بيمارستان مرکز بهداشت آزمايشگاه مرکزي اورژانس 115

مناسبت ها

میلاد سراسر نور خاتم انبیا، محمّد مصطفی(ص) و امام صادق(ع) و هفته وحدت بر همگان مبارک.

25 آبان ماه (16 نوامبر)، روز يادواره قربانيان حوادث ترافيكي را گرامي مي داريم.راهنماي دريافت خدمات
اطلاعيه ها


لينک هاي مفيددانلود ها


بخش نامه های کاربردی
آموزش کارکنان
واحدهای ستادی


آمار بازدیدکنندگان

بازدیدکنندگان آنلاین : 38

بازدیدکنندگان امروز : 97

بازدیدکنندگان دیروز : 60

بازدیدکنندگان کل : 459801

 
حضرت رسول اکرم (ص): زمستان بهار مؤمن است. از شب های طولانی اش برای شب زنده داری و از روزهای کوتاهش برای روزه داری بهره می گیرد.
افتتاح کانون سلامت محله شریف آباد اردکان با حضور معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد


در راستای اجرای طرح ملی کانون سلامت محلات، روز پنج شنبه مورخ 24/8/97، مراسم افتتاحیه کانون سلامت محله شریف آباد اردکان با حضور معاون اجتماعی دانشگاه، معاون امنیتی اجتماعی فرماندار، مسئولین شهرستان، اعضای کانون سلامت محله شریف آباد در خانه سلامت این محله برگزار شد. در این مراسم دکتر لطفی معاون اجتماعی دانشگاه ضمن تقدیر از زحمات مجریان برنامه و همکاری معتمدین و داوطلبین سلامت محله از چگونگی اجرای برنامه در شهرستان اردکان ابراز خرسندی کرد و گفت: مشارکت مردم در کانون سلامت باید آگاهانه، داوطلبانه، مسئولانه و عادلانه باشد و با تشکیل کانون سلامت محله تعامل کمی و کیفی مردم با جامعه شان، اعتماد عمومی، صمیمت، اطمینان افراد از هم، امنیت اجتماعی و در کل سلامت ارتقاء پیدا می کند. در پایان هم برنامه بازدید از محله، بازدید از سالن ورزشی مرکز شماره 4 و دیدار با امام جمعه محترم شهرستان صورت گرفت.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه شورای سلامت شهرستان اردکان با حضور معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد


روز پنج شنبه مورخ 24/8/97، جلسه شورای سلامت با هدف تبیین برنامه کانون سلامت محلات و با حضور دکتر لطفی معاون اجتماعی دانشگاه، معاون امنیتی و اجتماعی فرماندار، معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری، مسئولین ادارات، اعضای شورای شهر، بخشداران، اعضای شورای کانون سلامت محله شریف آباد در فرمانداری شهرستان اردکان برگزار شد.
در این جلسه ابتدا کرمانیان معاون امنیتی اجتماعی فرماندار، پیرامون اهمیت کانون های سلامت در ارتقای سلامت مردم و جلب مشارکت مردم و مسئولین جهت اجرای هر چه بهتر برنامه صحبت کرد.
در ادامه پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت، ضمن تشکّر از حضور مدعوین گزارشی از روند اجرای برنامه کانون سلامت در محله شریف آباد ارائه نمود و خواستار همکاری هر چه بیشتر ادارات و نهادها در پیشبرد اهداف برنامه شد.
سپس دکتر لطفی معاون اجتماعی دانشگاه، درخصوص نقش کانون های سلامت در سلامت مردم صحبت کرد و گفت: با توجه به گزار بیماری ها و تغییر چهره مشکلات بهداشتی، تشکیل کانون های سلامت محلات یک تکلیف است و پوشش همگانی سلامت یعنی دسترسی کامل، عادلانه، همگانی، توأم با کیفیت و رضایتمندی وظیفه همه است. وی ضمن اشاره به ابعاد مختلف سلامت و تعاریف آن افزود: آموزش، توانمندسازی و فرهنگ سازی، نیازسنجی و اولویت بندی مشکلات بهداشتی و جلب همکاری مردم و مسئولین در حل مشکلات از جمله وظایف کانون های سلامت است که این مهم تنها با کم کردن فاصله بین مردم و مسئولین دست یافتنی است.
در ادامه اعلایی رئیس مرکز بهداشت، ضمن بیان اهمیت اجتماعی شدن سلامت گفت: با اینکه پرداخت مردم در حوزه بهداشت و درمان زیاد است اما اعتبارات بخش بهداشت جوابگو نیست. وی انواع مشارکت عمودی، افقی، مشارکتی را مؤثر دانست و گفت: در برنامه کانون سلامت محلات این مهم مدنظر قرار گرفته است. در پایان حاضرین نقطه نظرات خود را اعلام نموده و قول همکاری دادند.

ادامه خبر ...

سفر معاون درمان وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به اردکان


دکتر جان بابایی معاون‌درمان وزیر بهداشت،دکتر رضایی مدیرکل بودجه معاونت درمان وزارت بهداشت، رییس‌ و جمعی از معاونین و مدیران دانشگاه علوم پزشکی یزد و جمعی از مسئولین شهرستان با حضور در بیمارستان ضیایی از بخش های درمانی و پروژه های در حال احداث بیمارستان بازدید نمودند.
به گزارش روابط عمومی بیمارستان ضیایی، دکتر جان بابایی پس از ورود به بیمارستان بلافاصله از اورژانس بازدید و بات وجه به تعداد زیاد مراجعین و کمبود فضای فیزیکی فعلی، تسریع در تکمیل و تجهیز اورژانس را لازم و با اعطای مبلغ سه میلیارد تومان جهت این پروژه موافقت نمود.
وی در ادامه از طرح توسعه بیمارستان بازدید و ضمن مهم و بزرگ برشمردن این طرح، دستور مساعدت های لازم در خصوص تکمیل  و تجهز آن را صادر نمود.
پس از بازدید درجلسه ای دکتر سلطان محمدی سرپرست بیمارستان گزارشی از کمبودها و مشکلات بیمارستان نظیر کمبود پزشک متخصص، تجهیزاتی نظیر دستگاه ماموگرافی، تامین اعتبار جهت تکمیل و تجهیز بخش دیالیز جدید، ICU، راه اندازی بخش طب ایرانی، شیمی درمانی و بازتوانی قلبی و مراقبت های ویژه نوزادان و ......را ارائه نمود.
سلطان محمدی در ادامه کمبود پزشک  متخصص طب اورژانس، فوق تخصص نوزادان (باتوجه به وجود بخش NICU در بیمارستان با تمام امکانات) و فوق تخصص خون و انکولوژی و متخصص رادیولوژی و فوق تخصص
غدد را بیان و باتوجه به نیاز مبرم مردم شهرستان، مساعدت و حمایت مسئولین استان را نیز در این زمینه خواستار شد.
در حاشیه این بازدید جان بابایی ضمن ابراز رضایت از کمیت و کیفیت خدمات ارائه شده در این مرکز، با نیاز این مرکز با تهیه دستگاه ماموگرافی دیجیتال موافقت نموده و در مورد کمبود پزشک متخصص رادیولوژی در این مرکز که باعث ایجاد مشکلات متعدد برای بیماران شده گفت: با توزیع پزشک متخصص رادیولوژی این مشکل رفع خواهد شد.
وی همچنین گفت اعزام متخصص طب اورژانس به این مرکز بایستی در اولویت قرارگیرد.
شایان ذکر است طرح توسعه بیمارستان در زیر بنای حدود ۱۰ هزار مترمربع درهفت طبقه از محل خیری  شروع و تاکنون  ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که تکمیل و تجهیز آن به تامین اعتباری بالغ بر بیست میلیارد تومان نیاز دارد.

ادامه خبر ...

برگزاری کارگاه آشنایی با برنامه های کاهش خطر در حوادث و بلایا در شهرستان اردکان


در راستای بازآموزی پرسنل بهداشتی، کارگاه دو روزه آشنایی با برنامه های کاهش خطر در حوادث و بلایا در تاریخ های 19 و 20 آبان 97 با حضور جمعی از پرسنل مرکز بهداشت در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در روز اول این برنامه افتخاری دانشجوی دکترای مدیریت در حوادث و بلایا از بیمارستان ضیائی پیرامون انواع حوادث و آسیب پذیری ها صحبت کرد و گفت: در چرخه مدیریت خطر بلایا فاز پیشگیری و تخفیف آثار، فاز آمادگی، فاز پاسخ و فاز بازیابی را داریم که مهم ترین مسئله در فاز آمادگی، برنامه ریزی است و اولین و مهم ترین گام در چرخه مدیریت خطر بلایا، ارزیابی خطر بر اساس مخاطرات محتمل است. وی با اشاره به انواع کارکردهای آمادگی، مدیریتی و اختصاصی در برنامه بلایا، چگونگی طراحی تمرین ها و مانورهای دورمیزی و میدانی را آموزش داد.
در برنامه روز دوم کارگاه دکتر جان فدا کارشناس مسئول گروه کاهش خطر در حوادث و بلایای دانشگاه درخصوص انواع بلایای طبیعی و انسان ساخت و چگونگی مقابله با آن مطالبی بیان کرد و گفت: بلا وضعیتی است که در شرایط موجود قادر به پاسخگویی به آن نباشیم و با توجه به آمار از 41 عوامل بلایا و حوادث 32 عامل در کشور ایران بالقوه وجود دارد و ایران جزء 10 کشور بلاخیز دنیاست و در آسیا رتبه چهارم از نظر بلایا را دارد. وی ضمن آموزش چگونگی مقاوم سازی انواع عوامل سازه ای و غیرسازه ای در محیط کار و زندگی، به برنامه های دارت و سارا که جهت ارزیابی میزان آمادگی خانوارها در مقابله با حوادث و بلایاست اشاره کرد و خواستار آموزش و اطلاع رسانی بیشتر به جمعیت تحت پوشش شد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه هماهنگی تشکیل شورای سلامت محله شریف آباد اردکان


در راستای اجرای طرح توسعه بهینه سلامت محله شریف آباد، روز یکشنبه مورخ 20/8/97  جلسه هماهنگی تشکیل شورای سلامت محله شریف آباد با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان، جمعی از معتمدین محله و کارشناسان مربوطه در دفتر مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این جلسه دکتر پورهاشمی ضمن خوشامدگویی حضور معتمدین محله در جلسه و قدردانی از همکاری داوطلبین سلامت محله جهت انجام پرسشگری طرح تبسم، راه اندازی این کانون ها را گامی مؤثر در راستای سلامت جامعه دانست. وی با اشاره به نقش مؤثر مردم در سلامت خودشان گفت: مشارکت مردم، تعامل ادارات در حل مشکلات بهداشتی بسیار مؤثر است. وی ادامه داد: اعضای شورای سلامت محله باید علاقه مند، معتمد و با نفوذ و دارای دید بهداشتی باشند به همین منظور تلاش می شود با جلب همکاری این افراد و تشکیل شورایی منسجم و قوی و با مشارکت مردم و مسئولین، نیازهای مردم اولویت بندی شده و با تشکیل کارگروه های تخصصی  جهت رفع مشکلات اقدام شود. سپس هر یک از حاضرین نظرات خود را ارائه و پس از بحث و تبادل نظر موارد زیر به تصویب رسید:
1- بررسی لیست اعضای کانون سلامت محله شریف آباد جهت انتخاب کاندیداهای شورا
2- همکاری هیئت امنای مساجد و خانه سلامت در اطلاع رسانی برنامه تبسم
3- همکاری اعضای خانه سلامت در برنامه بازدید مورخ 24/8/97 معاون محترم اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد از محله
4- حضور اعضای شورای سلامت محله در جلسه شورای سلامت مورخ 24/8/97
5- استقرار محل کانون سلامت محله شریف آباد در خانه سلامت محله شریف آباد
6- شناسایی و معرفی سرخوشه ها توسط داوطلبین و مراقبین سلامت مرکز جهت آموزش و توانمند سازی آنها
7- جمع آوری اطلاعات پتانسیل های منطقه از قبیل معتمدین، افراد متخصص، خیرین و اماکن تجمعی با همکاری مراقبین و داوطلبین سلامت مرکز

ادامه خبر ...

برگزاری کنفرانس علمی یک روزه هموویژیلانس در بیمارستان ضیائی اردکان


به گزارش روابط عمومی بیمارستان ضیایی،کنفرانس علمی یک روزه مراقبت ازخون وفرآورده های خونی با حضور دکتر تقوایی مدیرکل سازمان انتقال خون استان یزد، دکترسلطان محمدی ریاست بیمارستان ضیایی، دکتراخوان متخصص پاتولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد و دبیر علمی کنفرانس، دکتروزیری مسئول آموزش و پژوهش سازمان انتقال خون استان یزد، دکترنبی مسئول فنی آزمایشگاه و بانک خون بیمارستان ضیایی و دکتر زارعیان پزشک ارشد هموویژیلانس بیمارستان ضیایی برگزار شد.
دراین کنفرانس که باحضور جمعی از پرسنل و پزشکان شهرستان درسالن امفی تئاتر فرهنگسرای آیت الله خاتمی (ره) برگزار شد مباحث مربوط به اهمیت سیستم هموویژیلانس در بیمارستان، انواع فراورده های خونی، مدیریت مصرف خون، نحوه تزریق خون و فراورده های وعوارض تزریق خون و درمان آنها درقالب شش سخنرانی توسط اساتید مربوطه ارائه شد.
گفتنی است باتوجه به اهمیت بحث خون و فراورده های خونی و استانداردهای مربوطه، هرساله این دوره بازآموزی به همت واحد آموزش بیمارستان برگزار می شود.

 

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه توجیهی طرح غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم در شبکه بهداشت و درمان اردکان


در راستای اجرای طرح غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم با همکاری مشترک بهزیستی و شبکه بهداشت و درمان، روز یکشنبه مورخ 6/8/97 جلسه ای با حضور آقایان ملایی و عاصی زاده نمایندگان اداره بهزیستی و کارشناسان برنامه کودکان مرکز بهداشت و جمعی از پرسنل مراکز خدمات جامع سلامت در اتاق جلسات شبکه بهداشت و درمان برگزار شد. در این جلسه پیشنهادات لازم جهت اجرای برنامه غربالگری تنبلی چشم برای کودکان 3 تا 6 ساله مطرح و مقرر شد آموزش و اطلاع رسانی های لازم از طرف مراکز خدمات جامع سلامت به جمعیت تحت پوشش با همکاری داوطلبین سلامت صورت گیرد و بهزیستی هم از طریق سامانه پیام کوتاه، تلفن گویا و فضاهای مجازی اطلاع رسانی کند.
لازم به ذکر است طرح غربالگری تنبلی چشم برای کودکان 6 ـ 3 ساله، روزهای شنبه و سه شنبه ساعت 17 لغایت 19 در اداره بهزیستی در حال اجراست.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه هماهنگی گرامیداشت برنامه های چهلمین سال انقلاب اسلامی در حوزه سلامت در شهرستان اردکان


جلسات هم اندیشی و تبیین برنامه های گرامیداشت چهلمین سال انقلاب اسلامی در دو بخش بهداشت ودرمان و با حضور مسئولین و کارشناسان مرتبط در دفتر مدیر شبکه  و دفتر مدیر بیمارستان برگزار شد. در این جلسات مدیر شبکه و مسئول روابط عمومی شبکه درخصوص اهمیت و اهداف و نتایج اجرای این برنامه صحبت و حاضرین نیز نقطه نظرات خود را در این زمینه بیان نمودند.تبیین اهمیت موضوع جلسه، هم فکری درخصوص محتوای نمایشگاه دستاوردهای حوزه سلامت در چهلمین سال انقلاب و استفاده از ایده های مبتکرانه و خلاقانه در این راستا از اهداف این جلسه بود.  

ادامه خبر ...

بهسازی و گسترش فضای انتظار مراجعین بیمارستان ضیایی


در راستای ارتقاء کیفیت خدمات هتلینگ و جلب رضایت مراجعین، عملیات بهسازی وگسترش فضای انتظار صورت گرفت.
پروژه بهسازی فضای انتظار ورودی بخش های بستری جهت تسهیل در ارائه خدمات، ایجاد واحد اطلاعات و ایجاد فضای اختصاصی جهت نمایشگر ملاقات بیماران   icu(بخش مراقبت های ویژه: care unit Intensive) اجرا شده است.
ادامه خبر ...

برگزاری همایش بررسی آسیب های اجتماعی به مناسبت هفته سلامت بانوان در شبکه بهداشت و درمان اردکان


در راستای گرامیداشت هفته سلامت بانوان ایرانی (24 الی 30 مهر ماه)، روز شنبه مورخ 28/7/97، همایشی تحت عنوان آسیب های اجتماعی و سلامت بانوان با حضور نمایندگان برخی ادارات شهرستان و جمعی از اولیای دانش آموزان دعوت شده از سوی انجمن اولیاء و مربیان در کانون شهید مدرس شهرستان اردکان برگزار شد.در این همایش دکتر ترکمانی مشاور خانواده، در زمینه راهکارهای کاهش آسیب های اجتماعی صحبت کرد و گفت: آسیب پذیر بودن دوران زندگی، مرحله نوجوانی یعنی 18 ـ 12 سالگی است که بخش عظیمی از شخصیت اجتماعی فرد شکل می گیرد. در این دوران فرد حس استقلال، قدرت طلبی و تمایل به جنس مخالف پیدا می کند که باید در مسیر درست هدایت شود و این وظیفه مهم به عهده خانواده است چون اولین جنس مخالف پدر، مادر و خواهر و برادر هستند که با تقویت رابطه دوستی و رفاقت می توان این میل را کنترل کرد.
وی با بیان ویژگی های شخصیتی و عاطفی نوجوانان توصیه کرد: در صورت انجام خطا و لغزش توسط نوجوان، جلوی دیگران شخصیت او را کوچک نکرده و با بیان نکات مثبتی از شخصیت وی انتظارات خود را بیان کنید. وی افزود: در محبت به نوجوان نباید افراط و تفریط داشت؛ چون محبت بیش از حد و بی توجهی، به نحوی مانع شکل گیری صحیح شخصیت اوست. در کل با توجه به اینکه نوجوان کارهای پدر و مادر را الگوبرداری می کند باید عملاً به او آموزش ها را داد.

ادامه خبر ...

بازدید مدیریت ایمنی از بخش ICU باحضور تیم ایمنی بیمارستان ضیایی


براساس برنامه ریزی سالیانه واحد ایمنی بیمار بیمارستان، تیم بازدید ایمنی با حضور در بخش ICU ضمن نظارت بر نحوه اجرای استانداردها، راهکارهای ارائه شده در راستای پیشگیری و شناسایی عوامل تهدید کننده سلامت بیماران بستری را بررسی و با هدف ارتقای سطح ایمنی بیماران و رفع مشکلات وکمبودها، تصمیماتی اتخاذ و از زحمات کارکنان ای سی یو قدردانی شد. لازم به ذکر است طبق برنامه تدوین شده توسط واحدایمنی، تیم ایمنی که متشکل از تیم مدیریت اجرایی و کارشناس هماهنگ کننده ایمنی هستند، بطور مستمر از بخش ها بازدید می کنند.

ادامه خبر ...

برگزاری کلاس آموزشی امید به زندگی در بیماران صعب العلاج در بیمارستان ضیائی


از سری دوره های حضوری واحد آموزش بیمارستان ضیایی، کلاس آموزشی امید به زندگی در بیماران  صعب العلاج برگزار شد. دوره آموزشی امید به زندگی در بیماران صعب العلاج توسط مریم بخشی کارشناس ارشد روانشناسی با حضور پرسنل درمانی بیمارستان برگزار شد. دراین کلاس تئوری امیددرمانی، روش های برخورد با بیماران صعب العلاج و خانواده آنان آموزش داده شد. همچنین درخصوص نحوه حمایت از این بیماران وتاثیرحمایت صحیح به کارکنان درمانی توضیحاتی ارائه گردید.

ادامه خبر ...

برگزاری اولین نشست انجمن خیریه بیمارستان ضیایی


برگزاری اولین نشست انجمن خیریه بیمارستانی با حضور امام جمعه اردکان، یکی از اعضای شورای شهر، چندتن از خیرین و مسئولین شبکه بهداشت و درمان و بیمارستان ضیایی برگزارشد به گزارش روابط عمومی بیمارستان ضیایی، اولین نشست انجمن خیریه بیمارستانی با هدف انتخاب اعضای هیئت مدیره دربیمارستان ضیایی برگزارشد.بر اساس شیوه نامه تشکیل و اداره موسسات خیریه بیمارستانی، اعضای هیئت مدیره متشکل از یک نفر از جامعه روحانیت، یک نفراز شورای شهر، یک نماینده از بیمارستان و دو نفر از خیرین هستند.لازم به ذکراست باتوجه به اهمیت مشارکت های مردمی درارتقای سلامت جامعه ونقش بسزای کمک های مردمی در بهبود ارائه خدمت به مردم درسطح بیمارستان و نیز افزایش نقش خیرین وتسهیل درفرایند مشارکت های مردمی د رحوزه درمان، ایجاد مؤسّسه خیریه ای در بیمارستان های دولتی می تواند کمک شایانی به حوزه سلامت نماید.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه آشنایی با آسیب های فضای مجازی در شبکه بهداشت و درمان اردکان


روز پنج شنبه مورخ 26/7/97، جلسه آشنایی با آسیب های فضای مجازی با حضور پرسنل شبکه بهداشت، داوطلبین و سفیران سلامت مراکز، مربیان تربیتی مهد و مدارس و نمایندگان برخی ادارات دولتی در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد.
در این جلسه آقای حمامی از پلیس فتا در زمینه برخی آسیب های استفاده نادرست از فضای مجازی و مخاطرات موجود در جامعه مطالبی بیان کرد و گفت: فضای مجازی جنگ نرم است و وظیفه همه ما بالا بردن آگاهی و بصیرت در زمینه نحوه استفاده از آن است.
وی خاطر نشان کرد: فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و پیشگیری بهترین کارهایی است که می توان جهت کنترل آسیب های فضای مجازی انجام داد.
وی ضمن آموزش عملی برخی موارد امنیتی برای تلگرام و گوشی همراه درخصوص رعایت موارد امنیتی در خرید اینترنتی، خرید نرم افزارهای گوشی از درگاهان معتبر نظیر بازار و گوگل و عدم نصب نرم افزار از طریق
تلگرام، ذخیره عکس های شخصی در فلش با ذکر مشکلات احتمالی صحبت کرد و به شبهات و سؤالات حاضرین پاسخ داد.

ادامه خبر ...

افتتاح تلویزیون مداربسته آموزشی بخش جراحی بیمارستان ضیایی


در راستای ارتقای سطح سواد سلامت جامعه وافزایش آگاهی مراجعین درخصوص بیماری های شایع، تلویزیون مداربسته بخش جراحی بیمارستان ضیایی راه اندازی شد. با راه اندازی تلویزیون مداربسته، امکان نمایش فیلم های آموزشی نظیر کنترل و مراقبت از پرفشاری خون یا دیابت و ..... جهت بیماران بستری در بخش جراحی فراهم شد.
پیش تر این امکان در بخش زنان جهت آموزش شیردهی فراهم بود که باتوجه به ضرورت آموزش و افزایش سطح آگاهی مراجعین، درسایر بخش ها نیز درحال راه اندازی می باشد.

ادامه خبر ...

راه اندازی واحد گفتاردرمانی پلی کلینیک بیمارستان ضیایی


در راستای ارائه خدمات بیشتر وکسب رضایت بیماران و درجهت استفاده از ظرفیت های موجود، راه اندازی مجدد واحدگفتاردرمانی دردستورکار قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی بیمارستان ضیایی، یزدانی مدیرپلی کلینیک، ضرورت راه اندازی این واحد را احساس نیاز آن در بین مراجعین وجلب رضایت شهروندان عنوان کرد. وی افزود مراجعین عزیز می توانند با گرفتن شماره 31522071 جهت هماهنگی قبلی، عصر روزهای دوشنبه ساعت 17 الی20 مراجعه نمایند. مسئول پلی کلینیک در پایان بیان داشت: با هماهنگی های صورت گرفته، در صورت افزایش تعداد مراجعین، روزهای ویزیت افزایش می یابد.

ادامه خبر ...

برگزاری کلاس آموزشی ادم حاد ریه در بیمارستان ضیائی


کلاس آموزشی ادم حاد ریه با تدریس آقای دکتر عابدی متخصص قلب و عروق در مسجد نور بیمارستان ضیایی برگزا رشد.
در این کلاس تخصصی که پرستاران، بهیاران، پرسنل هوشبری و فوریتهای پزشکی حضورداشتند، درخصوص علائم و دلایل ادم حاد ریه،روش های درمانی و ... توضیحات جامعی ارائه شد.

ادامه خبر ...

بازدید نوگلان مهد ام ابیها از پایگاه سلامت امام هادی (ع) شهرستان اردکان


به مناسبت گرامیداشت هفته ملی کودک، روز سه شنبه مورخ 24/7/97، نوگلان مهد ام ابیها با همراهی پرسنل مهد و کارشناسان بهزیستی و مرکز بهداشت از پایگاه سلامت امام هادی (ع) شهرستان اردکان بازدید کردند. در این برنامه ضمن آشنایی کودکان با تمام واحدهای بهداشتی پایگاه سلامت، توضیحات لازم درخصوص خدمات پزشک، مراقبین سلامت، واکسیناسیون، مراقبت کودکان، خدمات مامایی توسط خانم آزاد مراقب سلامت پایگاه ارائه شد. خانم دهستانی کارشناس تغذیه هم درخصوص تغذیه سالم و خانم اقبال روانشناس پایگاه نیز در زمینه راه های مقابله با ترس برای بچه ها صحبت کردند. لازم به ذکر است قرائت سرود همگانی، اهدای جایزه از سوی مرکز بهداشت از دیگر برنامه های این بازدید بود.

ادامه خبر ...

برگزاری کارگاه غربالگری هیپوتیروئیدی در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


در راستای بازآموزی پرسنل بهداشتی، روز شنبه مورخ 21/7/1397، کارگاه آموزش غربالگری هیپوتیروئید با حضور مراقبین سلامت، بهورزان و جمعی از کارشناسان ستادی مرتبط در سالن دانشکده طب ایرانی شهرستان اردکان برگزار شد.
در این کارگاه ابتدا دکتر علی برزگر پزشک مجری برنامه در خصوص اهداف برنامه صحبت کرد و گفت: از جمله اهداف برنامه کاهش بروز بیماری و کاهش معلولیت است . وی افزود: کاربرد مسئولانه علم ژنتیک و
تکنولوژی های مرتبط در سطح جمعیت برای بهبود سطح سلامت افراد وظیفه ژنتیک اجتماعی است و مراحل اجرایی آن، آموزش و مشاوره فردی، مداخلات بالینی، تغییر شرایط و مداخلات پیشگیرانه دراز مدت، بهبود عوامل اجتماعی اقتصادی است.
در ادامه حامد انتظاریان کارشناس مبارزه با بیماری ها در زمینه چگونگی غربالگری هیپوتیروئیدی و نحوه نمونه گیری صحیح خون از پاشنه پا صحبت کرد و گفت: بهترین زمان برای شروع درمان و مصرف دارو در افراد دارای هیپوتیروئیدی زیر 28 روز است. پس تشخیص به موقع در 5 ـ 3 روزگی مهم است.
حامده بهجتی کارشناس بهداشت خانواده هم پیرامون بیماری فنیل کتونوری مطالبی بیان کرد. و گفت: این بیماری متابولیک با غربالگری نوزادان، شناسایی و ارجاع کودک قابل درمان است. در پایان اعظم اسلامی کارشناس مامایی درخصوص سندرم داون و اهمیت انجام سونوگرافی و آزمایشات دوران بارداری از قبیل NT و آنومالی توضیحاتی ارائه و چگونگی پیدایش سندرم داون و نحوه پیشگیری از آن با مشاوره ژنتیک و بررسی های پیش و حین بارداری بیان کرد.

ادامه خبر ...

برگزاری کارگاه بیماریهای عفونی شایع در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


به همت واحدهای آموزش کارکنان و مبارزه با بیماریها، روز دوشنبه مورخ 23/7/97، کارگاه آموزشی بیماریهای عفونی شایع با حضور پرسنل شبکه بهداشت از کلیه پست ها در سالن اجتماعات این شبکه برگزار شد.

در این برنامه ابتدا حمیدرضا مروتی کارشناس مبارزه با بیماریها، درخصوص برخی بیماری های عفونی شایع نظیر بیماری های منتقله از آب و غذا، وبا، هپاتیت A، مالاریا به تفکیک مطالبی بیان کرد. وی با بیان راه های انتقال و چگونگی پیشگیری، کنترل و درمان این بیماری ها، رعایت توصیه های بهداشتی، آموزش به مردم علی الخصوص گروه های هدف خاص برنامه، غربالگری، بیماریابی و درمان به موقع را مهم دانست.  در ادامه محمدحسین نیکفرد کارشناس مسئول مبارزه با بیماری ها، پیرامون بیماری آنفلوآنزا و چگونگی کنترل و درمان بیماری صحبت کرد و گفت: برای افراد در معرض خطر و پرخطر واکسن آنفلوآنزا توصیه می شود  ولی در افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند، یا در تزریق قبل دچار عارضه شده اند و در کودکان زیر 6 ماه نباید واکسن تزریق شود. وی خاطر نشان کرد: اصلی ترین علامت بیماری آنفلوآنزا تب بالای 38 است و اهمیت بیماری از نظر سرعت انتشار و احتمال بروز عارضه و مرگ و میر در گروه های پرخطر است.
در پایان نیز حبیب مقنیان کارشناس مبارزه با بیماری ها، درخصوص بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، چگونگی ابتلاء به بیماری و نحوه برخورد با آن صحبت کرد و گفت: راه انتقال بیماری توسط گزش کنه آلوده،تماس با خون، ترشحات و بافت آلوده دام، انتقال انسان به انسان در عفونت بیمارستانی است. رعایت توصیه های بهداشتی بخصوص در تهیه و پخت گوشت، امعاء و احشاء دام بسیار مهم است چون عامل بیماری بسیار مقاوم در برابر حرارت است و در شرایط محیط تا مدت ها زنده می ماند.

ادامه خبر ...

برگزاری کارگاه آشنائی با قوانین و تخلفات اداری در شبکه بهداشت و درمان اردکان


روز سه شنبه مورخ 17/7/97، کارگاه آشنایی با قوانین و تخلفات اداری با حضور جمعی از کارکنان شبکه بهداشت و درمان اردکان در سالن اجتماعات این شبکه برگزار شد.
در این جلسه ابتدا دکتر ابوالحسینی رئیس هیئت بررسی تخلفات دانشگاه درخصوص تخلفات اداری و نحوه برخورد با آن ها صحبت کرد و گفت: ثبت تخلفات اداری از طریق گزارش مردمی، گزارش اداری و شکایت است و ضمن بررسی گزارشات دو نوع رأی صادر می شود.
رأی قابل تجدید نظر که طی یک ماه فرصت اعتراض است و رأی غیرقابل تجدیدنظر یا قطعی که سه ماه فرصت اعتراض به دیوان عدالت اداری است.
در ادامه عبدالخالق جعفری مدیر بازرسی و ارزشیابی عملکرد دانشگاه درخصوص عوامل مؤثر در کاهش یا افزایش انواع فساد اداری و راهبردهای مبارزه با آن مطالبی بیان کرد. وی با ذکر مثال های واضحی از برخی تخلفات در محیط کار و بیان مجازات های صورت گرفته به رعایت قوانین و اهمیت آشنائی با شرح وظایف اشاره کرد و خواستار بررسی و گزارش مشکلات موجود در محیط کار شد.

ادامه خبر ...

برگزاری گرامیداشت هفته ملی کودک در کتابخانه حائری شهرستان اردکان


در راستای گرامیداشت هفته ملی کودک، روز دوشنبه مورخ 16/7/97 ، نوگلان مهر گلستان شادی در کتابخانه حائری حضور یافتند و به مناسبت روز کتاب و فرهنگ مطالعه مسئولان کتابخانه به معرفی کتاب و قصه گویی پرداختند. در ادامه حامده بهجتی کارشناس بهداشت خانواده در خصوص بهداشت فردی صحبت کرد .وی با اشاره به اهمیت رعایت بهداشت فردی در سلامت گفت: یکی از راههای پیشگیری از ابتلا به عفونت های شخصی در فصل زمستان (آنفلوآنزا) رعایت بهداشت فردی است.

ادامه خبر ...

پایش مدیریتی مرکز خدمات جامع سلامت حضرت امام رضا(ع) شماره 1 شهری اردکان


در راستای اجرای برنامه نظارت و پایش سیستم مدیریتی شبکه بهداشت درمان از واحدهای تابعه، در روز چهارشنبه مورخ 18/7/97  از مرکز خدمات جامع سلامت شماره 1 شهری بازدید به عمل آمد.
در این پایش که با حضور مدیر شبکه بهداشت درمان، مسئول حراست، دبیر صیانت و مسئول روابط عمومی برگزار شد، ضمن ارائه مشکلات مرکز  توسط سرپرست و مدیر، سایر پرسنل نیز نقطه نظرات و دیدگاه های خود در مورد مشکلات، ابهامات و نیز ارائه خدمات بهتر به مردم را اظهار که راهنمایی های لازم جهت بهبود خدمات به مراجعین و افزایش انگیزه کارکنان ارائه شد.

ادامه خبر ...

برگزاری مراسم بزرگداشت روز سالمند در مدرسه 22 بهمن اردکان


با هدف آموزش و فرهنگسازی دانش آموزان و در راستای تکریم سالمندان مراسمی با حضور پدربزرگ ها، مادربزرگ ها و خانواده دانش آموزان مدرسه 22 بهمن برگزار شد.
در این مراسم که فرماندار، مدیر شبکه بهداشت و درمان، مدیرآموزش و پرورش و جمعی از کارشناسان مربوطه نیز حضور داشتند، دانش آموزان با اجرای برنامه های متنوع از زحمات سالمندان خانواده خود قدردانی کرده و درخصوص برخورد با سالمندان و احترام به آنها آموزش هایی نیز ارائه شد.
این مراسم با مشارکت مرکز بهداشت و آموزش پرورش اردکان در روز چهارشنبه مورخ 18 مهرماه برگزار شد.

ادامه خبر ...

دیدار با سالمندان خانه سالمندان مجد اردکان به مناسبت هفته سالمند


به مناسبت هفته تکریم سالمندان در روز دوشنبه مورخ 16مهر ماه با سالمندان سرای سالمندان مجد دیدار به عمل آمد.
در این بازدید و عیادت که با حضور فرماندار اردکان، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان های اردکان و میبد و همچنین جمعی از کارکنان شبکه های بهداشت درمان اردکان و میبد صورت گرفت، ضمن تکریم سالمندان سرای مجد از کارکنان این مجموعه نیز تقدیر شد.
لازم به ذکر است سرای سالمندان مجد اردکان از سال 1391 با هدف خدمت رسانی و پوشش اقشار سالمندان آسیب پذیر و نیازمند با کمک های بخش خیّری در شهرستان اردکان فعالیت می کند و هم اکنون
حدود 30 نفر از بانوان سالمند را تحت پوشش دارد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه هماهنگی گرامیداشت هفته کودک در شبکه بهداشت و درمان اردکان


به مناسبت نامگذاری 14 لغایت 20 مهر ماه به عنوان هفته ملی کودک، روز شنبه مورخ 14/7/97، جلسه هماهنگی جهت برنامه ریزی گرامیداشت این هفته با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان و نمایندگان ادارات ورزش و جوانان، سازمان تبلیغات اسلامی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بهزیستی، هلال احمر، میراث فرهنگی و جمعی از کارشناسان مرکز بهداشت در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این جلسه ابتدا دکتر پورهاشمی اردکانی مدیر شبکه ضمن بیان اهمیت شعار این هفته با عنوان "آینده را باید ساخت" خواستار همکاری همه جانبه ارگان های متولی در بررسی و حل مشکلات این قشر آسیب پذیر و مهم شد. در ادامه دکتر شکراللهی رئیس اداره ورزش و جوانان درخصوص اهمیت نقش تحرک بدنی در سلامت جسم و روان کودکان صحبت کرد و گفت: تقویت مهارت های پایه در کودک با تمرینات ساده نظیر: لی لی، پریدن، غلت زدن و انواع بازی های حرکتی در تکامل و رشد جسمی و فکری کودکان مؤثر است. سپس آقای شعبانعلی قانعی نماینده سازمان تبلیغات اسلامی پیرامون اهمیت تربیت دینی خانواده ها و ارتقاء بعد معنوی کودکان و نوجوانان صحبت کرد و قول همکاری درخصوص ارائه آموزه های دینی در کارگاه های گفتمان دینی برای کودکان با استفاده از اساتید مجرب کار با کودک را داد. در پایان هر یک از نمایندگان ادارات برنامه های پیشنهادی خود را عنوان کردند و پس از بحث و تبادل نظر مواردی از جمله برگزاری کارگروه تخصصی کودک با محوریت بهزیستی و فرمانداری، همکاری ادارات در آموزش و تهیه بسته های آموزشی ویژه کودکان، برگزاری برنامه های نمادین در مهد کودک ها و مراکز پیش دبستانی و ... به تصویب رسید.


ادامه خبر ...

برگزاری جلسه بررسی مشکلات طرح تحول بهداشت در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


در راستای اجرای طرح تحول بهداشت، روز پنج شنبه مورخ 12/7/97، جلسه هماهنگی بررسی مشکلات طرح تحول بهداشت با حضور مدیر شبکه و جمعی از کارشناسان ستاد در دفتر مدیر شبکه برگزار شد. در این جلسه دکتر پورهاشمی اردکانی درخصوص نقش مؤثر مدیریت و نظارت کارشناسان ستاد صحبت کرد و گفت: مبنای اساسی کارها اجرای دستورالعمل های طرح تحول بهداشت است. وی افزود: مسئله مهم دیگر استفاده از توان و پتانسیل مردمی است. تشکیل هیئت امنا در مراکز و شناسایی کامل منطقه و پتانسیل های موجود یرای اجرای هرچه بهتر برنامه های بهداشتی بسیار مهم و تاثیرگذار است. وی به نقش مؤثر ناظران در پیگیری اجرای درست طرح تحول بهداشت در مراکز اشاره کرد و خواستار همکاری، نظارت و مدیریت بهتر امور توسط کارشناسان شد. در پایان جلسه هم هر یک از حاضرین نقطه نظرات و مشکلات خود را عنوان و پیشنهادات و راهکارهای اجرایی را ارائه نمودند.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه هماهنگی کارگاه های بازآموزی پرسنل بهداشتی در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


طبق هماهنگی صورت گرفته، روز پنج شنبه مورخ 12/7/97، جلسه هماهنگی درخصوص نحوه برگزاری کارگاه های بازآموزی پرسنل بهداشتی با حضور جمعی از کارشناسان مرکز بهداشت در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان برگزار شد. در این جلسه ابتدا مرضیه کرمانیان مسئول آموزشگاه بهورزی ضمن بیان گزارشی از روند اجرای سمینارهای بهورزی در شش ماهه اول سال، درخصوص نحوه اجرای برنامه های بازآموزی پرسنل بهداشتی در 6 ماهه دوم صحبت نموده و مشکلات موجود با حضور کارشناسان مربوطه بررسی شد.
در ادامه هر یک از حاضرین نقطه نظرات و پیشنهادات خود را عنوان و پس از بحث و تبادل نظر مصوب گردید: 1) اولویت برگزاری با کارگاه های آموزشی پودمان دار مصوب معاونت بهداشتی باشد. 2) دوره ها براساس نیاز مخاطبین اجرا شود. 3) در نحوه برگزاری، مقررات برگزاری کارگاه، آموزش آبشاری، نظرسنجی و سنجش اثربخشی کارگاه ها تجدید نظر شود.

ادامه خبر ...

برگزاری صبحگاه سلامت به مناسبت گرامیداشت هفته سالمند در اردکان


در راستای اجرای برنامه های گرامیداشت هفته سالمند، روز سه شنبه 10/7/97، مراسم صبحگاه سلامت در دبیرستان دخترانه داوری با حضور جمعی از مسئولین و کارشناسان آموزش و پرورش و شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان صورت گرفت. در این مراسم ضمن قرائت مقاله درخصوص تکریم مقام سالمندان، دکتر خیوه متخصص طب ایرانی اسلامی در زمینه اهمیت احترام به سالمندان و لزوم رعایت شیوه زندگی سالم برای داشتن سالمندی سالم صحبت کرد و گفت: داشتن تغذیه سالم، فعالیت بدنی کافی، دوری از استرس و دخانیات عوامل بسیار مهم تأثیرگزار در اصلاح شیوه زندگی و کنترل بسیاری از بیماریها هستند. اجرای هم خوانی توسط پرغلامان دعوت شده در مراسم از دیگر برنامه های جذاب این مراسم بود و در پایان با اهدای جوایزی از پیرغلامان تقدیر به عمل آمد.

ادامه خبر ...

دیدار با والدین شهدا به مناسبت گرامیداشت هفته جهانی تکریم سالمندان و هفته دفاع مقدس در اردکان


با توجه به نامگذاری نهم مهر ماه به عنوان روز جهانی سالمند و تقارن با هفته دفاع مقدس، برنامه دیدار با والدین شهدا در تاریخ های 8 و 10 مهر ماه 97 صورت گرفت. در این برنامه که با حضور جمعی از مسئولین و کارشناسان بهداشت خانواده مرکز بهداشت اردکان با همراهی مسئولین بنیاد شهید و سپاه برگزار شد، ضمن بازدید از خانواده شهدا و تقدیر از ایثارگری این عزیزان، به خاطرات و سخنان این بزرگواران گوش فرا دادند.
لازم به ذکر است در این برنامه ها با حضور خانم ها دکتر زارعیان متخصص داخلی و دکتر خزر پزشک عمومی از این عزیزان چکاپ سلامت به عمل آمد.

ادامه خبر ...

آغاز پرسشگری طرح توسعه بهینه سلامت محله شریف آباد شهرستان اردکان


در راستای اجرای فاز اول طرح توسعه بهینه سلامت محله شریف آباد، روز دوشنبه مورخ 9/7/97، پرسشگری طرح تبسم با همکاری جمعی از داوطلبین سلامت مرکز خدمات جامع سلامت شماره 4 ( اردشیری) آغاز شد. در این برنامه ضمن توجیه نهایی داوطلبین پیرامون بلوک بندی منطقه و نحوه تکمیل پرسشنامه ها و توزیع وسایل مورد نیاز، داوطلبین پرسشگری در گروه های دو نفره در بلوک های مربوط به خود مستقر شده و پرسشگری از خانوارهای محله را آغاز کردند.
لازم به ذکر است محله شریف آباد، 5761 نفر جمعیت و 1645 خانوار دارد و در این طرح در نظر است پرسشگری از خانوارهای محله طبق پرسشنامه تهیه شده از معاونت اجتماعی دانشگاه جهت بررسی آسیب های اجتماعی موجود صورت گرفته  و پس از تجزیه و تحلیل و برگزاری جلسات بارش افکار با مردم محله نیاز ها و مشکلات محله شناسایی و در کانون و مجمع سلامت با مشارکت مردم و همکاری بین بخشی بررسی و ان شاءالله مرتفع گردد.

ادامه خبر ...

توجیه داوطلبین پرسشگری طرح توسعه بهینه سلامت محله شریف آباد


در راستای اجرای طرح تبسم ، روز پنج شنبه مورخ 5/7/97، جلسه توجیهی داوطلبین پرسشگری طرح توسعه بهینه سلامت محله شریف آباد در خصوص چگونگی تکمیل پرسشنامه های طرح تبسم در مرکز خدمات جامع سلامت شماره 4 برگزار شد. در این جلسه طیبه نیک کارشناس آموزش سلامت ضمن تقدیر از همکاری داوطلبین پیرامون نحوه تکمیل پرسشنامه ها صحبت کرد و ضمن بررسی کلیه سوالات پرسشنامه، نکات لازم درخصوص پرسشگری و اشکالات و موانع موجود را بیان کرد. در ادامه آقای میرجانی کارشناس آمار شبکه در زمینه نحوه بلوک بندی منطقه و روند اجرای پرسشگری به صورت استاندارد مطالبی بیان کرد. وی با تهیه و توزیع نقشه بلوک های مجری طرح تبسم در محله شریف آباد و توجیه مامورین پرسشگری تعاریف آماری در خصوص خانوار، بلوک، خوشه  را بیان کرد و به سوالات حاضرین در این زمینه پاسخ داد.
لازم به ذکر است فاز اول طرح توسعه بهینه سلامت محلات( تبسم) در محله شریف آباد اردکان در حال اجراست و پس از پرسشگری از خانوارهای محله ، آسیب های اجتماعی موجود شناسایی  و در کانون و مجمع سلامت با مشارکت مردم و همکاری بین بخشی بررسی و حل می شود.


ادامه خبر ...

برگزاری جلسه هماهنگی بزرگداشت هفته سالمند در شبکه بهداشت و درمان اردکان


با توجه به نامگذاری 9 مهرماه به عنوان روز جهانی سالمند ، روز چهارشنبه 4/7/95 ، جلسه هماهنگی با حضور نمایندگان حوزه علمیه ، آموزش و پرورش، بهزیستی، اداره ورزش و جوانان، کمیته امداد امام خمینی «ره»، فرمانداری، بیمارستان و جمعی از کارشناسان واحدهای بهداشتی مربوطه در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان برگزار شد. در این جلسه دکتر خیوه ضمن عرض تسلیت به مناسبت ماه محرم و خیرمقدم به حاضرین درخصوص اهمیت رعایت شیوه زندگی سالم در تمام دوران زندگی برای رسیدن به سالمندی سالم صحبت کرد و گفت: سالمندی از سن 60 سال به بالا تعریف می شود، ولی سن سلامتی نسبت به سن تقویمی بیشتر حائز اهمیت است. وی افزود: هدف از خدمت به سالمندان کمک به حفظ استقلال و توانمندی سالمندان است ولی با آموزش از زمان کودکی و نوجوانی درخصوص شیوه زنگی صحیح می توانیم درآینده  شاهد حضور سالمندان توانمندتری در جامعه باشیم.
در ادامه خانم پایدار کارشناس پرستاری گفت: از اولویت های کنونی سالمندان، حفظ سلامت روان و کاهش استرس و اضطراب سالمندان است که با فرهنگ سازی، آموزش در اماکن تجمعی، اطلاع رسانی از تمامی کانال های موجود می توان به این اهداف رسید. وی خاطر نشان کرد: بی شک تداوم برنامه های گرامیداشت هفته سالمند در طول سال نیز ما را در رسیدن به سلامت این قشر بزرگوار و به تبع آن سلامت جامعه، ارتقای شاخص های بهداشتی و افزایش امید به زندگی کمک می کند.
در پایان هر یک از حاضرین نقطه نظرات و برنامه های پیشنهادی خود را عنوان نموده و مواردی از جمله: اطلاع رسانی گرامیداشت هفته سالمند در سطح شهر و در فضای مجازی، دیدار با والدین شهدا و ویزیت پزشک، برگزاری مسابقات برای سالمندان، آموزش مردم در مورد اهمیت احترام به سالمندان، عیادت از سالمندان سرای مجد اردکان، برگزاری نمایشگاه کارهای دستی سالمندان در محل سالن ورزشی، بازدید بازنشستگان شبکه بهداشت و درمان از گنجینه ایثار و شهادت، دیدار با مددجویان سالمند تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، اجرای برنامه چاوشی توسط پیرغلامان در صبحگاه  بعضی مدارس سطح شهر و ... به تصویب رسید.

ادامه خبر ...

انجام مراقب های سلامت در برنامه پیاده روی هفته دفاع مقدس اردکان


همزمان با هفته دفاع مقدس و بنابر هماهنگی های انجام شده مراقبت های سلامت برای شرکت کنندگان در برنامه پیاده روی هفته دفاع مقدس توسط کارشناسان مرکز بهداشت انجام شد. لازم به ذکر است در این برنامه ورزش همگانی که روز جمعه مورخ ششم مهرماه در شهر اردکان برگزار شد، مواردی از قبیل پایش فشار خون و محاسبه نمایه توده بدنی و توزیع پمفلت های آموزشی نیز صورت پذیرد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه کمیته بهداشت، درمان، امداد و نجات ستاد اربعین شهرستان اردکان


جلسه هماهنگی خدمات سلامت سفرهای اربعین سال 97 در شبکه بهداشت درمان شهرستان اردکان برگزار شد.در ابتدای این جلسه که پنج شنبه پنجم مهرماه در دفتر مدیر شبکه و با حضور اعضای کمیته بهداشت، درمان و امداد و نجات ستاد اربعین برگزار شد، دکتر پورهاشمی ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تقدیر و تشکّر از حضور اعضا، ضمن اعلام آمادگی شبکه بهداشت و درمان در ارائه خدمات لازم افزود: با توجه به خطرات احتمالی ناشی از تجمع انسانی و شرایط ویژه سیاسی کشور، ضمن تأکید بر اصل پیشگیری در خدمات حوزه سلامت گفت: نهادهای عضو کمیته باید در هر صورت آمادگی مقابله با خطرات و تهدیدات احتمالی را داشته باشند.

در این جلسه همچنین اعضاء کمیته با بررسی مواردی همچون لزوم آموزش و آگاهی رسانی عموم زائرین، بر هماهنگی سایر کمیته ها در جمع بندی اطلاعات مورد نیاز جهت ارائه خدمات بهتر و تقویت آمادگی نیروهای امدادی و استفاده از سایر ظرفیت های امداد و نجات در شهرستان تأکید گردید.

ادامه خبر ...

توجیه داوطلبین سلامت مرکز خدمات جامع سلامت شماره 4 درخصوص طرح توسعه بهینه سلامت محله شریف آباد


در راستای اجرای طرح تبسم، روز سه شنبه مورخ 3/7/97، جلسه توجیهی داوطلبین سلامت مرکز خدمات جامع سلامت شماره 4 درخصوص طرح توسعه بهینه سلامت محله شریف آباد برگزار شد. در این جلسه طیبه نیک کارشناس آموزش سلامت ضمن تقدیر از همکاری حاضرین، پیرامون چگونگی اجرای طرح صحبت کرد و گفت: سلامت حقی است همگانی که احقاق آن نیازمند پاسخگویی کلیه دستگاه ها و نهادهای دولتی و خصوصی و نیز مسئولیت پذیری تمامی اقشار جامعه در قبال سلامت خود، خانواده و اجتماع  است، لذا برای تحقق این هدف طرح کانون و مجمع سلامت محله مطرح شده است. وی افزود: کانون سلامت محله تشکل اجتماع محوری است که با مشارکت مردم در یک محله با هدف ارتقای سلامت خود، خانواده، محله و جامعه تشکیل و در جهت ترویج سبک زندگی سالم، تقویت روحیه خودباوری، شادابی، سازماندهی، توانمندی و نهادینه سازی مشارکت مردم در توسعه سلامت فعالیت می کند.
وی همکاری داوطلبین را در اطلاع رسانی اجرای برنامه و جلب مشارکت مردم مهم دانست و گفت: پس از پرسشگری از خانوارهای محله و شناسایی آسیب های اجتماعی موجود، اولویت ها و نیازهای محله در جلسات بارش افکار با مردم منطقه احصاء و در کانون و مجمع سلامت با مشارکت مردم و همکاری سازمان ها، نهادها یا بخش های مسئول و خیرین نسبت به ارائه راهکارها و حل مشکلات اقدام می نمایند. در پایان جلسه بسته های آموزشی، اطلاع رسانی جهت توزیع در اماکن تجمعی محله تحویل داوطلبین محله شد و حاضرین جهت اجرای هر چه بهتر برنامه قول همکاری دادند.


ادامه خبر ...

دیدار جمعی از پرسنل اورژانس 115 با امام جمعه اردکان به مناسبت روز ملی اورژانس


به مناسبت سالگرد تأسیس اورژانس 115 پیش بیمارستانی، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان به همراه جمعی از پرسنل اورژانس 115 شهرستان اردکان در دفتر امام جمعه شهر اردکان حضور یافتند. در ابتدای این دیدار دکتر پورهاشمی ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان، با اشاره به زحمات پرسنل اورژانس در خدمت رسانی به مردم، فعالیت ایشان را حساس و مهم برشمرد و اضافه کرد می توان از اورژانس 115 به عنوان واحدی برشمرد که کمترین شکایت مردمی را دارند.
در ادامه این جلسه مصطفی نوروزی سرپرست اورژانس 115 اردکان با ارائه گزارش عملکرد از فعالیت های 6 ماهه اول سالجاری از حمایت های همیشگی امام جمعه تشکّر و قدردانی نمود و پیگیری مشکلات اورژانس 115  از طرف ایشان را موجب دلگرمی پرسنل این بخش دانست.
در پایان دیدار حجه الاسلام والمسلمین سیداسماعیل شاکر امام جمعه اردکان ضمن عرض خیرمقدم و تسلیت شهادت جانسوز امام حسین(ع)، یارانش و شهادت امام سجاد (ع) با گرامیداشت سالروز تأسیس اورژانس 115 از حضور پرسنل اورژانس 115 قدردانی نمود. وی با بیان اینکه نجات جان انسان ها در شرایط بحرانی کار بسیار سختی است گفت: اجر و منزلت کار پرسنل اورژانس 115 با خدای متعال هست و ایشان در حقیقت با خدای خود در قبال کارشان معامله می کنند.
وی همچنین با قدردانی از زحمات و تلاش های اورژانس 115 برای ایشان آرزوی موفقیت و سربلندی کرد.
گفتنی است سیستم اورژانس پیش بیمارستانی در ایران سال در ۱۳۵۴( در پی حادثه دردناک فرو ریختن سقف سالن انتظار فرودگاه مهرآباد در سال 1352 ) که منجر به کشته و مجروح شدن  بیش از 25 تن گردید، راه‌اندازی شد.

ادامه خبر ...

برگزاری آیین افتتاح دو پروژه حوزه سلامت در اردکان

صبح سه شنبه 27 شهریور در مراسمی با حضور مسئولان شهرستان، پایگاه سلامت حضرت معصومه (س) شهر احمدآباد اردکان و دو باب محل زیست پزشک شهر عقدا از طریق ویدئوکنفرانس توسط وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افتتاح شد.
درابتدای این مراسم در اردکان دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان و خیر مقدم به مسئولین و مدعوین ، در خصوص پروژه های آماده افتتاح شهرستان توضیحاتی ارائه داد. وی همچنین با اشاره به نقش پررنگ خیرین در مشارکت در ساخت و تجهیز پروژهای حوزه سلامت از همه دست اندر کاران و مسئولان همراه شهر احمد آباد و شهرستان اردکان نیز قدرددانی نمود و خواستار اصلاح نگرش و و ایفای نقش اجتماعی سایر دستگاه ها در ارتقای سلامت جامعه شد.
در پایان این مراسم نیز از خیرین بزرگواری که در ساخت پایگاه سلامت احمد آباد کمک نموده اند با اهدای لوح توسط مسئولین تقدیر شد.
شایان ذکر است پایگاه سلامت احمد آباد با خدماتی همچون مشاوره سلامت روان، تغذیه، ماما، پزشک، واکسیناسیون، مراقبت‌های دوره بارداری و... در زمینی به مساحت ۵۰۰ متر مربع و زیربنای ۳۴۰ مترمربع و دو باب مرکز زیست پزشک در عقدا با زيربناي ٢٢٤ متر مربع از محل اعتبارات دولتی و خیری آمورد بهره برداری قرار گرفت.
وزیر بهداشت و درمان همچنین در این سفر چندین پروژه بهداشتی شامل خانه بهداشت، پایگاه سلامت، مرکز جامع سلامت و محل زیست پزشک در یزد و شهرستان‌های استان و همچنین هشت پد اورژانس هوایی در مرکز استان و شش شهرستان بافق، بهاباد، خاتم، اردکان، مروست و تفت (نیر) را به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح کرد.

ادامه خبر ...

تبیین طرح توسعه بهینه سلامت محلات با حضور معتمدین محله شریف آباد شهرستان اردکان


در راستای اجرای طرح توسعه بهینه سلامت محلات (تبسم)، روز دوشنبه مورخ 26/6/97، جلسه ای با حضور معتمدین، مسئولین پایگاه بسیج محله شریف آباد، سرپرست و جمعی از کارشناسان بهداشتی مرکز خدمات جامع سلامت شماره 4 برگزار شد. در این جلسه طیبه نیک کارشناس آموزش سلامت ضمن تقدیر از همکاری حاضرین پیرامون شیوه نامه اجرایی طرح صحبت کرد و گفت: هدف از اجرای برنامه شناسایی، بررسی و حل مشکلات و آسیب های اجتماعی مؤثر بر سلامت است که با تشکیل کانون و مجمع سلامت محله با مشارکت مردم، دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیردولتی این هدف تحقق می یابد.
وی افزود: در کانون سلامت محله مردم با هدف ارتقای سلامت خود، خانواده، جامعه، ترویج سبک زندگی سالم، تقویت روحیه خودباوری، شادابی با سازماندهی، توانمندی و نهادینه سازی مشارکت مردم در توسعه سلامت فعالیت می کنند.
وی با اشاره به روند اجرای طرح، همکاری معتمدین، داوطلبین سلامت و مسئولین نهادهای مردمی محله را در اطلاع رسانی اجرای برنامه، جلب مشارکت مردم مهم دانست و گفت: جهت اجرای این طرح پس از پرسشگری از خانوارهای محله و شناسایی آسیب های اجتماعی موجود، اولویت ها و نیازهای محله در جلسات بارش افکار با مردم منطقه احصاء و در کانون و مجمع سلامت با مشارکت مردم و همکاری بین بخشی بررسی و حل می شود.
در پایان جلسه بسته های آموزشی، اطلاع رسانی جهت توزیع در حسینیه، مساجد، پایگاه های بسیج و دیگر اماکن تجمعی محله تحویل معتمدین محله داده شد و حاضرین جهت اجرای  هر چه بهتر برنامه قول همکاری دادند.

ادامه خبر ...

برگزاری کلاس آموزشی شیوه زندگی سالم در پایگاه بسیج حضرت زینب کبری (س) اردکان


طبق هماهنگی صورت گرفته روز شنبه مورخ 24/6/97، جلسه آموزشی شیوه زندگی سالم با حضور اعضای حلقه صالحین در پایگاه بسیج حضرت زینب کبری (س) شهرستان اردکان برگزار شد. در این جلسه مرضیه مروتی کارشناس بهداشت خانواده ضمن فراخوان مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت جهت غربالگری و تکمیل پرونده سلامت پیرامون اهمیت مصرف ویتامین D صحبت کرد و گفت: تأثیر ویتامین D در کاهش پوکی استخوان، آلزایمر، بعضی از سرطان ها، سکته های قلبی و مغزی، دیابت، فشارخون مفید است. وی با اشاره به منابع تأمین ویتامین D افزود: تغذیه سالم، نور خورشید و استفاده از مکمل ویتامین D(که به صورت رایگان در مراکز خدمات جامع سلامت توزیع می شود) می توان ویتامین D را کسب کرد.
وی درخصوص اهمیت شیوه زندگی سالم در جلوگیری از انواع سرطان ها گفت: غذاهای پرچرب، فست فودها، استرس، کم تحرکی از عوامل مهم ابتلاء به سرطان هاست که به نحوی قابل کنترل است.
وی در پایان ضمن اشاره به بیماری تب مالت و مشکلات و عوارض احتمالی، راه های انتقال و نحوه پیشگیری از آن صحبت کرد و به سئوالات حاضرین پاسخ داد.


ادامه خبر ...

برگزاری مراسم بزرگداشت روز بهورز در شهرستان اردکان


به مناسبت روز بهورز و در راستای بزرگداشت و قدردانی از زحمات بهورزان، روز شنبه مورخ 17/6/97 ، جشن روز بهورز با حضور سرکار خانم دکتر رقیه کرمانیان معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار، دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و بهورزان شهرستان و جمعی از کارشناسان ستادی شبکه بهداشت در سالن کنفرانس دانشکده طب سنتی شهرستان اردکان برگزار شد.
در این مراسم دکتر پورهاشمی با تبریک روز بهورز اظهار داشت: در سال 1363 وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با هدف کمک رسانی هرچه بیشتر به بیماران در مناطق روستایی و همچنین در جهت تحقق یکی از اهداف مقدس جمهوری اسلامی مبنی بر فقر زدایی از روستاها خانه های بهداشت را تاسیس کرد. وی افزود: افزایش شاخص امید به زندگی، جلوگیری از عوارض حاملگی های متعدد و مرگ مادر و نوزاد و ... از جمله مهمترین فعالیت هایی می باشد که مسئولیت آن بر دوش کادر بهداشتی و بهورزان بوده است. وی همچنین بیان داشت:. امروزه با توجه به تغییر بار بیماریها از واگیر به غیرواگیر مسئولیت سنگین جامعه بهداشتی نمود بیشتری پیدا کرده  و وظیفه ما اکنون تلاش در جهت اصلاح شیوه زندگی افراد است. اصلاح و ارتقای سبک زندگی از مهمترین متغیرهایی است که باید مد نظر  باشد و این قابلیت وجود دارد که با آموزش و مهارت آموزی این امر مهم محقق گردد.
در ادامه خانم دکتر رقیه کرمانیان معاون فرماندار اردکان در سخنانی با اشاره به اینکه بهورزان در روستا امین مردم هستند و سختی کار در خانه های بهداشت قابل مقایسه با کار در واحدهای شهری نیست خاطر نشان کرد: ارتقای شاخص های بهداشتی نشان دهنده تلاش بی وقفه بهورزان در محیط روستا است. وی افزود: متاسفانه بیشتر هزینه هایی که وزارت بهداشت متحمل می شود مربوط به هزینه های درمانی است و این موضوع موید این نکته است که در پیشیرد اهداف بهداشتی راه زیادی را در پیش رو داریم. زحمات و خدمات بهورزان را نمی توان با هیچ مقیاسی جز مقیاس عشق خدمت به همنوع سنجید.
پس از آن خانم کرمانیان مسئول بهورزی شهرستان اردکان ضمن خیر مقدم به بهورزان برای شرکت در مراسم و تبریک روز بهورز از خدمات ارزنده بهورزان در مناطق روستایی تشکر کرد.
لازم به ذکر است اجرای برنامه استنداپ با هنرنمایی آقای کریمی کارشناس نظارت بر مواد غذایی شبکه بهداشت و از هنرمندان توانمند استانی، بیان خاطرات بهورزان از دوران کار در کسوت بهورز، اهداء بن خرید به کلیه بهورزان و تقدیر از بهورزان نمونه از دیگر برنامه های این مراسم بود.

ادامه خبر ...

پیام تسلیت مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در فقدان دکتر اقبالی


هست اوست.
خبر باورنکردنی بود. دکتر اقبالی عزیز، نمونه انسانیت، علم، ادب، مردم دوستی و مردم داری، عاشق طبیعت و محیط زیست پس از سال ها خدمت دلسوزانه در عرصه های مختلف طب و محیط زیست چهره در نقاب خاک کشید و سختی ها و نگرانی های دنیای فانی را به آرامشی ابدی بدل کرد. اگرچه نمی توان این سوگ را در باور نشاند و در جای جای این شهر همچنان خاطره و یاد این عزیز فقید موج می زند، صمیمانه و با تمام وجود فقدان استاد بزرگوارم دکتر اقبالی عزیز را به جامعه پزشکی، دوستداران محیط زیست، همشهریان عزیز و خانواده اصیل و ارجمندش تسلیت و تعزیت عرض نموده، از درگاه خداوند رحمان برای آن بزرگوار علو درجات و برای بازماندگان صبری بزرگ برای تحمل این مصیبت جانکاه خواهانم. روحش شاد و در فردوس برین با علما و صالحین محشور باد.       پانزدهم شهریورماه نودوهفت        دکتر سیدمحمدپورهاشمی اردکانی
                                                                                                                مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان

ادامه خبر ...

بیان مبحث تغذیه سالم در جمع طلاب حوزه علمیه امام صادق (ع) شهرستان اردکان


روز چهارشنبه مورخ 14/6/97، جلسه آموزشی با موضوع تغذیه سالم با حضور جمعی از طلاب در حوزه علمیه امام صادق (ع) شهرستان اردکان برگزار شد. در این جلسه آقای کمالی کارشناس تغذیه بیمارستان ضیایی اردکان درخصوص اهمیت تغذیه سالم و پیشگیری از بیماری ها صحبت کرد و گفت: تغذیه یعنی رساندن مقادیر مناسب مواد غذایی به بدن به طوریکه اصل تنوع و تعادل مورد توجه قرار گیرد. یعنی از همه گروه های غذایی و طبق واحدهای مورد نیاز استاندارد مصرف شود. وی با اشاره به گروه های غذایی و میزان استاندارد مصرف آنها گفت: از گروه نان و غلات 6 تا 11 واحد، گروه سبزی ها 3 تا 5 واحد، میوه ها 2 تا 4 واحد، گروه گوشت 2 تا 3 واحد، گروه لبنیات هم 2 تا 3 واحد در روز مصرف شود و از حذف خودسرانه هر یک از گروه ها خودداری شود چون هر یک بر نوعی تأمین کننده مواد مغذی برای بدن هستند.
وی افزود: از گروه متفرقه که شامل چربی، روغن ها و شیرینی هاست بدلیل داشتن انرژی و کالری زیاد و مواد مغذی کم، به میزان کمتری مصرف شود.
در پایان جلسه ضمن بیان اهمیت هر یک از گروه های غذایی در سلامت بدن به سئوالات حاضرین نیز پاسخ داده شد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه آموزش بهداشت ویژه داوطلبین سازمان جوانان هلال احمر شهرستان اردکان


پیرو هماهنگی صورت گرفته، روز چهارشنبه مورخ 14/6/97، جلسه آموزش بهداشت با حضور جمعی از داوطلبین افتخاری هلال احمر در سازمان جوانان هلال احمر شهرستان اردکان برگزار شد. در این جلسه مروتی کارشناس  مرکز بهداشت، ضمن بیان اهمیت تکمیل فرم سلامت برای تمامی گروه های سنی، سنجش سلامت و غربالگری برخی بیماری ها، پیرامون بیماری تب مالت صحبت کرد و گفت: بیماری تب مالت از طریق شیرخام، فراورده های لبنی آلوده خصوصاً شیر تازه، سرشیر، بستنی خامه دار، گوشت و جگر آلوده نیم پز، تنفس هوای آلوده محل نگهداری دام یا آزمایشگاه ها و ... منتقل می شود. وی افزود: این بیماری هزار چهره دارای سه نوع حاد، تحت حاد و مزمن است که شایعترین علت آن تب متغیر بین 5/37 تا 40 درجه است که می تواند با احساس سرما، لرز، دردهای منتشر، تعریق شدید، ضعف و خستگی، بی اشتهایی و افسردگی همراه باشد. وی با تأکید بر راه های پیشگیری از بیماری خاطر نشان کرد: استفاده از شیر و لبنیات پاستوریزه و نیز جوشاندن شیر حداقل به مدت 20 دقیقه، نگهداری پنیر به مدت 3 ماه در آب نمک 17%، پخت کامل گوشت و جگر تازه، خودداری از تماس با دام آلوده و رعایت موارد ایمنی مرتبط از جمله راههای پیشگیری است.
لازم به ذکر است در پایان جلسه ضمن بیان اهمیت مصرف ویتامین D، نسبت به توزیع قرص ویتامین D و بسته های آموزشی اقدام شد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه هماهنگی بزرگداشت روز بهورز در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


جهت بزرگداشت روز بهورز، روز دوشنبه مورخ 12/6/1397 ، جلسه هماهنگی با حضور مدیر شبکه بهداشت ، مسئول آموزشگاه بهورزی و کارشناسان مرتبط در دفتر مدیریت شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان برگزار شد. دکتر پورهاشمی اردکانی درخصوص اهمیت نقش بهورزان در پیشبرد نظام مند اهداف سیستم بهداشتی کشور صحبت کرد ، وی با توجه به نامه معاونت درخصوص بزرگداشت روز بهورز و امکانات موجود برای برگزاری مراسمی شایسته جهت تجلیل از آنها مطالبی  بیان کرد. پس از بحث و تبادل نظر حاضرین در این جلسه موارد زیر به تصویب رسید:
1. دعوت از امام جمعه و فرماندار محترم شهرستان اردکان جهت تجلیل از بهورزان
2. فراخوان بهورزان جهت نگارش بهترین خاطرات کاری شان و بیان خاطره در مراسم بزرگداشت
3. اجرای برنامه های شاد توسط هنرمندان
4. صدورتشویقی برای بهورزان نمونه شهرستان
5. و ....

ادامه خبر ...

برگزاری سمینار بهورزی با موضوع مثبت اندیشی در شبکه بهداشت و درمان اردکان


سمینار بهورزی با موضوع مثبت اندیشی، بازآموزی بوکلت سالمندان و آمادگی خانوار در بلایا در یازدهم و دوازدهم شهریور 1397 با حضور بهورزان، جمعی از کارشناسان و مراقبین سلامت مرکز بهداشت در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و در مان شهرستان اردکان برگزار شد.
در این جلسه ابتدا حاجی زاده کارشناس ارشد آموزش بهداشت، درخصوص تفکر مثبت گفت: نوع و کیفیت افکار آدمی سازنده نوع و کیفیت زندگی اوست. وی با بیان تعریفی از تفکر مثبت و تفکر منفی، ویژگی افراد مثبت اندیش و افراد منفی نگر، مهارت های تقویت تفکر مثبت و تاثیر نیایش در موفقیت و شکست، مراقبه را به صورت عملی با حاضرین تمرین کرد.
در ادامه مروتی کارشناس بهداشت خانواده، به برنامه های اجرایی سالمندان اشاره و در خصوص مراقبت های روتین سالمندان، مداخلات آموزشی برای اصلاح شیوه زندگی سالمندان، نحوه ارجاع و پیگیری سالمندان مراقبت شده، نحوه انجام تست تعادل سنجش قند خون و فشار خون و اهمیت مکمل ها و نحوه مصرف آن درسالمندی توضیحاتی ارائه نمود.
در پایان سمینار هم حمید انتظاریان کارشناس حوادث و بلایا درخصوص اهمیت آموزش خانوارها در برابر بلایا، حوادث طبیعی و انسان ساخت، نیز برنامه  SARA مطالبی بیان کرد و فیلم هایی از حوادث مختلف را به نمایش گذاشت.

ادامه خبر ...

بازدید تیم اجرایی کانون سلامت محلات شهرستان اردکان از بنیاد توانمندسازی جامعه برای توسعه پایدار


در راستای اجرای طرح توسعه بهینه سلامت محلات (تبسم)، روز دوشنبه مورخ 12/6/97، برنامه بازدید تیم اجرایی کانون سلامت محلات شهرستان اردکان از بنیاد توانمندسازی جامعه برای توسعه پایدار با حضور معاون فرماندار، اعضای شورای شهر، مدیر شبکه بهداشت و درمان و تیم اجرایی انجام شد.
در این جلسه ضمن بازدید از بنیاد و نحوه توانمندسازی محلات چرخاب، علی بیک و کوشکنو، دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان درخصوص اهمیت و ارزش طرح توسعه بهینه سلامت محلات گفت: در برنامه تحول سلامت همکاری بین بخشی و مشارکت مردم جهت حل مشکلات جامعه تجلی خاصی پیدا کرد و یکی از راهکارهای اجرای این مهم تشکیل کانون سلامت محلات است. وی افزود: اساس انجام طرح، پیوندی است که بین مردم و مسئولین بوجود می آید و از طریق بارش افکار مشکلات هر محله بررسی و اولویت بندی و در جهت رفع آنها با همکاری مسئولین و تشکّل های خیّری، سازمان های مردم نهاد و گروه های مردمی اقدام  می شود.
در ادامه آقای هاشمی رئیس هیئت مدیره بنیاد توانمندسازی جامعه برای توسعه پایدار اردکان، پیرامون روند اجرای برنامه های بنیاد از سال 79 تاکنون به صورت اجمالی صحبت کرد و گفت: هدف از اجرای این برنامه کار برای مردم و با کمک مردم است و محور برنامه های آنها در راستای ارتقای سواد، سلامت، سرمایه و اخلاق است. وی ضمن اشاره به برگزاری کلاس های فرهنگی، ورزشی، هنری، مشاوره و گروه درمانی، در مورد چگونگی عملکرد صندوق اندیشه و اعتبار هم صحبت کرد. سپس خانم کرمانیان معاون سیاسی امنیتی اجتماعی فرماندار با بیان تجربیات اجرای طرح در منطقه اسکان یزد، پیرامون نقش دستگاه های اجرایی و تشکل های خیری به عنوان تسهیل گر صحبت کرد. در پایان  هر یک از حاضرین نقطه نظرات خود را بیان نموده و در راستای اجرای هر چه بهتر برنامه قول همکاری دادند. لازم به ذکر است این برنامه در 18 منطقه از استان اجرا می شود و در شهرستان اردکان، این برنامه در منطقه شریف آباد اجرایی می شود. منطقه شریف آباد دارای 7337 نفر جمعیت و 2178 خانوار است که در این طرح بصورت پرسشگری از کلیه خانوارها، مشکلات، نیازها و آسیب های اجتماعی شناسایی و در کارگروه های اختصاصی مورد بررسی قرار می گیرد.

ادامه خبر ...

شروع عملیات بهسازی و گسترش فضای انتظار مراجعین بیمارستان ضیایی


در راستای ارتقاء کیفیت خدمات هتلینگ و جلب رضایت مراجعین، عملیات بهسازی و گسترش فضای انتظار بیمارستان ضیایی آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی بیمارستان ضیایی پروژه بهسازی فضای انتظار ورودی بخش های بستری جهت تسهیل در ارائه خدمات، ایجاد واحد اطلاعات و ایجاد فضای اختصاصی جهت نمایشگر ملاقات بیماران ICU (بخش‌ مراقبت های ویژه) به همت خیر بزرگوار آقای حسین ابوطالبی آغاز شد.
لازم به ذکر است سعی شده این پروژه با حداکثر سرعت انجام تا در کمترین زمان ممکن به بهره برداری برسد.

ادامه خبر ...

آمار ماموریت های مرداد ماه سال ۹۷ اورژانس۱۱۵اردکان و توابع


🚑اورژانس۱۱۵اردکان "
تعداد کل ماموریت: ۲۶۳
تعدادماموریت تصادفی: ۸۹
تعدادماموریت غیر تصادفی: ۱۷۴
تعداد فوتی: ۳

🚑اورژانس۱۱۵ ترک آباد "‌
تعداد کل ماموریت: 58
تعداد ماموریت تصادفی: ۲۴
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۳۴
تعداد فوتی: ۱

🚑اورژانس۱۱۵عقدا "
تعداد کل ماموریت: 62
تعداد ماموریت تصادفی: ۱۵
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۴۷
تعداد فوتی: ۳

🚑اورژانس۱۱۵چوپانان "
تعدا کل ماموریت: ۱۰
تعداد ماموریت تصادفی: ۷
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۳
تعدادفوتی: ۱

🚑اورژانس۱۱۵خرانق "
تعداد کل ماموریت: ۲۹
تعداد ماموریت تصادفی: ۶
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۲۳
تعداد فوتی:--

🚑اورژانس۱۱۵ساغند "
تعداد کل ماموریت: ۱۸
تعداد ماموریت تصادفی: 3
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۱۵
تعداد فوتی:--

🚑اورژانس۱۱۵رباط "‌
تعداد کل ماموریت: ۳۷
تعداد ماموریت تصادفی: ۱۱
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۲۶
تعداد فوتی: --


ادامه خبر ...

تبریک مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان به مناسبت روز بهورز


همکاران محترم بهورز
با سلام، احترام و آرزوی توفیق و بهروزی
دوازدهم شهریور روز بهورز را به همه شما بهورزان سخت کوش و فداکار تبریک عرض می کنم. شما که با توکل بر خدا، ایمانی راستین و اراده ای راسخ  پا در رکاب مرکب تیزپای سلامت نهاده و آن را از کوره راه های پرسنگلاخ و پرپیچ و خم بیماری و ناتوانی به سر منزل آسایش و تندرستی باز می رسانید و با دلی سرشار از امید می کوشید تا زیباترین ها را در این چشم انداز بیافرینید.
دل پر مهرتان را می ستاییم و بر دستانتان را که خسته از کار و تلاش روزانه با دستان مردمان روستا پیوند می دهید تا روحیه شادمانه زیستن را در وجودشان جاری کنید، بوسه می زنیم. درود بر شما که عنوان با مسمّایتان نمادی است از درون پاک و بی آلایشتان.
تلاش خستگی ناپذیرتان را ارج می گذاریم و امیدواریم خداوند قادر متعال همواره یار و یاورتان باشد.

ادامه خبر ...

برگزاری همایش دیابت و تغذیه در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


به همت واحد مبارزه با بیماریها و همکاری شرکت نوونوردیسک تهران، روز دوشنبه مورخ 5/6/97  همایش دیابت و تغذیه طی دو جلسه مجزا با حضور پرسنل مرکز بهداشت، داوطلبین سلامت، بیماران دیابتی و خانواده آنها در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این برنامه دکتر حلوانی متخصص داخلی درخصوص تشخیص، راه های کنترل، باورهای نادرست و روش های غلط درمان بیماری دیابت صحبت کرد و گفت:  بیماری دیابت یا بیماری قند یک اختلال سوخت و سازی در بدن است. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. وی خوردن غذاهای پرفیبر را مفید دانست و گفت: افراد دیابتی بایدت قریباً هر 5-4 ساعت بخصوص قبل از فعالیت و ورزش یك وعده غذایی مختصر بخورند. وی ادامه داد: افراد دیابتی باید افزون بر درمان های دارویی، وعده های غذایی خود را به طور منظم مصرف و از حذف هر یک از وعده های غذایی حتی میان وعده ها خودداری کنند.
در ادامه خانم خبازیان کارشناس ارشد تغذیه از شرکت نوونوردیسک ( شرکت وارد کننده انسولین خودکاری)، پیرامون نحوه نگهداری و استفاده از انسولین برای بیماران دیابتی گفت: یکی از بهترین دارو ها برای درمان دیابت انسولین است. انسولین با انتقال قند موجود در خون به داخل سلول ها باعث کاهش قند خون می شود.
وی افزود: مبتلایان به دیابت که انسولین تزریق می کنند، باید میزان انسولین مصرفیشان را خودسرانه کاهش یا افزایش ندهند. همچنین زمان تزریق انسولین به نوع آن بستگی دارد ولی به طور معمول مصرف انسولین قبل از غذا صورت می گیرد.

ادامه خبر ...

پایش وزارتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


بازدید و بررسی نماینده معاون بهداشتی وزارت بهداشت از واحدهای تحت پوشش شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در روز سه شنبه ششم شهریور ماه انجام شد.در ابتدای این پایش که با همراهی دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان و سرکار خانم دکتر کلانتری مدیر گروه سلامت خانواده معاونت بهداشتی استان انجام شد، دکتر برکاتی نماینده محترم حوزه معاونت بهداشتی وزارت بهداشت به مرکز خدمات جامع سلامت روستایی مزرعه نو مراجعه و از نزدیک با نحوه ارائه خدمت به مراجعین و ثبت آن و همچنین تحلیل شاخص های سامانه سیب پرداخت. وی سپس با حضور در خانه بهداشت مزرعه نو نحوه ارائه خدمات بهورزان خانه بهداشت به مراجعین و توانایی کار بهورزان با سامانه سیب را بررسی نمود.
نماینده معاون بهداشت وزارت سپس به مرکز تجمیعی سلامت دهان و دندان فارابی واقع در مرکز شهرستان مراجعه و از نزدیک در جریان خدمات سلامت دهان و دندان مراجعین قرار گرفت و همچنین به  تحلیل وبررسی شاخص های سامانه سیب این واحد پرداخت.
در پایان دکتر برکاتی با مراجعه به بیمارستان ضیایی از بلوک زایمان بازدید و به ارزیابی خدمات ارتقاء یافته سلامت مادر و کودکان و نیز کلاس های آموزش زایمان طبیعی در بیمارستان پرداخت.
در زمان حضور نماینده محترم وزارت بهداشت در اردکان دکتر پورهاشمی با موفق خواندن طرح تحول در حوزه بهداشت، وضعیت موجود شهرستان را با توجه به پراکندگی زیاد و نیز تراکم بسیار پایین تشریح و به برخی مشکلات سامانه سیب پرداخت. وی با ارائه پیشنهاداتی در رابطه با بهبود عملکرد طرح تحول، به برخی مشکلات از جمله کمبود نیرو در برخی رشته ها، عدم امکان تهیه برخی تجهیزات از جمله ماموگرافی و ... اشاره نمود.
در حاشیه این پایش، دکتر برکاتی ارائه خدمات بهداشتی در شهرستان با توجه به گستردگی و پراکندگی موجود را مثبت ارزیابی و بر لزوم ارتقاء شاخص های نیاز به ثبت در سامانه سیب تأکید نمود. وی همچنین از بافت تاریخی اردکان و موزه مفاخر (منزل آیت الله خاتمی(ره)) نیز بازدید و از نزدیک با فرهنگ و تمدن این شهر آشنا شد.
شایان ذکر است پایش بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان همزمان با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت در یزد در راستای ارزیابی خدمات نوین سلامت به مراجعین در قالب بررسی سامانه های یکپارچه بهداشت و سامانه جامع بازرسی مرکز سلامت محیط و کار درکل استان یزد انجام شده است.

ادامه خبر ...

پیام مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان به مناسبت هفته دولت و روز کارمند


همکاران محترم

با سلام، احترام و آرزوی توفیق و بهروزی
فرارسیدن هفته دولت و روز کارمند را غنیمت شمرده تا سپاسگزار شما همکاران خدوم خود در خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان باشم.
هفته نخست شهریور یادآوری است برای خانواده بزرگ دولت و معیاری برای حرکت در مسیر خدمت صادقانه و فرصتی برای تجلیل از انسان های شایسته ای که همه همت و تلاششان،گره گشایی از مشکلات بندگان خدا، ایجاد آرامش در جامعه و کسب رضایت الهی است.
ضمن تشکر از زحمات همه همکاران، رجای واثق دارم کارکنان خانواده بزرگ بهداشت و درمان شهرستان، تمام تلاش خود را برای انجام وظایف شغلی، حفظ حقوق و کرامت مردم و پیشرفت نظام سلامت به کار گرفته و خواهند گرفت.
از درگاه خداوند متعال براي تمامی همکاران حوزه بهداشت و درمان و خانواده هاي محترم ايشان سلامت و سعادت آرزومندم.
                                                                                   دکتر سید محمد پورهاشمی اردکانی
                                                                              مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان

ادامه خبر ...

تسلیت درگذشت همکار عزیز بازنشسته خانم خدیجه قانع


هوالباقی
"کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذوالجلال والاکرام"
با نهايت تأسف و تأثر درگذشت همكار عزیز بازنشسته مان خانم خدیجه قانع را که بهترین دوران زندگی خود را در مسیر کمک به دردمندان سپری کرد، به همکاران و خانواده محترم آن مرحوم به ویژه همکار عزیزمان جلیل آقا صالح زاده تسليت عرض مي نمائيم.
از خدواند بزرگ براي آن سفر كرده، غفران واسعه الهي و براي كليه بازماندگان محترم صبري جميل و اجري جزيل مسئلت داريم. روحش شاد.
                                                                       مدیر و کارکنان شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه کارشناسی بررسی شاخص های سامانه سیب در شبکه بهداشت و درمان اردکان


روز پنج شنبه مورخ 1/6/97، جلسه کارشناسی بررسی شاخص های سامانه سیب با حضور مدیر شبکه بهداشت و کلیه کارشناسان مسئول واحدهای بهداشتی در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این جلسه دکتر پورهاشمی اردکانی مدیر شبکه بهداشت گفت: با توجه به اینکه مبنای بازدید مسئولان وزارت بهداشت از استان در هفته آتی، سامانه سیب و سامانه جامع بازرسی است ساماندهی خدمات ارائه شده در سامانه سیب مهم است. وی آشنایی کامل به نحوه کار با سامانه، گزارش گیری و شاخص گیری از سامانه را مهم ارزیابی کرد و گفت: تسلط پزشکان و سرپرستان مراکز به این مهم به مراتب اهمیت بیشتری دارد.
وی گزارش مقایسه ای عملکرد دانشگاه یزد و رتبه شاخص های عملکردی آن بین 60 دانشگاه را قرائت نموده و نسبت به بررسی مشکلات، تحلیل آنها و تدوین برنامه عملیاتی جهت ارتقاء شاخص ها صحبت کرد. وی گزارش گیری از سامانه سیب در خصوص برخی بیماریها را انجام و گزارش مقایسه ای شهرستان ها در خصوص برخی شاخص های استخراج شده از سامانه سیب را بررسی کرده و نسبت به ارتقای شاخص ها  با حاضرین بحث و تبادل نظر شد.

ادامه خبر ...

تبیین طرح توسعه بهینه سلامت محلات در شورای شهر اردکان


با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان در جلسه شورای اسلامی شهر اردکان طرح تبسم تبیین شد. در این جلسه پس از تلاوت کلام ا... مجید و بیان احادیث ائمه اطهار توسط حجت الاسلام والمسلمین حسینی پور، آقای مروتی درخصوص اهمیت تشکیل کانون سلامت محلات با همکاری دستگاه های اجرایی بخصوص شورای شهر و شهرداری که از جمله برنامه های ابلاغی وزارت کشور است، صحبت و اظهار امیدواری کرد که مسئولین نهایت همکاری را داشته باشند.
در ادامه دکتر پورهاشمی ضمن تشکّر از فرصت ایجاد شده، درخصوص گستردگی مؤلفه های مؤثر بر سلامت در کلیه حیطه های اقتصادی، اجتماعی، روانی ، معنوی و ... صحبت کرد و نقش مؤثر مشارکت مردم و همکاری بین بخشی را در دسترسی به این مهم مؤثر دانست و گفت: در طرح توسعه بهینه سلامت محلات، با تشکیل کانون سلامت محلات و مجامع عمومی سلامت نیازهای مردم محله طی سرشماری و تکمیل پرسشنامه های استاندارد بررسی می شود و سپس اولویت های استخراج شده در کارگروه های تخصصی بررسی می شود و به دستگاه های اجرایی ذیربط جهت بررسی و رفع مشکل ارجاع داده می شود. وی با اشاره به اجرای برنامه توانمندسازی جامعه در محلات چرخاب، کوشکنو و علی بیک از حدود 18 سال پیش تاکنون گفت: هدف از اجرای برنامه این بود که به مردم کمک کنیم تا به خودشان کمک کنند و خواسته ها و مطالبات مردم را مدنظر قرار داده و مسئولین را در کنار مردم جهت حل مشکلات قرارداد. وی انتخاب محله شریف آباد را به دلیل همراهی و مشارکت مردم محله، نقش مؤثر افراد با نفوذ و خیرین منطقه مهم ارزیابی کرد و افزود: فعلاً در فاز شناسایی منطقه، بلوک بندی و آمارگیری از جمعیت هستیم و انشاءا... با همکاری مردم و مسئولین جلسات بارش افکار و استخراج نیازهای مردم و تدوین برنامه عملیاتی جهت حل مشکلات انجام خواهد شد.
سپس خانم کرمانیان ضمن بیان گزارشی از اجرای برنامه در منطقه اسکان یزد، توانمندسازی اقتصادی با رونق به مشاغل خانگی و استفاده از مهارت های مردم محله را مهم برشمرد و خاطر نشان کرد: همزمان با بررسی نیازهای مردم جلسات کارگروهی اختصاصی با ادارات ذیربط برگزار و شبکه بهداشت هم در بحث سلامت و توانمندسازی مردم در این زمینه اهتمام داشته باشد. در ادامه نیز اعضای شورای شهر و مدعوین جلسه ضمن استقبال از طرح بر اجرای صحیح، کامل و ادامه دار طرح تأکید نموده و ابراز امیدواری کردند با اجرای طرح بتوان در حرمت خدمت رسانی بهتر مردم برنامه ریزی کرد.در پایان جلسه مواردی به شرح زیر مصوب شد.
هماهنگی جهت بازدید از بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری توسط تیم اجرایی شهرستان.
جمع آوری و ارائه گزارش مستند از برنامه های بنیاد توانمندسازی جامعه جهت آشنایی مردم و مسئولین.
مشارکت در اطلاع رسانی اجرای طرح در منطقه شریف آباد ( درج آرم و تخصیص بیلبورد).
همکاری در انجام پرسشگری و سرشماری از خانوارهای ساکن منطقه شریف آباد.

ادامه خبر ...

طرح برنامه خود مراقبتی سازمانی در گردهمایی کارشناسان بهداشت حرفه ای صنایع اردکان


روز شنبه مورخ 20/5/97، برنامه خودمراقبتی سازمانی در گردهمائی کارشناسان بهداشت حرفه ای صنایع شهرستان اردکان در محل دانشکده طب ایرانی مطرح شد.
در این جلسه آقای مهندس بهره ور کارشناس خودمراقبتی سازمانی اجتماعی گروه آموزش و ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی درخصوص اهمیت اجرای برنامه خودمراقبتی سازمانی در کارخانجات گفت: برنامه ملی خودمراقبتی به عنوان پنجمین برنامه ملی تحول سلامت در حوزه بهداشت و دارای سه حیطه فردی، سازمانی و اجتماعی است  که در حیطه سازمانی، هدف ایجاد محیط سالم با ارتقای سلامت در محل کار و فرهنگ حمایتی درخصوص شیوه زندگی سالم با همکاری کارکنان وکارفرمایان است.
وی با اشاره به وضعیت بیماری ها در کشور، لزوم اجرای برنامه خودمراقبتی را مهم دانست و گفت: روند اجرای برنامه خودمراقبتی در کارخانجات با تشکیل شورای ارتقای سلامت، انجام نیازسنجی و تعیین مشکل اولویت دار، تدوین برنامه عملیاتی، اجرای برنامه های ارتقای سلامت تدوین شده در محیط کار و ارزشیابی برنامه است.
وی خاطر نشان کرد: با معرفی پیام گزاران سلامت در کارخانجات، توانمندسازی آنها در طول کارگاه ها و دوره های آموزشی و ارسال بسته های آموزشی و انتقال آموزش ها بصورت آبشاری در محیط های کار، گامی در جهت ارتقای سواد سلامت جامعه برداشته می شود.
لازم به ذکر است اجرای برنامه خودمراقبتی سازمانی در صنایع بالای 500 نفر با تشکیل شورای ارتقای سلامت در کمیته حفاظت ایمنی کارخانجات امکان پذیر بوده و امید است با همکاری کارفرمایان بتوان در جهت انجام این مهم گام برداشت.

ادامه خبر ...

تبیین برنامه توسعه سلامت محلات در سومین جلسه شورای سلامت شهرستان اردکان


در راستای راه اندازی کانون سلامت محلات، روز چهارشنبه مورخ 17/5/97 جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان اردکان با هدف تبیین طرح توسعه بهینه سلامت محلات (تبسم) و برنامه مداخلات اجتماع محور با حضور فرماندار، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار و اعضای شورای بهداشت و مسئولین سمن های فعال در عرصه سلامت در سالن فرمانداری شهرستان اردکان برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان، ضمن خیرمقدم به خانم کرمانیان و ابراز خرسندی از ایجاد معاونت اجتماعی در فرمانداری گفت: با توجه به بار بیماریها و تغییر چهره بیماری ها، لزوم اجرای طرح تحول سلامت عینی شد. وی با اشاره به سیاست گزاری مقام معظم رهبری گفت: در بند 11 این سیاستگزاری ها اهمیت مشارکت آگاهانه، توانمند مردم و استفاده از تمام ظرفیت های موجود در حفظ و ارتقاء سلامت جامعه الزامی است.
وی ضمن اشاره به اهمیت اجرای طرح توسعه بهینه سلامت محلات و برنامه مداخلات اجتماع محور افزود: این برنامه ها زمان بر است ولی با هم گرایی و هم افزایی مردم و مسئولین بهترین نتایج را در بردارد و بی شک حمایت فرمانداری در اجرای آنها بسیار مهم است.
آقای هاشمی رئیس هیئت مدیره بنیاد توانمند سازی بانو رباب طاهری نیز درخصوص روند اجرای طرح توانمند سازی توسعه پایدار در این بنیاد صحبت  و گفت: این برنامه از 17 سال پیش  تا به حال به همت دکتر ملک افضلی و در حیطه های مختلف از جمله سرمایه، سواد، سلامت و اخلاق در حال اجراست.
مقیمی فرماندار اردکان نیز با اظهار خرسندی از اجرای این برنامه در شهر گفت: دستگاه های اجرایی تمام همت و ظرفیت خود را جهت اجرای هر چه بهتر برنامه بگذارند. فرماندار با اشاره به برخی مشکلات جامعه و ماهیت آسیب های اجتماعی در فضاهای مجازی و حقیقی، ناامنی ها، پایین بودن اعتماد عمومی گفت: سرمایه های اجتماعی در جامعه در حوزه های مختلف نابود شده است و باید با مشارکت دستگاه ها از تخریب بیشترآنها جلوگیری  و در مسیر تعالی جامعه و رشد هر چه بیشتر جامعه گام برداریم.
خانم سلیمه زارع از گروه آموزش و ارتقاء سلامت دانشگاه، پیرامون چارت ساختاری برنامه گفت: اجتماعی شدن سلامت با مشارکت مردم، همکاری بین بخشی و عدالت در سلامت قابل اجراست و کانون سلامت محله در پایین ترین سطح آن، ساز و کاری ساختارمند برای مشارکت مردم درسلامت است. وی خاطرنشان کرد: شناسایی منطقه، سازمان دهی، توانمندسازی، نیازسنجی و اولویت بندی، اقدام و مداخله، ارزشیابی از جمله مراحل اجرای برنامه است که تا پایان سال 10% محلات شهر را پوشش دهد.
در ادامه کارشناسان مرکز بهداشت توضیحاتی درخصوص روند اجرای برنامه ها ارائه کردند و در پایان دستور کار جلسات قبلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ادامه خبر ...

تبیین طرح توسعه بهینه سلامت محلات (تبسم) در شورای شهر احمد آباد


در راستای راه اندازی کانون سلامت محلات، روز دوشنبه مورخ 15/5/97 طرح توسعه بهینه سلامت محلات در شورای شهر احمدآباد و با حضور اعضای شورا، سرپرست مرکز خدمات جامع سلامت احمدآباد و جمعی از کارشناسان ستادی مرکز بهداشت مطرح شد. در این جلسه ابتدا طیبه نیک کارشناس آموزش سلامت مرکز بهداشت پیرامون اهمیت اجرای طرح و نقش مؤثر آن در نیازسنجی مطالبات مردم صحبت کرد و گفت: هدف اصلی از اجرای برنامه توانمندسازی مردم و جلب مشارکت مردم و مسئولین جهت بالا بردن کیفیت زندگی در محلات است.
وی با اشاره به روند اجرای کار گفت: با سرشماری و تعیین آسیب های اجتماعی مؤثر بر سلامت برگزاری جلسات بارش افکار و شناسایی مشکلات محله و استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های منطقه و مشارکت مسئولین می توان راهکارهای اجرایی برای حل مشکلات پیشنهاد و در جهت تحقق آنها با پیگیری در خوشه های معتمد و علاقه مند کار کرد.
در ادامه محمد میرجانی کارشناس آمار مرکز بهداشت درخصوص روند اجرای کار گفت: در این طرح جهت بررسی برخی مؤلفه های اجتماعی مؤثر بر سلامت نیاز به سرشماری است و با بررسی نتایج برگرفته از تحقیقات کمی و کیفی در منطقه و برگزاری جلسات نیازسنجی و رایزنی با مردم و مسئولین هر چه بیشتر در جهت سلامت جامعه گام بر می داریم.
سپس آقای سرافراز روابط عمومی شبکه بهداشت در زمینه دستاوردهای احتمالی برنامه گفت: بسیاری از موازی کاری ها وقت گیر و هزینه بر است که با اجرای درست این برنامه هم گرایی و هم افزایی بس مردم و دستگاه های اجرایی بیشتر و مطالبات مردم اولویت بندی و ساختارمند حل و فصل می شود.
در پایان جلسه هم اعضای شورای شهر احمدآباد مشکلات اجرایی پیش روی برنامه بخصوص در زمینه نحوه پرسشگری را مطرح و خواستار بررسی مطالبات مردم شهر احمدآباد در زمینه بهداشت و درمان شدند.

ادامه خبر ...

برگزاری دومین جلسه هماهنگی داخلی طرح توسعه بهینه سلامت محلات در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


در راستای راه اندازی کانون سلامت محلات روز پنج شنبه مورخ 11/5/97، دومین جلسه هماهنگی داخلی طرح توسعه بهینه سلامت محلات با حضوردکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت،آقای هاشمی، هیئت مدیره بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری، سرپرستان و مسئولین پایگاه سلامت مراکز مجری و جمعی از کارشناسان مربوطه در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی درخصوص اهمیت اجرای برنامه گفت: مرکز بهداشت به عنوان محور سلامت، پیشگام اجرای طرح توانمندسازی جامعه با راه اندازی کانون سلامت محلات است و نمونه بارز آن در منطقه اسکان یزد اجرا شده است.
وی باتبیین ارزش برنامه افزود: با مشارکت مردم و سایر ارگان ها و با حمایت فرمانداری، شورای شهر و شهرداری کار اجرایی می شود. در این برنامه نیاز و مطالبه مردم مهم است و براساس این مهم تصمیمات و برنامه های مداخله ای صورت می گیرد.
آقای هاشمی، هیئت مدیره بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری، روند اجرای طرح توانمندسازی جامعه در محله کوشکنو ، چرخاب و علی بیک را بیان کرد. وی به نحوه بلوک بندی، تشکیل مجمع عمومی سلامت از سرخوشه ها و برگزاری کلاسهای توانمندسازی تیم و نیازسنجی منطقه اشاره کرد و گفت: پایه اجرای طرح توانمندسازی، مردم هستند و  باید با حمایت مسئولین و مشارکت مردم در جهت تغییر رفتار مردم کار کرد. وی با اشاره به عملکرد صندوق اندیشه و اعتبار گفت: پروژه های مداخله ای در مجمع  عمومی سلامت و هیئت مدیره بررسی و از صندوق اندیشه و اعتبار جهت اجرای آنها وام تخصیص داده می شد. در ادامه جلسه حاضرین سوالات و شبهات خود را از چگونگی اجرای برنامه مطرح کردند و مصوباتی از جمله بازدید تیم اجرائی شهرستان از منطقه اسکان یزد و بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری، تبیین طرح در شورای سلامت شهرستان ، ارائه گزارش مستند از برنامه های بنیاد توانمندسازی اردکان، شناسایی پتانسیل های منطقه، شناسایی سرخوشه ها و هیئت مدیره از افراد علاقه مند، فعال و معتمد و ...به تصویب رسید.د ر پایان جلسه هم گزارش مستندی از روند راه اندازی بنیاد بانورباب طاهری ارائه شد.

ادامه خبر ...

بیان اهمیت تغذیه انحصاری با شیر مادر و ASQ در سمیناربهورزی مرداد ماه 1397


در تاریخ های 7 و 8 مرداد ماه 1397، سمینار بهورزی با حضور بهورزان، ماما و مراقبین سلامت در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان برگزار شد. در این برنامه ابتدا مرضیه کرمانیان کارشناس آموزش بهورزی درخصوص برنامه های تغذیه انحصاری با شیر مادر صحبت کرد. وی با اشاره به فواید تغذیه با شیر مادر، مناسب ترین شیر برای شیرخوار درهر شرایطی، فواید زایمان طبیعی برای نوزاد و سلامتی آینده وی، فواید تماس پوست به پوست نوزاد با مادردرساعت اول زندگي پس از تولد، باورهای غلط مرسوم در جامعه ما در ارتباط با شروع تغذیه با شیر مادر، موانع رایج در شیردهی موفق، راهکارهای افزایش تولید شیر مادر، ضرورت و نحوه تجويز مکمل گفت: تغذيه انحصاري با شیرمادر، موجب نجات جان سالیانه هفت ميليون كودك از ابتلا به بیماری های اسهالی وعفونت هاي حاد تنفسي می گردد و جان یک میلیون نوزاد را تنها میتوان با شروع تغذیه با شیر مادر در طی نخستین ساعت تولد نجات داد.
سپس دکتر برزگر سرپرست مرکز خدمات جامع سلامت شماره 4 درخصوص مراقبت های تکاملی کودکان به مباحثی از جمله: ابزار بررسی تکامل کودکان و ویژگی های سوالات هر یک از حیطه های پرسشنامه سنین و مراحل (ASQ) اشاره کرد و توضیحات لازم در مورد نحوه تکمیل پرسشنامه برای والدین، نحوه امتیازدهی، ثبت اطلاعات و روش ارجاع را ارائه نمود. در پایان سمینار فردوس شاکر کارشناس مسئول بهداشت خانواده درمورد اهمیت غربالگری، پایش تکامل و ارجاع کودکانی که امتیاز لازم را کسب نکرده اند به سطوح بالاتر توضیحاتی داد و تاکید کرد که همکاران ملزم به دقت در تکمیل فرم ها بوده و ارجاع کودکان دچار مشکلات تکاملی از اولویت ویژه برخوردار است.

ادامه خبر ...

تشکیل جلسه هماهنگی داخلی راه اندازی کانون سلامت محلات در شهرستان اردکان


جهت راه اندازی کانون سلامت محله شریف آباد، روز شنبه مورخ 6/5/97، جلسه هماهنگی داخلی با حضور دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت، دکتر برزگر سرپرست مرکز خدمات جامع سلامت شماره 4 و جمعی از کارشناسان بهداشتی مربوطه در مرکز شماره 4 برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی پیرامون اهمیت اجرای برنامه صحبت کرد و گفت: تشکیل هیئت امناء در محلات، جذب و فعال نمودن رابطین، مشارکت مردم جهت مرتفع سازی مشکلات اجتماعی محلات لازم است. بلوک بندی، خوشه بندی و شناسایی سرخوشه ها و تشکیل هیئت امنا، نیازسنجی، تدوین برنامه عملیاتی و ... از جمله کارهایی است که می توان جهت پیشبرد امور انجام داد. وی با اشاره به طرح توانمندسازی در محله کوشکنو و چرخاب گفت: این طرح با مشارکت خاص مردم و با نظارت مستقیم دکتر ملک افضلی اجرا شد و در چهار مقوله سواد، سلامت، اخلاق، اقتصاد کار شد.در زمینه اقتصاد هم طرح اندیشه و اعتبار اجرایی شد و در جلسات، برنامه های مداخلاتی پیشنهادی مورد بحث و بررسی قرار می گرفت. وی افزود: بعد از نیازسنجی باید مشکلات دسته بندی شود و با توجه به گستردگی مشکل با هم افزایی دستگاه های اجرایی، شورای شهر، نماینده مردم در مجلس و ... در جهت حل آن اقدام شود.
سپس ضمن بیان مشکلات اجرایی برنامه، موارد زیر به تصویب رسید:
- با توجه به جابه جایی مرکز شماره 3 محدوده تحت پوشش مرکز شماره 4 مشخص شود.
- براساس ترکیب جمعیتی شماره 3 نقشه جدید از شهرداری تهیه شود.
- خوشه بندی جمعیتی براساس 50 تا 100 خانوار
- اطلاع رسانی برنامه به خانوارهای مراجعه کننده به مرکز و در اماکن تجمعی
- شناسایی سرخوشه فعال و قوی (2 نفر یک مرد و یک زن) از سوی مراقبین سلامت
- تشکیل جلسه با مسئولین بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری
- انتخاب رئیس هیئت مدیره قوی و فعال از سوی مرکز شماره 4
- شناسایی پتانسیل های منطقه از قبیل معتمدین، سازمانهای مردم نهاد،خیرین،نیروی انسانی متخصص و ماهر،اماکن تجمعی
- تهیه و نصب تراکت و بنرهای فراخوان و اطلاع رسانی در منطقه
- هماهنگی تشکیل جلسه با مسئولین بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری جهت ارائه گزارش عملکرد و کسب راهنمایی

ادامه خبر ...

برگزاری کارگاه دو روزه دستورالعمل اجرایی مناطق شهری بالای 20 هزار نفر و حاشیه شهر


با اهتمام واحد گسترش و آموزش کارکنان، کارگاه دو روزه مباحث مقدماتی و پیش نیاز دستورالعمل اجرایی مناطق شهری بالای 20 هزار نفر و حاشیه شهر در تاریخ 1 و 2 مرداد 97 در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد.
در این کارگاه که اعضای تیم سلامت متشکّل از پزشک، مراقبین سلامت، ماما، پرستار، بهیار، پرسنل بهداشت حرفه ای ، محیط، تغذیه و سلامت روان حضور داشتند، آخرین دستورالعمل های مربوط به اجرای برنامه تحول بهداشت در مناطق شهری بالای 20 هزار نفر جمعیت و حاشیه شهرها آموزش داده شد. در این برنامه دکتر پورهاشمی اردکانی مدیر شبکه بهداشت درخصوص معرفی دوره و اهمیت آشنایی با ساختارها، شرح وظایف و عملکرد صحیح پرسنل براساس دستورالعمل ها صحبت کرد. آقای میرجانی کارشناس آمار پیرامون ساختار و عملکرد واحدها و سطوح ارائه خدمات و نحوه ثبت، گزارش دهی و تشکیل پرونده سلامت آموزش داد.
قوانین و دستورالعمل های پزشک خانواده و مراقبت های سلامت و طبابت در خانواده مباحثی بود که توسط دکتر خیوه ارائه شد. خانم مهدی زاده در رابطه با ضوابط عقد قراردادها و کار تیم سلامت و نظام پرداخت، چک لیستهای پایش عملکرد تیم سلامت مطالبی بیان کرد.
دکتر اعلایی سرپرست مرکز بهداشت شهرستان یزد به عنوان مدرس بعدی مباحث مربوط به الگوی برنامه های سلامت و فهرست خدمات را مطرح و آقای انتظاری نیز نحوه برقراری ارتباط در برنامه های سلامت را ارائه نمود.
آشنایی با داروهای مورد استفاده برای خدمات و قوانین و دستورالعمل های نظام ارجاع توسط  دکتر شجاع الدینی و خانم دکتر لشکری بیان شد.
عوامل اجتماعی و خطرزای مستقیم مؤثر بر سلامت توسط آقای حمیدرضا مروتی کارشناس مبارزه با بیماری ها ارائه شد.
خانم ها مروتی و شاکر کارشناسان  بهداشت خانواده هم شرح وظایف اعضای تیم سلامت و نرم افزارهای کاری و نظام ثبتی جاری را تشریح کردند.

ادامه خبر ...

برگزاری همایش آسیب های اجتماعی فضای مجازی در شهرستان اردکان


با اهتمام واحد آموزش کارکنان شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان، همایش آسیب های اجتماعی فضای مجازی با حضور پرسنل واحدهای شبکه بهداشت و درمان و خانواده های آنها در عصر روز یکشنبه مورخ 31/4/97 در محل سالن اجتماعات کانون شهید مدرس برگزار شد.
در این همایش آقای مهندس ضابط مدیر گروه IT دانشگاه بین المللی المصطفی قم و مدیر عامل مؤسسه خواجه نصیر طوسی درخصوص معایب استفاده بی رویه از فضای مجازی و بازی های رایانه ای گفت: بازی های رایانه ای از مواد مخدر اعتیاد آورتر است به طوری که جزء اعتیادهای خاموش به حساب می آید.
وی افزود: تأثیر بازی های رایانه ای بر سلامت جسم و روان به حدی است که گاه درمان آن مشکل است بطوری که اضافه وزن، ضعف بینائی، افسردگی، پرخاشگری و... از جمله مشکلات احتمالی آن است. وی ادامه داد: بازی رایانه ای برای کودک شخصیت ایجاد می کند چون فرد خودش باعث پیشرفت بازی می شود و احساس بزرگی، قدرت و شخصیت جدیدی می کند و به نوعی احساس خودانگاری در وی ایجاد می شود. پس باید کودک را آگاهانه از بازی خارج کرد و به وی فرصت بازیابی شخصیت خودش را داد.
وی خاطرنشان کرد: با ورود تکنولوژی های پیشرفته در منازل نظیر تلویزیون، گوشی همراه، رایانه و دوربین های مدرن، حریم خصوصی و امنیت خانواده ها از بین رفته است. مهندس ضابط افزود: در استفاده از بازی های رایانه ای طبقه بندی سنی را رعایت کنید. چون اگر کودک هدفمند وارد بازی ها شود استعداد او شکوفا می شود مثل کارگردانی و تدوین صحنه های گل بازی فوتبال رایانه که توسط برخی کاربران این بازی ها صورت می گیرد.
وی ادامه داد: تا سن 14 سالگی مالکیت گوشی، تبلت و رایانه را به کودک ندهید و از سن 14 سالگی به بعد با وضع قوانین و با مسئولیت پذیری نوجوان و نظارت درست در صورت نیاز نسبت به خرید آن اقدام کنید.

ادامه خبر ...

برگزاری کارگاه نقش امر به معروف و نهی از منکر در پیشگیری از آسیب های اجتماعی


روز یکشنبه مورخ 31/4/97، کارگاه نقش امر به معروف و نهی از منکر در پیشگیری از آسیب های اجتماعی با حضور پرسنل مرکز بهداشت و بیمارستان ضیائی در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد.
در این جلسه حجه الاسلام والمسلمین کمالی مدیر حوزه علمیه اردکان، درخصوص اهمیت نقش امر به معروف و نهی از منکر در پیشگیری از آسیب های اجتماعی گفت: امر به معروف با ارشاد جاهل و تبلیغ و اطلاع رسانی از طریق آموزش و رسانه ها متفاوت است.
وی ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر ناشی از محبت و پیوند ایمانی و اسلامی است که مراحل اجرای آن به ترتیب قلبی، زبانی و عملی است.
وی با تأکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر ضامن بقای اسلام است؛ درخصوص شرایط اجرای آن گفت: قدرت، آگاهی و احتمال تأثیر از جمله شرایط انجام امر به معروف است که افراد باید خود را در این زمینه توانمند کنند.
در پایان ضمن اشاره به برخی از آسیب های اجتماعی نظیر طلاق، آسیب های فضای مجازی و ...، به سئوالات حاضرین در این زمینه ها پاسخ داده شد.

ادامه خبر ...

برگزاری آزمون جامع آزمایشی مراقبین سلامت و بهورزان در شبکه بهداشت و درمان اردکان


به همت آموزشگاه بهورزی و با همکاری سایر واحدهای ستادی مرکز بهداشت، به منظور سنجش آمادگی مراقبین سلامت و بهورزان، آزمون جامع از کلیه دستورالعمل ها و بوکلت های واحدهای بهداشتی با حضور مراقبین سلامت و بهورزان و ماماهای مراکز و خانه های بهداشت در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این آزمون از مباحث مرتبط با بهداشت خانواده، مبارزه با بیماری ها، گسترش، بهداشت مدارس، آمار، آموزش سلامت، بهداشت روان برای سه گروه مراقبین سلامت، ماماها و بهورزان سؤالاتی مطرح تا با آمادگی بیشتر  در آزمون جامع استانی مورخ 3/5/97  شرکت نمایند.

ادامه خبر ...

تشکیل جلسه هماهنگی بزرگداشت هفته جهانی شیر مادر در بیمارستان ضیائی شهرستان اردکان


طبق هماهنگی مسئول پایگاه بهداشت بیمارستان، روز چهارشنبه مورخ 27/4/97، جلسه هماهنگی بزرگداشت هفته جهانی شیرمادر با حضور رضا شاکر مدیر بیمارستان، دکتر شیر محمدی و دکتر تقی زاده پزشکان متخصص اطفال و مسئولین بخش های اطفال، زنان و زایمان، اتاق زایمان، پایگاه بهداشت بیمارستان و جمعی از کارشناسان شبکه بهداشت و درمان در اتاق کنفرانس بیمارستان ضیائی اردکان برگزار شد. در این جلسه خانم رشیدی مسئول پایگاه بهداشتی بیمارستان در زمینه شعار امسال سازمان جهانی بهداشت در هفته جهانی شیر مادر با عنوان تغذیه با شیر مادر زیر بنای زندگی سالم، دستور کار جلسه و فعالیت های مرتبط صحبت کرد. در ادامه مشکلات مربوط در برنامه شیر مادر مورد بحث و بررسی قرار گرفت و هرگروه از حاضرین انتظارات خود را جهت اجرای هرچه بهتر برنامه حمایت از شیر مادر عنوان کردند. در پایان پس از بحث و تبادل نظر حاضرین، پیشنهادات زیر مطرح شد:
- آموزش مستمر ماماها درخصوص نحوه صحیح شیردهی، مزایای شیر مادر جهت انتقال به زنان باردار
- آمادگی زنان باردار در زمینه شیردهی در کلاس های آمادگی برای زایمان و در مراکز خدمات جامع سلامت
- ارائه نامه از پزشک متخصص در صورت نیاز نوزاد به شیرخشک
- آموزش زنان شیرده و همراهان نزدیک در زمینه مزایای شیر مادر در بیمارستان از زمان تولد نوزاد
   و....

ادامه خبر ...

بازدید مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان از پروژه درحال احداث خانه بهداشت دوم ترک آباد


در راستای پیگیری وضعیت ساخت خانه بهداشت روستای ترک آباد روز پنجشنبه 28 تیرماه دکتر پورهاشمی از خانه بهداشت دوم در دست احداث این روستا بازدید کرد وازنزدیک در جریان روند ساخت آن قرارگرفت. وی ضمن گفتگو با نماینده خیر محترم و پیمانکار پروژه برلزوم رعایت کیفیت ساخت راهنمایی های لازم را به عمل آورد.
لازم به ذکر است خانه بهداشت دوم روستای ترک آباد با هدف دسترسی بهتر مردم به خدمات و با مشارکت خیری در شهرک حضرت امام ترک آباد درحال ساخت است.

ادامه خبر ...

عیادت و بازدید جمعی از مسئولین بهداشت و درمان شهرستان اردکان از همکار بازنشسته


در ادامه دیدارهای دوره ای از خانواده بازنشستگان شبکه بهداشت ودرمان شهرستان اردکان، روز پنج شنبه مورخ 28 تیر ماه از آقای حسینعلی روشنایی که چندی است در بستر بیماری هستند، عیادت شد.
در این دیدار که جمعی از مسئولین شبکه بهداشت و درمان اردکان حضورداشتند ضمن بیان و مرورخاطراتی از گذشته، برای شفای عاجل این همکار عزیز و همه بیماران دعا کردند.
لازم به ذکر است آقای روشنایی در سال 83 بازنشست شده و در زمان اشتغال در واحد نقلیه مشغول به خدمت بوده است.

ادامه خبر ...

برگزاری کارگاه هپاتیت براساس مدل شپ در شبکه بهداشت و درمان اردکان


در راستای بازآموزی کارکنان و به همت واحد مبارزه با بیماریها و آموزش کارکنان، روز پنج شنبه مورخ 28/4/97، کارگاه هپاتیت براساس مدل شپ با حضور مراقبین سلامت، بهورزان و جمعی از کارشناسان واحدهای بهداشتی در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این جلسه آقای نیکفرد کارشناس مسئول مبارزه با بیماریها پیرامون برنامه های کشوری کنترل بیماری هپاتیت آموزش های لازم را ارائه داد. وی درخصوص نحوه ایمن سازی نوزاد متولد شده از مادر دارای هپاتیت گفت: در بدو تولد ایمنوگلبولین و واکسن های روتین تزریق و در 18 ـ 9 ماهگی تیتر آنتی بادی هپاتیت در خون کودک بررسی می شود اگر تیتر آنتی بادی زیر 10 بود، سه نوبت واکسن هپاتیت تزریق می گردد. وی ادامه داد: بهترین زمان شروع واکسن و سرم بعد از تماس با سر سوزن آلوده در صورت نداشتن سابقه واکسیناسیون بلافاصله و حداکثر تا یک هفته بعد از تماس است. در ادامه آقای حمیدرضا مروتی کارشناس مبارزه با بیماریها در زمینه بیماری هپاتیت براساس مدل شپ گفت: کبد بزرگترین غده بدن و مانند پالایشگاهی برای بدن است و  التهاب بافت کبد یا همان هپاتیت بر اثر ویروس، الکل و برخی بیماریها مثل دیابت بوجود می آید. شایعترین علت ایجاد کننده هپاتیت در جهان ویروس ها هستند. وی درخصوص انواع هپاتیت، راه های انتقال، دوره کمون و چگونگی پیشگیری از آنها مطالبی بیان کرد و گفت: پنج نوع هپاتیت E ، D ، C ، B ، A وجود دارد که هپاتیت A ، E مدفوعی دهانی و B ، C و E از طریق خون و ترشحات خونی منتقل می شوند.
لازم به ذکر است شپ مدل یعنی آموزش سیستماتیک و استفاده از وسایل کمک آموزشی و روش های درست آموزش و بر این اساس و برای انجام کارگروهی کارگاه، چندین نفر از همکاران آموزش های لازم را ارائه نمودند.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه کمیته اقتصاد مقاومتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


در راستای پیگیری برنامه های اجرایی اقتصاد مقاومتی، اولین جلسه هم اندیشی کمیته اقتصاد مقاومتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در سال جاری، روز دوشنبه مورخ 25/4/97در دفتر مدیر شبکه تشکیل شد.
در ابتدای این جلسه دکتر پورهاشمی با اشاره به بحران های برق  وآب در کشور و امکان ایجاد خلل در ارائه خدمات ضمن تاکید بر مصرف بهینه انرژی در کلیه واحدها بر اجرای برنامه های آموزشی و فرهنگ سازی در این زمینه بین کارکنان و مراجعین تاکید کرد. وی همچنین با بیان ارتباط قوی ایجاد بحران آب در افزایش برخی بیماری ها خواستار برنامه ریزی مناسب در این راستا شد و بیان داشت: نباید به واسطه اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی از هزینه های اساسی سیستم  در راستای ارائه خدمت به مراجعین وکارکنان چشم پوشید. در ادامه این جلسه با همفکری و هم اندیشی اعضا، پیشنهاداتی ارائه، مصوب و جهت اجرا به ذیریطان ابلاغ شد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه گرامیداشت حجاب و عفاف در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


به مناسبت گرامیداشت هفته حجاب و عفاف، روز یکشنبه مورخ 24/4/97، حلقه صالحین با حضور جمعی از پرسنل زن شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این برنامه که با همکاری حوزه علمیه خواهران، بسیج سازندگی و بسیج جامعه پزشکی و با موضوع تبیین مسئله حجاب و عفاف صورت گرفت، خانم اعلایی مدرس حوزه علمیه خواهران با اشاره به فلسفه حجاب و عفاف از دیدگاه اسلام گفت: هدف از خلقت قرب به خداست و راه رسیدن به قرب صراط مستقیم است. راه مستقیم بندگی یعنی عبادت و اطاعت خدا و پیروی از دستورات دین از جمله داشتن حیا، و رعایت حجاب و عفاف.
وی ادامه داد: با قرب به خدا صفات انسانی به صفات خداوند نزدیک شده و به دنبال آن آرامش و لذت در انسان پدیدار می شود. وی با اشاره به اینکه حجاب حق الله و حق الناس است گفت: رعایت مسئله حجاب باعث استحکام بنیان خانواده ها می شود. در ادامه خانم کردی فرمانده پایگاه های بسیج شهرستان نیز در ارتباط با اهمیت رعایت حجاب و عفاف بخصوص در محیط کار و اجتماع جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی، تحکیم بنیان خانواده ها مطالبی بیان کرد و در پایان کتاب « چرا با حجاب شدم؟ » از سوی بسیج به حاضرین اهدا شد.

ادامه خبر ...

برگزاری دومین جلسه تحول بهداشت در سال جاری در شبکه بهداشت و درمان اردکان


در راستای اجرای طرح تحول سلامت، روز سه شنبه مورخ 19/4/97، دومین جلسه تحول بهداشت با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان و جمعی از کارشناسان مرکز بهداشت در دفتر کار مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی اردکانی مدیر شبکه، درخصوص ارتقای شاخص های کلی شهرستان و اهمیت پیشبرد کمی و کیفی فعالیتها مطالبی بیان کرد. وی با اشاره به جایگاه شهرستان در برخی شاخص ها گفت: با توجه به تغییر در نظام پرداخت و انجام عدالت در پرداخت ارائه خدمات به نحو شایسته با اولویت کیفیت در کارها ضروری است و خواستار برنامه ریزی، پیگیری مناسب، همفکری و مشارکت کلیه کارشناسان ستادی در راستای دستیابی به این مهم شد. در ادامه هر یک از حاضرین نظرات خود را عنوان کرده و پس از بحث و تبادل نظر مصوباتی به شرح زیر به تصویب رسید:
- جا به جایی و ابلاغ نیروهای بهداشتی                 
- پایش و نظارت کارشناسان ناظر از مراکز تحت پوشش
- مکاتبه با فرمانداری جهت حضور کارمندان ادارات برای تشکیل پرونده سلامت     
- تشکیل کمیته کاهش هزینه و افزایش درآمد
- نظارت سرپرستان مراکز بر عملکرد نیروهای محیطی
- پیگیری اختلاف آمار جمعیتی
و ...

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه هماهنگی برنامه خودمراقبتی اجتماعی در فرمانداری اردکان


در راستای توجیه و هماهنگی برنامه خودمراقبتی اجتماعی، روز چهارشنبه مورخ 20/4/97، جلسه ای با حضور حلوایی بخشدار مرکزی، خانم فرجاد رئیس و آقایان دهقانی و نعمتی از اعضای شورای اسلامی شهرستان، مدیر شبکه بهداشت و درمان و کارشناس آموزش سلامت مرکز بهداشت شهرستان اردکان برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی پیرامون تعریف سلامت از ابعاد مختلف صحبت کرد و گفت: 25% بخش سلامت جامعه بر عهده وزارت بهداشت و درمان است و مابقی با مشارکت مردم و همکاری بین بخشی قابل دسترسی است. وی با اشاره به اهمیت خود مراقبتی و آموزش و توانمندسازی مردم درخصوص مراقبت از خود و اطرافیان گفت: با اجرای برنامه خود مراقبتی در سه حیطه فردی، سازمانی، اجتماعی هزینه درمان و عوارض بیماری ها کاهش می یابد.
وی ادامه داد: شیوه زندگی ناسالم بخصوص استرس یکی از مهم ترین مؤلفه های ایجاد بیماری های غیرواگیر است. وی با اشاره  به رابطه ایجاد بیماری و معضلات اجتماعی، نقش شوراها را در توسعه محیط های سالم مهم دانست و با تأکید بر برنامه توانمندسازی محلات و اجرای طرح اندیشه و اعتبار، سمت و سوق اعتبارات و تجهیزات را براساس نیازسنجی مشکلات در راستای توسعه سلامت منطقه بسیار مؤثر خواند.
دکتر پورهاشمی با اشاره به آسیب های اجتماعی موجود، آموزش و آگاه سازی مردم را مهم برشمرد و خواستار هم افزایی بین ارگان ها و سازمان های ذیربط در راستای سلامت خانواده ها شد. در این جلسه پس از بحث و تبادل نظر حاضرین مواردی به شرح زیر به تصویب رسید:
- ابلاغ نیازسنجی مناطق به شورای اسلامی روستاها جهت طراحی برنامه های مداخلاتی
- برگزاری مداخلات آموزشی و فرهنگی تأثیرگذار در راستای ارتقای سلامت مردم
- برگزاری برنامه های آموزشی و سنجش سلامت در حاشیه برنامه های فرهنگی در مناطق
- تشکیل شورای ارتقای سلامت در شورای سلامت روستاها با حضور تیم سلامت ، تیم مسئولین و معتمدین
- بررسی نیازها و مشکلات بهداشتی روستا در شورای ارتقای سلامت
- تدوین برنامه عملیاتی در راستای مشکلات منطقه
- تخصیص بخشی از اعتبارات در شورای سلامت روستا در جهت رفع مشکلات بهداشتی منطقه

ادامه خبر ...

آموزش دستورالعمل های مبارزه با بیماری ها و بهداشت خانواده در سمینار بهورزی اردکان


طبق هماهنگی صورت گرفته، روز یکشنبه مورخ  17/4/97، سمینار بهورزی با حضور بهورزان و مراقبین سلامت در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان برگزار شد.
در این جلسه ابتدا خانم بهجتی کارشناس بهداشت باروری درخصوص برنامه های بهداشت باروری صحبت کرد. وی پیرامون نحوه تکمیل و ارسال آمار بهداشت باروری، روند تشکیل کمیته توبکتومی، تکمیل اطلاعات دفتر بهداشت باروری، نتایج تحقیق انجام شده درخصوص تخمدان پلی کیستیک و اندومتریوز مطالبی ارائه نمود.
سپس آقای نیکفرد کارشناس مسئول مبارزه با بیماری ها در زمینه نظام نوین درمان پیشگیری هاری در ایران مطالبی را ارائه و پیرامون درمان پيشگيري از هاري ( درمان موضعی زخم)، برنامه واکسیناسیون ضد هاری براساس نوع مواجهه، روش تزریق توام واکسن و سرم ایمونوگلوبولین، هاری افراد حساس و در معرض خطر هاری صحبت نمود.
در ادامه سمینار، خانم اسلامی کارشناس مامائی درخصوص بارداری های پرخطر و اثرات فشارخون بالا دربارداری به بحث و تبادل نظر با حاضرین پرداخت.
در پایان هم خانم شاکر کارشناس مسئول بهداشت خانواده در مورد برنامه های کودکان و اهمیت ورود دقیق اطلاعات مراقبتها در سامانه سیب، ورود اطلاعات به سامانه و مشکلات ناشی از بی دقتی در ورود اطلاعات مطالبی بیان کرد.

ادامه خبر ...

شروع سنجش سلامت نوآموزان ورودی اول ابتدایی و پیش دبستانی در شهرستان اردکان


طبق برنامه ریزی صورت گرفته، سنجش سلامت نوآموزان ورودی اول ابتدایی و پیش دبستانی از تاریخ 9/4/97 در پایگاه سنجش و مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان اردکان آغاز شد. دراین برنامه ابتدا ارزیابی بینایی، شنوایی، آمادگی تحصیلی و مراقبت های اولیه در پایگاه سنجش آموزش و پرورش انجام و پس از آن، نوآموز به مرکز یا پایگاه سلامت نزدیک محل سکونت خود جهت انجام مراقبت های تکمیلی، کامل نمودن واکسیناسیون، ارزیابی سلامت روان و معاینات پزشکی معرفی می گردد. همچنین درصورت نیاز کودک به مشاوره تغذیه و روانشناسی، خدمات به وی ارائه و چنانچه مشکوک به اختلال یا بیماری باشد، به مراکز تخصصی ارجاع و تا حصول نتیجه پیگیری خواهد شد. لازم به ذکر است کلیه خدمات در مراکز خدمات جامع سلامت رایگان بوده و خانواده دانش آموز نیز همزمان می توانند مراقبت های مربوط به گروه سنی خود را دریافت نمایند.

ادامه خبر ...

گردهمایی مسئولین فنی کارگاه ها و واحدهای صنعتی تولیدی در شبکه بهداشت و درمان اردکان


پیرو جلسه مورخ 20/3/97 درخصوص عملکرد واحد نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی شهرستان و تاکید بر لزوم ساماندهی مطلوب تر مسئولین فنی در واحدهای تولیدی به منظور بالا بردن سطح کیفیت محصولات و تولیدات کارگاه ها و آشنایی مجدد مسئولین فنی با قوانین مرتبط جلسه ای در تاریخ 2/4/97 در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان با حضور کارشناسان محترم معاونت غذا و دارو آقایان: دکترمورکیان، مهندس حبیبی ، مهندس سبز و خانم مهندس وکیلی، کارشناسان واحد نظات بر مواد غذایی آرایشی بهداشتی شهرستان، 66 نفراز مسئولین فنی 113 کارگاه و واحد صنعتی تولیدی برگزار شد.
در ابتدای این گردهمایی, قوانین مرتبط با مدیران و متصدیان واحدهای تولیدی و مسئولین فنی تهیه شده توسط معاونت غذا و دارو در اختیار مسئولین فنی جهت اطلاع و نصب در محل کار قرار گرفت. سپس مشکلات مرتبط با مسئولین فنی از جمله  حداقل دریافتی حقوق و مزایای مسئولین فنی از متصدی، در نظر گرفته نشدن فضای مناسب برای مسئول فنی در کارگاه جهت استقرار در زمان تولید و یا زمان موظفی حضور  در کارگاه و..... بررسی شد.
در پایان با رای گیری از مسئولین فنی، آقای مهندس حیدرپور و خانم مهندس محمدی به عنوان رابطین مسئول فنی در حوزه  معاونت غذا و دارو و نماینده انجمن صنفی مسئولین فنی استان در شهرستان های اردکان و میبد  انتخاب شدند.

ادامه خبر ...

جلسه هماهنگی بزرگداشت هفته مبارزه با مواد مخدر در شبکه بهداشت و درمان اردکان


جلسه هماهنگی بزرگداشت هفته مبارزه با مواد مخدر با حضور جمعی از کارشناسان واحدهای بهداشتی ستاد در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این جلسه ضمن قرائت برنامه های پیشنهادی ابلاغ شده و بحث و تبادل نظر کارشناسان برنامه هایی به شرح زیر مطرح  و مصوب شد:
 - برگزاری جلسه بین بخشی با حضور ادارات ذیربط جهت هماهنگی برنامه ها
- برگزاری همایش اعتیاد با همکاری بهزیستی و گروههای NA
- برگزاری جلسات آموزشی پیشگیری از اعتیاد در محلات با همکاری کارشناسان بهداشت روان
- برپایی نمایشگاه آشنایی با مواد مخدر برای عموم
- اعزام کارشناس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی به کارخانجات و مراکز تجمعی
- درج پیام های بهداشتی و آمار جهت حساس سازی اذهان عمومی در سربرگ مکاتبات اداری و قبوض
- ارسال مطالب آموزشی به نشریات محلی و ... ادامه خبر ...

برگزاری دومین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان اردکان


دومین جلسه شورای سلامت شهرستان در سال جاری با موضوع بررسی مهمترین رویدادها و چالش های سلامت شهرستان صبح چهارشنبه 6 تیر ماه در سالن جلسات شهید حنیف فرمانداری اردکان برگزار شد. ابتدای این جلسه حلوایی بخشدار مرکزی اردکان در سخنانی با اشاره به بحث فراگیری سلامت درهمۀ بخش ها، بر همکاری بین بخشی بیشتر و فعالانه در بخش سلامت تأکید کرد.
در ادامه دکتر پورهاشمی مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان، ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین به ارائه خلاصه ای از بحث بیماری های منتقله از آب و غذا از جمله  هپاتیت A و وبا و نیز یماری های مشترک بین انسان و دام پرداخت.
حیوان گزیدگی و هاری، آنفلوآنزای پرندگان، سالک، تب کریمه کونگو و تب مالت از جمله مواردی بود که با توجه به اهمیت آن در شرایط جغرافیایی و آب و هوایی شهرستان درخصوص آن توضیحاتی ارائه شد.
از مباحث مهم دیگر مطروحه اشاره به هفته مبارزه با مواد مخدر و نیاز جدّی همکاری بین بخشی به پیشگیری و کنترل در این راستا بود. دکتر پورهاشمی با اشاره به آمار نگران کننده در این زمینه افزود؛ اگر برای پیشگیری در این زمینه کاری نشود تبعات آن درآینده ای نه چندان دور متوجه همه خانواده ها خواهد بود.
در ادامه ضمن مشارکت فعال حاضرین درخصوص مباحث مطرح شده مقرر شد، موارد کنترل حیوانات، آنفلوآنزای پرندگان، سالک، تب کریمه کونگو، پدیکولوزیس و تب مالت ضمن تعیین وظایف هر ارگان در رابطه با این بیماری ها در اسرع وقت در کمیته های تخصصی شورای سلامت مطرح و مصوبات آن برای تأیید به شورای سلامت اعلام تا برای اجرا ابلاغ گردد. در راستای گرامی داشت هفته مبارزه با مواد مخدر نیز مقرر شد بر اساس مصوبات جلسه هماهنگی بزرگداشت این هفته ادارات ذیربط مصوبات مرتبط را اجرا نمایند.

ادامه خبر ...

معرفی سایت آوای سلامت وابسته به وزارت بهداشت؛د رمان و آموزش پزشکی ـwww.iec.behdasht.gov.ir


دفتر آموزش و ارتقاء سلامت یکی از بخش های مهم معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. شرح وظایف این دفتر، همان طور که از نام آن پیداست، برنامه ریزی و نظارت بر اجرای برنامه های آموزش عمومی در جهت رشد دانش عمومی در حوزه های مختلف سلامت است.
از پیامدهای ناشی از کم سوادی افراد در حوزه سلامت می توان به استفاده کمتر از خدمات پیشگیری، انتخاب های ضعیف سلامت، تأخیر بیشتر در تشخیص ها، فهم کمتر از وضعیت های پزشکی، پایبندی کمتر به دستورالعمل های پزشکی، افزایش خطر بستری شدن، وضعیت سلامت جسمی و روانی ضعیف تر، افزایش خطر مرگ و هزینه های مراقبت سلامت بیشتر اشاره نمود.
این در حالی است که براساس بررسی انجام شده در سال 93 درخصوص سواد سلامت، از هر دو نفر ایرانی، یک نفر دارای سواد سلامت محدود بود. طبق بررسی انجام شده در بعد ارزیابی، بیش از نیمی از افراد مورد بررسی، سواد سلامت محدود داشتند. به عبارت دیگر بیش از نیمی از افراد قادر به تشخیص درست یا نادرست اطلاعات نبودند. همچنین 55 درصد افراد در بعد دسترسی به منابع اطلاعاتی، سواد سلامت محدود داشتند.
بدین منظور در تیر ماه سال 1395، با شعار «سواد سلامت برای همه»، طرح ارتقای کمی و کیفی «سایت آوای سلامت» آغاز شد تا با استفاده از تگ های جدید امکان دسترسی به اطلاعات موثق و معتبر فراهم گردد. این سایت از سال 1386 بر روی پرتال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعال شده است و از سال 1393، برای دومین بار مورد بازنگری کلی قرار گرفته است. این سایت، امکان استفاده بهتر و آسان تر از مجموعه رسانه های آموزشی تولید شده توسط دفتر آموزش و ارتقای سلامت (رسانه های محیطی، کتاب ها، فیلم ها، اخبار و ...) را فراهم کرده است.
اهداف سایت آوای سلامت:
* توسعه ارتباطات اثربخش برای ارتقای عادلانه سلامت در کشور
* افزایش آگاهی مردم از مخاطرات سلامت و راه حل آنها
* برخورداری مردم از اطلاعات متقن، روزآمد و دقیق درباره سبک زندگی سالم
* دسترسی الکترونیکی و رایگان مردم به رسانه های آموزش سلامت
* توانمندسازی مردم برای خودمراقبتی در ناخوشی های جزیی، بیماری های مزمن، بیماریهای حاد و سبک زندگی سالم
سایت آوای سلامت شامل بخش های زیر است:
* فیلم ها* رسانه های محیطی* آرشیو کتاب ها* آموزش مجازی* نرم افزارهای تلفن همراه* مسابقه های سلامت
* کنگره ها و جشنواره های سلامت* اخبار آموزش سلامت
همچنین در تحلیل seo که به منظور بهینه سازی صفحات وب و بررسی میزان جذابیت محتوای آن انجام شد، نتایج نشان داد که سایت آوای سلامت موفق بوده است و در آیتم های زیر، سایت مذکور بالاترین امتیاز (امتیازعالی) را دریافت نموده است:
* عنوان وب سایت* توصیف وب سایت* نمایش سایت در جستجوی گوگل* کلمات کلیدی مورد استفاده در سایت
* زمان بارگذاری سایت کمتر از 2 ثانیه* نمایش در موبایل، تبلت، آی پد و دستگاه های الکترونیکی دیگر* زمان بارگذاری در سایر دستگاه ها کمتر از 2 ثانیه
این سایت در جستجوی عبارت «آوای سلامت» در سه موتور جستجوی رایج در کشور یعنی google ، yahoo و bing اولین عنوان قابل مشاهده است و مرجع آموزش سلامت همگانی در 60 دانشگاه علوم پزشکی کشور و بسیاری از سازمان های دولتی و شبکه های رادیو و تلویزیونی و خبرگزاری های معتبر کشور است. استفاده از این سایت برای تمام فارسی زبانان جهان توصیه می شود.
موضوعات رسانه های آموزشی در این سایت ، مبتنی بر اولویت های سلامت است. تا کنون بیش از 7300 عنوان آموزشی کمپین ، فیلم، کتاب، پوستر، .... در این تارنما، تعریف و بارگذاری شده و میانگین بازدید روزانه از تارنمای آوای سلامت تا خرداد 96، حدود 12000 نفر در روز بوده است.
تعداد عناوین آپلود شده در سایت به تفکیک:
ردیف           عنــوان                       تعداد
1     خبر علمی آموزش سلامت ترجمه شده از سایت های معتبر خارجی 4200
2     اخبار آموزش سلامت              2100
3     کمپین های سلامت                  57
4     فیلم های سلامت                   320
5     کتاب                                      30
6     پوستر                                   370
7     بسته های اطلاعاتی                 95
8     سایر رسانه ها                       192 
9     نرم افزارهای سلامت                 10

ادامه خبر ...

برگزاری کارگاه آموزش الگوی ارزیابی اثربخشی کرک پاتریک


با توجه به دستورالعمل جدید آموزش تیم سلامت براساس مدل کرک پاتریک، روز سه شنبه مورخ 5/4/97 کارگاه آموزشی الگوی ارزیابی اثربخشی کرک پاتریک با حضور جمعی از کارشناسان مسئول واحدهای بهداشتی ستاد در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این جلسه مرضیه کرمانیان مسئول آموزشگاه بهورزی، پیرامون مدل چهارسطحی کرک پاتریک که نوعی مدل ارزیابی اثربخشی برنامه های آموزشی است و برای آموزش های ضمن خدمت به کار گرفته می شود، صحبت کرد و گفت: در این مدل فرایند آموزش به ده مرحله ی شناسایی نیازها، تعیین اهداف، تعیین محتوا، انتخاب فراگیران، تعیین الگو، روش و شیوه آموزش، ایجاد امکانات رفاهی مناسب، انتخاب اساتید مجرب، انتخاب وسایل سمعی بصری، ایجاد هماهنگی در برگزاری برنامه، ارزیابی برنامه تقسیم می شود.
وی افزود: مراحل ارزشیابی اثربخشی دوره های آموزشی در چهارسطح واکنش، یادگیری، رفتار و نتیجه بررسی می شود که به ترتیب ارزشیابی واکنش آسان ترین و ارزشیابی نتیجه سخت ترین نوع ارزیابی است.
وی با اشاره به ارزشیابی مدرس و فراگیر، چگونگی ارزشیابی قبل، حین و بعد از آموزش از طریق آزمون های شفاهی و کتبی را بیان کرد و با بارش افکار و پرسش و پاسخ با حاضرین مباحث مربوطه را ارائه نمود.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه کارشناسی ارتقاء شاخص های سامانه سیب در شبکه بهداشت و درمان اردکان


با توجه به هماهنگی بعمل آمده ، روز دوشنبه مورخ 4/4/97، جلسه کارشناسی و هماهنگی جهت تبیین شاخص های سامانه سیب و بررسی مشکلات اجرایی سامانه با حضور مدیر شبکه بهداشت، مسئولین و کارشناسان کلیه واحدهای بهداشتی ، اداری ،مالی در سالن اجتماعات دانشکده طب ایرانی برگزار شد. در این جلسه دکتر پورهاشمی پیرامون مشکلات اجرائی  طرح تحول سلامت و سامانه سیب صحبت و خواستار ارتقای کیفیت و کمیت فعالیت ها و به تبع آن ارتقا شاخص ها و عملکرد مثبت در سامانه سیب شد. وی با بیان پاره ای از مباحث مطرح شده در جلسه رؤسای شبکه ها گفت: باید با همراهی و همدلی در جهت ارتقاء کیفیت و کمیت کارها گام برداشت و با عنایت خداوند و همت عالی همه، این دوره گذار را پشت سر گذاشت. وی افزود: آموزش و نظارت آمیخته با کار تمامی واحدهاست و با ساماندهی تیم های پایش اعم از بهداشتی، اداری و مالی و تقویت نظارت و پایش بر مراکز، پایگاه ها و خانه های بهداشت می توان در بهبود عملکرد گام های سریع تری برداشت. مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در ادامه سخنانش گفت: چینش جدید نیروها بایستی از اول تیرماه سال جاری عملیاتی شده و بر این اساس محل خدمت همکاران مشخص شود. وی ادامه داد: باید دستورالعمل ها کامل اجرا تا ایرادات و ابهامات آن در اجرا مشخص شود. وی با اشاره به وضعیت اعتبارات از همکاران خواست تا بیش از پیش با همراهی، همدلی و سعه صدر  در انجام وظایف تلاش کرده تا کیفیت ارائه خدمات حفظ شود.
از جمله مهم ترین مباحث مطرح شده در جلسه؛ ساماندهی نیروهای شرکتی، افزایش ضریب ثبت تلفن ها در سامانه سیب، تعیین تکلیف تفاوت جمعیت شهرستان، پیگیری لزوم مسئول فنی رادیولوژی تک دندان و آزمایشلات چکاپ  از بیمه سلامت، پیگیری انعقاد قرارداد با بیمه های متفرقه، پایش ونظارت دقیق و مستمر بر نیروهای محیطی، افزایش رضایتمندی از خدمات با راستی آزمایی و ... بود که با تبادل نظر کارشناسان بحث و بررسی شد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه چگونگی کنترل شیوع هپاتیت A در شبکه بهداشت و درمان اردکان


با توجه به شیوع هپاتیت Aو لزوم ایجاد حساسیت جهت کنترل و پیشگیری بیماری، روز یکشنبه مورخ 13/3/97 جلسه ای با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان، پزشک بهداشت سرای صحابه و جمعی از کارشناسان واحدهای ستادی مرکز بهداشت در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد.
در این جلسه ابتدا دکتر پورهاشمی اردکانی درخصوص شیوع هپاتیت A در استان به ویژه در مهمانشهر اردکان صحبت کرد و گفت: با توجه به دوره کمون طولانی این بیماری، تشخیص بیماری، شناسایی راه های انتقال، کنترل و پیشگیری بیماری کار سختی است و نیاز به بسیج شهرستان و جلب حمایت ارگان های مرتبط دارد.
در ادامه محمدحسین نیکفرد کارشناس مسئول مبارزه با بیماری ها، گزارشی از بهداشت فردی و محیط در مهمانشهر، نحوه انتقال بیماری و چگونگی کنترل آن ارائه نمود و گفت: با توجه به دوره کمون 50 ـ 40 روزه و دو هفته واگیرداری بیماری پس از بروز امکان انتقال بیماری بسیار زیاد است و در صورتی که موازین بهداشتی رعایت نشود، شیوع ناگهانی بیماری قابل پیش بینی است. سپس هر یک از حاضرین نقطه نظرات خود را عنوان کرده و با بحث و تبادل نظر پیشنهادات زیر مطرح شد:
- تشکیل جلسه با شورای مهمانشهر با حضور نمایندگان فرمانداری، نیروی انتظامی، ائمه جماعت مهمانشهر و ...؛
- آموزش در تجمعات عمومی مردم بخصوص در مسجد؛
- تهیه مطلب آموزشی، پمفلت، پارچه و بنر، اطلاعیه بهداشتی و ... جهت آموزش و اطلاع رسانی عموم؛
- تشدید بازرسی بهداشت محیط از اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی؛
- توزیع صابون مایع به خانوارهای افاغنه ساکن در اردوگاه توسط مسئولین محلی مهمان شهر و ...

ادامه خبر ...

برگزاری کارگاه رمضان و رازهای روزه داری در شبکه بهداشت و درمان اردکان


در راستای آموزش حین خدمت کارکنان، کارگاه رمضان و رازهای روزه داری در تاریخ 7 و 8/3/97 با حضور کلیه کارکنان مرکز بهداشت در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان برگزار شد.
 در این برنامه حجه الاسلام والمسلمین حیدریان پیرامون فضائل روزه داری در ماه مبارک رمضان برمبنای سخنان پیامبر اکرم (ص) در خطبه شعبانیه سخنرانی کرد. وی با اشاره به فرموده پیامبر(ص) که در ماه رمضان خواب مؤمن عبادت، اعمال مقبول، دعاها مستجاب و نفس کشیدن ثواب تسبیح را دارد به تفاوت های مهمانی خدا درماه رمضان پرداخت و گفت: اجباری بودن زمان و اعمال ماه رمضان، دعوت همگانی، سختی روزه داری ماه مبارک رمضان، هر یک  فلسفه ای خاص دارد که به نفع بنده است چون خدا بی نیاز از خلقت و عبادت ماست.
در ادامه وی با اشاره به فلسفه روزه گفت: رسیدن به تقوا و خودکنترلی، تساوی بین فقیر و غنی، از بین رفتن امراض بدن از جمله فضائل روزه داری است. در ماه مبارک رمضان روزه دار باید غیبت نکند، تمام اعضایش از گناه دور باشد. صله رحم به جا آورد، افطاری بدهد، یتیم نوازی کند، خوش اخلاق باشد و واجبات را انجام دهد.
در پایان وی پس از بیان برخی احکام روزه داری و قرائت آیات و احادیث بزرگان دین در فضیلت ماه مبارک رمضان به سوالات حاضرین پاسخ داد.

ادامه خبر ...

بررسی عملکرد و برنامه های واحدهای شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


با توجه به هماهنگی بعمل آمده، جلسات گزارش دهی کلیه واحدهای مستقر در شبکه بهداشت از روز شنبه مورخ 5/3/97 آغازشده است. این جلسات که در راستای ارتقای ارائه خدمات، بهبود عملکرد و بررسی روند اجرای طرح تحول بهداشت برگزار می شود تا روز یکشنبه مورخ 13/3/97 ادامه دارد و هر یک از واحدها گزارشی از برنامه عملیاتی، فرایندها و فعالیت ها، مقایسه شاخص های مهم واحد در سال 95 و 96 ارائه کرده و در خصوص برنامه های مداخله ای واحد و مشکلات و پیشنهادات مربوطه بحث و تبادل نظر می کنند.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه دوره ای کارشناسان حوزه ستاد با مدیر شبکه


در راستای هم اندیشی و اهمیت ارائه نظرات همکاران، دومین نشست هم اندیشی کارشناسان مسئول حوزه ستاد و مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در محل دانشکده طب ایرانی برگزار شد.
دکتر پورهاشمی در ابتدای این جلسه که صبح روز پنج شنبه سوم خرداد برگزار شد، ضمن گرامی داشت یاد و خاطره روز آزادسازی خرمشهر، درخصوص لزوم همگرایی و همدلی بین واحدها جهت اثربخشی بهتر کارها و ارتقاء خدمت رسانی به مردم صحبت کرد. وی نظارت، پایش، پسخوراند دقیق و گزارش گیری از سامانه سیب در راستای مدیریت کارها را از جمله وظایف مهم کارشناسان ستادی دانست و بر مواردی از جمله پایش های دوره ای مؤثر و کارآمد از واحدهای محیطی، انعکاس گزارش عملکرد و فعالیت های واحدها، قاطعیت نظر در تصمیم گیری ها، حفظ جایگاه ها در تصمیم های اداری و همچنین اجرای به موقع مصوبات صورتجلسات تأکید کرد.
در ادامه هر یک از کارشناسان در دقایقی به ابراز نظرات و پیشنهادات در راستای حوزه کاری و بین بخشی پرداختند. حفظ همدلی و هماهنگی بیشتر بین بخشی در واحدها، فعالیت بیشتر کمیته رفاهی، انعکاس مؤلفه های مهم سلامت در شورای سلامت توسط کلیه کارشناسان مسئول و سؤالاتی پیرامون فرمول محاسبه اضافه کار از مهمترین مباحث مطروحه بود.
در پایان این جلسه مدیر شبکه بهداشت و درمان ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه، ارائه پیشنهادات، تبادل نظر و گفتگوی شفاف بین مدیر و کارکنان در راستای ارائه بهتر خدمات به مردم را مؤثر دانست و خواستار برگزاری این جلسات حداقل به صورت فصلی شد.

ادامه خبر ...

تجلیل از ایثار ماندگار خانواده مرحومه مرضیه دهقانی


به مناسبت روز اهدای عضو، دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان ، دکترسلطان محمدی سرپرست بیمارستان ضیایی، حجت الاسلام محیطی نماینده امام جمعه شهرستان، شاکر مسئول بسیج جامعه پزشکی، دکترشکرالهی رئیس اداره ورزش و جمعی از ‌همکاران با حضور در منزل مرحومه مرضیه دهقانی ضمن دلجویی از خانواده مرحومه، از اقدام خداپسندانه و انسان دوستانه این خانواده در اهدای اعضای بدن آن مرحومه برای پیوند تجلیل کردند.
در ابتدای مراسم حجت الاسلام محیطی اظهار داشت: از دست دادن فرزند غم سنگینی است اما اهدای اعضایش به بیماران نیازمند یادش را ماندگار می کند.
دکتر پورهاشمی نیز ضمن تقدیر از این اقدام خداپسندانه و آرزوی صبر برای خانواده در تحمل این مصیبت گفت: رضایت شما باعث نجات جان چند بیمار شد و این کاری بسیار ارزشمند است که خاطره نیک آن بزرگوار در یادها زنده نگه می دارد.
دکتر سلطان محمدی در ادامه افزود: با توجه به نام گذاری ۳۱ اردیبهشت ماه به نام روز اهدای عضو ـ اهدای زندگی و با توجه به اهمیت فرهنگ سازی اهدای عضو در راستای نجات جان انسان ها، از حوزه های مرتبط به ویژه روحانیون خواست در این زمینه بصورت موثر تلاش نمایند تا با تسری آن، دیگر شاهد بیماری در انتظار پیوند نباشیم.
در پایان دکترشکرالهی ضمن تقدیر از این ایثار ماندگار، وی را از ورزشکاران با اخلاق و فعال در حوزه ورزش بوچیا (ورزش معلولین) برشمرد و حمایت مسئولین شهرستان را از ورزشکاران این رشته خواستارشد.
گفتنی است ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۶۸ روزی است که امام راحل در پاسخ به استفتاء دکترایرج فاضل، برداشت اعضا از موارد مرگ مغزی را مجاز دانست.

ادامه خبر ...

برگزاری نشست مشترک شهردار و مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


در جلسه ای مشترک  با حضور مهندس احمد کمالی و دکتر پورهاشمی درخصوص مسائل مختلف حوزه سلامت بحث وتبادل نظر شد.
در این جلسه که در روز پنج شنبه 20 اردیبهشت در دفتر شهردار اردکان برگزار شد، دو طرف بر لزوم وجود و اجرای برنامه های اجتماعی حوزه سلامت تاکید کردند.
دکترپورهاشمی در ابتدای این جلسه با برشمردن برخی مؤلفه های اصلی سلامت در حوزه اجتماع، نقش شهرداری را در توسعه سلامت بسیار موثر دانست و وجود دیدگاه مبتنی بر سیاست های پیشگیرانه در حوزه سلامت را حائز اهمیت دانست.ددر این دیدار همچنین مهندس کمالی نیز با تشکر از تشکیل این جلسه و برشمردن برخی اقدامات در دست اجرای شهرداری با تاکید بر درک متقابل از حوزه اجتماعی سلامت، برنقش آموزش و اگاهی قشرهای مختلف جامعه در پیشگیری از بیماری ها و نیل به جامعه سالم تاکید کرد.
در پایان این جلسه مقرر شد کارگروهی متشکل از کارشناسان مختلف نسبت به برنامه ریزی در حوزه توسعه اجتماعی سلامت تشکیل و برنامه ریزی برای اقدامات بعدی صورت گیرد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه گردهمایی کارشناسان ایمنی و بهداشت حرفه ای شهرستان اردکان


به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای"شمشمین" گردهمایی کارشناسان ایمنی و بهداشت حرفه ای صنایع شهرستان اردکان به میزبانی شرکت فولاد غدیر ایرانیان در روز یکشنبه مورخ 16/02/97 در سالن اجتماعات بهداری آن شرکت برگزار شد.
در ابتدای جلسه سرافراز کارشناس بهداشت حرفه ای مرکز بهداشت اردکان ضمن عرض خوش آمدگویی و تشکر از مدیر محترم فولاد غدیر و تیم HSE در برگزاری این همایش، به تشریح برنامه های جلسه پرداخت.
در ادامه این جلسه مهندس پاک سیما، مدیر شرکت فولاد غدیر ایرانیان ضمن عرض خیرمقدم و گرامیداشت روز جهانی کارگر، ایمنی و بهداشت حرفه ای، به مقدمه ای از تاریخچه ایمنی و بهداشت حرفه ای و گرامیداشت روز 28 آوریل اشاره و در ادامه بحث به تشریح شعار روز جهانی بهداشت حرفه ای، کار کودکان و جوانان پرداخت و در پیشنهادی در راستای عملی کردن این شعار گفت: کمپینی تشکیل شود. در ادامه نیزکلیپ کوتاهی از کودکان کار به نمایش گذاشته شد.
در ادامه جلسه مهندس مجدیان، مدیر HSE  شرکت الکترود گرافیتی، ضمن تشکر از برگزاری این گردهمایی، تدوام این جلسات به میزبانی یکی از صنایع در جهت افزایش سطح تجربه کاری کارشناس ایمنی و بهداشت حرفه ای را پیشنهاد داد.
مبحث ارائه مهندس مجدیان تشریح تخصصی شعار سال سازمان بین الملی کار در ارتباط با بهبود ایمنی و بهداشت کارگران جوان و خاتمه دادن به کار کودکان بود.
در ادامه جلسه مهندس رحمتی از کارشناسان استان، ضمن ابراز خرسندی از حضور دوباره خود در جمع کارشناسان ایمنی و بهداشت حرفه ای شهرستان اردکان به ارائه مبحث خود پرداخت.
موضوع ارائه مهندس رحمتی چالش ها و راهکارها در حوزه ایمنی و بهداشت حرفه ای بود.
مهندس رحمتی در ابتدا با تاکید بر لزوم اجرای دقیق آیین نامه ها در محیط کار، به تشریح حوادث به همراه عکس و راهکارهای الزامی و عملی در جهت کاهش آن پرداخت.
رحمتی در ادامه به صورتجلسه های کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار اشاره و تاکید کرد کارشناسان در جلسات کمیته صاحب نظر واقعی باشند و در جهت پیشبرد اهداف ایمنی و سلامت شغلی از کارشناسان خواست به جای صرفا بحث های قانونی، از نظر هزینه و سرمایه گذاری و توجیه اقتصادی هزینه ها در محل کار، مدیران را متقاعد کنند.
در ادامه جلسه مهندس دشت آبادی رییس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان  نیز ضمن تبریک روز جهانی کار و کارگر، ایمنی و سلامت شغلی از برگزار کنندگان این جلسه تقدیر کرد و ضمن ابراز خرسندی از حضور در این برنامه از کارشناسان خواست تا با سازماندهی بهتر و بیشتر از نظرات وتجربیات همدیگر استفاده کنند.
 در بخش دیگری از این برنامه دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان با گرامیداشت روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای و عرض خسته نباشید وخدا قوت حضور کارشناسان در حوزه سلامت شغلی، به اهمیت وجدان شغلی کارشناسان در جهت تامین سلامت شاغلین اشاره کرد و جدیت بیشتر و عدم مماشات در امور محوله را راهگشای ارتقای سلامت شاغلین دانست.
در ادامه مهندس کریمی، کارشناس بهداشت حرفه ای فولاد غدیر به معرفی سایت، اقدامات انجام شده و اهداف واحد HSE پرداخت و همچنین مهندس زارع ضمن تشکر از حضور کارشناسان در این جلسه به سؤالات کارشناسان پاسخ داد.
در پایان برنامه با هماهنگی های انجام شده از سایت صنعتی فولاد غدیر بازدید شد. در طی این بازدید کارشناسان ضمن آشنایی با پروسه تولید احیای آهن اسفنجی در جریان اقدامات کنترلی عوامل زیان آور محیط کار انجام شده قرار گرفتند.
لازم به ذکر است همایش سالانه گرامیداشت روز جهانی بهداشت حرفه ای برای ششمین سال متوالی با هدف هم اندیشی و ارتقای سطح آگاهی کارشناسان این حوزه در راستای شعار سال و با مشارکت  فعال بخش دولتی و خصوصی در شهرستان اردکان برگزار شد.

ادامه خبر ...

آمارماموریت های فروردین ماه سال ۹۷ اورژانس ۱۱۵اردکان و توابع


🚑🚑 تعداد کل ماموریت اردکان و توابع::: 486

🚑 اورژانس ۱۱۵اردکان "
تعداد کل ماموریت: 316
تعدادماموریت تصادفی: 112
تعدادماموریت غیر تصادفی: 204
تعداد فوتی: 5

🚑 اورژانس ۱۱۵عقدا "
تعداد کل ماموریت: 75
تعداد ماموریت تصادفی: 46
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 29
تعداد فوتی: 1

🚑 اورژانس ۱۱۵چوپانان "
تعدا کل ماموریت: 21
تعداد ماموریت تصادفی: 17
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 4
تعدادفوتی: 1

🚑 اورژانس ۱۱۵خرانق "
تعداد کل ماموریت: 26
تعداد ماموریت تصادفی: 6
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 20
تعداد فوتی:--

🚑 اورژانس ۱۱۵ساغند "
تعداد کل ماموریت: 18
تعداد ماموریت تصادفی: 5
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 13
تعداد فوتی:--

🚑 اورژانس ۱۱۵رباط "
تعداد کل ماموریت: 30
تعداد ماموریت تصادفی: 7
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 23
تعداد فوتی: --

ادامه خبر ...

بازدید مسئولین از همایش سفیران سلامت دانش آموزی شهرستان اردکان


در راستای بزرگداشت هفته سلامت، روز سه شنبه مورخ 4/2/97 ، همایش سفیران سلامت دانش آموز در پارک شهر اردکان برگزار شد. در این برنامه که به همت مسئولین آموزشگاه 22 بهمن برگزار و سفیران سلامت منتخب مدارس، مدیران، مربیان بهداشت و پرورشی مدارس، اولیاء دانش آموزان حضور داشتند، فرماندار، مدیر آموزش و پرورش، مدیر شبکه بهداشت و درمان و جمعی از مسئولین و روسای ادارات از این برنامه بازدید کردند. برپائی سفره سلامت، قرائت شعر سفیر دانش آموز با گویش اردکانی ، سرود همگانی اهداء جوایز به سفیران سلامت منتخب مدارس و لوح تقدیر به مربیان بهداشت از دیگر برنامه های این مراسم بود.

ادامه خبر ...

افتتاحیه جشنواره چتر سلامت به مناسبت هفته سلامت در اردکان


با توجه به برگزاری برنامه های گرامیداشت هفته سلامت، روز سه شنبه مورخ 4/2/97 جشنواره چتر سلامت با حضور فرماندار و جمعی از مسئولین و رؤسای ادارات افتتاح شد. این جشنواره با هدف معرفی خدمات طرح تحول نظام سلامت و فعالیت های ادارات در راستای ارتقای سلامت به همت و مدیریت شبکه بهداشت و درمان و با حضور جمعی از دستگاه ها از جمله ورزش و جوانان، هلال احمر، بهزیستی، دانشگاه اردکان، اورژانس 115، بیمارستان ضیایی، آموزش و پرورش، دانشکده طب سنتی و ... برپا شد.
در این نمایشگاه مراقبت های سلامت، مشاوره تغذیه، بهداشت خانواده، آموزش کمک های اولیه، مراقبت های مادر و نوزاد، سنجش ترکیب بدنی و تست های ارزیابی آمادگی جسمانی و .. ارائه می گردد.
لازم به ذکر است این نمایشگاه از تاریخ 4 لغایت 6 اردیبهشت ماه در آموزشگاه 22 بهمن اردکان و در ساعت 12 ـ 9 صبح و 22 ـ 18 جهت بازدید عموم برپا است.

ادامه خبر ...

نواختن زنگ سلامت در هنرستان دخترانه فاطمه الزهراء شهرستان اردکان


با توجه به آغاز هفته سلامت (7ـ1 اردیبهشت ماه) صبح روز شنبه مورخ 1/2/97، زنگ سلامت با حضور فرماندار و جمعی از مسئولین ادارات در هنرستان دخترانه فاطمه الزهراء شهرستان اردکان نواخته شد.
در این مراسم مقیمی فرماندار اردکان ضمن بیان اهمیت سلامت دو نعمت سلامتی و امنیت را مهم برشمرد و آرامش روان و جسم را در گروه سلامتی عنوان کرد.
دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان هم با اشاره به شعار هفته سلامت با عنوان « سلامت برای همه »، سلامت را موهبت الهی دانست که در تمامی حیطه های جسمی، روحی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی باید مدنظر قرار گیرد. وی با بیان تاریخچه مشکلات سلامت و تغییر چهره بیماریها گفت: با افزایش سطح سلامت و کنترل بیماریهای واگیر، معضلاتی همچون بیماریهای مزمن، بیماریهای رفتاری، آسیب های اجتماعی گریبانگیر جوامع شده است که سرمنشأ بسیاری از آنها سبک ناسالم زندگی است و باید با تصحیح شیوه زندگی ، تغذیه، تحرک ، کنترل استرس و ... با آنها مبارزه کرد.
وی ضمن ارائه برخی دستاوردهای طرح تحول بهداشت و تبیین برنامه ایراپن و پرونده الکترونیک خانوار، مشارکت مردم و همکاری مسئولین را در دسترسی به رویکردهای سلامت مهم برشمرد.

ادامه خبر ...

بررسی مشکلات بهداشتی شهر احمدآباد در شورای شهر احمدآباد


طبق هماهنگی های صورت گرفته، روز پنج شنبه مورخ 30/1/97، جلسه ای  با حضور مدیر شبکه بهداشت و با همراهی تعدادی از کارشناسان بهداشتی و جمعی از اعضای شورای شهر مسئولین فرهنگی و نمایندگانی از مردم شهر احمدآباد در مصلای این شهر برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان ضمن بیان تعریف کاملی از سلامتی و بررسی ابعاد آن به اهمیت خودمراقبتی پرداخت. وی با بیان تمامی رویکردهای خودمراقبتی در سه حیطه فردی، سازمانی و اجتماعی و چگونگی اجرای آن با ذکر برخی آمار و شاخص ها به اهمیت خودمراقبتی جهت پیشگیری از بیماریها اشاره کرد.
در ادامه جمعی از حاضرین دغدغه های بهداشتی شهر خود را عنوان کردند. پیگیری بیمه روستایی، کمبود پزشک مرکز، بررسی مشکل آزمایشگاه مرکز احمدآباد، بررسی مشکل آلاینده ها در جلسه با مسئولین شهر، برگزاری کلاسهای آموزش بهداشت در منطقه و ... . از جمله مهم ترین مسائل مطرح شده در این جلسه بود.

ادامه خبر ...

دیدار مسئولین شبکه بهداشت و درمان اردکان با امام جمعه به مناسبت هفته سلامت


در روز شنبه مورخ 1/2/97 و اولین روز از هفته سلامت، مسئولین شبکه بهداشت و درمان با امام جمعه اردکان دیدار کردند. در این دیدار که با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان، رئیس و مدیر بیمارستان، مسئول حراست، مسئول کمیته صیانت کارکنان و جمعی از کارشناسان حضور داشتند حجه الاسلام والمسلمین سیداسماعیل شاکر امام جمعه اردکان ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و قدردانی از تلاشگران عرصه سلامت از مسئولین این حوزه خواست تا با سعه صدر کامل با مردم جهت ارتقاء سطح سلامت اهتمام نمایند.
دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان هم ضمن تشکّر از همراهی و همکاری گسترده امام جمعه در اشاعه فرهنگ سلامت، پیرامون اهمیت پوشش همگانی سلامت و چگونگی دسترسی به آن با مشارکت و همکاری مسئولین و مردم گفت: با توجه به مفهوم سلامت، در پوشش همگانی سلامت مسائلی فراتر از تصور عامه از جمله عدالت در دسترسی، سواد سلامت، درآمد و سایر مؤلفه های اجتماعی حکم فرماست و لذا این مهم تنها در حوزه بهداشت قابل دسترسی نیست. وی با تشریح برخی از این عوامل و تأثیر آن بر سلامت جامعه خاطر نشان کرد، لازمه دست یافتن به این اهداف که آینده مملکت را تضمین می کند، تغییر جدی نگرش مسئولین و مردم نسبت به مقوله سلامت است.  در ادامه هر یک از مسئولین گزارشی از دستاوردهای نظام سلامت در حوزه بهداشت و درمان ارائه دادند.

ادامه خبر ...

تبیین شعار هفته سلامت در اولین جلسه شورای سلامت شهرستان اردکان در سال 97


در راستای هماهنگی برنامه های گرامیداشت هفته سلامت، روز چهارشنبه مورخ 29/1/97، اولین جلسه شورای سلامت شهرستان با هدف تبیین شعار هفته سلامت و با حضور اعضای شورای سلامت در فرمانداری اردکان برگزار شد.
در این جلسه پوردهقان معاون فرماندار با اشاره به اهمیت و جایگاه و نقش شورای سلامت در گسترش سلامت شهروندان، بر ضرورت اقدامات عملیاتی و اجرایی در حوزه سلامت تأکید نمود و گفت: کلیه خدماتی که دستگاه های مختلف به مردم ارائه می دهند باید منتهی به سلامتی گردد و ایجاد هماهنگی بین خدمات و فعالیت های دستگاه های مختلف باعث هم افزایی اثرگذاری فعالیت ها شده و سطح سلامت جامعه را به بهترین نحو ارتقاء می دهد.
دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت نیز ضمن اشاره به شعار هفته سلامت بر فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در راستای ارتقاء سلامت، اصلاح روشرهای زندگی برای تأمین سلامتی مردم تأکید نمود. وی هفته سلامت را فرصت مهمی برای بیان اهمیت و جایگاه سلامت و سهم آن در تحقق توسعه پایدار، مشارکت مردم و همراهی مجموعه نهادها دانست.
در ادامه پس از بحث و تبادل نظر حاضرین برنامه هایی از جمله صبحگاه سلامت، برپائی نمایشگاه سلامت، جشنواره بازی های بومی محلی، برگزاری اردوی تفریحی و فرهنگی در عقدا، مسابقات ورزشی، پایش سلامت، آموزش و اطلاع رسانی در محیط های مختلف و ... به تصویب رسید.

ادامه خبر ...

اهم عملکرد شبکه بهداشت و درمان در نوزوز 1397


مروری بر اهم اقدامات شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در نوروز 1397:
1- شرکت در جلسات هماهنگی خدمات سفر های نوروزی ستاد تسهیلات در اردکان ،ترک آباد و عقدا (3 جلسه)
2- تشکیل جلسه  داخلی هماهنگی خدمات سفر (مرکز بهداشت، اورژانس 115 و بیمارستان ضیایی)
3- تشکیل جلسات کمیته خدمات بهداشتی ،سلامت و محیط زیست ستاد تسهیلات(2 مورد)
4- تشکیل جلسه توجیهی ـ آموزشی ویژه اصناف مرتبط با مواد غذایی در تاریخ 23/12/96
5- اجرای طرح آغاز گشت مشترک سلامت و امنیت مواد غذایی استان در اردکان ( واحدهای بهداشت محیط ـ بهداشت حرفه ای و نظارت بر مواد غذایی  و دارویی)
6- انجام 11مورد گشت مشترک ستاد فوریت های سلامت محیط (ادارات صنعت معدن و تجارت، دامپزشکی  و اماکن نیروی انتظامی)
7- شرکت در مانور مشترک بسیج سلامت نوروزی (هلال احمر، اورژانس 115 و بهداشت محیط
8- اجرای طرح تشدید بازرسی و بسیج سلامت نوروزی:
9- بازدید های مدیریتی از مراکز کشیک ارائه خدمات در تعطیلات در سطح شهرستان
10- استقرار اورژانس های جاده ای در مبادی وروردی و اجرای طرح آماده باش کلیه پایگاه های اورژانس 115 در طرح سلامت نوروزی با عملکرد:
     * ۱۷۰نفر مراجعه و گرفتن خدمات مشاوره ای
     * ۶۴ مورد ماموریت  شامل  تصادف و واژگونی
     * ۱۰۲ نفر انتقال به بیمارستان
     * 23 نفر درمان سرپایی
11- افتتاح پایگاه اورژانس بین جاده ای ترک آباد
12- استقرار مرکز خدمات جامع سلامت کشیک  فارابی جهت ارائه خدمات بهداشتی در ایام تعطیل
13- کنترل بیماری های واگیر و غیر واگیر از طریق بررسی و حضور نیروهای کشیک
14- هماهنگی تامین داروهای مورد نیاز در ایام تعطیل
15- بازدیدهای کارشناسان طرح صیانت از حقوق شهروندی از مراکز کشیک
16- همکاری در تهیه نقشه گردشگری شهر در نشانگزاری مراکز مرتبط با سلامت
17- تهیه نقشه های راهنمای مراکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی ـ درمانی در مبادی ورودی مراکز ارائه خدمات
18- هماهنگی با مراکز خصوصی ارائه دهنده خدمات سلامت در ایام تعطیلات
19- خدمت رسانی در حوزه درمان به بیش از 3167  نفر مراجعه شامل خدمات در بیمارستان  ضیایی  و مراکز سلامت کشیک جهت مسافرین
20- تهیه و توزیع بنر، بروشور و اقلام آموزشی در خصوص سلامت سفر
21- هماهنگی تنظیم و نظارت بر کشیک حضور پرسنل حوزه های کارشناسی، اداری، تکنسین، پزشک و متخصصین در بخش های مرکز بهداشت، اورژانس 115 و بیمارستان ضیایی در بیش از 15 مرکز شهری و روستایی

ادامه خبر ...

اهم عملکرد سال 96 شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


عمرانی:
 تکمیل و بهره برداری از پایگاه سلامـــت امام هـــــادی (ع)
 تکمیل و بهره برداری از 2 منزل مسکونی پزشک و ادامه ساخت منزل ماما در عقدا با پیشرفت 30 درصد از محل کمک های خیری.
 تکمیل، تجهیز و بهره برداری از ۷ واحد مسکونی طبقه فوقانی ساختمان مسجد نور بیمارستان ضیایی به همت مرحوم ضیائی.
 ادامه ساخت طرح توسعه بیمارستان ضیایی با پیشرفت قریب به ۷۰ درصد
 ادامه ساخت مجتمع کتابخانه و موزه اسناد پزشکی زنده یاد دکتر جواد حائریان
 آغاز به کار پروژه ساخت توسعه بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ضیایی ( ICU)
 شروع طرح توسعه و استاندارد سازی اورژانس بیمارستان ضیایی به همت خیر محترم جناب آقای آقابابایی. .
 افتتاح و بهره برداری از پایگاه  اورژانس ترک آباد
 
تجهیزاتی:
 خرید دستگاه رادیولوژی دیجیتال جهت پلی کلینیک بیمارستان
 تجهیز بخش دیالیز به دو دستگاه دیالیز جدید و ده تخت مخصوص
 تجهیز آزمایشگاه بیمارستان به اتو آنالیزر و اندازگیریPt  
 تجهیز واحد فیزیوتراپی به دستگاه های بیوفیدبک
 پیگیری راه اندازی بخش شیمی درمانی و خریداری هود انکولوژی.
 راه اندازی دستگاه سنجش تراکم استخوان
 خریداری شفت آندوسکوپی دستگاه گوارش
 تجهیز درمانگاه چشم پزشکی به دستگاه های IOL Master ، E.Chart پروژکتور و جعبه لنز
 خرید دستگاه الکتروشوک جهت مرکز خدمات جامع سلامت عقدا


خدماتی:
 اقدام به 11967 مورد بازرسی سلامت از مراکز تولید و عرضه مواد غذایی، آرایشی وبهداشتی، اماکن عمومی ، کارگاه ها و صنایع، معادن و.... .
 اقدام به ارائه خدمت و ثبت بیش از یک ملیون مراقبت سلامت در سامانه یکپارچه بهداشت به شهروندان
 ارائه خدمات مراجعین بیمارستان به شرح: 
   ـ بیش از ۱۶ هزار نفر بستری با بیش از 76 درصد ضریب اشغال تخت.
   ـ ۱۴۰هزار  نفر مراجعه سالیانه به پلی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی
   ـ  بیش از 14 هزار مراجعه ماهیانه بخش اورژانس و سوانح.
 انجام 5650 مأموریت (پوشش امدادی) جاده ای و شهری توسط اورژانس 115.
 کسب عنوان درجه 1 در اعتبار سنجی بیمارستان های وزارت بهداشت و درمان.

ادامه خبر ...

پلمپ ۴ باب از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی در شهرستان اردکان


در آخرین روز از اجرای طرح سلامت نوروزی و در راستای تأمین سلامت مصرف کنندگان، ۴ مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی توسط واحد بهداشت مرکز بهداشت شهرستان اردکان پلمپ شد. از این ۴ واحد، ۳ واحد به دلیل عدم رفع نواقص غیر بحرانی در مهلت مقرر و یک واحد نیز به دلیل عدم رفع نواقص بحرانی و عمل نکردن متصدیان این مراکز به تعهدات خود، در ایستگاه آخر طرح سلامت نوروزی توسط مهندسین بهداشت محیط شهرستان اردکان در روز چهارشنبه مورخ ۹۷/۱/۱۵ پلمپ گردید.

ادامه خبر ...