بيمارستان مرکز بهداشت آزمايشگاه مرکزي اورژانس 115

مناسبت ها

سردار رشید اسلام و ایران، شهد شیرین شهادت گوارایت

شعار هفته سلامت 1398: مراقبت های اولیه بهداشتی، راهی به سوی پوشش همگانی سلامتراهنماي دريافت خدمات
اطلاعيه ها


لينک هاي مفيددانلود ها


بخش نامه های کاربردی
آموزش کارکنان
واحدهای ستادی


آمار بازدیدکنندگان

بازدیدکنندگان آنلاین : 1

بازدیدکنندگان امروز : 7

بازدیدکنندگان دیروز : 8

بازدیدکنندگان کل : 483078

 
امام علی (ع): راستگو با راستگویی خود به همان می رسد که دروغگو با دروغگویی خود.

برگزاری کارگاه آموزشی و توجیهی برنامه غربالگری سرطان های شایع زنان در فرمانداری شهرستان اردکان


با توجه به آغاز اجرای طرح غربالگری سرطان های شایع زنان برای کلیه بانوان 30 تا 70 ساله و با همکاری مشترک دفتر امور بانوان فرمانداری و مرکز بهداشت، روز پنح شنبه مورخ 28/9/98 ، کارگاه آموزشی و توجیهی با حضور جمعی از مسئولین امور بانوان و پیام گزاران سلامت ادارات با هدف آموزش و حساس سازی بانوان جهت غربالگری سرطان های شایع زنان در فرمانداری شهرستان اردکان برگزار شد.
در ابتدای جلسه خانم دکتر کرمانیان معاون سیاسی امنیتی اجتماعی فرماندار با اشاره به اهمیت سلامتی، آن را نعمت بزرگی دانست و گفت: خودمراقبتی پایه و اساس ارتقاء سلامتی است و سلامت و امنیت دو امر مهم در توسعه پایدار جامعه است.
سپس خانم شجاع الدینی کارشناس ارشد مامایی درخصوص سرطان های شایع زنان گفت: سالانه بالغ بر 220 مورد جدید سرطان پستان در بانوان استان یزد شناسایی می شود . وی با اشاره به اینکه سرطان سومین دلیل مرگ و میر شناخته شده است گفت: جهت ارتقای سلامت، باید رابطین بهداشت به عنوان سفیر سلامت در امتداد گسترش آموزش های بهداشت کار کنند.
وی افزود: شرایط شیوه زندگی و عوامل محیطی تاثیرگزار بر سلامتی : 90% عدم مصرف 5 وعده میوه، 40% فعالیت بدنی کم، 50% افزایش وزن، 50% کلسترول بالا ، میزان مصرف انرژی، سرانه تولید گاز، ذرات معلق در هواست، لذا اصل اول برنامه پیشگیری خودمراقبتی است که در آیه 195 سوره بقره هم به اهمیت آن اشاره شده است.
وی گفت: برنامه ملی کنترل سرطان: پیشگیری، تشخیص زودهنگام، تشخیص و درمان، مراقبت های تکمیلی است و با توجه به اینکه 80% توده های سینه خوش خیم هستند ، به همین منظور ارزیابی دوره های خودآزمایی، غربالگری و تشخیص زود هنگام از جمله راهکارهای اولیه مقابله با سرطان است.
در پایان طیبه نیک کارشناس آموزش بهداشت شبکه بهداشت پیرامون نحوه اجرای غربالگری سرطان های شایع زنان، نوبت گیری از مراکز نزدیک محل سکونت، ثبت گواهی اجرای برنامه برای بانوان کارمند و همسران آقایان کارمند مطالبی بیان کرد.
لازم به ذکر است این طرح تا 30 دی ماه در جهت آموزش و غربالگری سرطان های شایع زنان برای بانوان 30 تا 70 ساله در کلیه مراکز و پایگاه های سلامت اجرا می شود.