بيمارستان مرکز بهداشت آزمايشگاه مرکزي اورژانس 115

مناسبت ها

ماه محرم، ماه عزای سرور و سالار شهیدان تعزیت باد.

ماه محرم، ماه عزای سرور و سالار شهیدان تعزیت باد.راهنماي دريافت خدمات
اطلاعيه ها


لينک هاي مفيددانلود ها


بخش نامه های کاربردی
آموزش کارکنان
واحدهای ستادی


آمار بازدیدکنندگان

بازدیدکنندگان آنلاین : 30

بازدیدکنندگان امروز : 38

بازدیدکنندگان دیروز : 84

بازدیدکنندگان کل : 455413

 
حضرت سیّدالشهدا(ع):نیاز مردم به شما از نعمت های خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و اندوهگین نباشید.
برگزاری آیین افتتاح دو پروژه حوزه سلامت در اردکان

صبح سه شنبه 27 شهریور در مراسمی با حضور مسئولان شهرستان، پایگاه سلامت حضرت معصومه (س) شهر احمدآباد اردکان و دو باب محل زیست پزشک شهر عقدا از طریق ویدئوکنفرانس توسط وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افتتاح شد.
درابتدای این مراسم در اردکان دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان و خیر مقدم به مسئولین و مدعوین ، در خصوص پروژه های آماده افتتاح شهرستان توضیحاتی ارائه داد. وی همچنین با اشاره به نقش پررنگ خیرین در مشارکت در ساخت و تجهیز پروژهای حوزه سلامت از همه دست اندر کاران و مسئولان همراه شهر احمد آباد و شهرستان اردکان نیز قدرددانی نمود و خواستار اصلاح نگرش و و ایفای نقش اجتماعی سایر دستگاه ها در ارتقای سلامت جامعه شد.
در پایان این مراسم نیز از خیرین بزرگواری که در ساخت پایگاه سلامت احمد آباد کمک نموده اند با اهدای لوح توسط مسئولین تقدیر شد.
شایان ذکر است پایگاه سلامت احمد آباد با خدماتی همچون مشاوره سلامت روان، تغذیه، ماما، پزشک، واکسیناسیون، مراقبت‌های دوره بارداری و... در زمینی به مساحت ۵۰۰ متر مربع و زیربنای ۳۴۰ مترمربع و دو باب مرکز زیست پزشک در عقدا با زيربناي ٢٢٤ متر مربع از محل اعتبارات دولتی و خیری آمورد بهره برداری قرار گرفت.
وزیر بهداشت و درمان همچنین در این سفر چندین پروژه بهداشتی شامل خانه بهداشت، پایگاه سلامت، مرکز جامع سلامت و محل زیست پزشک در یزد و شهرستان‌های استان و همچنین هشت پد اورژانس هوایی در مرکز استان و شش شهرستان بافق، بهاباد، خاتم، اردکان، مروست و تفت (نیر) را به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح کرد.

ادامه خبر ...

تبیین طرح توسعه بهینه سلامت محلات با حضور معتمدین محله شریف آباد شهرستان اردکان


در راستای اجرای طرح توسعه بهینه سلامت محلات (تبسم)، روز دوشنبه مورخ 26/6/97، جلسه ای با حضور معتمدین، مسئولین پایگاه بسیج محله شریف آباد، سرپرست و جمعی از کارشناسان بهداشتی مرکز خدمات جامع سلامت شماره 4 برگزار شد. در این جلسه طیبه نیک کارشناس آموزش سلامت ضمن تقدیر از همکاری حاضرین پیرامون شیوه نامه اجرایی طرح صحبت کرد و گفت: هدف از اجرای برنامه شناسایی، بررسی و حل مشکلات و آسیب های اجتماعی مؤثر بر سلامت است که با تشکیل کانون و مجمع سلامت محله با مشارکت مردم، دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیردولتی این هدف تحقق می یابد.
وی افزود: در کانون سلامت محله مردم با هدف ارتقای سلامت خود، خانواده، جامعه، ترویج سبک زندگی سالم، تقویت روحیه خودباوری، شادابی با سازماندهی، توانمندی و نهادینه سازی مشارکت مردم در توسعه سلامت فعالیت می کنند.
وی با اشاره به روند اجرای طرح، همکاری معتمدین، داوطلبین سلامت و مسئولین نهادهای مردمی محله را در اطلاع رسانی اجرای برنامه، جلب مشارکت مردم مهم دانست و گفت: جهت اجرای این طرح پس از پرسشگری از خانوارهای محله و شناسایی آسیب های اجتماعی موجود، اولویت ها و نیازهای محله در جلسات بارش افکار با مردم منطقه احصاء و در کانون و مجمع سلامت با مشارکت مردم و همکاری بین بخشی بررسی و حل می شود.
در پایان جلسه بسته های آموزشی، اطلاع رسانی جهت توزیع در حسینیه، مساجد، پایگاه های بسیج و دیگر اماکن تجمعی محله تحویل معتمدین محله داده شد و حاضرین جهت اجرای  هر چه بهتر برنامه قول همکاری دادند.

ادامه خبر ...

برگزاری کلاس آموزشی شیوه زندگی سالم در پایگاه بسیج حضرت زینب کبری (س) شهرستان اردکان


طبق هماهنگی صورت گرفته روز شنبه مورخ 24/6/97، جلسه آموزشی شیوه زندگی سالم با حضور اعضای حلقه صالحین در پایگاه بسیج حضرت زینب کبری (س) شهرستان اردکان برگزار شد. در این جلسه مرضیه مروتی کارشناس بهداشت خانواده ضمن فراخوان مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت جهت غربالگری و تکمیل پرونده سلامت پیرامون اهمیت مصرف ویتامین D صحبت کرد و گفت: تأثیر ویتامین D در کاهش پوکی استخوان، آلزایمر، بعضی از سرطان ها، سکته های قلبی و مغزی، دیابت، فشارخون مفید است. وی با اشاره به منابع تأمین ویتامین D افزود: تغذیه سالم، نور خورشید و استفاده از مکمل ویتامین D(که به صورت رایگان در مراکز خدمات جامع سلامت توزیع می شود) می توان ویتامین D را کسب کرد.
وی درخصوص اهمیت شیوه زندگی سالم در جلوگیری از انواع سرطان ها گفت: غذاهای پرچرب، فست فودها، استرس، کم تحرکی از عوامل مهم ابتلاء به سرطان هاست که به نحوی قابل کنترل است.
وی در پایان ضمن اشاره به بیماری تب مالت و مشکلات و عوارض احتمالی، راه های انتقال و نحوه پیشگیری از آن صحبت کرد و به سئوالات حاضرین پاسخ داد.


ادامه خبر ...

برگزاری مراسم بزرگداشت روز بهورز در شهرستان اردکان


به مناسبت روز بهورز و در راستای بزرگداشت و قدردانی از زحمات بهورزان، روز شنبه مورخ 17/6/97 ، جشن روز بهورز با حضور سرکار خانم دکتر رقیه کرمانیان معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار، دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و بهورزان شهرستان و جمعی از کارشناسان ستادی شبکه بهداشت در سالن کنفرانس دانشکده طب سنتی شهرستان اردکان برگزار شد.
در این مراسم دکتر پورهاشمی با تبریک روز بهورز اظهار داشت: در سال 1363 وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با هدف کمک رسانی هرچه بیشتر به بیماران در مناطق روستایی و همچنین در جهت تحقق یکی از اهداف مقدس جمهوری اسلامی مبنی بر فقر زدایی از روستاها خانه های بهداشت را تاسیس کرد. وی افزود: افزایش شاخص امید به زندگی، جلوگیری از عوارض حاملگی های متعدد و مرگ مادر و نوزاد و ... از جمله مهمترین فعالیت هایی می باشد که مسئولیت آن بر دوش کادر بهداشتی و بهورزان بوده است. وی همچنین بیان داشت:. امروزه با توجه به تغییر بار بیماریها از واگیر به غیرواگیر مسئولیت سنگین جامعه بهداشتی نمود بیشتری پیدا کرده  و وظیفه ما اکنون تلاش در جهت اصلاح شیوه زندگی افراد است. اصلاح و ارتقای سبک زندگی از مهمترین متغیرهایی است که باید مد نظر  باشد و این قابلیت وجود دارد که با آموزش و مهارت آموزی این امر مهم محقق گردد.
در ادامه خانم دکتر رقیه کرمانیان معاون فرماندار اردکان در سخنانی با اشاره به اینکه بهورزان در روستا امین مردم هستند و سختی کار در خانه های بهداشت قابل مقایسه با کار در واحدهای شهری نیست خاطر نشان کرد: ارتقای شاخص های بهداشتی نشان دهنده تلاش بی وقفه بهورزان در محیط روستا است. وی افزود: متاسفانه بیشتر هزینه هایی که وزارت بهداشت متحمل می شود مربوط به هزینه های درمانی است و این موضوع موید این نکته است که در پیشیرد اهداف بهداشتی راه زیادی را در پیش رو داریم. زحمات و خدمات بهورزان را نمی توان با هیچ مقیاسی جز مقیاس عشق خدمت به همنوع سنجید.
پس از آن خانم کرمانیان مسئول بهورزی شهرستان اردکان ضمن خیر مقدم به بهورزان برای شرکت در مراسم و تبریک روز بهورز از خدمات ارزنده بهورزان در مناطق روستایی تشکر کرد.
لازم به ذکر است اجرای برنامه استنداپ با هنرنمایی آقای کریمی کارشناس نظارت بر مواد غذایی شبکه بهداشت و از هنرمندان توانمند استانی، بیان خاطرات بهورزان از دوران کار در کسوت بهورز، اهداء بن خرید به کلیه بهورزان و تقدیر از بهورزان نمونه از دیگر برنامه های این مراسم بود.

ادامه خبر ...

پیام تسلیت مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در فقدان دکتر اقبالی


هست اوست.
خبر باورنکردنی بود. دکتر اقبالی عزیز، نمونه انسانیت، علم، ادب، مردم دوستی و مردم داری، عاشق طبیعت و محیط زیست پس از سال ها خدمت دلسوزانه در عرصه های مختلف طب و محیط زیست چهره در نقاب خاک کشید و سختی ها و نگرانی های دنیای فانی را به آرامشی ابدی بدل کرد. اگرچه نمی توان این سوگ را در باور نشاند و در جای جای این شهر همچنان خاطره و یاد این عزیز فقید موج می زند، صمیمانه و با تمام وجود فقدان استاد بزرگوارم دکتر اقبالی عزیز را به جامعه پزشکی، دوستداران محیط زیست، همشهریان عزیز و خانواده اصیل و ارجمندش تسلیت و تعزیت عرض نموده، از درگاه خداوند رحمان برای آن بزرگوار علو درجات و برای بازماندگان صبری بزرگ برای تحمل این مصیبت جانکاه خواهانم. روحش شاد و در فردوس برین با علما و صالحین محشور باد.       پانزدهم شهریورماه نودوهفت        دکتر سیدمحمدپورهاشمی اردکانی
                                                                                                                مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان

ادامه خبر ...

بیان مبحث تغذیه سالم در جمع طلاب حوزه علمیه امام صادق (ع) شهرستان اردکان


روز چهارشنبه مورخ 14/6/97، جلسه آموزشی با موضوع تغذیه سالم با حضور جمعی از طلاب در حوزه علمیه امام صادق (ع) شهرستان اردکان برگزار شد. در این جلسه آقای کمالی کارشناس تغذیه بیمارستان ضیایی اردکان درخصوص اهمیت تغذیه سالم و پیشگیری از بیماری ها صحبت کرد و گفت: تغذیه یعنی رساندن مقادیر مناسب مواد غذایی به بدن به طوریکه اصل تنوع و تعادل مورد توجه قرار گیرد. یعنی از همه گروه های غذایی و طبق واحدهای مورد نیاز استاندارد مصرف شود. وی با اشاره به گروه های غذایی و میزان استاندارد مصرف آنها گفت: از گروه نان و غلات 6 تا 11 واحد، گروه سبزی ها 3 تا 5 واحد، میوه ها 2 تا 4 واحد، گروه گوشت 2 تا 3 واحد، گروه لبنیات هم 2 تا 3 واحد در روز مصرف شود و از حذف خودسرانه هر یک از گروه ها خودداری شود چون هر یک بر نوعی تأمین کننده مواد مغذی برای بدن هستند.
وی افزود: از گروه متفرقه که شامل چربی، روغن ها و شیرینی هاست بدلیل داشتن انرژی و کالری زیاد و مواد مغذی کم، به میزان کمتری مصرف شود.
در پایان جلسه ضمن بیان اهمیت هر یک از گروه های غذایی در سلامت بدن به سئوالات حاضرین نیز پاسخ داده شد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه آموزش بهداشت ویژه داوطلبین سازمان جوانان هلال احمر شهرستان اردکان


پیرو هماهنگی صورت گرفته، روز چهارشنبه مورخ 14/6/97، جلسه آموزش بهداشت با حضور جمعی از داوطلبین افتخاری هلال احمر در سازمان جوانان هلال احمر شهرستان اردکان برگزار شد. در این جلسه مروتی کارشناس  مرکز بهداشت، ضمن بیان اهمیت تکمیل فرم سلامت برای تمامی گروه های سنی، سنجش سلامت و غربالگری برخی بیماری ها، پیرامون بیماری تب مالت صحبت کرد و گفت: بیماری تب مالت از طریق شیرخام، فراورده های لبنی آلوده خصوصاً شیر تازه، سرشیر، بستنی خامه دار، گوشت و جگر آلوده نیم پز، تنفس هوای آلوده محل نگهداری دام یا آزمایشگاه ها و ... منتقل می شود. وی افزود: این بیماری هزار چهره دارای سه نوع حاد، تحت حاد و مزمن است که شایعترین علت آن تب متغیر بین 5/37 تا 40 درجه است که می تواند با احساس سرما، لرز، دردهای منتشر، تعریق شدید، ضعف و خستگی، بی اشتهایی و افسردگی همراه باشد. وی با تأکید بر راه های پیشگیری از بیماری خاطر نشان کرد: استفاده از شیر و لبنیات پاستوریزه و نیز جوشاندن شیر حداقل به مدت 20 دقیقه، نگهداری پنیر به مدت 3 ماه در آب نمک 17%، پخت کامل گوشت و جگر تازه، خودداری از تماس با دام آلوده و رعایت موارد ایمنی مرتبط از جمله راههای پیشگیری است.
لازم به ذکر است در پایان جلسه ضمن بیان اهمیت مصرف ویتامین D، نسبت به توزیع قرص ویتامین D و بسته های آموزشی اقدام شد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه هماهنگی بزرگداشت روز بهورز در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


جهت بزرگداشت روز بهورز، روز دوشنبه مورخ 12/6/1397 ، جلسه هماهنگی با حضور مدیر شبکه بهداشت ، مسئول آموزشگاه بهورزی و کارشناسان مرتبط در دفتر مدیریت شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان برگزار شد. دکتر پورهاشمی اردکانی درخصوص اهمیت نقش بهورزان در پیشبرد نظام مند اهداف سیستم بهداشتی کشور صحبت کرد ، وی با توجه به نامه معاونت درخصوص بزرگداشت روز بهورز و امکانات موجود برای برگزاری مراسمی شایسته جهت تجلیل از آنها مطالبی  بیان کرد. پس از بحث و تبادل نظر حاضرین در این جلسه موارد زیر به تصویب رسید:
1. دعوت از امام جمعه و فرماندار محترم شهرستان اردکان جهت تجلیل از بهورزان
2. فراخوان بهورزان جهت نگارش بهترین خاطرات کاری شان و بیان خاطره در مراسم بزرگداشت
3. اجرای برنامه های شاد توسط هنرمندان
4. صدورتشویقی برای بهورزان نمونه شهرستان
5. و ....

ادامه خبر ...

برگزاری سمینار بهورزی با موضوع مثبت اندیشی در شبکه بهداشت و درمان اردکان


سمینار بهورزی با موضوع مثبت اندیشی، بازآموزی بوکلت سالمندان و آمادگی خانوار در بلایا در یازدهم و دوازدهم شهریور 1397 با حضور بهورزان، جمعی از کارشناسان و مراقبین سلامت مرکز بهداشت در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و در مان شهرستان اردکان برگزار شد.
در این جلسه ابتدا حاجی زاده کارشناس ارشد آموزش بهداشت، درخصوص تفکر مثبت گفت: نوع و کیفیت افکار آدمی سازنده نوع و کیفیت زندگی اوست. وی با بیان تعریفی از تفکر مثبت و تفکر منفی، ویژگی افراد مثبت اندیش و افراد منفی نگر، مهارت های تقویت تفکر مثبت و تاثیر نیایش در موفقیت و شکست، مراقبه را به صورت عملی با حاضرین تمرین کرد.
در ادامه مروتی کارشناس بهداشت خانواده، به برنامه های اجرایی سالمندان اشاره و در خصوص مراقبت های روتین سالمندان، مداخلات آموزشی برای اصلاح شیوه زندگی سالمندان، نحوه ارجاع و پیگیری سالمندان مراقبت شده، نحوه انجام تست تعادل سنجش قند خون و فشار خون و اهمیت مکمل ها و نحوه مصرف آن درسالمندی توضیحاتی ارائه نمود.
در پایان سمینار هم حمید انتظاریان کارشناس حوادث و بلایا درخصوص اهمیت آموزش خانوارها در برابر بلایا، حوادث طبیعی و انسان ساخت، نیز برنامه  SARA مطالبی بیان کرد و فیلم هایی از حوادث مختلف را به نمایش گذاشت.

ادامه خبر ...

بازدید تیم اجرایی کانون سلامت محلات شهرستان اردکان از بنیاد توانمندسازی جامعه برای توسعه پایدار


در راستای اجرای طرح توسعه بهینه سلامت محلات (تبسم)، روز دوشنبه مورخ 12/6/97، برنامه بازدید تیم اجرایی کانون سلامت محلات شهرستان اردکان از بنیاد توانمندسازی جامعه برای توسعه پایدار با حضور معاون فرماندار، اعضای شورای شهر، مدیر شبکه بهداشت و درمان و تیم اجرایی انجام شد.
در این جلسه ضمن بازدید از بنیاد و نحوه توانمندسازی محلات چرخاب، علی بیک و کوشکنو، دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان درخصوص اهمیت و ارزش طرح توسعه بهینه سلامت محلات گفت: در برنامه تحول سلامت همکاری بین بخشی و مشارکت مردم جهت حل مشکلات جامعه تجلی خاصی پیدا کرد و یکی از راهکارهای اجرای این مهم تشکیل کانون سلامت محلات است. وی افزود: اساس انجام طرح، پیوندی است که بین مردم و مسئولین بوجود می آید و از طریق بارش افکار مشکلات هر محله بررسی و اولویت بندی و در جهت رفع آنها با همکاری مسئولین و تشکّل های خیّری، سازمان های مردم نهاد و گروه های مردمی اقدام  می شود.
در ادامه آقای هاشمی رئیس هیئت مدیره بنیاد توانمندسازی جامعه برای توسعه پایدار اردکان، پیرامون روند اجرای برنامه های بنیاد از سال 79 تاکنون به صورت اجمالی صحبت کرد و گفت: هدف از اجرای این برنامه کار برای مردم و با کمک مردم است و محور برنامه های آنها در راستای ارتقای سواد، سلامت، سرمایه و اخلاق است. وی ضمن اشاره به برگزاری کلاس های فرهنگی، ورزشی، هنری، مشاوره و گروه درمانی، در مورد چگونگی عملکرد صندوق اندیشه و اعتبار هم صحبت کرد. سپس خانم کرمانیان معاون سیاسی امنیتی اجتماعی فرماندار با بیان تجربیات اجرای طرح در منطقه اسکان یزد، پیرامون نقش دستگاه های اجرایی و تشکل های خیری به عنوان تسهیل گر صحبت کرد. در پایان  هر یک از حاضرین نقطه نظرات خود را بیان نموده و در راستای اجرای هر چه بهتر برنامه قول همکاری دادند. لازم به ذکر است این برنامه در 18 منطقه از استان اجرا می شود و در شهرستان اردکان، این برنامه در منطقه شریف آباد اجرایی می شود. منطقه شریف آباد دارای 7337 نفر جمعیت و 2178 خانوار است که در این طرح بصورت پرسشگری از کلیه خانوارها، مشکلات، نیازها و آسیب های اجتماعی شناسایی و در کارگروه های اختصاصی مورد بررسی قرار می گیرد.

ادامه خبر ...

شروع عملیات بهسازی و گسترش فضای انتظار مراجعین بیمارستان ضیایی


در راستای ارتقاء کیفیت خدمات هتلینگ و جلب رضایت مراجعین، عملیات بهسازی و گسترش فضای انتظار بیمارستان ضیایی آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی بیمارستان ضیایی پروژه بهسازی فضای انتظار ورودی بخش های بستری جهت تسهیل در ارائه خدمات، ایجاد واحد اطلاعات و ایجاد فضای اختصاصی جهت نمایشگر ملاقات بیماران ICU (بخش‌ مراقبت های ویژه) به همت خیر بزرگوار آقای حسین ابوطالبی آغاز شد.
لازم به ذکر است سعی شده این پروژه با حداکثر سرعت انجام تا در کمترین زمان ممکن به بهره برداری برسد.

ادامه خبر ...

آمار ماموریت های مرداد ماه سال ۹۷ اورژانس۱۱۵اردکان و توابع


🚑اورژانس۱۱۵اردکان "
تعداد کل ماموریت: ۲۶۳
تعدادماموریت تصادفی: ۸۹
تعدادماموریت غیر تصادفی: ۱۷۴
تعداد فوتی: ۳

🚑اورژانس۱۱۵ ترک آباد "‌
تعداد کل ماموریت: 58
تعداد ماموریت تصادفی: ۲۴
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۳۴
تعداد فوتی: ۱

🚑اورژانس۱۱۵عقدا "
تعداد کل ماموریت: 62
تعداد ماموریت تصادفی: ۱۵
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۴۷
تعداد فوتی: ۳

🚑اورژانس۱۱۵چوپانان "
تعدا کل ماموریت: ۱۰
تعداد ماموریت تصادفی: ۷
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۳
تعدادفوتی: ۱

🚑اورژانس۱۱۵خرانق "
تعداد کل ماموریت: ۲۹
تعداد ماموریت تصادفی: ۶
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۲۳
تعداد فوتی:--

🚑اورژانس۱۱۵ساغند "
تعداد کل ماموریت: ۱۸
تعداد ماموریت تصادفی: 3
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۱۵
تعداد فوتی:--

🚑اورژانس۱۱۵رباط "‌
تعداد کل ماموریت: ۳۷
تعداد ماموریت تصادفی: ۱۱
تعداد ماموریت غیرتصادفی: ۲۶
تعداد فوتی: --


ادامه خبر ...

تبریک مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان به مناسبت روز بهورز


همکاران محترم بهورز
با سلام، احترام و آرزوی توفیق و بهروزی
دوازدهم شهریور روز بهورز را به همه شما بهورزان سخت کوش و فداکار تبریک عرض می کنم. شما که با توکل بر خدا، ایمانی راستین و اراده ای راسخ  پا در رکاب مرکب تیزپای سلامت نهاده و آن را از کوره راه های پرسنگلاخ و پرپیچ و خم بیماری و ناتوانی به سر منزل آسایش و تندرستی باز می رسانید و با دلی سرشار از امید می کوشید تا زیباترین ها را در این چشم انداز بیافرینید.
دل پر مهرتان را می ستاییم و بر دستانتان را که خسته از کار و تلاش روزانه با دستان مردمان روستا پیوند می دهید تا روحیه شادمانه زیستن را در وجودشان جاری کنید، بوسه می زنیم. درود بر شما که عنوان با مسمّایتان نمادی است از درون پاک و بی آلایشتان.
تلاش خستگی ناپذیرتان را ارج می گذاریم و امیدواریم خداوند قادر متعال همواره یار و یاورتان باشد.

ادامه خبر ...

برگزاری همایش دیابت و تغذیه در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


به همت واحد مبارزه با بیماریها و همکاری شرکت نوونوردیسک تهران، روز دوشنبه مورخ 5/6/97  همایش دیابت و تغذیه طی دو جلسه مجزا با حضور پرسنل مرکز بهداشت، داوطلبین سلامت، بیماران دیابتی و خانواده آنها در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این برنامه دکتر حلوانی متخصص داخلی درخصوص تشخیص، راه های کنترل، باورهای نادرست و روش های غلط درمان بیماری دیابت صحبت کرد و گفت:  بیماری دیابت یا بیماری قند یک اختلال سوخت و سازی در بدن است. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. وی خوردن غذاهای پرفیبر را مفید دانست و گفت: افراد دیابتی بایدت قریباً هر 5-4 ساعت بخصوص قبل از فعالیت و ورزش یك وعده غذایی مختصر بخورند. وی ادامه داد: افراد دیابتی باید افزون بر درمان های دارویی، وعده های غذایی خود را به طور منظم مصرف و از حذف هر یک از وعده های غذایی حتی میان وعده ها خودداری کنند.
در ادامه خانم خبازیان کارشناس ارشد تغذیه از شرکت نوونوردیسک ( شرکت وارد کننده انسولین خودکاری)، پیرامون نحوه نگهداری و استفاده از انسولین برای بیماران دیابتی گفت: یکی از بهترین دارو ها برای درمان دیابت انسولین است. انسولین با انتقال قند موجود در خون به داخل سلول ها باعث کاهش قند خون می شود.
وی افزود: مبتلایان به دیابت که انسولین تزریق می کنند، باید میزان انسولین مصرفیشان را خودسرانه کاهش یا افزایش ندهند. همچنین زمان تزریق انسولین به نوع آن بستگی دارد ولی به طور معمول مصرف انسولین قبل از غذا صورت می گیرد.

ادامه خبر ...

پایش وزارتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


بازدید و بررسی نماینده معاون بهداشتی وزارت بهداشت از واحدهای تحت پوشش شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در روز سه شنبه ششم شهریور ماه انجام شد.در ابتدای این پایش که با همراهی دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان و سرکار خانم دکتر کلانتری مدیر گروه سلامت خانواده معاونت بهداشتی استان انجام شد، دکتر برکاتی نماینده محترم حوزه معاونت بهداشتی وزارت بهداشت به مرکز خدمات جامع سلامت روستایی مزرعه نو مراجعه و از نزدیک با نحوه ارائه خدمت به مراجعین و ثبت آن و همچنین تحلیل شاخص های سامانه سیب پرداخت. وی سپس با حضور در خانه بهداشت مزرعه نو نحوه ارائه خدمات بهورزان خانه بهداشت به مراجعین و توانایی کار بهورزان با سامانه سیب را بررسی نمود.
نماینده معاون بهداشت وزارت سپس به مرکز تجمیعی سلامت دهان و دندان فارابی واقع در مرکز شهرستان مراجعه و از نزدیک در جریان خدمات سلامت دهان و دندان مراجعین قرار گرفت و همچنین به  تحلیل وبررسی شاخص های سامانه سیب این واحد پرداخت.
در پایان دکتر برکاتی با مراجعه به بیمارستان ضیایی از بلوک زایمان بازدید و به ارزیابی خدمات ارتقاء یافته سلامت مادر و کودکان و نیز کلاس های آموزش زایمان طبیعی در بیمارستان پرداخت.
در زمان حضور نماینده محترم وزارت بهداشت در اردکان دکتر پورهاشمی با موفق خواندن طرح تحول در حوزه بهداشت، وضعیت موجود شهرستان را با توجه به پراکندگی زیاد و نیز تراکم بسیار پایین تشریح و به برخی مشکلات سامانه سیب پرداخت. وی با ارائه پیشنهاداتی در رابطه با بهبود عملکرد طرح تحول، به برخی مشکلات از جمله کمبود نیرو در برخی رشته ها، عدم امکان تهیه برخی تجهیزات از جمله ماموگرافی و ... اشاره نمود.
در حاشیه این پایش، دکتر برکاتی ارائه خدمات بهداشتی در شهرستان با توجه به گستردگی و پراکندگی موجود را مثبت ارزیابی و بر لزوم ارتقاء شاخص های نیاز به ثبت در سامانه سیب تأکید نمود. وی همچنین از بافت تاریخی اردکان و موزه مفاخر (منزل آیت الله خاتمی(ره)) نیز بازدید و از نزدیک با فرهنگ و تمدن این شهر آشنا شد.
شایان ذکر است پایش بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان همزمان با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت در یزد در راستای ارزیابی خدمات نوین سلامت به مراجعین در قالب بررسی سامانه های یکپارچه بهداشت و سامانه جامع بازرسی مرکز سلامت محیط و کار درکل استان یزد انجام شده است.

ادامه خبر ...

پیام مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان به مناسبت هفته دولت و روز کارمند


همکاران محترم

با سلام، احترام و آرزوی توفیق و بهروزی
فرارسیدن هفته دولت و روز کارمند را غنیمت شمرده تا سپاسگزار شما همکاران خدوم خود در خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان باشم.
هفته نخست شهریور یادآوری است برای خانواده بزرگ دولت و معیاری برای حرکت در مسیر خدمت صادقانه و فرصتی برای تجلیل از انسان های شایسته ای که همه همت و تلاششان،گره گشایی از مشکلات بندگان خدا، ایجاد آرامش در جامعه و کسب رضایت الهی است.
ضمن تشکر از زحمات همه همکاران، رجای واثق دارم کارکنان خانواده بزرگ بهداشت و درمان شهرستان، تمام تلاش خود را برای انجام وظایف شغلی، حفظ حقوق و کرامت مردم و پیشرفت نظام سلامت به کار گرفته و خواهند گرفت.
از درگاه خداوند متعال براي تمامی همکاران حوزه بهداشت و درمان و خانواده هاي محترم ايشان سلامت و سعادت آرزومندم.
                                                                                   دکتر سید محمد پورهاشمی اردکانی
                                                                              مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان

ادامه خبر ...

تسلیت درگذشت همکار عزیز بازنشسته خانم خدیجه قانع


هوالباقی
"کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذوالجلال والاکرام"
با نهايت تأسف و تأثر درگذشت همكار عزیز بازنشسته مان خانم خدیجه قانع را که بهترین دوران زندگی خود را در مسیر کمک به دردمندان سپری کرد، به همکاران و خانواده محترم آن مرحوم به ویژه همکار عزیزمان جلیل آقا صالح زاده تسليت عرض مي نمائيم.
از خدواند بزرگ براي آن سفر كرده، غفران واسعه الهي و براي كليه بازماندگان محترم صبري جميل و اجري جزيل مسئلت داريم. روحش شاد.
                                                                       مدیر و کارکنان شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه کارشناسی بررسی شاخص های سامانه سیب در شبکه بهداشت و درمان اردکان


روز پنج شنبه مورخ 1/6/97، جلسه کارشناسی بررسی شاخص های سامانه سیب با حضور مدیر شبکه بهداشت و کلیه کارشناسان مسئول واحدهای بهداشتی در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این جلسه دکتر پورهاشمی اردکانی مدیر شبکه بهداشت گفت: با توجه به اینکه مبنای بازدید مسئولان وزارت بهداشت از استان در هفته آتی، سامانه سیب و سامانه جامع بازرسی است ساماندهی خدمات ارائه شده در سامانه سیب مهم است. وی آشنایی کامل به نحوه کار با سامانه، گزارش گیری و شاخص گیری از سامانه را مهم ارزیابی کرد و گفت: تسلط پزشکان و سرپرستان مراکز به این مهم به مراتب اهمیت بیشتری دارد.
وی گزارش مقایسه ای عملکرد دانشگاه یزد و رتبه شاخص های عملکردی آن بین 60 دانشگاه را قرائت نموده و نسبت به بررسی مشکلات، تحلیل آنها و تدوین برنامه عملیاتی جهت ارتقاء شاخص ها صحبت کرد. وی گزارش گیری از سامانه سیب در خصوص برخی بیماریها را انجام و گزارش مقایسه ای شهرستان ها در خصوص برخی شاخص های استخراج شده از سامانه سیب را بررسی کرده و نسبت به ارتقای شاخص ها  با حاضرین بحث و تبادل نظر شد.

ادامه خبر ...

تبیین طرح توسعه بهینه سلامت محلات در شورای شهر اردکان


با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان در جلسه شورای اسلامی شهر اردکان طرح تبسم تبیین شد. در این جلسه پس از تلاوت کلام ا... مجید و بیان احادیث ائمه اطهار توسط حجت الاسلام والمسلمین حسینی پور، آقای مروتی درخصوص اهمیت تشکیل کانون سلامت محلات با همکاری دستگاه های اجرایی بخصوص شورای شهر و شهرداری که از جمله برنامه های ابلاغی وزارت کشور است، صحبت و اظهار امیدواری کرد که مسئولین نهایت همکاری را داشته باشند.
در ادامه دکتر پورهاشمی ضمن تشکّر از فرصت ایجاد شده، درخصوص گستردگی مؤلفه های مؤثر بر سلامت در کلیه حیطه های اقتصادی، اجتماعی، روانی ، معنوی و ... صحبت کرد و نقش مؤثر مشارکت مردم و همکاری بین بخشی را در دسترسی به این مهم مؤثر دانست و گفت: در طرح توسعه بهینه سلامت محلات، با تشکیل کانون سلامت محلات و مجامع عمومی سلامت نیازهای مردم محله طی سرشماری و تکمیل پرسشنامه های استاندارد بررسی می شود و سپس اولویت های استخراج شده در کارگروه های تخصصی بررسی می شود و به دستگاه های اجرایی ذیربط جهت بررسی و رفع مشکل ارجاع داده می شود. وی با اشاره به اجرای برنامه توانمندسازی جامعه در محلات چرخاب، کوشکنو و علی بیک از حدود 18 سال پیش تاکنون گفت: هدف از اجرای برنامه این بود که به مردم کمک کنیم تا به خودشان کمک کنند و خواسته ها و مطالبات مردم را مدنظر قرار داده و مسئولین را در کنار مردم جهت حل مشکلات قرارداد. وی انتخاب محله شریف آباد را به دلیل همراهی و مشارکت مردم محله، نقش مؤثر افراد با نفوذ و خیرین منطقه مهم ارزیابی کرد و افزود: فعلاً در فاز شناسایی منطقه، بلوک بندی و آمارگیری از جمعیت هستیم و انشاءا... با همکاری مردم و مسئولین جلسات بارش افکار و استخراج نیازهای مردم و تدوین برنامه عملیاتی جهت حل مشکلات انجام خواهد شد.
سپس خانم کرمانیان ضمن بیان گزارشی از اجرای برنامه در منطقه اسکان یزد، توانمندسازی اقتصادی با رونق به مشاغل خانگی و استفاده از مهارت های مردم محله را مهم برشمرد و خاطر نشان کرد: همزمان با بررسی نیازهای مردم جلسات کارگروهی اختصاصی با ادارات ذیربط برگزار و شبکه بهداشت هم در بحث سلامت و توانمندسازی مردم در این زمینه اهتمام داشته باشد. در ادامه نیز اعضای شورای شهر و مدعوین جلسه ضمن استقبال از طرح بر اجرای صحیح، کامل و ادامه دار طرح تأکید نموده و ابراز امیدواری کردند با اجرای طرح بتوان در حرمت خدمت رسانی بهتر مردم برنامه ریزی کرد.در پایان جلسه مواردی به شرح زیر مصوب شد.
هماهنگی جهت بازدید از بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری توسط تیم اجرایی شهرستان.
جمع آوری و ارائه گزارش مستند از برنامه های بنیاد توانمندسازی جامعه جهت آشنایی مردم و مسئولین.
مشارکت در اطلاع رسانی اجرای طرح در منطقه شریف آباد ( درج آرم و تخصیص بیلبورد).
همکاری در انجام پرسشگری و سرشماری از خانوارهای ساکن منطقه شریف آباد.

ادامه خبر ...

طرح برنامه خود مراقبتی سازمانی در گردهمایی کارشناسان بهداشت حرفه ای صنایع اردکان


روز شنبه مورخ 20/5/97، برنامه خودمراقبتی سازمانی در گردهمائی کارشناسان بهداشت حرفه ای صنایع شهرستان اردکان در محل دانشکده طب ایرانی مطرح شد.
در این جلسه آقای مهندس بهره ور کارشناس خودمراقبتی سازمانی اجتماعی گروه آموزش و ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی درخصوص اهمیت اجرای برنامه خودمراقبتی سازمانی در کارخانجات گفت: برنامه ملی خودمراقبتی به عنوان پنجمین برنامه ملی تحول سلامت در حوزه بهداشت و دارای سه حیطه فردی، سازمانی و اجتماعی است  که در حیطه سازمانی، هدف ایجاد محیط سالم با ارتقای سلامت در محل کار و فرهنگ حمایتی درخصوص شیوه زندگی سالم با همکاری کارکنان وکارفرمایان است.
وی با اشاره به وضعیت بیماری ها در کشور، لزوم اجرای برنامه خودمراقبتی را مهم دانست و گفت: روند اجرای برنامه خودمراقبتی در کارخانجات با تشکیل شورای ارتقای سلامت، انجام نیازسنجی و تعیین مشکل اولویت دار، تدوین برنامه عملیاتی، اجرای برنامه های ارتقای سلامت تدوین شده در محیط کار و ارزشیابی برنامه است.
وی خاطر نشان کرد: با معرفی پیام گزاران سلامت در کارخانجات، توانمندسازی آنها در طول کارگاه ها و دوره های آموزشی و ارسال بسته های آموزشی و انتقال آموزش ها بصورت آبشاری در محیط های کار، گامی در جهت ارتقای سواد سلامت جامعه برداشته می شود.
لازم به ذکر است اجرای برنامه خودمراقبتی سازمانی در صنایع بالای 500 نفر با تشکیل شورای ارتقای سلامت در کمیته حفاظت ایمنی کارخانجات امکان پذیر بوده و امید است با همکاری کارفرمایان بتوان در جهت انجام این مهم گام برداشت.

ادامه خبر ...

تبیین برنامه توسعه سلامت محلات در سومین جلسه شورای سلامت شهرستان اردکان


در راستای راه اندازی کانون سلامت محلات، روز چهارشنبه مورخ 17/5/97 جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان اردکان با هدف تبیین طرح توسعه بهینه سلامت محلات (تبسم) و برنامه مداخلات اجتماع محور با حضور فرماندار، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار و اعضای شورای بهداشت و مسئولین سمن های فعال در عرصه سلامت در سالن فرمانداری شهرستان اردکان برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان، ضمن خیرمقدم به خانم کرمانیان و ابراز خرسندی از ایجاد معاونت اجتماعی در فرمانداری گفت: با توجه به بار بیماریها و تغییر چهره بیماری ها، لزوم اجرای طرح تحول سلامت عینی شد. وی با اشاره به سیاست گزاری مقام معظم رهبری گفت: در بند 11 این سیاستگزاری ها اهمیت مشارکت آگاهانه، توانمند مردم و استفاده از تمام ظرفیت های موجود در حفظ و ارتقاء سلامت جامعه الزامی است.
وی ضمن اشاره به اهمیت اجرای طرح توسعه بهینه سلامت محلات و برنامه مداخلات اجتماع محور افزود: این برنامه ها زمان بر است ولی با هم گرایی و هم افزایی مردم و مسئولین بهترین نتایج را در بردارد و بی شک حمایت فرمانداری در اجرای آنها بسیار مهم است.
آقای هاشمی رئیس هیئت مدیره بنیاد توانمند سازی بانو رباب طاهری نیز درخصوص روند اجرای طرح توانمند سازی توسعه پایدار در این بنیاد صحبت  و گفت: این برنامه از 17 سال پیش  تا به حال به همت دکتر ملک افضلی و در حیطه های مختلف از جمله سرمایه، سواد، سلامت و اخلاق در حال اجراست.
مقیمی فرماندار اردکان نیز با اظهار خرسندی از اجرای این برنامه در شهر گفت: دستگاه های اجرایی تمام همت و ظرفیت خود را جهت اجرای هر چه بهتر برنامه بگذارند. فرماندار با اشاره به برخی مشکلات جامعه و ماهیت آسیب های اجتماعی در فضاهای مجازی و حقیقی، ناامنی ها، پایین بودن اعتماد عمومی گفت: سرمایه های اجتماعی در جامعه در حوزه های مختلف نابود شده است و باید با مشارکت دستگاه ها از تخریب بیشترآنها جلوگیری  و در مسیر تعالی جامعه و رشد هر چه بیشتر جامعه گام برداریم.
خانم سلیمه زارع از گروه آموزش و ارتقاء سلامت دانشگاه، پیرامون چارت ساختاری برنامه گفت: اجتماعی شدن سلامت با مشارکت مردم، همکاری بین بخشی و عدالت در سلامت قابل اجراست و کانون سلامت محله در پایین ترین سطح آن، ساز و کاری ساختارمند برای مشارکت مردم درسلامت است. وی خاطرنشان کرد: شناسایی منطقه، سازمان دهی، توانمندسازی، نیازسنجی و اولویت بندی، اقدام و مداخله، ارزشیابی از جمله مراحل اجرای برنامه است که تا پایان سال 10% محلات شهر را پوشش دهد.
در ادامه کارشناسان مرکز بهداشت توضیحاتی درخصوص روند اجرای برنامه ها ارائه کردند و در پایان دستور کار جلسات قبلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ادامه خبر ...

تبیین طرح توسعه بهینه سلامت محلات (تبسم) در شورای شهر احمد آباد


در راستای راه اندازی کانون سلامت محلات، روز دوشنبه مورخ 15/5/97 طرح توسعه بهینه سلامت محلات در شورای شهر احمدآباد و با حضور اعضای شورا، سرپرست مرکز خدمات جامع سلامت احمدآباد و جمعی از کارشناسان ستادی مرکز بهداشت مطرح شد. در این جلسه ابتدا طیبه نیک کارشناس آموزش سلامت مرکز بهداشت پیرامون اهمیت اجرای طرح و نقش مؤثر آن در نیازسنجی مطالبات مردم صحبت کرد و گفت: هدف اصلی از اجرای برنامه توانمندسازی مردم و جلب مشارکت مردم و مسئولین جهت بالا بردن کیفیت زندگی در محلات است.
وی با اشاره به روند اجرای کار گفت: با سرشماری و تعیین آسیب های اجتماعی مؤثر بر سلامت برگزاری جلسات بارش افکار و شناسایی مشکلات محله و استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های منطقه و مشارکت مسئولین می توان راهکارهای اجرایی برای حل مشکلات پیشنهاد و در جهت تحقق آنها با پیگیری در خوشه های معتمد و علاقه مند کار کرد.
در ادامه محمد میرجانی کارشناس آمار مرکز بهداشت درخصوص روند اجرای کار گفت: در این طرح جهت بررسی برخی مؤلفه های اجتماعی مؤثر بر سلامت نیاز به سرشماری است و با بررسی نتایج برگرفته از تحقیقات کمی و کیفی در منطقه و برگزاری جلسات نیازسنجی و رایزنی با مردم و مسئولین هر چه بیشتر در جهت سلامت جامعه گام بر می داریم.
سپس آقای سرافراز روابط عمومی شبکه بهداشت در زمینه دستاوردهای احتمالی برنامه گفت: بسیاری از موازی کاری ها وقت گیر و هزینه بر است که با اجرای درست این برنامه هم گرایی و هم افزایی بس مردم و دستگاه های اجرایی بیشتر و مطالبات مردم اولویت بندی و ساختارمند حل و فصل می شود.
در پایان جلسه هم اعضای شورای شهر احمدآباد مشکلات اجرایی پیش روی برنامه بخصوص در زمینه نحوه پرسشگری را مطرح و خواستار بررسی مطالبات مردم شهر احمدآباد در زمینه بهداشت و درمان شدند.

ادامه خبر ...

برگزاری دومین جلسه هماهنگی داخلی طرح توسعه بهینه سلامت محلات در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


در راستای راه اندازی کانون سلامت محلات روز پنج شنبه مورخ 11/5/97، دومین جلسه هماهنگی داخلی طرح توسعه بهینه سلامت محلات با حضوردکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت،آقای هاشمی، هیئت مدیره بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری، سرپرستان و مسئولین پایگاه سلامت مراکز مجری و جمعی از کارشناسان مربوطه در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی درخصوص اهمیت اجرای برنامه گفت: مرکز بهداشت به عنوان محور سلامت، پیشگام اجرای طرح توانمندسازی جامعه با راه اندازی کانون سلامت محلات است و نمونه بارز آن در منطقه اسکان یزد اجرا شده است.
وی باتبیین ارزش برنامه افزود: با مشارکت مردم و سایر ارگان ها و با حمایت فرمانداری، شورای شهر و شهرداری کار اجرایی می شود. در این برنامه نیاز و مطالبه مردم مهم است و براساس این مهم تصمیمات و برنامه های مداخله ای صورت می گیرد.
آقای هاشمی، هیئت مدیره بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری، روند اجرای طرح توانمندسازی جامعه در محله کوشکنو ، چرخاب و علی بیک را بیان کرد. وی به نحوه بلوک بندی، تشکیل مجمع عمومی سلامت از سرخوشه ها و برگزاری کلاسهای توانمندسازی تیم و نیازسنجی منطقه اشاره کرد و گفت: پایه اجرای طرح توانمندسازی، مردم هستند و  باید با حمایت مسئولین و مشارکت مردم در جهت تغییر رفتار مردم کار کرد. وی با اشاره به عملکرد صندوق اندیشه و اعتبار گفت: پروژه های مداخله ای در مجمع  عمومی سلامت و هیئت مدیره بررسی و از صندوق اندیشه و اعتبار جهت اجرای آنها وام تخصیص داده می شد. در ادامه جلسه حاضرین سوالات و شبهات خود را از چگونگی اجرای برنامه مطرح کردند و مصوباتی از جمله بازدید تیم اجرائی شهرستان از منطقه اسکان یزد و بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری، تبیین طرح در شورای سلامت شهرستان ، ارائه گزارش مستند از برنامه های بنیاد توانمندسازی اردکان، شناسایی پتانسیل های منطقه، شناسایی سرخوشه ها و هیئت مدیره از افراد علاقه مند، فعال و معتمد و ...به تصویب رسید.د ر پایان جلسه هم گزارش مستندی از روند راه اندازی بنیاد بانورباب طاهری ارائه شد.

ادامه خبر ...

بیان اهمیت تغذیه انحصاری با شیر مادر و ASQ در سمیناربهورزی مرداد ماه 1397


در تاریخ های 7 و 8 مرداد ماه 1397، سمینار بهورزی با حضور بهورزان، ماما و مراقبین سلامت در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان برگزار شد. در این برنامه ابتدا مرضیه کرمانیان کارشناس آموزش بهورزی درخصوص برنامه های تغذیه انحصاری با شیر مادر صحبت کرد. وی با اشاره به فواید تغذیه با شیر مادر، مناسب ترین شیر برای شیرخوار درهر شرایطی، فواید زایمان طبیعی برای نوزاد و سلامتی آینده وی، فواید تماس پوست به پوست نوزاد با مادردرساعت اول زندگي پس از تولد، باورهای غلط مرسوم در جامعه ما در ارتباط با شروع تغذیه با شیر مادر، موانع رایج در شیردهی موفق، راهکارهای افزایش تولید شیر مادر، ضرورت و نحوه تجويز مکمل گفت: تغذيه انحصاري با شیرمادر، موجب نجات جان سالیانه هفت ميليون كودك از ابتلا به بیماری های اسهالی وعفونت هاي حاد تنفسي می گردد و جان یک میلیون نوزاد را تنها میتوان با شروع تغذیه با شیر مادر در طی نخستین ساعت تولد نجات داد.
سپس دکتر برزگر سرپرست مرکز خدمات جامع سلامت شماره 4 درخصوص مراقبت های تکاملی کودکان به مباحثی از جمله: ابزار بررسی تکامل کودکان و ویژگی های سوالات هر یک از حیطه های پرسشنامه سنین و مراحل (ASQ) اشاره کرد و توضیحات لازم در مورد نحوه تکمیل پرسشنامه برای والدین، نحوه امتیازدهی، ثبت اطلاعات و روش ارجاع را ارائه نمود. در پایان سمینار فردوس شاکر کارشناس مسئول بهداشت خانواده درمورد اهمیت غربالگری، پایش تکامل و ارجاع کودکانی که امتیاز لازم را کسب نکرده اند به سطوح بالاتر توضیحاتی داد و تاکید کرد که همکاران ملزم به دقت در تکمیل فرم ها بوده و ارجاع کودکان دچار مشکلات تکاملی از اولویت ویژه برخوردار است.

ادامه خبر ...

تشکیل جلسه هماهنگی داخلی راه اندازی کانون سلامت محلات در شهرستان اردکان


جهت راه اندازی کانون سلامت محله شریف آباد، روز شنبه مورخ 6/5/97، جلسه هماهنگی داخلی با حضور دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت، دکتر برزگر سرپرست مرکز خدمات جامع سلامت شماره 4 و جمعی از کارشناسان بهداشتی مربوطه در مرکز شماره 4 برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی پیرامون اهمیت اجرای برنامه صحبت کرد و گفت: تشکیل هیئت امناء در محلات، جذب و فعال نمودن رابطین، مشارکت مردم جهت مرتفع سازی مشکلات اجتماعی محلات لازم است. بلوک بندی، خوشه بندی و شناسایی سرخوشه ها و تشکیل هیئت امنا، نیازسنجی، تدوین برنامه عملیاتی و ... از جمله کارهایی است که می توان جهت پیشبرد امور انجام داد. وی با اشاره به طرح توانمندسازی در محله کوشکنو و چرخاب گفت: این طرح با مشارکت خاص مردم و با نظارت مستقیم دکتر ملک افضلی اجرا شد و در چهار مقوله سواد، سلامت، اخلاق، اقتصاد کار شد.در زمینه اقتصاد هم طرح اندیشه و اعتبار اجرایی شد و در جلسات، برنامه های مداخلاتی پیشنهادی مورد بحث و بررسی قرار می گرفت. وی افزود: بعد از نیازسنجی باید مشکلات دسته بندی شود و با توجه به گستردگی مشکل با هم افزایی دستگاه های اجرایی، شورای شهر، نماینده مردم در مجلس و ... در جهت حل آن اقدام شود.
سپس ضمن بیان مشکلات اجرایی برنامه، موارد زیر به تصویب رسید:
- با توجه به جابه جایی مرکز شماره 3 محدوده تحت پوشش مرکز شماره 4 مشخص شود.
- براساس ترکیب جمعیتی شماره 3 نقشه جدید از شهرداری تهیه شود.
- خوشه بندی جمعیتی براساس 50 تا 100 خانوار
- اطلاع رسانی برنامه به خانوارهای مراجعه کننده به مرکز و در اماکن تجمعی
- شناسایی سرخوشه فعال و قوی (2 نفر یک مرد و یک زن) از سوی مراقبین سلامت
- تشکیل جلسه با مسئولین بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری
- انتخاب رئیس هیئت مدیره قوی و فعال از سوی مرکز شماره 4
- شناسایی پتانسیل های منطقه از قبیل معتمدین، سازمانهای مردم نهاد،خیرین،نیروی انسانی متخصص و ماهر،اماکن تجمعی
- تهیه و نصب تراکت و بنرهای فراخوان و اطلاع رسانی در منطقه
- هماهنگی تشکیل جلسه با مسئولین بنیاد توانمندسازی بانو رباب طاهری جهت ارائه گزارش عملکرد و کسب راهنمایی

ادامه خبر ...

برگزاری کارگاه دو روزه دستورالعمل اجرایی مناطق شهری بالای 20 هزار نفر و حاشیه شهر


با اهتمام واحد گسترش و آموزش کارکنان، کارگاه دو روزه مباحث مقدماتی و پیش نیاز دستورالعمل اجرایی مناطق شهری بالای 20 هزار نفر و حاشیه شهر در تاریخ 1 و 2 مرداد 97 در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد.
در این کارگاه که اعضای تیم سلامت متشکّل از پزشک، مراقبین سلامت، ماما، پرستار، بهیار، پرسنل بهداشت حرفه ای ، محیط، تغذیه و سلامت روان حضور داشتند، آخرین دستورالعمل های مربوط به اجرای برنامه تحول بهداشت در مناطق شهری بالای 20 هزار نفر جمعیت و حاشیه شهرها آموزش داده شد. در این برنامه دکتر پورهاشمی اردکانی مدیر شبکه بهداشت درخصوص معرفی دوره و اهمیت آشنایی با ساختارها، شرح وظایف و عملکرد صحیح پرسنل براساس دستورالعمل ها صحبت کرد. آقای میرجانی کارشناس آمار پیرامون ساختار و عملکرد واحدها و سطوح ارائه خدمات و نحوه ثبت، گزارش دهی و تشکیل پرونده سلامت آموزش داد.
قوانین و دستورالعمل های پزشک خانواده و مراقبت های سلامت و طبابت در خانواده مباحثی بود که توسط دکتر خیوه ارائه شد. خانم مهدی زاده در رابطه با ضوابط عقد قراردادها و کار تیم سلامت و نظام پرداخت، چک لیستهای پایش عملکرد تیم سلامت مطالبی بیان کرد.
دکتر اعلایی سرپرست مرکز بهداشت شهرستان یزد به عنوان مدرس بعدی مباحث مربوط به الگوی برنامه های سلامت و فهرست خدمات را مطرح و آقای انتظاری نیز نحوه برقراری ارتباط در برنامه های سلامت را ارائه نمود.
آشنایی با داروهای مورد استفاده برای خدمات و قوانین و دستورالعمل های نظام ارجاع توسط  دکتر شجاع الدینی و خانم دکتر لشکری بیان شد.
عوامل اجتماعی و خطرزای مستقیم مؤثر بر سلامت توسط آقای حمیدرضا مروتی کارشناس مبارزه با بیماری ها ارائه شد.
خانم ها مروتی و شاکر کارشناسان  بهداشت خانواده هم شرح وظایف اعضای تیم سلامت و نرم افزارهای کاری و نظام ثبتی جاری را تشریح کردند.

ادامه خبر ...

برگزاری همایش آسیب های اجتماعی فضای مجازی در شهرستان اردکان


با اهتمام واحد آموزش کارکنان شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان، همایش آسیب های اجتماعی فضای مجازی با حضور پرسنل واحدهای شبکه بهداشت و درمان و خانواده های آنها در عصر روز یکشنبه مورخ 31/4/97 در محل سالن اجتماعات کانون شهید مدرس برگزار شد.
در این همایش آقای مهندس ضابط مدیر گروه IT دانشگاه بین المللی المصطفی قم و مدیر عامل مؤسسه خواجه نصیر طوسی درخصوص معایب استفاده بی رویه از فضای مجازی و بازی های رایانه ای گفت: بازی های رایانه ای از مواد مخدر اعتیاد آورتر است به طوری که جزء اعتیادهای خاموش به حساب می آید.
وی افزود: تأثیر بازی های رایانه ای بر سلامت جسم و روان به حدی است که گاه درمان آن مشکل است بطوری که اضافه وزن، ضعف بینائی، افسردگی، پرخاشگری و... از جمله مشکلات احتمالی آن است. وی ادامه داد: بازی رایانه ای برای کودک شخصیت ایجاد می کند چون فرد خودش باعث پیشرفت بازی می شود و احساس بزرگی، قدرت و شخصیت جدیدی می کند و به نوعی احساس خودانگاری در وی ایجاد می شود. پس باید کودک را آگاهانه از بازی خارج کرد و به وی فرصت بازیابی شخصیت خودش را داد.
وی خاطرنشان کرد: با ورود تکنولوژی های پیشرفته در منازل نظیر تلویزیون، گوشی همراه، رایانه و دوربین های مدرن، حریم خصوصی و امنیت خانواده ها از بین رفته است. مهندس ضابط افزود: در استفاده از بازی های رایانه ای طبقه بندی سنی را رعایت کنید. چون اگر کودک هدفمند وارد بازی ها شود استعداد او شکوفا می شود مثل کارگردانی و تدوین صحنه های گل بازی فوتبال رایانه که توسط برخی کاربران این بازی ها صورت می گیرد.
وی ادامه داد: تا سن 14 سالگی مالکیت گوشی، تبلت و رایانه را به کودک ندهید و از سن 14 سالگی به بعد با وضع قوانین و با مسئولیت پذیری نوجوان و نظارت درست در صورت نیاز نسبت به خرید آن اقدام کنید.

ادامه خبر ...

برگزاری کارگاه نقش امر به معروف و نهی از منکر در پیشگیری از آسیب های اجتماعی


روز یکشنبه مورخ 31/4/97، کارگاه نقش امر به معروف و نهی از منکر در پیشگیری از آسیب های اجتماعی با حضور پرسنل مرکز بهداشت و بیمارستان ضیائی در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد.
در این جلسه حجه الاسلام والمسلمین کمالی مدیر حوزه علمیه اردکان، درخصوص اهمیت نقش امر به معروف و نهی از منکر در پیشگیری از آسیب های اجتماعی گفت: امر به معروف با ارشاد جاهل و تبلیغ و اطلاع رسانی از طریق آموزش و رسانه ها متفاوت است.
وی ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر ناشی از محبت و پیوند ایمانی و اسلامی است که مراحل اجرای آن به ترتیب قلبی، زبانی و عملی است.
وی با تأکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر ضامن بقای اسلام است؛ درخصوص شرایط اجرای آن گفت: قدرت، آگاهی و احتمال تأثیر از جمله شرایط انجام امر به معروف است که افراد باید خود را در این زمینه توانمند کنند.
در پایان ضمن اشاره به برخی از آسیب های اجتماعی نظیر طلاق، آسیب های فضای مجازی و ...، به سئوالات حاضرین در این زمینه ها پاسخ داده شد.

ادامه خبر ...

برگزاری آزمون جامع آزمایشی مراقبین سلامت و بهورزان در شبکه بهداشت و درمان اردکان


به همت آموزشگاه بهورزی و با همکاری سایر واحدهای ستادی مرکز بهداشت، به منظور سنجش آمادگی مراقبین سلامت و بهورزان، آزمون جامع از کلیه دستورالعمل ها و بوکلت های واحدهای بهداشتی با حضور مراقبین سلامت و بهورزان و ماماهای مراکز و خانه های بهداشت در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این آزمون از مباحث مرتبط با بهداشت خانواده، مبارزه با بیماری ها، گسترش، بهداشت مدارس، آمار، آموزش سلامت، بهداشت روان برای سه گروه مراقبین سلامت، ماماها و بهورزان سؤالاتی مطرح تا با آمادگی بیشتر  در آزمون جامع استانی مورخ 3/5/97  شرکت نمایند.

ادامه خبر ...

تشکیل جلسه هماهنگی بزرگداشت هفته جهانی شیر مادر در بیمارستان ضیائی شهرستان اردکان


طبق هماهنگی مسئول پایگاه بهداشت بیمارستان، روز چهارشنبه مورخ 27/4/97، جلسه هماهنگی بزرگداشت هفته جهانی شیرمادر با حضور رضا شاکر مدیر بیمارستان، دکتر شیر محمدی و دکتر تقی زاده پزشکان متخصص اطفال و مسئولین بخش های اطفال، زنان و زایمان، اتاق زایمان، پایگاه بهداشت بیمارستان و جمعی از کارشناسان شبکه بهداشت و درمان در اتاق کنفرانس بیمارستان ضیائی اردکان برگزار شد. در این جلسه خانم رشیدی مسئول پایگاه بهداشتی بیمارستان در زمینه شعار امسال سازمان جهانی بهداشت در هفته جهانی شیر مادر با عنوان تغذیه با شیر مادر زیر بنای زندگی سالم، دستور کار جلسه و فعالیت های مرتبط صحبت کرد. در ادامه مشکلات مربوط در برنامه شیر مادر مورد بحث و بررسی قرار گرفت و هرگروه از حاضرین انتظارات خود را جهت اجرای هرچه بهتر برنامه حمایت از شیر مادر عنوان کردند. در پایان پس از بحث و تبادل نظر حاضرین، پیشنهادات زیر مطرح شد:
- آموزش مستمر ماماها درخصوص نحوه صحیح شیردهی، مزایای شیر مادر جهت انتقال به زنان باردار
- آمادگی زنان باردار در زمینه شیردهی در کلاس های آمادگی برای زایمان و در مراکز خدمات جامع سلامت
- ارائه نامه از پزشک متخصص در صورت نیاز نوزاد به شیرخشک
- آموزش زنان شیرده و همراهان نزدیک در زمینه مزایای شیر مادر در بیمارستان از زمان تولد نوزاد
   و....

ادامه خبر ...

بازدید مدیر شبکه بهداشت و درمان ادکان از پروژه درحال احداث خانه بهداشت دوم ترک آباد


در راستای پیگیری وضعیت ساخت خانه بهداشت روستای ترک آباد روز پنجشنبه 28 تیرماه دکتر پورهاشمی از خانه بهداشت دوم در دست احداث این روستا بازدید کرد وازنزدیک در جریان روند ساخت آن قرارگرفت. وی ضمن گفتگو با نماینده خیر محترم و پیمانکار پروژه برلزوم رعایت کیفیت ساخت راهنمایی های لازم را به عمل آورد.
لازم به ذکر است خانه بهداشت دوم روستای ترک آباد با هدف دسترسی بهتر مردم به خدمات و با مشارکت خیری در شهرک حضرت امام ترک آباد درحال ساخت است.

ادامه خبر ...

عیادت و بازدید جمعی از مسئولین بهداشت و درمان شهرستان اردکان از همکار بازنشسته


در ادامه دیدارهای دوره ای از خانواده بازنشستگان شبکه بهداشت ودرمان شهرستان اردکان، روز پنج شنبه مورخ 28 تیر ماه از آقای حسینعلی روشنایی که چندی است در بستر بیماری هستند، عیادت شد.
در این دیدار که جمعی از مسئولین شبکه بهداشت و درمان اردکان حضورداشتند ضمن بیان و مرورخاطراتی از گذشته، برای شفای عاجل این همکار عزیز و همه بیماران دعا کردند.
لازم به ذکر است آقای روشنایی در سال 83 بازنشست شده و در زمان اشتغال در واحد نقلیه مشغول به خدمت بوده است.

ادامه خبر ...

برگزاری کارگاه هپاتیت براساس مدل شپ در شبکه بهداشت و درمان اردکان


در راستای بازآموزی کارکنان و به همت واحد مبارزه با بیماریها و آموزش کارکنان، روز پنج شنبه مورخ 28/4/97، کارگاه هپاتیت براساس مدل شپ با حضور مراقبین سلامت، بهورزان و جمعی از کارشناسان واحدهای بهداشتی در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این جلسه آقای نیکفرد کارشناس مسئول مبارزه با بیماریها پیرامون برنامه های کشوری کنترل بیماری هپاتیت آموزش های لازم را ارائه داد. وی درخصوص نحوه ایمن سازی نوزاد متولد شده از مادر دارای هپاتیت گفت: در بدو تولد ایمنوگلبولین و واکسن های روتین تزریق و در 18 ـ 9 ماهگی تیتر آنتی بادی هپاتیت در خون کودک بررسی می شود اگر تیتر آنتی بادی زیر 10 بود، سه نوبت واکسن هپاتیت تزریق می گردد. وی ادامه داد: بهترین زمان شروع واکسن و سرم بعد از تماس با سر سوزن آلوده در صورت نداشتن سابقه واکسیناسیون بلافاصله و حداکثر تا یک هفته بعد از تماس است. در ادامه آقای حمیدرضا مروتی کارشناس مبارزه با بیماریها در زمینه بیماری هپاتیت براساس مدل شپ گفت: کبد بزرگترین غده بدن و مانند پالایشگاهی برای بدن است و  التهاب بافت کبد یا همان هپاتیت بر اثر ویروس، الکل و برخی بیماریها مثل دیابت بوجود می آید. شایعترین علت ایجاد کننده هپاتیت در جهان ویروس ها هستند. وی درخصوص انواع هپاتیت، راه های انتقال، دوره کمون و چگونگی پیشگیری از آنها مطالبی بیان کرد و گفت: پنج نوع هپاتیت E ، D ، C ، B ، A وجود دارد که هپاتیت A ، E مدفوعی دهانی و B ، C و E از طریق خون و ترشحات خونی منتقل می شوند.
لازم به ذکر است شپ مدل یعنی آموزش سیستماتیک و استفاده از وسایل کمک آموزشی و روش های درست آموزش و بر این اساس و برای انجام کارگروهی کارگاه، چندین نفر از همکاران آموزش های لازم را ارائه نمودند.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه کمیته اقتصاد مقاومتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


در راستای پیگیری برنامه های اجرایی اقتصاد مقاومتی، اولین جلسه هم اندیشی کمیته اقتصاد مقاومتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در سال جاری، روز دوشنبه مورخ 25/4/97در دفتر مدیر شبکه تشکیل شد.
در ابتدای این جلسه دکتر پورهاشمی با اشاره به بحران های برق  وآب در کشور و امکان ایجاد خلل در ارائه خدمات ضمن تاکید بر مصرف بهینه انرژی در کلیه واحدها بر اجرای برنامه های آموزشی و فرهنگ سازی در این زمینه بین کارکنان و مراجعین تاکید کرد. وی همچنین با بیان ارتباط قوی ایجاد بحران آب در افزایش برخی بیماری ها خواستار برنامه ریزی مناسب در این راستا شد و بیان داشت: نباید به واسطه اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی از هزینه های اساسی سیستم  در راستای ارائه خدمت به مراجعین وکارکنان چشم پوشید. در ادامه این جلسه با همفکری و هم اندیشی اعضا، پیشنهاداتی ارائه، مصوب و جهت اجرا به ذیریطان ابلاغ شد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه گرامیداشت حجاب و عفاف در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


به مناسبت گرامیداشت هفته حجاب و عفاف، روز یکشنبه مورخ 24/4/97، حلقه صالحین با حضور جمعی از پرسنل زن شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این برنامه که با همکاری حوزه علمیه خواهران، بسیج سازندگی و بسیج جامعه پزشکی و با موضوع تبیین مسئله حجاب و عفاف صورت گرفت، خانم اعلایی مدرس حوزه علمیه خواهران با اشاره به فلسفه حجاب و عفاف از دیدگاه اسلام گفت: هدف از خلقت قرب به خداست و راه رسیدن به قرب صراط مستقیم است. راه مستقیم بندگی یعنی عبادت و اطاعت خدا و پیروی از دستورات دین از جمله داشتن حیا، و رعایت حجاب و عفاف.
وی ادامه داد: با قرب به خدا صفات انسانی به صفات خداوند نزدیک شده و به دنبال آن آرامش و لذت در انسان پدیدار می شود. وی با اشاره به اینکه حجاب حق الله و حق الناس است گفت: رعایت مسئله حجاب باعث استحکام بنیان خانواده ها می شود. در ادامه خانم کردی فرمانده پایگاه های بسیج شهرستان نیز در ارتباط با اهمیت رعایت حجاب و عفاف بخصوص در محیط کار و اجتماع جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی، تحکیم بنیان خانواده ها مطالبی بیان کرد و در پایان کتاب « چرا با حجاب شدم؟ » از سوی بسیج به حاضرین اهدا شد.

ادامه خبر ...

برگزاری دومین جلسه تحول بهداشت در سال جاری در شبکه بهداشت و درمان اردکان


در راستای اجرای طرح تحول سلامت، روز سه شنبه مورخ 19/4/97، دومین جلسه تحول بهداشت با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان و جمعی از کارشناسان مرکز بهداشت در دفتر کار مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی اردکانی مدیر شبکه، درخصوص ارتقای شاخص های کلی شهرستان و اهمیت پیشبرد کمی و کیفی فعالیتها مطالبی بیان کرد. وی با اشاره به جایگاه شهرستان در برخی شاخص ها گفت: با توجه به تغییر در نظام پرداخت و انجام عدالت در پرداخت ارائه خدمات به نحو شایسته با اولویت کیفیت در کارها ضروری است و خواستار برنامه ریزی، پیگیری مناسب، همفکری و مشارکت کلیه کارشناسان ستادی در راستای دستیابی به این مهم شد. در ادامه هر یک از حاضرین نظرات خود را عنوان کرده و پس از بحث و تبادل نظر مصوباتی به شرح زیر به تصویب رسید:
- جا به جایی و ابلاغ نیروهای بهداشتی                 
- پایش و نظارت کارشناسان ناظر از مراکز تحت پوشش
- مکاتبه با فرمانداری جهت حضور کارمندان ادارات برای تشکیل پرونده سلامت     
- تشکیل کمیته کاهش هزینه و افزایش درآمد
- نظارت سرپرستان مراکز بر عملکرد نیروهای محیطی
- پیگیری اختلاف آمار جمعیتی
و ...

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه هماهنگی برنامه خودمراقبتی اجتماعی در فرمانداری اردکان


در راستای توجیه و هماهنگی برنامه خودمراقبتی اجتماعی، روز چهارشنبه مورخ 20/4/97، جلسه ای با حضور حلوایی بخشدار مرکزی، خانم فرجاد رئیس و آقایان دهقانی و نعمتی از اعضای شورای اسلامی شهرستان، مدیر شبکه بهداشت و درمان و کارشناس آموزش سلامت مرکز بهداشت شهرستان اردکان برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی پیرامون تعریف سلامت از ابعاد مختلف صحبت کرد و گفت: 25% بخش سلامت جامعه بر عهده وزارت بهداشت و درمان است و مابقی با مشارکت مردم و همکاری بین بخشی قابل دسترسی است. وی با اشاره به اهمیت خود مراقبتی و آموزش و توانمندسازی مردم درخصوص مراقبت از خود و اطرافیان گفت: با اجرای برنامه خود مراقبتی در سه حیطه فردی، سازمانی، اجتماعی هزینه درمان و عوارض بیماری ها کاهش می یابد.
وی ادامه داد: شیوه زندگی ناسالم بخصوص استرس یکی از مهم ترین مؤلفه های ایجاد بیماری های غیرواگیر است. وی با اشاره  به رابطه ایجاد بیماری و معضلات اجتماعی، نقش شوراها را در توسعه محیط های سالم مهم دانست و با تأکید بر برنامه توانمندسازی محلات و اجرای طرح اندیشه و اعتبار، سمت و سوق اعتبارات و تجهیزات را براساس نیازسنجی مشکلات در راستای توسعه سلامت منطقه بسیار مؤثر خواند.
دکتر پورهاشمی با اشاره به آسیب های اجتماعی موجود، آموزش و آگاه سازی مردم را مهم برشمرد و خواستار هم افزایی بین ارگان ها و سازمان های ذیربط در راستای سلامت خانواده ها شد. در این جلسه پس از بحث و تبادل نظر حاضرین مواردی به شرح زیر به تصویب رسید:
- ابلاغ نیازسنجی مناطق به شورای اسلامی روستاها جهت طراحی برنامه های مداخلاتی
- برگزاری مداخلات آموزشی و فرهنگی تأثیرگذار در راستای ارتقای سلامت مردم
- برگزاری برنامه های آموزشی و سنجش سلامت در حاشیه برنامه های فرهنگی در مناطق
- تشکیل شورای ارتقای سلامت در شورای سلامت روستاها با حضور تیم سلامت ، تیم مسئولین و معتمدین
- بررسی نیازها و مشکلات بهداشتی روستا در شورای ارتقای سلامت
- تدوین برنامه عملیاتی در راستای مشکلات منطقه
- تخصیص بخشی از اعتبارات در شورای سلامت روستا در جهت رفع مشکلات بهداشتی منطقه

ادامه خبر ...

آموزش دستورالعمل های مبارزه با بیماری ها و بهداشت خانواده در سمینار بهورزی اردکان


طبق هماهنگی صورت گرفته، روز یکشنبه مورخ  17/4/97، سمینار بهورزی با حضور بهورزان و مراقبین سلامت در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان برگزار شد.
در این جلسه ابتدا خانم بهجتی کارشناس بهداشت باروری درخصوص برنامه های بهداشت باروری صحبت کرد. وی پیرامون نحوه تکمیل و ارسال آمار بهداشت باروری، روند تشکیل کمیته توبکتومی، تکمیل اطلاعات دفتر بهداشت باروری، نتایج تحقیق انجام شده درخصوص تخمدان پلی کیستیک و اندومتریوز مطالبی ارائه نمود.
سپس آقای نیکفرد کارشناس مسئول مبارزه با بیماری ها در زمینه نظام نوین درمان پیشگیری هاری در ایران مطالبی را ارائه و پیرامون درمان پيشگيري از هاري ( درمان موضعی زخم)، برنامه واکسیناسیون ضد هاری براساس نوع مواجهه، روش تزریق توام واکسن و سرم ایمونوگلوبولین، هاری افراد حساس و در معرض خطر هاری صحبت نمود.
در ادامه سمینار، خانم اسلامی کارشناس مامائی درخصوص بارداری های پرخطر و اثرات فشارخون بالا دربارداری به بحث و تبادل نظر با حاضرین پرداخت.
در پایان هم خانم شاکر کارشناس مسئول بهداشت خانواده در مورد برنامه های کودکان و اهمیت ورود دقیق اطلاعات مراقبتها در سامانه سیب، ورود اطلاعات به سامانه و مشکلات ناشی از بی دقتی در ورود اطلاعات مطالبی بیان کرد.

ادامه خبر ...

شروع سنجش سلامت نوآموزان ورودی اول ابتدایی و پیش دبستانی در شهرستان اردکان


طبق برنامه ریزی صورت گرفته، سنجش سلامت نوآموزان ورودی اول ابتدایی و پیش دبستانی از تاریخ 9/4/97 در پایگاه سنجش و مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان اردکان آغاز شد. دراین برنامه ابتدا ارزیابی بینایی، شنوایی، آمادگی تحصیلی و مراقبت های اولیه در پایگاه سنجش آموزش و پرورش انجام و پس از آن، نوآموز به مرکز یا پایگاه سلامت نزدیک محل سکونت خود جهت انجام مراقبت های تکمیلی، کامل نمودن واکسیناسیون، ارزیابی سلامت روان و معاینات پزشکی معرفی می گردد. همچنین درصورت نیاز کودک به مشاوره تغذیه و روانشناسی، خدمات به وی ارائه و چنانچه مشکوک به اختلال یا بیماری باشد، به مراکز تخصصی ارجاع و تا حصول نتیجه پیگیری خواهد شد. لازم به ذکر است کلیه خدمات در مراکز خدمات جامع سلامت رایگان بوده و خانواده دانش آموز نیز همزمان می توانند مراقبت های مربوط به گروه سنی خود را دریافت نمایند.

ادامه خبر ...

گردهمایی مسئولین فنی کارگاه ها و واحدهای صنعتی تولیدی در شبکه بهداشت و درمان اردکان


پیرو جلسه مورخ 20/3/97 درخصوص عملکرد واحد نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی شهرستان و تاکید بر لزوم ساماندهی مطلوب تر مسئولین فنی در واحدهای تولیدی به منظور بالا بردن سطح کیفیت محصولات و تولیدات کارگاه ها و آشنایی مجدد مسئولین فنی با قوانین مرتبط جلسه ای در تاریخ 2/4/97 در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان با حضور کارشناسان محترم معاونت غذا و دارو آقایان: دکترمورکیان، مهندس حبیبی ، مهندس سبز و خانم مهندس وکیلی، کارشناسان واحد نظات بر مواد غذایی آرایشی بهداشتی شهرستان، 66 نفراز مسئولین فنی 113 کارگاه و واحد صنعتی تولیدی برگزار شد.
در ابتدای این گردهمایی, قوانین مرتبط با مدیران و متصدیان واحدهای تولیدی و مسئولین فنی تهیه شده توسط معاونت غذا و دارو در اختیار مسئولین فنی جهت اطلاع و نصب در محل کار قرار گرفت. سپس مشکلات مرتبط با مسئولین فنی از جمله  حداقل دریافتی حقوق و مزایای مسئولین فنی از متصدی، در نظر گرفته نشدن فضای مناسب برای مسئول فنی در کارگاه جهت استقرار در زمان تولید و یا زمان موظفی حضور  در کارگاه و..... بررسی شد.
در پایان با رای گیری از مسئولین فنی، آقای مهندس حیدرپور و خانم مهندس محمدی به عنوان رابطین مسئول فنی در حوزه  معاونت غذا و دارو و نماینده انجمن صنفی مسئولین فنی استان در شهرستان های اردکان و میبد  انتخاب شدند.

ادامه خبر ...

جلسه هماهنگی بزرگداشت هفته مبارزه با مواد مخدر در شبکه بهداشت و درمان اردکان


جلسه هماهنگی بزرگداشت هفته مبارزه با مواد مخدر با حضور جمعی از کارشناسان واحدهای بهداشتی ستاد در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این جلسه ضمن قرائت برنامه های پیشنهادی ابلاغ شده و بحث و تبادل نظر کارشناسان برنامه هایی به شرح زیر مطرح  و مصوب شد:
 - برگزاری جلسه بین بخشی با حضور ادارات ذیربط جهت هماهنگی برنامه ها
- برگزاری همایش اعتیاد با همکاری بهزیستی و گروههای NA
- برگزاری جلسات آموزشی پیشگیری از اعتیاد در محلات با همکاری کارشناسان بهداشت روان
- برپایی نمایشگاه آشنایی با مواد مخدر برای عموم
- اعزام کارشناس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی به کارخانجات و مراکز تجمعی
- درج پیام های بهداشتی و آمار جهت حساس سازی اذهان عمومی در سربرگ مکاتبات اداری و قبوض
- ارسال مطالب آموزشی به نشریات محلی و ... ادامه خبر ...

برگزاری دومین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان اردکان


دومین جلسه شورای سلامت شهرستان در سال جاری با موضوع بررسی مهمترین رویدادها و چالش های سلامت شهرستان صبح چهارشنبه 6 تیر ماه در سالن جلسات شهید حنیف فرمانداری اردکان برگزار شد. ابتدای این جلسه حلوایی بخشدار مرکزی اردکان در سخنانی با اشاره به بحث فراگیری سلامت درهمۀ بخش ها، بر همکاری بین بخشی بیشتر و فعالانه در بخش سلامت تأکید کرد.
در ادامه دکتر پورهاشمی مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان، ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین به ارائه خلاصه ای از بحث بیماری های منتقله از آب و غذا از جمله  هپاتیت A و وبا و نیز یماری های مشترک بین انسان و دام پرداخت.
حیوان گزیدگی و هاری، آنفلوآنزای پرندگان، سالک، تب کریمه کونگو و تب مالت از جمله مواردی بود که با توجه به اهمیت آن در شرایط جغرافیایی و آب و هوایی شهرستان درخصوص آن توضیحاتی ارائه شد.
از مباحث مهم دیگر مطروحه اشاره به هفته مبارزه با مواد مخدر و نیاز جدّی همکاری بین بخشی به پیشگیری و کنترل در این راستا بود. دکتر پورهاشمی با اشاره به آمار نگران کننده در این زمینه افزود؛ اگر برای پیشگیری در این زمینه کاری نشود تبعات آن درآینده ای نه چندان دور متوجه همه خانواده ها خواهد بود.
در ادامه ضمن مشارکت فعال حاضرین درخصوص مباحث مطرح شده مقرر شد، موارد کنترل حیوانات، آنفلوآنزای پرندگان، سالک، تب کریمه کونگو، پدیکولوزیس و تب مالت ضمن تعیین وظایف هر ارگان در رابطه با این بیماری ها در اسرع وقت در کمیته های تخصصی شورای سلامت مطرح و مصوبات آن برای تأیید به شورای سلامت اعلام تا برای اجرا ابلاغ گردد. در راستای گرامی داشت هفته مبارزه با مواد مخدر نیز مقرر شد بر اساس مصوبات جلسه هماهنگی بزرگداشت این هفته ادارات ذیربط مصوبات مرتبط را اجرا نمایند.

ادامه خبر ...

معرفی سایت آوای سلامت وابسته به وزارت بهداشت؛د رمان و آموزش پزشکی ـwww.iec.behdasht.gov.ir


دفتر آموزش و ارتقاء سلامت یکی از بخش های مهم معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. شرح وظایف این دفتر، همان طور که از نام آن پیداست، برنامه ریزی و نظارت بر اجرای برنامه های آموزش عمومی در جهت رشد دانش عمومی در حوزه های مختلف سلامت است.
از پیامدهای ناشی از کم سوادی افراد در حوزه سلامت می توان به استفاده کمتر از خدمات پیشگیری، انتخاب های ضعیف سلامت، تأخیر بیشتر در تشخیص ها، فهم کمتر از وضعیت های پزشکی، پایبندی کمتر به دستورالعمل های پزشکی، افزایش خطر بستری شدن، وضعیت سلامت جسمی و روانی ضعیف تر، افزایش خطر مرگ و هزینه های مراقبت سلامت بیشتر اشاره نمود.
این در حالی است که براساس بررسی انجام شده در سال 93 درخصوص سواد سلامت، از هر دو نفر ایرانی، یک نفر دارای سواد سلامت محدود بود. طبق بررسی انجام شده در بعد ارزیابی، بیش از نیمی از افراد مورد بررسی، سواد سلامت محدود داشتند. به عبارت دیگر بیش از نیمی از افراد قادر به تشخیص درست یا نادرست اطلاعات نبودند. همچنین 55 درصد افراد در بعد دسترسی به منابع اطلاعاتی، سواد سلامت محدود داشتند.
بدین منظور در تیر ماه سال 1395، با شعار «سواد سلامت برای همه»، طرح ارتقای کمی و کیفی «سایت آوای سلامت» آغاز شد تا با استفاده از تگ های جدید امکان دسترسی به اطلاعات موثق و معتبر فراهم گردد. این سایت از سال 1386 بر روی پرتال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعال شده است و از سال 1393، برای دومین بار مورد بازنگری کلی قرار گرفته است. این سایت، امکان استفاده بهتر و آسان تر از مجموعه رسانه های آموزشی تولید شده توسط دفتر آموزش و ارتقای سلامت (رسانه های محیطی، کتاب ها، فیلم ها، اخبار و ...) را فراهم کرده است.
اهداف سایت آوای سلامت:
* توسعه ارتباطات اثربخش برای ارتقای عادلانه سلامت در کشور
* افزایش آگاهی مردم از مخاطرات سلامت و راه حل آنها
* برخورداری مردم از اطلاعات متقن، روزآمد و دقیق درباره سبک زندگی سالم
* دسترسی الکترونیکی و رایگان مردم به رسانه های آموزش سلامت
* توانمندسازی مردم برای خودمراقبتی در ناخوشی های جزیی، بیماری های مزمن، بیماریهای حاد و سبک زندگی سالم
سایت آوای سلامت شامل بخش های زیر است:
* فیلم ها* رسانه های محیطی* آرشیو کتاب ها* آموزش مجازی* نرم افزارهای تلفن همراه* مسابقه های سلامت
* کنگره ها و جشنواره های سلامت* اخبار آموزش سلامت
همچنین در تحلیل seo که به منظور بهینه سازی صفحات وب و بررسی میزان جذابیت محتوای آن انجام شد، نتایج نشان داد که سایت آوای سلامت موفق بوده است و در آیتم های زیر، سایت مذکور بالاترین امتیاز (امتیازعالی) را دریافت نموده است:
* عنوان وب سایت* توصیف وب سایت* نمایش سایت در جستجوی گوگل* کلمات کلیدی مورد استفاده در سایت
* زمان بارگذاری سایت کمتر از 2 ثانیه* نمایش در موبایل، تبلت، آی پد و دستگاه های الکترونیکی دیگر* زمان بارگذاری در سایر دستگاه ها کمتر از 2 ثانیه
این سایت در جستجوی عبارت «آوای سلامت» در سه موتور جستجوی رایج در کشور یعنی google ، yahoo و bing اولین عنوان قابل مشاهده است و مرجع آموزش سلامت همگانی در 60 دانشگاه علوم پزشکی کشور و بسیاری از سازمان های دولتی و شبکه های رادیو و تلویزیونی و خبرگزاری های معتبر کشور است. استفاده از این سایت برای تمام فارسی زبانان جهان توصیه می شود.
موضوعات رسانه های آموزشی در این سایت ، مبتنی بر اولویت های سلامت است. تا کنون بیش از 7300 عنوان آموزشی کمپین ، فیلم، کتاب، پوستر، .... در این تارنما، تعریف و بارگذاری شده و میانگین بازدید روزانه از تارنمای آوای سلامت تا خرداد 96، حدود 12000 نفر در روز بوده است.
تعداد عناوین آپلود شده در سایت به تفکیک:
ردیف           عنــوان                       تعداد
1     خبر علمی آموزش سلامت ترجمه شده از سایت های معتبر خارجی 4200
2     اخبار آموزش سلامت              2100
3     کمپین های سلامت                  57
4     فیلم های سلامت                   320
5     کتاب                                      30
6     پوستر                                   370
7     بسته های اطلاعاتی                 95
8     سایر رسانه ها                       192 
9     نرم افزارهای سلامت                 10

ادامه خبر ...

برگزاری کارگاه آموزش الگوی ارزیابی اثربخشی کرک پاتریک


با توجه به دستورالعمل جدید آموزش تیم سلامت براساس مدل کرک پاتریک، روز سه شنبه مورخ 5/4/97 کارگاه آموزشی الگوی ارزیابی اثربخشی کرک پاتریک با حضور جمعی از کارشناسان مسئول واحدهای بهداشتی ستاد در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این جلسه مرضیه کرمانیان مسئول آموزشگاه بهورزی، پیرامون مدل چهارسطحی کرک پاتریک که نوعی مدل ارزیابی اثربخشی برنامه های آموزشی است و برای آموزش های ضمن خدمت به کار گرفته می شود، صحبت کرد و گفت: در این مدل فرایند آموزش به ده مرحله ی شناسایی نیازها، تعیین اهداف، تعیین محتوا، انتخاب فراگیران، تعیین الگو، روش و شیوه آموزش، ایجاد امکانات رفاهی مناسب، انتخاب اساتید مجرب، انتخاب وسایل سمعی بصری، ایجاد هماهنگی در برگزاری برنامه، ارزیابی برنامه تقسیم می شود.
وی افزود: مراحل ارزشیابی اثربخشی دوره های آموزشی در چهارسطح واکنش، یادگیری، رفتار و نتیجه بررسی می شود که به ترتیب ارزشیابی واکنش آسان ترین و ارزشیابی نتیجه سخت ترین نوع ارزیابی است.
وی با اشاره به ارزشیابی مدرس و فراگیر، چگونگی ارزشیابی قبل، حین و بعد از آموزش از طریق آزمون های شفاهی و کتبی را بیان کرد و با بارش افکار و پرسش و پاسخ با حاضرین مباحث مربوطه را ارائه نمود.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه کارشناسی ارتقاء شاخص های سامانه سیب در شبکه بهداشت و درمان اردکان


با توجه به هماهنگی بعمل آمده ، روز دوشنبه مورخ 4/4/97، جلسه کارشناسی و هماهنگی جهت تبیین شاخص های سامانه سیب و بررسی مشکلات اجرایی سامانه با حضور مدیر شبکه بهداشت، مسئولین و کارشناسان کلیه واحدهای بهداشتی ، اداری ،مالی در سالن اجتماعات دانشکده طب ایرانی برگزار شد. در این جلسه دکتر پورهاشمی پیرامون مشکلات اجرائی  طرح تحول سلامت و سامانه سیب صحبت و خواستار ارتقای کیفیت و کمیت فعالیت ها و به تبع آن ارتقا شاخص ها و عملکرد مثبت در سامانه سیب شد. وی با بیان پاره ای از مباحث مطرح شده در جلسه رؤسای شبکه ها گفت: باید با همراهی و همدلی در جهت ارتقاء کیفیت و کمیت کارها گام برداشت و با عنایت خداوند و همت عالی همه، این دوره گذار را پشت سر گذاشت. وی افزود: آموزش و نظارت آمیخته با کار تمامی واحدهاست و با ساماندهی تیم های پایش اعم از بهداشتی، اداری و مالی و تقویت نظارت و پایش بر مراکز، پایگاه ها و خانه های بهداشت می توان در بهبود عملکرد گام های سریع تری برداشت. مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در ادامه سخنانش گفت: چینش جدید نیروها بایستی از اول تیرماه سال جاری عملیاتی شده و بر این اساس محل خدمت همکاران مشخص شود. وی ادامه داد: باید دستورالعمل ها کامل اجرا تا ایرادات و ابهامات آن در اجرا مشخص شود. وی با اشاره به وضعیت اعتبارات از همکاران خواست تا بیش از پیش با همراهی، همدلی و سعه صدر  در انجام وظایف تلاش کرده تا کیفیت ارائه خدمات حفظ شود.
از جمله مهم ترین مباحث مطرح شده در جلسه؛ ساماندهی نیروهای شرکتی، افزایش ضریب ثبت تلفن ها در سامانه سیب، تعیین تکلیف تفاوت جمعیت شهرستان، پیگیری لزوم مسئول فنی رادیولوژی تک دندان و آزمایشلات چکاپ  از بیمه سلامت، پیگیری انعقاد قرارداد با بیمه های متفرقه، پایش ونظارت دقیق و مستمر بر نیروهای محیطی، افزایش رضایتمندی از خدمات با راستی آزمایی و ... بود که با تبادل نظر کارشناسان بحث و بررسی شد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه چگونگی کنترل شیوع هپاتیت A در شبکه بهداشت و درمان اردکان


با توجه به شیوع هپاتیت Aو لزوم ایجاد حساسیت جهت کنترل و پیشگیری بیماری، روز یکشنبه مورخ 13/3/97 جلسه ای با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان، پزشک بهداشت سرای صحابه و جمعی از کارشناسان واحدهای ستادی مرکز بهداشت در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد.
در این جلسه ابتدا دکتر پورهاشمی اردکانی درخصوص شیوع هپاتیت A در استان به ویژه در مهمانشهر اردکان صحبت کرد و گفت: با توجه به دوره کمون طولانی این بیماری، تشخیص بیماری، شناسایی راه های انتقال، کنترل و پیشگیری بیماری کار سختی است و نیاز به بسیج شهرستان و جلب حمایت ارگان های مرتبط دارد.
در ادامه محمدحسین نیکفرد کارشناس مسئول مبارزه با بیماری ها، گزارشی از بهداشت فردی و محیط در مهمانشهر، نحوه انتقال بیماری و چگونگی کنترل آن ارائه نمود و گفت: با توجه به دوره کمون 50 ـ 40 روزه و دو هفته واگیرداری بیماری پس از بروز امکان انتقال بیماری بسیار زیاد است و در صورتی که موازین بهداشتی رعایت نشود، شیوع ناگهانی بیماری قابل پیش بینی است. سپس هر یک از حاضرین نقطه نظرات خود را عنوان کرده و با بحث و تبادل نظر پیشنهادات زیر مطرح شد:
- تشکیل جلسه با شورای مهمانشهر با حضور نمایندگان فرمانداری، نیروی انتظامی، ائمه جماعت مهمانشهر و ...؛
- آموزش در تجمعات عمومی مردم بخصوص در مسجد؛
- تهیه مطلب آموزشی، پمفلت، پارچه و بنر، اطلاعیه بهداشتی و ... جهت آموزش و اطلاع رسانی عموم؛
- تشدید بازرسی بهداشت محیط از اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی؛
- توزیع صابون مایع به خانوارهای افاغنه ساکن در اردوگاه توسط مسئولین محلی مهمان شهر و ...

ادامه خبر ...

برگزاری کارگاه رمضان و رازهای روزه داری در شبکه بهداشت و درمان اردکان


در راستای آموزش حین خدمت کارکنان، کارگاه رمضان و رازهای روزه داری در تاریخ 7 و 8/3/97 با حضور کلیه کارکنان مرکز بهداشت در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان برگزار شد.
 در این برنامه حجه الاسلام والمسلمین حیدریان پیرامون فضائل روزه داری در ماه مبارک رمضان برمبنای سخنان پیامبر اکرم (ص) در خطبه شعبانیه سخنرانی کرد. وی با اشاره به فرموده پیامبر(ص) که در ماه رمضان خواب مؤمن عبادت، اعمال مقبول، دعاها مستجاب و نفس کشیدن ثواب تسبیح را دارد به تفاوت های مهمانی خدا درماه رمضان پرداخت و گفت: اجباری بودن زمان و اعمال ماه رمضان، دعوت همگانی، سختی روزه داری ماه مبارک رمضان، هر یک  فلسفه ای خاص دارد که به نفع بنده است چون خدا بی نیاز از خلقت و عبادت ماست.
در ادامه وی با اشاره به فلسفه روزه گفت: رسیدن به تقوا و خودکنترلی، تساوی بین فقیر و غنی، از بین رفتن امراض بدن از جمله فضائل روزه داری است. در ماه مبارک رمضان روزه دار باید غیبت نکند، تمام اعضایش از گناه دور باشد. صله رحم به جا آورد، افطاری بدهد، یتیم نوازی کند، خوش اخلاق باشد و واجبات را انجام دهد.
در پایان وی پس از بیان برخی احکام روزه داری و قرائت آیات و احادیث بزرگان دین در فضیلت ماه مبارک رمضان به سوالات حاضرین پاسخ داد.

ادامه خبر ...

بررسی عملکرد و برنامه های واحدهای شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


با توجه به هماهنگی بعمل آمده، جلسات گزارش دهی کلیه واحدهای مستقر در شبکه بهداشت از روز شنبه مورخ 5/3/97 آغازشده است. این جلسات که در راستای ارتقای ارائه خدمات، بهبود عملکرد و بررسی روند اجرای طرح تحول بهداشت برگزار می شود تا روز یکشنبه مورخ 13/3/97 ادامه دارد و هر یک از واحدها گزارشی از برنامه عملیاتی، فرایندها و فعالیت ها، مقایسه شاخص های مهم واحد در سال 95 و 96 ارائه کرده و در خصوص برنامه های مداخله ای واحد و مشکلات و پیشنهادات مربوطه بحث و تبادل نظر می کنند.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه دوره ای کارشناسان حوزه ستاد با مدیر شبکه


در راستای هم اندیشی و اهمیت ارائه نظرات همکاران، دومین نشست هم اندیشی کارشناسان مسئول حوزه ستاد و مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در محل دانشکده طب ایرانی برگزار شد.
دکتر پورهاشمی در ابتدای این جلسه که صبح روز پنج شنبه سوم خرداد برگزار شد، ضمن گرامی داشت یاد و خاطره روز آزادسازی خرمشهر، درخصوص لزوم همگرایی و همدلی بین واحدها جهت اثربخشی بهتر کارها و ارتقاء خدمت رسانی به مردم صحبت کرد. وی نظارت، پایش، پسخوراند دقیق و گزارش گیری از سامانه سیب در راستای مدیریت کارها را از جمله وظایف مهم کارشناسان ستادی دانست و بر مواردی از جمله پایش های دوره ای مؤثر و کارآمد از واحدهای محیطی، انعکاس گزارش عملکرد و فعالیت های واحدها، قاطعیت نظر در تصمیم گیری ها، حفظ جایگاه ها در تصمیم های اداری و همچنین اجرای به موقع مصوبات صورتجلسات تأکید کرد.
در ادامه هر یک از کارشناسان در دقایقی به ابراز نظرات و پیشنهادات در راستای حوزه کاری و بین بخشی پرداختند. حفظ همدلی و هماهنگی بیشتر بین بخشی در واحدها، فعالیت بیشتر کمیته رفاهی، انعکاس مؤلفه های مهم سلامت در شورای سلامت توسط کلیه کارشناسان مسئول و سؤالاتی پیرامون فرمول محاسبه اضافه کار از مهمترین مباحث مطروحه بود.
در پایان این جلسه مدیر شبکه بهداشت و درمان ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه، ارائه پیشنهادات، تبادل نظر و گفتگوی شفاف بین مدیر و کارکنان در راستای ارائه بهتر خدمات به مردم را مؤثر دانست و خواستار برگزاری این جلسات حداقل به صورت فصلی شد.

ادامه خبر ...

تجلیل از ایثار ماندگار خانواده مرحومه مرضیه دهقانی


به مناسبت روز اهدای عضو، دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان ، دکترسلطان محمدی سرپرست بیمارستان ضیایی، حجت الاسلام محیطی نماینده امام جمعه شهرستان، شاکر مسئول بسیج جامعه پزشکی، دکترشکرالهی رئیس اداره ورزش و جمعی از ‌همکاران با حضور در منزل مرحومه مرضیه دهقانی ضمن دلجویی از خانواده مرحومه، از اقدام خداپسندانه و انسان دوستانه این خانواده در اهدای اعضای بدن آن مرحومه برای پیوند تجلیل کردند.
در ابتدای مراسم حجت الاسلام محیطی اظهار داشت: از دست دادن فرزند غم سنگینی است اما اهدای اعضایش به بیماران نیازمند یادش را ماندگار می کند.
دکتر پورهاشمی نیز ضمن تقدیر از این اقدام خداپسندانه و آرزوی صبر برای خانواده در تحمل این مصیبت گفت: رضایت شما باعث نجات جان چند بیمار شد و این کاری بسیار ارزشمند است که خاطره نیک آن بزرگوار در یادها زنده نگه می دارد.
دکتر سلطان محمدی در ادامه افزود: با توجه به نام گذاری ۳۱ اردیبهشت ماه به نام روز اهدای عضو ـ اهدای زندگی و با توجه به اهمیت فرهنگ سازی اهدای عضو در راستای نجات جان انسان ها، از حوزه های مرتبط به ویژه روحانیون خواست در این زمینه بصورت موثر تلاش نمایند تا با تسری آن، دیگر شاهد بیماری در انتظار پیوند نباشیم.
در پایان دکترشکرالهی ضمن تقدیر از این ایثار ماندگار، وی را از ورزشکاران با اخلاق و فعال در حوزه ورزش بوچیا (ورزش معلولین) برشمرد و حمایت مسئولین شهرستان را از ورزشکاران این رشته خواستارشد.
گفتنی است ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۶۸ روزی است که امام راحل در پاسخ به استفتاء دکترایرج فاضل، برداشت اعضا از موارد مرگ مغزی را مجاز دانست.

ادامه خبر ...

برگزاری نشست مشترک شهردار و مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


در جلسه ای مشترک  با حضور مهندس احمد کمالی و دکتر پورهاشمی درخصوص مسائل مختلف حوزه سلامت بحث وتبادل نظر شد.
در این جلسه که در روز پنج شنبه 20 اردیبهشت در دفتر شهردار اردکان برگزار شد، دو طرف بر لزوم وجود و اجرای برنامه های اجتماعی حوزه سلامت تاکید کردند.
دکترپورهاشمی در ابتدای این جلسه با برشمردن برخی مؤلفه های اصلی سلامت در حوزه اجتماع، نقش شهرداری را در توسعه سلامت بسیار موثر دانست و وجود دیدگاه مبتنی بر سیاست های پیشگیرانه در حوزه سلامت را حائز اهمیت دانست.ددر این دیدار همچنین مهندس کمالی نیز با تشکر از تشکیل این جلسه و برشمردن برخی اقدامات در دست اجرای شهرداری با تاکید بر درک متقابل از حوزه اجتماعی سلامت، برنقش آموزش و اگاهی قشرهای مختلف جامعه در پیشگیری از بیماری ها و نیل به جامعه سالم تاکید کرد.
در پایان این جلسه مقرر شد کارگروهی متشکل از کارشناسان مختلف نسبت به برنامه ریزی در حوزه توسعه اجتماعی سلامت تشکیل و برنامه ریزی برای اقدامات بعدی صورت گیرد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه گردهمایی کارشناسان ایمنی و بهداشت حرفه ای شهرستان اردکان


به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای"شمشمین" گردهمایی کارشناسان ایمنی و بهداشت حرفه ای صنایع شهرستان اردکان به میزبانی شرکت فولاد غدیر ایرانیان در روز یکشنبه مورخ 16/02/97 در سالن اجتماعات بهداری آن شرکت برگزار شد.
در ابتدای جلسه سرافراز کارشناس بهداشت حرفه ای مرکز بهداشت اردکان ضمن عرض خوش آمدگویی و تشکر از مدیر محترم فولاد غدیر و تیم HSE در برگزاری این همایش، به تشریح برنامه های جلسه پرداخت.
در ادامه این جلسه مهندس پاک سیما، مدیر شرکت فولاد غدیر ایرانیان ضمن عرض خیرمقدم و گرامیداشت روز جهانی کارگر، ایمنی و بهداشت حرفه ای، به مقدمه ای از تاریخچه ایمنی و بهداشت حرفه ای و گرامیداشت روز 28 آوریل اشاره و در ادامه بحث به تشریح شعار روز جهانی بهداشت حرفه ای، کار کودکان و جوانان پرداخت و در پیشنهادی در راستای عملی کردن این شعار گفت: کمپینی تشکیل شود. در ادامه نیزکلیپ کوتاهی از کودکان کار به نمایش گذاشته شد.
در ادامه جلسه مهندس مجدیان، مدیر HSE  شرکت الکترود گرافیتی، ضمن تشکر از برگزاری این گردهمایی، تدوام این جلسات به میزبانی یکی از صنایع در جهت افزایش سطح تجربه کاری کارشناس ایمنی و بهداشت حرفه ای را پیشنهاد داد.
مبحث ارائه مهندس مجدیان تشریح تخصصی شعار سال سازمان بین الملی کار در ارتباط با بهبود ایمنی و بهداشت کارگران جوان و خاتمه دادن به کار کودکان بود.
در ادامه جلسه مهندس رحمتی از کارشناسان استان، ضمن ابراز خرسندی از حضور دوباره خود در جمع کارشناسان ایمنی و بهداشت حرفه ای شهرستان اردکان به ارائه مبحث خود پرداخت.
موضوع ارائه مهندس رحمتی چالش ها و راهکارها در حوزه ایمنی و بهداشت حرفه ای بود.
مهندس رحمتی در ابتدا با تاکید بر لزوم اجرای دقیق آیین نامه ها در محیط کار، به تشریح حوادث به همراه عکس و راهکارهای الزامی و عملی در جهت کاهش آن پرداخت.
رحمتی در ادامه به صورتجلسه های کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار اشاره و تاکید کرد کارشناسان در جلسات کمیته صاحب نظر واقعی باشند و در جهت پیشبرد اهداف ایمنی و سلامت شغلی از کارشناسان خواست به جای صرفا بحث های قانونی، از نظر هزینه و سرمایه گذاری و توجیه اقتصادی هزینه ها در محل کار، مدیران را متقاعد کنند.
در ادامه جلسه مهندس دشت آبادی رییس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان  نیز ضمن تبریک روز جهانی کار و کارگر، ایمنی و سلامت شغلی از برگزار کنندگان این جلسه تقدیر کرد و ضمن ابراز خرسندی از حضور در این برنامه از کارشناسان خواست تا با سازماندهی بهتر و بیشتر از نظرات وتجربیات همدیگر استفاده کنند.
 در بخش دیگری از این برنامه دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان با گرامیداشت روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای و عرض خسته نباشید وخدا قوت حضور کارشناسان در حوزه سلامت شغلی، به اهمیت وجدان شغلی کارشناسان در جهت تامین سلامت شاغلین اشاره کرد و جدیت بیشتر و عدم مماشات در امور محوله را راهگشای ارتقای سلامت شاغلین دانست.
در ادامه مهندس کریمی، کارشناس بهداشت حرفه ای فولاد غدیر به معرفی سایت، اقدامات انجام شده و اهداف واحد HSE پرداخت و همچنین مهندس زارع ضمن تشکر از حضور کارشناسان در این جلسه به سؤالات کارشناسان پاسخ داد.
در پایان برنامه با هماهنگی های انجام شده از سایت صنعتی فولاد غدیر بازدید شد. در طی این بازدید کارشناسان ضمن آشنایی با پروسه تولید احیای آهن اسفنجی در جریان اقدامات کنترلی عوامل زیان آور محیط کار انجام شده قرار گرفتند.
لازم به ذکر است همایش سالانه گرامیداشت روز جهانی بهداشت حرفه ای برای ششمین سال متوالی با هدف هم اندیشی و ارتقای سطح آگاهی کارشناسان این حوزه در راستای شعار سال و با مشارکت  فعال بخش دولتی و خصوصی در شهرستان اردکان برگزار شد.

ادامه خبر ...

آمارماموریت های فروردین ماه سال ۹۷ اورژانس ۱۱۵اردکان و توابع


🚑🚑 تعداد کل ماموریت اردکان و توابع::: 486

🚑 اورژانس ۱۱۵اردکان "
تعداد کل ماموریت: 316
تعدادماموریت تصادفی: 112
تعدادماموریت غیر تصادفی: 204
تعداد فوتی: 5

🚑 اورژانس ۱۱۵عقدا "
تعداد کل ماموریت: 75
تعداد ماموریت تصادفی: 46
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 29
تعداد فوتی: 1

🚑 اورژانس ۱۱۵چوپانان "
تعدا کل ماموریت: 21
تعداد ماموریت تصادفی: 17
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 4
تعدادفوتی: 1

🚑 اورژانس ۱۱۵خرانق "
تعداد کل ماموریت: 26
تعداد ماموریت تصادفی: 6
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 20
تعداد فوتی:--

🚑 اورژانس ۱۱۵ساغند "
تعداد کل ماموریت: 18
تعداد ماموریت تصادفی: 5
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 13
تعداد فوتی:--

🚑 اورژانس ۱۱۵رباط "
تعداد کل ماموریت: 30
تعداد ماموریت تصادفی: 7
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 23
تعداد فوتی: --

ادامه خبر ...

بازدید مسئولین از همایش سفیران سلامت دانش آموزی شهرستان اردکان


در راستای بزرگداشت هفته سلامت، روز سه شنبه مورخ 4/2/97 ، همایش سفیران سلامت دانش آموز در پارک شهر اردکان برگزار شد. در این برنامه که به همت مسئولین آموزشگاه 22 بهمن برگزار و سفیران سلامت منتخب مدارس، مدیران، مربیان بهداشت و پرورشی مدارس، اولیاء دانش آموزان حضور داشتند، فرماندار، مدیر آموزش و پرورش، مدیر شبکه بهداشت و درمان و جمعی از مسئولین و روسای ادارات از این برنامه بازدید کردند. برپائی سفره سلامت، قرائت شعر سفیر دانش آموز با گویش اردکانی ، سرود همگانی اهداء جوایز به سفیران سلامت منتخب مدارس و لوح تقدیر به مربیان بهداشت از دیگر برنامه های این مراسم بود.

ادامه خبر ...

افتتاحیه جشنواره چتر سلامت به مناسبت هفته سلامت در اردکان


با توجه به برگزاری برنامه های گرامیداشت هفته سلامت، روز سه شنبه مورخ 4/2/97 جشنواره چتر سلامت با حضور فرماندار و جمعی از مسئولین و رؤسای ادارات افتتاح شد. این جشنواره با هدف معرفی خدمات طرح تحول نظام سلامت و فعالیت های ادارات در راستای ارتقای سلامت به همت و مدیریت شبکه بهداشت و درمان و با حضور جمعی از دستگاه ها از جمله ورزش و جوانان، هلال احمر، بهزیستی، دانشگاه اردکان، اورژانس 115، بیمارستان ضیایی، آموزش و پرورش، دانشکده طب سنتی و ... برپا شد.
در این نمایشگاه مراقبت های سلامت، مشاوره تغذیه، بهداشت خانواده، آموزش کمک های اولیه، مراقبت های مادر و نوزاد، سنجش ترکیب بدنی و تست های ارزیابی آمادگی جسمانی و .. ارائه می گردد.
لازم به ذکر است این نمایشگاه از تاریخ 4 لغایت 6 اردیبهشت ماه در آموزشگاه 22 بهمن اردکان و در ساعت 12 ـ 9 صبح و 22 ـ 18 جهت بازدید عموم برپا است.

ادامه خبر ...

نواختن زنگ سلامت در هنرستان دخترانه فاطمه الزهراء شهرستان اردکان


با توجه به آغاز هفته سلامت (7ـ1 اردیبهشت ماه) صبح روز شنبه مورخ 1/2/97، زنگ سلامت با حضور فرماندار و جمعی از مسئولین ادارات در هنرستان دخترانه فاطمه الزهراء شهرستان اردکان نواخته شد.
در این مراسم مقیمی فرماندار اردکان ضمن بیان اهمیت سلامت دو نعمت سلامتی و امنیت را مهم برشمرد و آرامش روان و جسم را در گروه سلامتی عنوان کرد.
دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان هم با اشاره به شعار هفته سلامت با عنوان « سلامت برای همه »، سلامت را موهبت الهی دانست که در تمامی حیطه های جسمی، روحی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی باید مدنظر قرار گیرد. وی با بیان تاریخچه مشکلات سلامت و تغییر چهره بیماریها گفت: با افزایش سطح سلامت و کنترل بیماریهای واگیر، معضلاتی همچون بیماریهای مزمن، بیماریهای رفتاری، آسیب های اجتماعی گریبانگیر جوامع شده است که سرمنشأ بسیاری از آنها سبک ناسالم زندگی است و باید با تصحیح شیوه زندگی ، تغذیه، تحرک ، کنترل استرس و ... با آنها مبارزه کرد.
وی ضمن ارائه برخی دستاوردهای طرح تحول بهداشت و تبیین برنامه ایراپن و پرونده الکترونیک خانوار، مشارکت مردم و همکاری مسئولین را در دسترسی به رویکردهای سلامت مهم برشمرد.

ادامه خبر ...

بررسی مشکلات بهداشتی شهر احمدآباد در شورای شهر احمدآباد


طبق هماهنگی های صورت گرفته، روز پنج شنبه مورخ 30/1/97، جلسه ای  با حضور مدیر شبکه بهداشت و با همراهی تعدادی از کارشناسان بهداشتی و جمعی از اعضای شورای شهر مسئولین فرهنگی و نمایندگانی از مردم شهر احمدآباد در مصلای این شهر برگزار شد.
در این جلسه دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان ضمن بیان تعریف کاملی از سلامتی و بررسی ابعاد آن به اهمیت خودمراقبتی پرداخت. وی با بیان تمامی رویکردهای خودمراقبتی در سه حیطه فردی، سازمانی و اجتماعی و چگونگی اجرای آن با ذکر برخی آمار و شاخص ها به اهمیت خودمراقبتی جهت پیشگیری از بیماریها اشاره کرد.
در ادامه جمعی از حاضرین دغدغه های بهداشتی شهر خود را عنوان کردند. پیگیری بیمه روستایی، کمبود پزشک مرکز، بررسی مشکل آزمایشگاه مرکز احمدآباد، بررسی مشکل آلاینده ها در جلسه با مسئولین شهر، برگزاری کلاسهای آموزش بهداشت در منطقه و ... . از جمله مهم ترین مسائل مطرح شده در این جلسه بود.

ادامه خبر ...

دیدار مسئولین شبکه بهداشت و درمان اردکان با امام جمعه به مناسبت هفته سلامت


در روز شنبه مورخ 1/2/97 و اولین روز از هفته سلامت، مسئولین شبکه بهداشت و درمان با امام جمعه اردکان دیدار کردند. در این دیدار که با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان، رئیس و مدیر بیمارستان، مسئول حراست، مسئول کمیته صیانت کارکنان و جمعی از کارشناسان حضور داشتند حجه الاسلام والمسلمین سیداسماعیل شاکر امام جمعه اردکان ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و قدردانی از تلاشگران عرصه سلامت از مسئولین این حوزه خواست تا با سعه صدر کامل با مردم جهت ارتقاء سطح سلامت اهتمام نمایند.
دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان هم ضمن تشکّر از همراهی و همکاری گسترده امام جمعه در اشاعه فرهنگ سلامت، پیرامون اهمیت پوشش همگانی سلامت و چگونگی دسترسی به آن با مشارکت و همکاری مسئولین و مردم گفت: با توجه به مفهوم سلامت، در پوشش همگانی سلامت مسائلی فراتر از تصور عامه از جمله عدالت در دسترسی، سواد سلامت، درآمد و سایر مؤلفه های اجتماعی حکم فرماست و لذا این مهم تنها در حوزه بهداشت قابل دسترسی نیست. وی با تشریح برخی از این عوامل و تأثیر آن بر سلامت جامعه خاطر نشان کرد، لازمه دست یافتن به این اهداف که آینده مملکت را تضمین می کند، تغییر جدی نگرش مسئولین و مردم نسبت به مقوله سلامت است.  در ادامه هر یک از مسئولین گزارشی از دستاوردهای نظام سلامت در حوزه بهداشت و درمان ارائه دادند.

ادامه خبر ...

تبیین شعار هفته سلامت در اولین جلسه شورای سلامت شهرستان اردکان در سال 97


در راستای هماهنگی برنامه های گرامیداشت هفته سلامت، روز چهارشنبه مورخ 29/1/97، اولین جلسه شورای سلامت شهرستان با هدف تبیین شعار هفته سلامت و با حضور اعضای شورای سلامت در فرمانداری اردکان برگزار شد.
در این جلسه پوردهقان معاون فرماندار با اشاره به اهمیت و جایگاه و نقش شورای سلامت در گسترش سلامت شهروندان، بر ضرورت اقدامات عملیاتی و اجرایی در حوزه سلامت تأکید نمود و گفت: کلیه خدماتی که دستگاه های مختلف به مردم ارائه می دهند باید منتهی به سلامتی گردد و ایجاد هماهنگی بین خدمات و فعالیت های دستگاه های مختلف باعث هم افزایی اثرگذاری فعالیت ها شده و سطح سلامت جامعه را به بهترین نحو ارتقاء می دهد.
دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت نیز ضمن اشاره به شعار هفته سلامت بر فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در راستای ارتقاء سلامت، اصلاح روشرهای زندگی برای تأمین سلامتی مردم تأکید نمود. وی هفته سلامت را فرصت مهمی برای بیان اهمیت و جایگاه سلامت و سهم آن در تحقق توسعه پایدار، مشارکت مردم و همراهی مجموعه نهادها دانست.
در ادامه پس از بحث و تبادل نظر حاضرین برنامه هایی از جمله صبحگاه سلامت، برپائی نمایشگاه سلامت، جشنواره بازی های بومی محلی، برگزاری اردوی تفریحی و فرهنگی در عقدا، مسابقات ورزشی، پایش سلامت، آموزش و اطلاع رسانی در محیط های مختلف و ... به تصویب رسید.

ادامه خبر ...

اهم عملکرد شبکه بهداشت و درمان در نوزوز 1397


مروری بر اهم اقدامات شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در نوروز 1397:
1- شرکت در جلسات هماهنگی خدمات سفر های نوروزی ستاد تسهیلات در اردکان ،ترک آباد و عقدا (3 جلسه)
2- تشکیل جلسه  داخلی هماهنگی خدمات سفر (مرکز بهداشت، اورژانس 115 و بیمارستان ضیایی)
3- تشکیل جلسات کمیته خدمات بهداشتی ،سلامت و محیط زیست ستاد تسهیلات(2 مورد)
4- تشکیل جلسه توجیهی ـ آموزشی ویژه اصناف مرتبط با مواد غذایی در تاریخ 23/12/96
5- اجرای طرح آغاز گشت مشترک سلامت و امنیت مواد غذایی استان در اردکان ( واحدهای بهداشت محیط ـ بهداشت حرفه ای و نظارت بر مواد غذایی  و دارویی)
6- انجام 11مورد گشت مشترک ستاد فوریت های سلامت محیط (ادارات صنعت معدن و تجارت، دامپزشکی  و اماکن نیروی انتظامی)
7- شرکت در مانور مشترک بسیج سلامت نوروزی (هلال احمر، اورژانس 115 و بهداشت محیط
8- اجرای طرح تشدید بازرسی و بسیج سلامت نوروزی:
9- بازدید های مدیریتی از مراکز کشیک ارائه خدمات در تعطیلات در سطح شهرستان
10- استقرار اورژانس های جاده ای در مبادی وروردی و اجرای طرح آماده باش کلیه پایگاه های اورژانس 115 در طرح سلامت نوروزی با عملکرد:
     * ۱۷۰نفر مراجعه و گرفتن خدمات مشاوره ای
     * ۶۴ مورد ماموریت  شامل  تصادف و واژگونی
     * ۱۰۲ نفر انتقال به بیمارستان
     * 23 نفر درمان سرپایی
11- افتتاح پایگاه اورژانس بین جاده ای ترک آباد
12- استقرار مرکز خدمات جامع سلامت کشیک  فارابی جهت ارائه خدمات بهداشتی در ایام تعطیل
13- کنترل بیماری های واگیر و غیر واگیر از طریق بررسی و حضور نیروهای کشیک
14- هماهنگی تامین داروهای مورد نیاز در ایام تعطیل
15- بازدیدهای کارشناسان طرح صیانت از حقوق شهروندی از مراکز کشیک
16- همکاری در تهیه نقشه گردشگری شهر در نشانگزاری مراکز مرتبط با سلامت
17- تهیه نقشه های راهنمای مراکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی ـ درمانی در مبادی ورودی مراکز ارائه خدمات
18- هماهنگی با مراکز خصوصی ارائه دهنده خدمات سلامت در ایام تعطیلات
19- خدمت رسانی در حوزه درمان به بیش از 3167  نفر مراجعه شامل خدمات در بیمارستان  ضیایی  و مراکز سلامت کشیک جهت مسافرین
20- تهیه و توزیع بنر، بروشور و اقلام آموزشی در خصوص سلامت سفر
21- هماهنگی تنظیم و نظارت بر کشیک حضور پرسنل حوزه های کارشناسی، اداری، تکنسین، پزشک و متخصصین در بخش های مرکز بهداشت، اورژانس 115 و بیمارستان ضیایی در بیش از 15 مرکز شهری و روستایی

ادامه خبر ...

اهم عملکرد سال 96 شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


عمرانی:
 تکمیل و بهره برداری از پایگاه سلامـــت امام هـــــادی (ع)
 تکمیل و بهره برداری از 2 منزل مسکونی پزشک و ادامه ساخت منزل ماما در عقدا با پیشرفت 30 درصد از محل کمک های خیری.
 تکمیل، تجهیز و بهره برداری از ۷ واحد مسکونی طبقه فوقانی ساختمان مسجد نور بیمارستان ضیایی به همت مرحوم ضیائی.
 ادامه ساخت طرح توسعه بیمارستان ضیایی با پیشرفت قریب به ۷۰ درصد
 ادامه ساخت مجتمع کتابخانه و موزه اسناد پزشکی زنده یاد دکتر جواد حائریان
 آغاز به کار پروژه ساخت توسعه بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ضیایی ( ICU)
 شروع طرح توسعه و استاندارد سازی اورژانس بیمارستان ضیایی به همت خیر محترم جناب آقای آقابابایی. .
 افتتاح و بهره برداری از پایگاه  اورژانس ترک آباد
 
تجهیزاتی:
 خرید دستگاه رادیولوژی دیجیتال جهت پلی کلینیک بیمارستان
 تجهیز بخش دیالیز به دو دستگاه دیالیز جدید و ده تخت مخصوص
 تجهیز آزمایشگاه بیمارستان به اتو آنالیزر و اندازگیریPt  
 تجهیز واحد فیزیوتراپی به دستگاه های بیوفیدبک
 پیگیری راه اندازی بخش شیمی درمانی و خریداری هود انکولوژی.
 راه اندازی دستگاه سنجش تراکم استخوان
 خریداری شفت آندوسکوپی دستگاه گوارش
 تجهیز درمانگاه چشم پزشکی به دستگاه های IOL Master ، E.Chart پروژکتور و جعبه لنز
 خرید دستگاه الکتروشوک جهت مرکز خدمات جامع سلامت عقدا


خدماتی:
 اقدام به 11967 مورد بازرسی سلامت از مراکز تولید و عرضه مواد غذایی، آرایشی وبهداشتی، اماکن عمومی ، کارگاه ها و صنایع، معادن و.... .
 اقدام به ارائه خدمت و ثبت بیش از یک ملیون مراقبت سلامت در سامانه یکپارچه بهداشت به شهروندان
 ارائه خدمات مراجعین بیمارستان به شرح: 
   ـ بیش از ۱۶ هزار نفر بستری با بیش از 76 درصد ضریب اشغال تخت.
   ـ ۱۴۰هزار  نفر مراجعه سالیانه به پلی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی
   ـ  بیش از 14 هزار مراجعه ماهیانه بخش اورژانس و سوانح.
 انجام 5650 مأموریت (پوشش امدادی) جاده ای و شهری توسط اورژانس 115.
 کسب عنوان درجه 1 در اعتبار سنجی بیمارستان های وزارت بهداشت و درمان.

ادامه خبر ...

پلمپ ۴ باب از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی در شهرستان اردکان


در آخرین روز از اجرای طرح سلامت نوروزی و در راستای تأمین سلامت مصرف کنندگان، ۴ مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی توسط واحد بهداشت مرکز بهداشت شهرستان اردکان پلمپ شد. از این ۴ واحد، ۳ واحد به دلیل عدم رفع نواقص غیر بحرانی در مهلت مقرر و یک واحد نیز به دلیل عدم رفع نواقص بحرانی و عمل نکردن متصدیان این مراکز به تعهدات خود، در ایستگاه آخر طرح سلامت نوروزی توسط مهندسین بهداشت محیط شهرستان اردکان در روز چهارشنبه مورخ ۹۷/۱/۱۵ پلمپ گردید.

ادامه خبر ...

اولین اهدای عضو شهرستان اردکان در سال ۹۷


اولین اهدای عضو شهرستان اردکان در سال ۹۷ باایثار و فداکاری خانواده مرحومه مرضیه دهقانی فخرآباد ۳۷ ساله اهل و ساکن شهرستان اردکان به وقوع پیوست.
مرحومه دهقانی پس از دو روز دریافت خدمات بی وقفه ICU بیمارستان ضیایی، مرگ مغزی وی اعلام و با هماهنگی های انجام گرفته با قاسمی مسئول فراهم آوری اعضا و جلب رضایت خانواده محترم آن مرحومه، اعضای این بانوی ایثارگر در بیمارستان شهید رهنمون اهدا و در بیمارستان سینای شیراز نجات بخش جان هموطنان گردید.
گفتنی است مرحومه دهقانی ورزشکار بوچیا، یکی از ورزش‌های ویژه معلولان جسمی، حرکتی اردکان نیز بوده است.
روحش شاد و یادش گرامی باد

ادامه خبر ...

فعالیت های واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان اردکان در طرح سلامت نوروزی


در راستای برنامه های مدیریت مهندسی بهداشت محیط در طرح سلامت نوروزی از تاریخ پانزدهم اسفندماه ماه 96 تا پایان روز سیزدهم فروردین سالجاری، کارشناسان بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان اردکان طی 1065 مورد بازرسی از مراکز حساس، بین راهی و اماکن عمومی نسبت به صدور 33 مورد اخطار بهداشتی به متصدیان مربوطه و معرفی 17 مورد تخلف به مراجع قضایی و تعطیلی یک واحد اقدام نموده اند. در طول این فعالیت 669 مورد نمونه برداری از مواد غذایی، 114 مورد نمونه برداری از آب و نسبت به معدوم نمودن بیش از 1300 کیلوگرم انواع مواد غذایی تاریخ گذشته و غیرقابل مصرف اقدام شده است. همچنین در طول این طرح به تعداد 17 مورد شکایت مردمی واصله به سامانه 190 وزارت بهداشت رسیدگی و نسبت به انجام اقدامات لازم در زمینه این شکایات اقدام گردید. شایان ذکر است انواع مواد غذایی معدومی شامل: شیرینی و آجیل بمقدار 300 کیلوگرم، کنسرو و کمپوت 600 کیلوگرم، گروه لبنیات بیش از 250 کیلوگرم، گروه طعم دهنده ها و رنگ دهنده ها 7/7 کیلوگرم و مواد پروتئینی و گوشت به مقدار 5/41 کیلوگرم از سطح مراکز عرضه مواد غذایی کشف و جمع آوری و معدوم شده است.


ادامه خبر ...

حادثه برق گرفتگی منجر به فوت در یک قالیشویی


در ساعت 12/13 مورخ 97/01/08 یک مورد برق گرفتگی در قالیشویی زرین به اورژانس 115 اعلام شد که اپراتور سریعا یک کد آمبولانس به موقعیت اعزام کرد.
به گزارش تکنیسین های حاضر در صحنه، در این حادثه جوانی تقریبا ۳۰ ساله دچار برق گرفتگی شده بود که در بررسی های اولیه فاقد علائم حیاتی بود که ضمن اقدامات اولیه و احیاء پیشرفته به بیمارستان ضیائی اردکان انتقال داده شد که متاسفانه فوت کرد.

ادامه خبر ...

توقیف خودرو پخش محصولات لبنی به دلیل نداشتن سردخانه سالم در اردکان


در روز هشتم فروردین ماه در ادامه اجرای طرح مهندسی بهداشت محیط در سلامت نوروزی شهرستان اردکان، یک خودرو پخش محصولات لبنی به دلیل نداشتن سردخانه سالم و تشخیص آن به وسیله تدماسنج لیزری توسط کارشناسان بهداشت محیط شهرستان اردکان توقیف شد.


  ادامه خبر ...

5 تصادف در جاده های مواصلاتی اردکان از روز 6 تا 8 فروردین ماه


در ساعت 19 مورخ 97/01//06 اعلام واژگونی خودروی پراید روبروی ایستگاه راه آهن چغا سرخ در محور اردکان به چوپانان با 3 نفر مصدوم؛
🚑 در ساعت 4:05 مورخ 97/01/07 کیلومتری سقوط کامیون از پل، روبروی روستای سرو سفلی در محور عقدا به اردکان با یک نفر فوتی به علت صدمات و جراحات شدید به سر  و یک مصدوم؛
🚑 در ساعت 5:40 مورخ 97/01/07 واژگونی خودروی پراید روبروی پمپ بنزین عقدا با 3 نفر مصدوم؛
🚑 در ساعت 15/55 مورخ 97/01/07 واژگونی خودروی تیبا روبروی مجتمع رفاهی کاسپین با ۲ نفر مصدوم و یک نفر فوتی به علت صدمات شدید به سر وگردن؛
🚑 در ساعت 12:45 مورخ 97/01/08 واژگونی خودروی تیبا روبروی پادگان ولی عصر (ع) در محور عقدا به اردکان با ۴ مصدوم؛
که کلیه مصدومین این حوادث توسط تکنیسین های پایگاه های اورژانس 115 منطقه پس از اقدامات لازم اولیه به بیمارستان ضیایی منتقل شدند.

ادامه خبر ...

معدوم سازی مواد غذایی فاسد توسط واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت اردکان


در راستای طرح مهندسی بهداشت محیط در سلامت نوروزی شهرستان اردکان، کارشناسان بهداشت محیط ضمن بازدیدهای برنامه ریزی شده از مراکز تهیه، تولید و عرضه مواد غذایی، بیش از ۱۳۰۰ کیلوگرم انواع مواد غذایی و لوازم آرایشی تاریخ گذشته، قاچاق و فاسد را صورتجلسه، جمع آوری و در تاریخ ۹۷/۱/۷ معدوم نمودند.

ادامه خبر ...

حادثه واژگونی خودروی سمند همراه با آتش سوزی در جاده چوپانان ـ اردکان


در ساعت ۱۶/۲۳ مورخ ۹۷/۰۱/۰۵ طی تماس با مرکز اطلاعات اورژانس ۱۱۵اردکان، واژگونی یک دستگاه خودروی سمند در ۳۰ کیلومتری محور اردکان به چوپانان گزارش شد. بلافاصله اپراتور اورژانس یک کد آمبولانس از پایگاه غزال سیاه کوه به صحنه حادثه اعزام کرد.
پس از رسیدن تکنسین‌های اورژانس ۱۱۵ چوپانان به صحنه، نیروهای حاضر در صحنه اعلام کردند؛ حادثه مذکور واژگونی خودروی سمند همراه با آتش سوزی بوده که در این سانحه ۲ نفر دچار مصدومیت همراه با سوختگی شده و متأسفانه یک مرد حدود 40 ساله به علت صدمات و جراحات شدید به سر و سوختگی شدید قبل از رسیدن آمبولانس فوت کرده بود که ۲ نفر مصدوم با اقدامات اولیه و ثابت سازی کامل به بیمارستان ضیائی اردکان انتقال داده شدند.


ادامه خبر ...

ارائه خدمات بدون وقفه در ایام تعطیلات عید توسط بخش های بیمارستان ضیائی


کلیه پزشکان متخصص و فوق تخصص در ایام تعطیلات به صورت آنکال در دسترس بیماران  هستند
به گزارش روابط عمومی بیمارستان ضیایی و در گفتگو با محمدصادق کریمی مترون بیمارستان ضمن تبریک سال نو و عرض خداقوت به همکاران و آرزوی سلامتی برای کلیه بیماران با اشاره به خدمت رسانی بدون وقفه به بیماران  اورژانسی و انجام کلیه خدمات کلینیکی و پاراکلینیکی جهت مراجعین به اورژانس ،فعال بودن واحدهای رادیولوژی ،آزمایشگاه ، اتاق عمل ، بخش های بستری ، بخش های پشتیبانی و... آماری از فعالیت های انجام گرفته از ۲۹ اسفند تا چهارم فروردین ارائه داد
💠 تعداد بیماران مراجعه کننده به اورژانس:۱۷۹۶ نفر(۱۵۵۶ سرپایی و  ۲۴۰ بستری)
💠 تعدادبیماران بستری در بخش ها: ۲۵۱ نفر
💠 تعداد کل اعمال جراحی: ۴۷ مورد
🔹 ارتوپدی ۱۱ موردعمل سرپایی،
  ۷ موردعمل جراحی بزرگ با بیهوشی کامل
🔹 زنان: ۱۴ موردعمل جراحی بزرگ
🔹 گوش و حلق و بینی: ۵ مورد عمل جراحی بزرگ و ۳مورد عمل سرپایی
🔹 اورولوژی: ۲مورد عمل جراحی بزرگ
🔹 جراحی عمومی: ۱موردعمل سرپایی و ۴مورد عمل جراحی بزرگ با بیهوشی کامل

🔹 ١٤ مورد گچ گيري و ٨ مورد هم اتل گيري

۴۲ 🔹 مورد سی تی اسکن، ‌۲۵ مورد سونوگرافی و۱۶۴ مورد گرافی در واحد رادیولوژی

🔹 انجام آزمایشات مختلف جهت ۳۳۲ بیمار اورژانسی و بستری

🔹 ثبت تولد ۲۵ نوزاد

ادامه خبر ...

آمار ماموریت های اسفند ماه سال ۹۶ اورژانس ۱۱۵اردکان و توابع


تعداد کل ماموریت اردکان و توابع::: 394

🚑 اورژانس۱۱۵اردکان "
تعداد کل ماموریت: 275
تعدادماموریت تصادفی: 100
تعدادماموریت غیر تصادفی: 175
تعداد فوتی: 4

🚑 اورژانس۱۱۵عقدا "
تعداد کل ماموریت: 43
تعداد ماموریت تصادفی: 13
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 30
تعداد فوتی: 2

🚑 اورژانس۱۱۵چوپانان "
تعدا کل ماموریت: 20
تعداد ماموریت تصادفی: 11
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 9
تعدادفوتی:--

🚑 اورژانس۱۱۵خرانق "
تعداد کل ماموریت: 21
تعداد ماموریت تصادفی: 6
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 15
تعداد فوتی:--

🚑 اورژانس۱۱۵ساغند "
تعداد کل ماموریت: 19
تعداد ماموریت تصادفی: 5
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 14
تعداد فوتی:--

🚑 اورژانس۱۱۵رباط "
تعداد کل ماموریت: 16
تعداد ماموریت تصادفی: 4
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 12
تعداد فوتی: --

ادامه خبر ...

واژگونی خودروی پراید با دو کشته در محور اردکان ـ چوپانان


طی تماس تلفنی با مرکز اطلاعات اورژانس ۱۱۵ اردکان در ساعت ۲۱/۲۵ مورخ ۹۷/۰۱/۰۲، واژگونی خودروی پراید در ۱۱۷ کیلومتری محور اردکان به چوپانان اعلام شد. بلافاصله اپراتور بعد از تریاژ تلفنی، به علت مصدومین زیاد یک کد آمبولانس از پایگاه غزال سیاه کوه و دو کد آمبولانس از اردکان و یک کد آمبولانس از پایگاه چوپانان (نائین) به صحنه حادثه اعزام کرد. در این حادثه ۵ نفر مصدوم و ۲ نفر به علت صدمات و جراحات شدید به سر، قبل از رسیدن آمبولانس فوت کرده بودند. 5 نفر مصدوم که با وسیله شخصی درحال انتقال به بیمارستان بودند در بین راه تحویل آمبولانس ها داده شده که مصدومین ضمن اقدامات اولیه و ثابت سازی کامل با ۴ کد آمبولانس  به بیمارستان ضیائی اردکان منتقل شدند.

ادامه خبر ...

افتتاح پایگاه اورژانس بین جاده ای 115 ترک آباد


همزمان با شروع طرح خدمات سفر نوروزی مرکز اورژانس ۱۱۵ اردکان با هدف آمادگی بیشتر جهت امدادرسانی به حادثه دیدگان احتمالی، در تاریخ ۹۶/۱۲/۲۹ با حضور جمعی از مسئولین شهرستان اردکان، دکتر تابش نماینده مردم شریف، مقیمی فرماندار، دکتر دهقان رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان، دکتر بابازاده معاون اجرایی مرکز فوریت های پزشکی استان، دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان، نوروزی سرپرست اورژانس ۱۱۵ اردکان، حلوایی بخشدار مرکزی، دهیار، اعضای شورای اسلامی روستای ترک آباد، جمعی دیگر از مسئولین شهرستان، تعدادی از پرسنل اورژانس ۱۱۵ و گروهی از مردم شریف ترک آباد اردکان افتتاح شد.
در ابتدای این جلسه پس از قرائت آیاتی از کلام الله مجید، دکتر پورهاشمی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت موجود و اظهار خوشنودی از راه اندازی پایگاه اورژانس ترک آباد، از تلاش های بی شائبه نماینده محترم اردکان، مدیر اورژانس استان، دهیاری و شورای اسلامی روستای ترک آباد قدردانی و اظهار امیدواری کرد در سال آینده پایگاه های مصوب دیگر اردکان نیز آماده بهره برداری شود. مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان از مسئولین شهرستان به ویژه فرماندار خواست با توجه به بروز 60 درصد حوادث جاده ای مسیر نایین ـ اردکان در نوگنبد، در آماده سازی زیرساخت های آن محل برای احداث پایگاه اورژانس هماهنگی و حمایت های لازم را به عمل آورد. وی در پایان از تلاش همکاران خود در اورژانس 115شهرستان قدردانی و برای آنان آرزوی سلامتی نمود.
 در ادامه دکتر تابش در سخنانی ضمن برشمردن برخی موارد کلان کشور خاطرنشان کرد؛ علیرغم مشکلات کشور اگر مدیران و مسئولین، تدبیر و تعامل را سرلوحه خود قرار دهند دستیابی به اهداف میسر است. وی در تماس تلفنی با دکتر کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور با تشکر از عنایات وی و تبریک سال جدید، درخصوص تأمین آمبولانس، اعتبار جهت احداث پایگاه های مصوب شهرستان و نیز تجهیزات امداد هوایی استان صحبت کرد. رئیس سازمان اورژانس کشور نیز از حمایت های دکتر تابش تشکر و قول مساعد اقدام برای درخواست های مطرح شده داد.
در ادامه پس از افتتاح پایگاه، دکتر احمد دهقان رئیس فوریت های پزشکی استان گزارشی از وضعیت اورژانس استان ارائه و نیز از حمایت های دکتر تابش در توسعه اورژانس های استان قدردانی نمود. در این مراسم نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی از طریق بیسیم عید نوروز را به نیروهای شیفت در پایگاه های اورژانس شهرستان تبریک گفت.
لازم به ذکر است پایگاه اورژانس 115 ترک آباد با زیربنای۹۰ مترمربع با هزینه دولتی با ۵ نیرو راه اندازی شد که محدوده های ترک آباد، احمدآباد، شهرک صنعتی، کمربندی غربی و محور اردکان به عقدا تا امامزاده سیدنورالدین را پوشش می دهد.
با افتتاح این پایگاه زمان رسیدن به صحنه مأموریت های ترک آباد و احمد آباد از ۹ دقیقه به ۴ الی ۵ دقیقه و مأموریت های جاده از ۱۵دقیقه به ۸ دقیقه کاهش یافته است.

ادامه خبر ...

تقدیر از همکاران بازنشسته بیمارستان ضیائی


هر آن کس خدمت جانان به جان کرد               به گیتی نام خود را جاودان کرد
همکاران گرامی جناب آقایان شکرالله چلویی، محمد حسین زارع، محمد کمالی، محمدرضا حسنی، بمانعلی دار و سرکار خانم‌ فاطمه ‌‌پورحسینی
بازنشستگی فصل نوینی از زندگی است و آغازی برای زندگی با شیوه ها و ایده های جدید، امید است این دوران جدید از پربارترین و با نشاط ترین مراحل زندگی پرثمرتان باشد .
 بدینوسیله ضمن ابراز قدردانی و تشکر شایان از زحمات بی بدیل شما همکاران عزیز و آرزوی ایامی خوش درکنارعزیزانتان، سلامت ‌و سعادت شما را از خداوند بزرگ خواستاریم.

        روابط عمومی بیمارستان ضیائی اردکان                          

ادامه خبر ...

تبریک مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان به مناسبت سال جدید


فرا رسیدن سال نو همیشه نوید بخش افکار نو، کردار نو و تصمیم های نو برای آینده است. آینده ای که همه امید داریم بهتر از گذشته باشد. حلول سال نو و بهار پرطراوت، نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت است. این پدیده، فرصتی نو برای تازه شدن و بازنگریستن بر چگونه زیستن است.
خداوند یگانه را سپاس که مجالی عنایت نمود تا یکسال دیگر بمانیم وتوفیقی عطا فرمود تا خدمتگزاری کنیم.
اینک که در آستانه تحول روزگار قرار داریم، امیدوارم به عنوان جلوداران قافله سلامت شهرستان چونان بهار، سلامتی را به مردم عزیر هدیه داده و با همت و دلسوزی آنچنان که باید، به اهداف والای پیش رو دست یابیم.
بدینوسیله ضمن قدردانی از زحمات و تلاش های صادقانه شما همکاران عزیز که همدلی و همراهی شما منجر به موفقیت های مناسبی در عرصه‌های مختلف حوزه سلامت شهرستان شد، تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم.
سالی خوش و خرم همراه با سلامت، سعادت و بهروزی برای شما همکاران گرانقدر آرزو نموده، از درگاه یگانه خالق هستی، طول عمر و سلامت برای شما و خانواده بزرگوارتان خواهانم.

                                                                     دکترسیّدمحمّدپورهاشمی اردکانی مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه کمیته بهداشت، سلامت و محیط زیست ستاد تسهیلات سفر نوروزی اردکان


دومین جلسه کمیته بهداشت سلامت و محیط زیست ستاد تسهیلات سفر نوروزی شهرستان  اردکان با هدف پیگیری مصوبات جلسه قبلی و ارائه گزارش واحدهای مختلف ودست اندرکاران به منظور هم اندیشی و ارائه راهکارهای مناسب برگزار شد.
در این جلسه که در روز چهارشنبه مورخ 23/12/96 به میزبانی شبکه بهداشت و درمان تشکیل شد، ضمن ارائه گزارش اقدامات ادارات در زمینه وظایف محوله در دستورالعمل و مصوبات جلسه قبل این کمیته، بر لزوم همکاری بیش از پیش دستگاه های اداری شهرستان و تعامل لازم جهت ایجاد تسهیلات مناسب وسالم جهت مهمانان نوروزی تاکید شد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه کمیته بهداشت محیط وحرفه ای شورای سلامت شهرستان اردکان


پیرو مصوبه جلسه شورای سلامت شهرستان درخصوص برگزاری جلسه کارشناسی پیرامون آلودگی هوای شهر ادکان، جلسه کمیته بهداشت محیط وحرفه ای شورای سلامت با حضور اعضاء مربوطه در روز دوشنبه 21 اسفند در اتاق جلسات شبکه بهداشت ودرمان شهرستان برگزار شد.
پس از اظهار نظر حاضرین و بحث و تبادل نظر مقرر شد که بادعوت از مسئولین ارشد شهرستان در یکی از جلسات شورای سلامت به صورت اختصاصی این موضوع توسط رئیس محیط زیست شهرستان تشریح شود.
لزوم اجرای سند آمایشی سرزمین در اردکان، استفاده از تخصص های کارشناسی دقیق و تجهیزات پیشرفته جهت بررسی علت آلودگی محیط زیست و لزوم انجام تحقیقات علمی بیشتر در این زمینه از موارد مهم مطرح شده در این جلسه بود.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه دوم دوره آموزشی هر شهروند؛ یک امدادگر توسط بیمارستان ضیائی اردکان


شهروندان اردکانی درجلسه دوم دوره آموزشی" هرشهروند؛ یک‌امدادگر" پرشورتر شرکت کردند.
جلسه دوم دوره آموزشی هرشهروند؛ یک امدادگربا موضوع شناخت و مدیریت دردهای قلبی و آموزش احیای قلبی ـ ریوی پایه در کانون شهید مدرس با حضور بیش از ۲۰۰ نفر از شهروندان برگزار شد.
در ابتدای جلسه سارا حیدری مسئول آموزش بیمارستان ضمن تشکر از همراهی و حضور همشهریان عزیز در این دوره، توضیحاتی کلی درخصوص اهمیت لزوم آشنایی مردم با مباحث مطرحه در این دوره ها ارائه و مباحث جلسه قبل را مرور و از شرکت کنندگان سؤالاتی در مورد مباحث جلسه گذشته پرسیده شد.
درادامه سید علیرضا خدایی کارشناس اورژانس 115 آموزش های لازم درخصوص شناخت دردهای قلبی و نحوه برخورد با این دردها را با سناریوهای واقعی ارائه و سپس با مولاژ به صورت عملی آموزش داده شد.
لازم بذکر است یکی از مهمترین اهداف این دوره آموزش احیای قلبی ـ ریوی پایه به شهروندان است که در هر جلسه شرکت کنندگان ضمن آموزش هاب تئوری، آموزش عملی داشته و آموخته های خود را تمرین می نمایند.
گفتنی است  بیمارستان ضیایی درراستای ایفای نقش خود به عنوان بیمارستان سلامت محور اقدام به برگزاری دوره هرشهروند، یک امدادگر در ۱۰ جلسه به صورت رایگان نموده است.

ادامه خبر ...

برگزاری اولین مجمع سلامت شهرستان اردکان


اولین مجمع سلامت شهرستان اردکان با حضور نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی، ریاست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد، معاونین دانشگاه،معاون استاندار، فرماندار، رؤسای ادارات و نهادهای شهرستان، سمن های سلامت و جمعی از خیرین و معتمدین شهرستان در تاریخ 08/12/96 در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان اردکان تشکیل شد.
در این جلسه پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی، دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان ضمن خیرمقدم گزارش مفصلی از سیمای وضعیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و عملکرد شبکه بهداشت و درمان در زمینه های مختلف بهداشتی و درمانی، عمرانی و تجهیزاتی، عملکرد و شاخص های شبکه بهداشت و درمان شهرستان در بخش های مرکز بهداشت، بیمارستان و اورژانس115 ارائه نمود. در گزارش ارائه شده، جلب مشارکت خیرین و همکاری مناسب بین بخشی، کسب عنوان برتر در زمینه ترویج زایمان طبیعی و سلامت مادران در سطح کشور و کاهش میزان سزارین، افزایش 100% شاخص فلوراید تراپی، ارتقاء خود مراقبتی سازمانی، کسب مقام برتر در زمینه اجرای طرح تحول در استان، کسب مقام برتر در جشنواره حاکمیت بالینی و وجود دانشکده طب ایرانی از مهمترین نقاط قوت شهرستان عنوان شد. اضافه وزن، کم تحرکی، حوادث ترافیکی، حوادث ناشی از کار و افزایش آسیب های اجتماعی مهمترین مشکلاتی بود که برای بهبود وضعیت نیاز به مداخله جدی تر دارند.
دکتر محمدحسن لطفی معاون امور بهداشتی و اجتماعی دانشگاه  به عنوان سخنران بعدی، عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت را تشریح و اذعان داشت؛ جهت ارتقاء سلامت جامعه 45% حاکمیت و ادارات بین بخشی و 30% سهم مردم را باید مد نظر قرار دهیم. بدیهی است وزارت بهداشت و درمان به تنهایی قادر به تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت همگانی نخواهد بود.
 در بخش دیگری از این مجمع دکتر محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این موضوع که محور توسعه پایدار، انسان سالم و توانمند است و برای خنثی کردن آثار منفی توسعه یافتگی در شهرهای صنعتی باید به سلامت جسمی و روحی مردم پرداخت اضافه کرد؛ تشکیل جلسات و آموزش مردم در ارتقاء مؤلفه های سلامت بسیار حائز اهمیت است. وی جلب مشارکت خیرین در بخش سلامت را بسیار مؤثر ارزیابی کرد و تأکید نمود برای مشکلاتی مانند کم تحرکی، اضافه وزن و افزایش خودکشی که برای جامعه نگران کننده است باید برنامه ریزی صورت گرفته و آموزش در سطح مدارس، ادارات و حوزه های علمیه و سایر اماکن تجمعی فراگیر شود.
در ادامه جلسه مدیران ارشد دانشگاه و مسئولین شهرستان در پنل مجمع سلامت حضور یافته و به ابراز دیدگاه های خود پرداختند.
حجت الاسلام و المسلمین شاکر امام جمعه اردکان ضمن تقدیر و تشکّر از نقش وزارت بهداشت در سلامت مردم، بر نقش مهم و موثر روحانیون در ارتقاء سلامت معنوی و فرهنگی تأکید و آمادگی حوزه های علمیه را  برای آموزش و اطلاع رسانی در این زمینه اعلام داشت.
سپس دکتر حائریان مشاور ریاست دانشگاه در سخنانی اظهار داشت: اجتماعی شدن مقوله سلامت، به ظرفیت سازی اجتماعی نیاز دارد که این امر با همکاری سازمان ها ی اجتماعی امکان پذیر می شود. وی پیشنهاد داد از عوامل خطری که در جامعه وجود دارد دو مورد اولویت دار انتخاب و آموزش را شروع کنیم تا ان شاءالله بتوانیم با پایش و ارزشیابی به نتیجه مطلوب دسترسی پیدا کنیم.
هادی مقیمی فرماندار اردکان نیز در این نشست، با بیان اینکه مقوله سلامت موضوعی همگانی است و همه باید سهم خود را به خوبی ایفا کنند، اظهار امیدواری کرد؛ در ارزیابی سالانه بتوان پیشرفت‌های حاصل از این مشارکت عمومی را در جامعه مشاهده نمود.
مقیمی خاطرنشان کرد: پایش وضعیت سلامت مردم و یافتن راه‌حل‌هایی برای حل مشکلات درمانی با استفاده از جمع‌بندی نظرات کارشناسان ازجمله مهم‌ترین اهداف این مجمع است و ارزیابی‌های مداوم مشخص خواهد کرد که کدام‌یک از عوامل برای حوزه درمان و سلامت شهرستان در اولویت قرار دارد.
رئیس مجمع سلامت شهرستان اردکان، سهم مشارکت مردم در این طرح را ۳۰ درصد و مشارکت مسئولان و نظام سلامت را به ترتیب ۴۵ و ۲۵ درصد عنوان نمود و افزود: حضور فعال و همکاری همه دستگاه‌ها در قالب کارگروه‌های مختلف شورای اداری از جمله اقداماتی است که در شهرستان انجام خواهد شد.
در پایان پانل مجمع سلامت، دکتر محمدرضا میرجلیلی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در جمع بندی جلسه، ضمن تشکّر از خیرین بزرگوار، با یاد نمودن از مرحوم ضیایی و مرحوم دکتر پارسا، از گزارشات و عملکرد شهرستان و تاکید مسئولین درحمایت از موارد مطرح شده در جلسه و اعلام همراهی لازم در حل مشکلات و نیز از دست اندرکاران برگزاری مجمع تقدیر و تشکر نمود.
 در پایان آیین برگزاری اولین مجمع سلامت شهرستان اردکان ضمن تجلیل از برگزیدگان حوزه اجتماعی سلامت در شهرستان و قرائت بیانیه مجمع، لوح یادبود مجمع به امضای مدیران ارشد دانشگاه و شهرستان رسید.
با توجه به مجموع مذاکرات در  این جلسه موارد ذیر مورد تأکید قرار گرفت:
1- برنامه ریزی برگزاری مجمع سلامت شهرستان به صورت سالیانه برنامه ریزی و با مشارکت کلیۀ دستگاه ها
2- برنامه ریزی جهت رفع مشکلات منطقه با اولویت بندی و انجام مداخلات لازم حداقل دو مورد
3- قول مساعدت برای تامین پروژه های عمرانی از محل تبصرۀ 55
4- تجمیع اطلاعات برای جلوگیری از همپوشانی بیمه ها
5- استفاده از ظرفیت NGOها و سمن های سلامت در آموزش همگانی
6- جلب مشارکت روحانیون و طلاب در بحث بهداشت و سلامت مردم
7- برنامه ریزی جهت رفع مشکلات 10% جمعیت حاشیه نشین، آسیب های اجتماعی، اتباع بیگانه و مهاجرپذیری شهر

ادامه خبر ...

برگزاری آیین بهره برداری از سالن ورزشی سلامت مرکز خدمات جامع سلامت دکتر اردشیری اردکان


صبح روز شنبه مورخ 12 اسفند  و با حضور جمعی از مسئولین شهرستان، سالن ورزشی سلامت در مرکز خدمات جامع سلامت شهرستان اردکان به بهره برداری رسید.
فرماندار اردکان دراین مراسم ضمن ابراز خرسندی از  وجود همچین مراکزی در سطح شهر و درکنار مرکز بهداشتی درمانی آن را موجب تکمیل زنجیره سلامت دانست.
لازم به ذکر است سالن ورزشی سلامت به همت کارکنان مرکز خدمات جامع سلامت شماره 4 و حمایت مدیریت شبکه بهداشت ودرمان اردکان جهت استفاده گروه های هدف و کارکنان آماده بهره برداری شده است.
در پایان این مراسم از آقای مهدی حیدری خیّر محترم تجهیز سالن تقدیر به عمل آمد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه کمیته رفاهی کارکنان شبکه بهداشت و درمان اردکان


به منظور انجام امور رفاهی کارکنان و در جهت بررسی راهکارهای مناسب جهت این امور، جلسه پیگیری کمیته رفاهی در روز دوشنبه 14 اسفند ماه با حضور اعضاء در دفتر مدیر شبکه برگزار شد. پس از تلاوت قرآن، در آغاز جلسه دکتر پورهاشمی ضمن تشکّر از برگزاری جلسه، نقش کمیته رفاهی در افزایش انگیزه کارکنان در شرایط فعلی جامعه را بسیار حائز اهمیت دانست و بر جدیت بیشتر کمیته رفاهی در فراهم آوردن شرایط مناسب جهت ارائه خدمات به  کارکنان تأکید کرد.
سپس با بحث و تبادل نظر در رابطه با اقدامات مورد نیاز با توجه در پیش بودن ایام پایانی سال تصمیماتی اخذ شد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه آموزشی اختلال نقص توجه و بیش فعالی در کودکان و شیوه های فرزند پروری


جلسه آموزشی با عنوان بررسی اختلال نقص توجه و بیش فعالی در کودکان و شیوه های فرزند پروری مرتبط با آن در تاریخ 24/11/96 با حضور مدیران و مربیان تربیتی مدارس (به ویژه مدارس ابتدایی)، مراقبین بهداشت، رابطین بهداشتی و رابطین ادارات با سخنرانی آقای انتظاری و خانم دکتر حسینی در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان برگزار شد. در این جلسه آموزشی، ضمن اشاره به ملاک های تشخیصی اختلال نقص توجه و بیش فعالی، راهکارهایی که معلمین در ارتباط با این کودکان بایستی در نظر بگیرند تا روند یادگیری و باتبع آن سلامت روان کودک تضمین گردد، آموزش داده شد. همچنین به تعدادی از بازیهایی که هم جنبه سرگرمی و هم درمانی داشت نیز اشاره شید. قابل ذکر است کلاس های فرزند پروری و مشکلات دوران کودکی و نوجوانی توسط واحد سلامت روان شبکه بهداشت و درمان به صورت مدون برگزار می شود.

ادامه خبر ...

تسلیت درگدشت مادر ارجمند همکاران بزرگوار خانم ها زهرا و فاطمه ابویی


همکاران گرامی خانم ها ابویی. مصیبت در گذشت والده گرامیتان را از صمیم قلب تسلیت عرض نموده، از درگاه خداوند متعال برای آن فقیده سعیده علو درجات و برای بازماندگان به ویژه شما همکاران عزیز صبری بزرگ برای تحمل این مصیبت جانکاه خواهانیم.

ادامه خبر ...

برگزاری آیین افتتاح پایگاه سلامت حضرت امام هادی (ع) اردکان


صبح روز شنبه 21 بهمن 1396 همزمان با دهه مبارک فجر و با حضور مسئولین شهرستانی و استانی، آیین افتتاح پایگاه سلامت امام هادی (ع) اردکان برگزار شد.
در این مراسم که با حضور حجت الاسلام شاکر امام جمعه، تابش نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی، علی زینی وند معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار، مقیمی فرماندار اردکان، تعدادی دیگر از مسئولین استان و شهرستان، خیرین پایگاه، جمعی از کارکنان شبکه بهداشت و درمان اردکان و مردم منطقه  حضور داشتند، دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان ضمن عرض خیرمقدم به حاضرین، گرامی داشت ایام فاطمیه و دهه مبارک فجر، ضمن اظهار خرسندی از احداث این پایگاه و عملی شدن خواست چندین ساله مردم منطقه دیلم، این کار را نتیجه توجه دولت به حاشیه شهرها در طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت دانست و از خیرین احداث این پایگاه قدردانی کرد. وی با اشاره به فعالیت های خیرین در حوزه بهداشت و درمان شهرستان اردکان، آن ها را حامی جدی این بخش دانست. دکتر پورهاشمی در ادامه سخنان با اشاره به تفاهم نامه منعقده سه جانبه وزیر بهداشت و درمان، استاندار و رئیس دانشگاه علوم پزشکی برای نوسازی واحدهای بهداشتی با قدمت بیش از 25 سال، با توجه به توقف پروژه ها به دلیل نبود اعتبار از نماینده، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری و فرماندار خواست که در اعتبارات ملی، استانی و شهرستانی این مهم را در اولویت قرار دهند.
در ادامه حجت الاسلام شاکر امام جمعه و مقیمی فرماندار ضمن تشکر از دست اندرکاران این کار در منطقه محروم دیلم به جایگاه خیرین اشاره و از آن ها قدردانی و نیز درخصوص اهمیت توسعه زیرساخت های بهداشتی در راستای ارائه خدمت رسانی مناسب تر به مردم سخنانی ارائه و درپایان  از خیرین گرانقدر این پایگاه با اهدای لوح، تقدیر به عمل آمد.
لازم به ذکر است پایگاه سلامت امام هادی (ع) در سال 1394 در حاشیه شهرستان در محل استیجاری شروع بکار کرد و ساختمان جدید پایگاه در بلوار آیت الله خاتمی (ره) ـ کوچه 102 با مساحت 450 متر مربع به همت خیرین بزرگوار جناب آقای پورصاحبی و خانواده مرحوم حاج محمد عمویی و مشارکت شبکه بهداشت ودرمان شهرستان اردکان آماده بهره داری شد. جمعیت تحت پوشش این پایگاه 8721 نفر است که بیشتر جمعیت تحت پوشش آن در گروه های سنی جوانان و میانسالان قرار دارند. در این پایگاه سلامت خدمات بهداشتی از جمله مراقبت های کودکان، نوجوانان، جوانان، میانسالان، سالمندان، سلامت روان، تغذیه و زنان باردار انجام می گیرد.

ادامه خبر ...

برگزاری مراسم دهه فجر، تجلیل از پرستاران نمونه و همایش آسیب شناسی فضای مجازی در بیمارستان ضیایی


مراسم گرامیداشت دهه فجر باحضور امام جمعه، مدیر شبکه بهداشت و درمان، سرپرست بیمارستان، مسئول بسیج جامعه پزشکی و جمعی از کارکنان شبکه بهداشت و درمان و بیمارستان ضیایی در مسجد نور بیمارستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بیمارستان ضیایی دراین مراسم ابتدا دکترسلطان محمدی سرپرست بیمارستان ضیایی ضمن عرض خیرمقدم و بزرگداشت دهه فجر و پیروزی انقلاب و تسلیت ایام فاطمیه، باتوجه به بازدید اخیر معاونت درمان دانشگاه از بیمارستان ضیایی وابراز رضایت از نحوه ارائه خدمات علیرغم مشکلات موجود، حجم بالای کاری و تعداد زیاد مراجعین و عدم پرداخت معوقات یکساله، از زحمات کلیه پرسنل تشکر و همدلی و همکاری پرسنل را همانند قبل خواستارشد.
درادامه امام جمعه محبوب شهراردکان ضمن تسلیت ایام فاطمیه و ضمن گرامیداشت دهه فجر بابیان شیوا و دلنشین‌ خود درخصوص مقام والای پرستار سخنانی ایراد نمود.
 دکلمه خوانی بسیارزیبا به مناسبت دهه فجر و ایام فاطمیه توسط روشندل توانا و هنرمند فاطمه هاتفی فرزند ناصرهاتفی از همکاران بیمارستان از دیگر برنامه های مراسم بود.
دراین مراسم از پرستاران نمونه و برندگان مسابقات فرهنگی بسیج با اهدای هدایایی تجلیل شد.
در پایان، همایش فضای مجازی و آسیب های اجتماعی نوپدید با تدریس مفید و کاربردی استاد مصطفی ضابط از قم برگزار که مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه توجیهی ـ آموزشی برای صنف عطار شهرستان اردکان


بدنبال مداخله عده ای از افراد غیر مجاز در درمان به عنوان طب ایرانی اسلامی و لزوم برخورد قانونی با افراد و مراکز بدون مجوز و محدود نمودن فعالیت عطارهایی که به فعالیت های غیرمجاز مثل حجامت و فروش داروهای مرکبه و..... می پرداختند، جلسه ای در تاریخ ۱۰ بهمن به میزبانی شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان و با هدف توجیه صنف عطاری برگزار شد.
در این جلسه که با حضور معاون غذا و دارو، نماینده معاونت درمان و ریاست دانشکده طب ایرانی و تعدادی از کارشناسان مرکز بهداشت اردکان در سالن اجتماعات دانشکده طب ایرانی برگزار شد، در ابتدا دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان ضمن خیر مقدم و خوش آمدگویی به مدعوین بر لزوم اجرای درست و کامل  قوانین و مقررات تاکید نمود.
وی با اشاره به اینکه در صورت عدم اطلاع کامل از علوم پزشکی، وضعیت سلامت اعضاء بدن افراد، عدم اطلاع از تداخلات و ... داروهای گیاهی هم می تواند خطرناک و حتی کشنده باشد بر چند مصداق از عوارض تجویز داروهای گیاهی توسط افراد غیر ذیصلاح اشاره کرد.
دکتر پورهاشمی همچنین  تکلیف نظارت بر عطاری ها توسط چهار واحد نظارتی بهداشتی شامل واحدهای نظارت بر درمان، نظارت بر مواد غذایی، امور دارویی و بهداشت محیط را نشانه اهمیت بسزای این صنف در سلامت عمومی دانست و گفت: برای هیچ کدام از اصناف، این طیف نظارت  تکلیف نشده است.
مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان در پایان ضمن اشاره به موضوع ضمان شرعی و حقوقی برای مداخلات در امر درمان توسط افراد فاقد صلاحیت و مجوز قانونی، دخالت در امر درمان توسط عطاری ها را غیر قابل قبول دانست و بر برخورد قانونی با این افراد تأکید نمود. 
در ادامه دکتر مصدق معاون غذا و دارو به بیان قوانین و مقررات دخالت غیر مجاز در امور پزشکی پرداخت و ابراز امیدواری کرد این جلسه فتح بابی جهت مراجعه به تمام شهرستان ها برای توجیه صنف محترم عطار باشد.
در بخش دیگری از این جلسه دکتر امتیازی رئیس دانشکده طب ایرانی اردکان و دکتر کاظمینی متخصص طب ایرانی  به ارائه توضیحاتی درخصوص اهمیت و جایگاه علمی طب ایرانی پرداخته و تاکید نمودند هدف این جلسه بر پیشگیری  آثار سو دخالت افراد غیر متخصص در حوزه طب سنتی است.
در پایان جلسه رئس صنف عطاران اردکان و اعضای آن به بیان مشکلات، نظرات و پرسش های خود پرداختند و توسط مسئولین و کارشناسان حاضر پاسخ مقتضی ارائه شد.

ادامه خبر ...

حادثه تصادف درون شهری با یک کشته و هفت مصدوم در اردکان


طی تماس تلفنی با مرکز اطلاعات اورژانس۱۱۵اردکان در ساعت ۲۳/۲۶مورخ  ۹۶/۱۱/۱۳ تصادف رو در روی یک دستگاه پراید با یک دستگاه پژو، در خیابان امام خمینی (ره) روبروی بانک کشاورزی گزارش شد که اپراتور اورژانس دو کد آمبولانس از اردکان و یک کد آمبولانس از میبد و یک کد آزاد سازی از آتش نشانی به موقعیت حادثه اعزام کرد.
حادثه ۸ مصدوم که یک نفر (راننده پراید) داخل خودرو گیر کرده بود؛ دچار صدمات و جراحات شدید به سر و قفسه سینه و اندام ها شده، که توسط پرسنل آتش نشانی آزاد سازی و با ثابت سازی کامل و احیاء پیشرفته به بیمارستان ضیائی اردکان منتقل که متاسفانه بعد از اقدامات بیمارستانی و احیاء پیشرفته مصدوم فوت کرد. هفت مصدوم دیگر که از اتباع افغانستان بودند با اقدامات پیش بیمارستانی و ثابت سازی کامل، جهت ادامه درمان به بیمارستان ضیائی اردکان انتقال داده شدند.

ادامه خبر ...

افزایش خطوط نوبت دهی تلفنی پلی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان ضیایی اردکان از ۸ خط به ۳۰ خط


سرپرست بیمارستان ضیایی از افزایش خطوط نوبت دهی تلفنی کلینیک از ۸ خط به ۳۰ خط خبر داد.
دکترسلطان محمدی سرپرست بیمارستان ضیایی ضمن تبریک آغاز ایام ا... دهه فجر گفت: باتوجه به تعدد پزشکان حاضر در پلی کلینیک، اشغالی خطوط زیاد بوده که با پیگیری های متعدد و خرید تجهیزات و نرم افزارهای مورد نیاز و همکاری مستمر ریاست محترم اداره مخابرات و همت مسئولین مربوطه، خطوط نوبت گیری از ۸ خط به ۳۰خط افزایش یافت.
گفتنی است امکان نوبت گیری اینترنتی نیز قبل از این فراهم شده بود و انشاءالله با ایجاد امکان نوبت گیری اندرویدی طی چند روز آینده، تمام امکانات موجود جهت سهولت در‌ فرآیند نوبت گیری برای شهروندان عزیز فراهم شود.
📞‌"۳۱۵۲۴۰۰۰ "خط ارتباطی جهت رزرو نوبت تلفنی
🆔 @ardakanziaeihospital

ادامه خبر ...

آمار ماموریت های دی ماه سال ۹۶ اورژانس ۱۱۵اردکان و توابع


تعداد کل ماموریت اردکان و توابع::: 424

🚑 اورژانس۱۱۵اردکان "
تعداد کل ماموریت: 314
تعدادماموریت تصادفی: 115
تعدادماموریت غیر تصادفی: 199
تعداد فوتی: 3

🚑 اورژانس۱۱۵عقدا "
تعداد کل ماموریت: 54
تعداد ماموریت تصادفی: 12
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 42
تعداد فوتی: 2

🚑 اورژانس۱۱۵چوپانان "
تعدا کل ماموریت: 6
تعداد ماموریت تصادفی: 2
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 4
تعدادفوتی:--

🚑 اورژانس۱۱۵خرانق "
تعداد کل ماموریت: 18
تعداد ماموریت تصادفی: 3
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 15
تعداد فوتی:--

🚑 اورژانس۱۱۵ساغند "
تعداد کل ماموریت: 15
تعداد ماموریت تصادفی: 2
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 13
تعداد فوتی:--

🚑 اورژانس۱۱۵رباط "‌
تعداد کل ماموریت: 17
تعداد ماموریت تصادفی: 5
تعداد ماموریت غیرتصادفی: 12
تعداد فوتی: --

ادامه خبر ...

برگزاری کارگاه روانشناسی رفتار در محیط های بهداشتی درمانی در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


کارگاه دو روزه روانشناسی رفتار در محیط های بهداشتی و درمانی در دو نوبت در تاریخ های 3،4/10/96 و 3،4/11/96 با حضور کلیه پرسنل شاغل در مراکز خدمات جامع سلامت و حوزه ستاد شهرستان در محل سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان برگزارشد. در این دوره آموزشی درراستای ارتقای مهارت های ارتباطی و رفتاری کارکنان آموزش هایی در مورد مهارت های ارتباطی، کنترل خشم و مقابله با استرس در محیط های کاری توسط آقای انتظاری و خانم قطب زاده کارشناس واحد بهداشت روان ارائه شد. شایان ذکر اینکه شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در راستای توانمندسازی کارکنان، برنامه های متعدد آموزشی مهارتی طراحی و به مورد اجرا می گذارد.

ادامه خبر ...

بروز دو حادثه در راه های مواصلاتی اردکان


در ساعت ۸/۲۶ مورخ ۹۶/۱۱/۰۱ واژگونی خودروی پژو روآ  در۱۱ کیلومتری محور خرانق به یزدبه اورژانس 115 اعلام شده بود که اپراتور، آمبولانس پایگاه خرانق و هلال احمر را برای ارزیابی، اقدامات اولیه و آزاد سازی به موقعیت حادثه اعزام کرد.
این حادثه ۲ مصدوم داشت و متأسفانه ۳ نفر نیز به علت صدمات و جراحات شدید به سر در صحنه حادثه فوت کرده بودند.
ضمن اقدامات پیش بیمارستانی و ثابت سازی کامل، مصدومین توسط یک کد آمبولانس ۱۱۵ خرانق و کمکی یک کد آمبولانس۱۱۵ اشکذر به اورژانس بیمارستان شهید رهنمون انتقال داده شدند.
حادثه دیگر در ساعت ۷/۴۷ مورخ ۹۶/۱۱/۰۳ در ۱۳۰کیلومتری محور اردکان به چوپانان اتفاق افتاد. در این حادثه خودروی ال ۹۰ واژگون شده بود که آمبولانس های پایگاه غزال سیاه کوه و هلال احمر  برای ارزیابی، اقدامات اولیه و آزاد سازی به موقعیت حادثه اعزام شدند.
این حادثه ۲ مصدوم داشت که یک نفر دچار جراحات جزئی و یک نفر آقای ۳۵ ساله که دچار صدمات شدید به مهره های گردنی و کمری و جراحت صورت شده بود که جهت انتقال سریع مصدوم به مرکز درمانی پیشرفته درخواست امداد هوایی شد و مصدومین، ضمن اقدامات پیش بیمارستانی و ثابت سازی کامل توسط بالگرد به اورژانس بیمارستان شهید رهنمون انتقال یافتند.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه بررسی مسائل و مشکلات سلامت روان منطقه عقدا


جلسه بررسی مسائل و مشکلات سلامت روان منطقه عقدا در تاریخ 1/11/96 با حضور نمایندگان ادارات آموزش و پرورش و بهزیستی، مدیران مدارس، شهرداری، سرپرست مرکز خدمات جامع سلامت و کارشناسان سلامت روان حوزه ستاد مرکز بهداشت در محل بخشداری عقدا برگزار شد.
در این جلسه انتظاری کارشناس ارشد روانشناسی، ضمن اشاره به آمار و مسائل مرتبط با سلامت روان منطقه و صنعتی شدن جوامع به اهمیت برنامه ریزی در بعد سلامت و فرهنگ سازی در منطقه اشاره نمود. آموزش معلّمان منطقه در بعد سلامت روان، حضور روانشناس مرکز خدمات جامع سلامت به صورت سیاری در مدارس منطقه و راه اندازی مرکز فرهنگی ـ تفریحی و مشاوره ای با همت خیّرین منطقه و بخشداری از جمله مصوبات جلسه فوق بود.

ادامه خبر ...

دیدار نماینده مردم اردکان با نمایندگان پرستاران به مناسبت روز پرستار


در آستانه سوم بهمن ماه سالروز ولادت باسعادت حضرت زینب(س) و روز پرستار؛ نماینده مردم اردکان با حضور در خانه یکی از پرستاران بازنشسته و در جمع تعدادی از پرستاران شهرستان؛ این روز را به آنان و جامعه پرستاری استان یزد و شهرستان اردکان تبریک گفت.
محمدرضا تابش پرستاران را فرشتگان زمینی و از ارکان مهم نظام سلامت دانست و گفت: پرستاران سمبل امید و آرامش هستند؛ آنها را ناامید و نگران نکنیم و حقوقشان را پاس بداریم و خواسته هایشان را محقق سازیم.
وی تصریح کرد: نقش ارزنده و تاثیرگذار پرستاران در نظام سلامت و مراقبت از بیماران و پیشگیری از بیماری‌ها، بر هیچ کس پوشیده نیست و قطعا مردم، مجلس و دولتمردان قدردان زحمات این قشر صبور و آگاه و زحمتکش هستند.
تابش رسیدگی به خواسته های مروجان و حافظان سلامت را با کمک انجمن های صنفی فعال و حمایت معاونت مربوطه در وزارت بهداشت و همراهی کمیسیون‌ های بهداشت و اجتماعی مجلس  را ضروری برشمرد و عنوان داشت: قاطبه نمایندگان مجلس حامی این عزیزان و پیگیر رفع مشکلات شان هستند.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اضافه کرد: مجلس با حمایت از طرح تحول سلامت، بر کارآمد تر کردن این طرح و رفع تبعیض های موجود، تاکید دارد.
وی فراگیری آموزش های جامع و منطبق بر استانداردهای روز دنیا و آشنایی پرستاران با علوم اجتماعی، مددکاری و روانشناسی را ضروری دانست و خواستار اهتمام نظام پرستاری به ارائه آموزش های کامل و جامع به پرستاران شد تا توانایی رفع مشکلات و کاهش آلام و دردهای بیماران را در حد اعلا داشته باشند.
محمدرضا تابش با بیان اینکه حرکت دنیا به سمت کاهش تخت های بیمارستانی است اظهار داشت: با توجه به هزینه حدود یک میلیارد تومانی هر تخت بیمارستانی، ما نیز باید به سمت فراهم کردن محیط زیستی پاک و تغذیه سالم و ترویج سبک زندگی درست برای مردم حرکت کنیم تا نیاز به تخت های بیمارستانی کم شود و با مشارکت بخش خصوصی و مردم؛ طرح‌ هایی همچون "پرستار در خانه" که می تواند به کاهش هزینه ها منجر گردد و از نظر روانی شرایط بهتری را برای بیمار فراهم کند را به مرحله اجرا در آورد.
نماینده مردم اردکان پیگیری مطالبات معوق حدود یکساله پرستاران و اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که از خواسته‌های اساسی و به حق و مهم پرستاران است را از جمله مواردی دانست که مجلس و دولت باید اهتمام بیشتری برای انجام آن داشته باشند.
در این دیدار که در فضایی صمیمی انجام شد؛ مدیر شبکه بهداشت و درمان و تعدادی از پرستاران شهرستان به بیان برخی دغدغه ها و خاطرات شغلی خود پرداختند.
نماینده مردم اردکان همچنین در مذاکره تلفنی با معاون پرستاری وزیر بهداشت و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران  پیگیر برخی درخواست های جامعه پرستاری شهرستان اردکان شد که دکتر مریم حضرتی و مهندس طاهر موهبتی قول مساعد پیگیری و در مواردی تخصیص اعتبار لازم را دادند.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه هماهنگی بزرگداشت روز پرستار در بیمارستان ضیایی


دراین نشست که پنجشنبه ۲۸ دیماه  باحضورمسئولین بیمارستان انجام شدضمن تقدیر و تشکراز زحمات پرستاران عزیز، برنامه های گرامیداشت روز پرستار تشریح شد.از برنامه های هفته پیش رو  می توان به بازدید و تجلیل از پرستاران بازنشسته، بازدید از بخش های بیمارستان با حضور مسئولین شهرستان و بیمارستان و اهدا گل و شیرینی ، اهدا بن کارت ، تجلیل از پرستاران نمونه و...اشاره کرد.

ادامه خبر ...

برگزاری کمیته تجهیزات پزشکی بیمارستان ضیایی


کمیته تجهیزات پزشکی با حضور دکتر پورهاشمی مدیرشبکه بهداشت و درمان ،مسئولین بیمارستان و سایر اعضای کمیته در بیمارستان ضیایی تشکیل ومسائل مربوط به  تجهیزات پزشکی بیمارستان مورد بحث قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی بیمارستان ضیایی در نشستی که به منظور بررسی نیازهای تجهیزات پزشکی بیمارستان صورت گرفت ابتدامهندس فلاح زاده مسئول تجهیزات پزشکی بیمارستان گزارشی از  تجهیزات خریداری شده و دستگاه های مورد نیاز  از قبیل الکتروشوک، ماموگرافی ،آندوسکوپ شوی و...را عنوان نمود.
در ادامه دکتر سلطان‌محمدی سرپرست بیمارستان بااشاره به حضور پزشکان فوق تخصص در بیمارستان و فراهم نمودن زمینه فعالیت آنان جهت جذب و ماندگاری آنان، خرید بعضی دستگاه های جدید را لازم دانست.
در ادامه دکترپورهاشمی مدیریت شبکه بهداشت و درمان ضمن مهم برشمردن تداوم خدمت رسانی ، الویت تهیه و فراهم سازی تجهیزات را در این زمینه خاطرنشان شد.
وی از حمایت های همیشگی خیرین بزرگوار در عرصه بهداشت و درمان یاد‌ ونسبت به  تداوم آن اظهارامیدواری کرد‌.
درپایان مقررشد باتوجه به وضعیت فعلی بیمارستان های دولتی ،تجهیزات مورد نیاز  بیمارستان الویت بندی و درصورت امکان از حساب خیرین خریداری گردد.

ادامه خبر ...

راه اندازی نوبت دهی اینترنتی در بیمارستان ضیایی اردکان


درراستای جلب رضایت شهروندان عزیز امکان نوبت گیری اینترنتی جهت شهروندان عزیز  فراهم شده است‌.
محمدعلی یزدانی مسئول پلی کلینیک بااعلام راه اندازی نوبت دهی اینترنتی جهت تسهیل در فرایند نوبت دهی، افزود  باهمکاری اداره مخابرات شهرستان در  درصدد اضافه نمودن خطوط نوبت دهی تلفنی نیز هستیم که انشالله با تحقق این‌ امر در آینده ای نزدیک مشکلات موجود دراین زمینه مرتفع و رضایت مراجعین عزیز فراهم گردد.
لازم به ذکراست در صورت استفاده از تلفن‌همراه جهت نوبت گیری از گوگل کروم استفاده نموده و صفحه کلید را در حالت انگلیسی قرار دهید.
🔴 جهت گرفتن نوبت اینترنتی از هرکدام از روش های ذیل می توانید استفاده‌کنید:
1⃣ آسانوبت | پلی کلینیک بیمارستان ضیایی
https://new.asanobat.ir/Clinics/Details/79c6656a-a49a-e611-80b9-408d5c28b127
2⃣ Ssu.ac.ir ➡️ مراکز درمانی ➡️
نوبت دهی اینترنتی➡️بیمارستان ضیایی
3⃣ Http://ssu.ac.ir/cms/index.php?id=512
ضمنا جهت گرفتن نوبت تلفنی می توانید با شماره های ۳۱۵۲۲۰۶۰ و ۳۱۵۲۲۰۷۰ تماس  حاصل فرمایید.

ادامه خبر ...

بهره برداری از پایگاه سلامت حضرت امام هادی (ع)


در راستای ارائه خدمات بهتر و با کیفیت بیشتر، ساختمان پایگاه سلامت حضرت امام هادی (ع) به محل جدید واقع در بلوار آیت الله خاتمی (ره) ـ کوچه 102 انتقال یافت. این پایگاه که به عنوان ضمیمه مرکز خدمات جامع سلامت شماره 3 شهری فعالیت می کند خدماتی ازجمله امور مامایی، واکسیناسیون، مراقبت سلامت آقایان و بانوان، مراقبت دانش آموزان و ... را تحت پوشش قرار می دهد.
لازم به ذکر است پایگاه سلامت امام هادی (ع) به همت خیّرین بزرگوار، حاج محمود پورصاحبی و خانواده محترم مرحوم حاج محمد عمویی و نیز اعتبارات دولتی توسط شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان آماده بهره برداری شده است.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه کمیته اقتصاد مقاومتی در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


صبح روز پنج شنبه مورخ 14 دی ماه96  جلسه کمیته اقتصاد مقاومتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در دفتر مدیر شبکه برگزار شد.
در این جلسه که با حضور اعضا و مدعوین برگزار شد، ضمن بررسی و پیگیری مصوبات جلسه قبل، دکتر پورهاشمی در سخنانی با توجه به شرایط اقتصادی کشورخواستار اولویت بندی در تامین نیازهای سیستم شد. وی همچنین با بیان اینکه نباید با تکیه بر دستورالعمل های اقتصاد مقاومتی از تامین نیازهای اساسی سیستم صرف نظر کرد، اقتصاد مقاومتی را وسیله ای برای هدفمند نمودن هزینه ها دانست. بررسی بهره وری از اقلام قابل استفاده و مازاد، بررسی ایجاد خط تلفن داخلی بین واحدهای اورژانس، مرکز بهداشت و بیمارستان و...  از موارد مطرح شده این جلسه بود. در ادامه نیز مقرر شد فراخوان پیشنهادات همکاران در رابطه با اقتصاد مقاومتی مجدد اجرا شود.

ادامه خبر ...

تشکیل کمیته رفاهی کارکنان در شبکه بهداشت و درمان ازدکان


به منظور انجام امور رفاهی کارکنان و در جهت بررسی راهکارهای مناسب جهت این امور، جلسه پیگیری و ارائه گزارش مسئول کمیته رفاهی با حضور اعضا در دفتر مدیر شبکه برگزار شد. در آغاز جلسه دکتر پورهاشمی درخصوص وظایف سیستم در قبال کارکنان مطالبی بیان کرد و بر اقدام در همه زمینه های ممکن رفاهی تأکید نمود. سپس با بحث و تبادل نظر در رابطه با اقدامات مورد نیاز تصمیماتی اتخاذ شد. رایزنی با مراکز خرید جهت تخفیف ویژه به پرسنل با توجه به نزدیک شدن به ایام پایان سال از اهم مصوبات این جلسه بود.

ادامه خبر ...