیل کمیسیون شیر مصنوعی :

خ میر داماد- روبروی پارک کوثر –مرکز 1 شهری-تلفن 7222310

      (هر هفته ،سه شنبه  هاساعت 12-10 صبح)

                                                                  واحد بهداشت خانواده شهرستان اردکان1389