بيمارستان مرکز بهداشت آزمايشگاه مرکزي اورژانس 115

مناسبت ها

شعار سال 1396

هفته ملی سلامت بانوان ایران (سبا) را گرامی می داریم.راهنماي دريافت خدمات
اطلاعيه ها
لينک هاي مفيددانلود ها


بخش نامه های کاربردی
آموزش کارکنان
واحدهای ستادی


آمار بازدیدکنندگان

بازدیدکنندگان آنلاین : 11

بازدیدکنندگان امروز : 42

بازدیدکنندگان دیروز : 61

بازدیدکنندگان کل : 426965

 
حضرت سیّدالشهدا(ع):نیاز مردم به شما از نعمت های خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و اندوهگین نباشید.
برگزاری جلسه هماهنگی اجرای برنامه های هفته سلامت بانوان در اردکان


به مناسبت هفته سلامت بانوان (24/7/96 لغایت 30/7/96) جلسه هم اندیشی اجرای برنامه های مرتبط با این هفته در تاریخ 24/7/96 در سالن جلسات دانشکده  طب سنتی اردکان با حضور کارشناسان ادارات و ارگان های شهرستان برگزار شد.
دراین جلسه با تأکید براهمیت موضوعات و استماع پیشنهادات و نقطه نظرات حاضرین و تصویب برخی پیشنهادات، مقررشد با همکاری و هماهنگی تمام ارگان ها و ادارات در طول هفته و نیز در طول سال جلسات آموزشی در راستای افزایش سطح سواد بهداشتی مردم در مورد اهمیت ورزش و فعالیت بدنی و شیوه زندگی صحیح برای آموزش دانشجویان، اعضای هیئت علمی، دانش آموزان، والدین دانش آموزان، معلمان، آرایشگرها، مددجویان کمیته و بهزیستی و بسیجیان برگزار شود.شعار امسال هفته ملی «سلامت بانوان ایران»، «ورزش نسخه رایگان سلامت زنان » است.

ادامه خبر ...

آئین تکریم بازنشستگان ادارات اردکان


آئین تکریم بازنشستگان ادارات اردکان برگزار شد.به مناسبت هفته سلامت سالمندان و با مشارکت شبکه بهداشت و در مان و فرمانداری شهرستان اردکان، مراسم تکریم بازنشستگان ادارات شهرستان اردکان برگزار شد.
در این مراسم که روز دوشنبه مورخ 17 مهرماه در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان برگزار شد، دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان، حجت الاسلام شاکرامام جمعه اردکان و مقیمی فرماندار شهرستان اردکان هر یک در سخنانی به اهمیت دوران سالمندی و بازنشستگی اشاره کردند.
بیان خاطرات و شعرخوانی توسط دو تن از بازنشستگان حاضر،اجرای مراسم توسط یکی از بازنشستگان اداری و انجام آزمایش a1c از دیگر برنامه های این مراسم بود.
در پایان این برنامه از 20 تن از سالخورده ترین بازنشستگان ادارات شهرستان اردکان تقدیر به عمل آمد.

ادامه خبر ...

زایمان در حین انتقال به بیمارستان در آمبولانس


ساعت ۲۲/۱۸مورخ ۹۶/۰۷/۱۶ خانمی با درد زایمان به پایگاه اورژانس ۱۱۵ساغند مراجعه که تکنسین ها بعد از کنترل علائم حیاتی و گرفتن شرح حال، با توجه به قریب الوقوع بودن زایمان و پس از اخذ مشاوره از پزشک، با آمبولانس جهت انتقال به بیمارستان اقدام شد که در حین انتقال مادر در فاز زایمان قرار گرفت که با توجه زایمان سریع، تکنسین ها به مادر جهت تکمیل زایمان کمک کردند و نوزاد در ساعت ۲۳/۲۵ در مسیر بیمارستان به دنیا آمد. راه هوایی نوزاد تمیز و تنفس نوزاد برقرار شد و نوزاد با آبگار۱۰و مادر با سلامتی کامل تحویل بخش زایمان بیمارستان ضیائی اردکان شد.


ادامه خبر ...

برگزاری جلسه شورای سلامت و امنیت غذائی شهرستان اردکان


جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان اردکان به ریاست فرماندار اردکان روز پنج شنبه مورخ 6/7/96در سالن اجتماعات شهید حنیف فرمانداری اردکان برگزار شد.
رئیس شورای سلامت و امنیت غذایی در این نشست ضمن بررسی مصوبات جلسات گذشته، گفت: یکی از وظایف شورای سلامت، پیگیری اجرایی شدن مصوبات است و برای به سرانجام رسیدن مصوبات باید از تمام پتانسیل‌های شهرستان به نحو شایسته استفاده شود.
مقیمی با بیان اینکه سلامت یکی از مهم‌ترین مقوله‌های اجتماعی در هر جامعه‌ای است، گفت: ارتقاء سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی آحاد مردم جامعه از طریق اتخاذ تدابیر مناسب و نهادینه کردن سیاست‌گذاری و مدیریت تعاملی امکان‌پذیر خواهد بود .
وی با اشاره به اهداف شورای سلامت و امنیت غذایی تأکید کرد: دستگاه‌های مرتبط باید سلامت مردم و کارکنان خود را در اولویت فعالیت‌های خود قرار دهند. دراین جلسه همچنین دبیر شورای سلامت با اشاره به فعالیت کمیته های زیر مجموعه شورا، خواستار همکاری بیشتر نهادهای شهرستان در دستیابی به اهداف شورای سلامت شد.
دکتر پورهاشمی نیز به بیان اهم موضوعات سلامت جامعه و طرح های وزارت بهداشت برای به حداقل رساندن آسیب های آن با توجه به مخاطرات متعدد و تهدید کننده در این زمینه پرداخت. مدیر شبکه و دبیر شورای سلامت شهرستان برتشكيل جلسات منظم و منسجم شوراي ارتقاي سلامت در ادارات و نهادهاي دولتي شهرستان تأکید کرد.
وی هدف از اجراي برنامه خودمراقبتي سازماني را ايجاد محيط كار سالم از طريق اجراي برنامه ها و خط مشي هاي ارتقاء سلامت در محل كار، خلق محيط فيزيكي و فرهنگ حمايتي، شيوه زندگي سالم با همكاري كاركنان و مديران سازمان عنوان و از فوايد و منافع اجراي اين برنامه به ارتقا سلامت كاركنان، افزايش روحيه، دلگرمي و رضايت كاركنان و بهبود فرايند اشتغال و روابط بين فردي كاركنان اشاره كرد و خواستار تشكيل جلسات شوراي ارتقاي سلامت در ادارات شد.
دکترپورهاشمی در معرفی برنامه ايراپن گفت: ایراپن، عوامل خطر در زمينه پيشگيري از چهار بيماري ديابت، سرطان، آسم و بيماري هاي تنفسي و نيز بيماري هاي قلبي و عروقي را در جمعيت 30تا 70 سال كشور مد نظر قرار مي دهد. در اين برنامه در مراكز خدمات جامع سلامت، پايگاه هاي سلامت، خانه هاي بهداشت ميزان احتمال خطر 10 ساله بروز حوادث كشنده و غيركشنده قلبي، عروقي و مغزي جمعيت هدف برنامه حتي در زماني كه علامت دار و بيمار نيستند تعيين مي شود و متناسب با ميزان احتمال خطر به دست آمده، اقداماتي براي پيشگيري از بروز بيماري يا عوارض آن انجام مي شود. در اين طرح همه خدمات به صورت رايگان انجام و مهمترين مشكل در اجرای اين طرح عدم مراجعه همشهريان به پايگاه ها و مراکز خدمات جامع سلامت جهت تشكيل پرونده است. وی ادامه داد؛ از ابتدای اجرای طرح تحول تاکنون فقط حدود 60% از جمعيت شهرستان اردكان به پايگاه ها و مراکز خدمات جامع سلامت جهت تشكيل پرونده سلامت خانواده خود مراجعه كرده اند. وی خواستار همكاري تمامي ادارات جهت مراجعه كليه كارمندان خود به پايگاه ها سلامت جهت تشكيل پرونده شد.
مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان در مورد بیماری ایدز نیز گفت:ايدز بيماري است كه درمان ندارد ولي قابل پيشگيري است. شيوع ايدز در زنان و نوجوانان رو به افزايش است و سهم زنان در آمار ابتلا و سهم انتقال جنسي در موارد شناسايي شده، افزايش يافته است. وی در این زمینه نیز خواستار هماهنگي اجراي برنامه شناسايي اماكن پرخطر( پاتوق معتادان، زنان خياباني و ... ) در راستاي آموزش و توزيع لوازم مورد نيار (سرنگ و ...) شد.
دکتر پورهاشمی ضمن اعلام آمار مبتلايان به بيماري پديكلوز در شهرستان اردكان در سه ماهه اول سال 96 و مقايسه آن با سه ماهه اول سال هاي 93، 94 و 95 كه از 38 نفر در سال 94 به 284 نفر در سال 96 رسيده، خواستار همكاري كليه مسئولين مراكز تجمعي و آموزش و پرورش با مراقبين بهداشت و پيگيري بعدي و اطمينان از بهبودي كامل دانش آموزان مبتلا و هماهنگي جهت تشكيل جلسات آموزشي جهت خانواده ها، معلمين و مديران مدارس شد.
در پایان جلسه نیز پس از بحث و تبادل نظر حاضرین در مورد دستور کار جلسه، مصوبات جلسه تعیین و برای اجرا ابلاغ شد.

ادامه خبر ...

آمار ماموریت های شهریور ماه سال ۹۶ پایگاه های اورژانس ۱۱۵شهرستان اردکان


تعداد کل ماموریت اردکان و توابع: 525
اورژانس ۱۱۵اردکان "
تعداد کل ماموریت:332
تعدادماموریت تصادفی: 107
تعدادماموریت غیر تصادفی:225
تعداد فوتی:2

اورژانس ۱۱۵عقدا "
تعداد کل ماموریت:46
تعداد ماموریت تصادفی:22
تعداد ماموریت غیرتصادفی:24
تعداد فوتی:3

اورژانس ۱۱۵چوپانان "
تعدا کل ماموریت:26
تعداد ماموریت تصادفی:11
تعداد ماموریت غیرتصادفی:15
تعدادفوتی:--

اورژانس ۱۱۵ خرانق "
تعداد کل ماموریت:39
تعداد ماموریت تصادفی:14
تعداد ماموریت غیرتصادفی:25
تعداد فوتی:1

اورژانس ۱۱۵ساغند "
تعداد کل ماموریت:39
تعداد ماموریت تصادفی:14
تعداد ماموریت غیرتصادفی:25
تعداد فوتی:1

اورژانس ۱۱۵رباط "
تعداد کل ماموریت:43
تعداد ماموریت تصادفی:10
تعداد ماموریت غیرتصادفی:33
تعداد فوتی: --

ادامه خبر ...

برگزاری چهارمین جلسه امر به معروف ونهی از منکر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


به مناسبت دهه اول محرم و هفته احیاء امر به معروف و نهی از منکر،چهارمین جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در تاریخ 04/07/1396 با حضور دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان و اعضاء شورا  با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید در محل اتاق کار مدیر شبکه تشکیل شد. در ابتدا دکتر سیدمحمد پورهاشمی اردکانی رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر شبکه ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین، از تلاش آنان در برگزاری مستمر این جلسات و حضور به موقع اعضاء تشکر نموده و اهمیت موضوع امر به معروف و نهی از منکر را یادآور شد. در ادامه حجت الاسلام کوثری دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان ضمن گرامیداشت هفته امر به معروف و نهی از منکر، یکی از اهداف قیام سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را همین موضوع عنوان کردند. ایشان موضوع عفاف و حجاب را یکی از مبانی امر به معروف و نهی از منکر دانسته و خواستار دخالت آحاد جامعه در این زمینه شده تا به یاری خداوند متعال مشکلات موجود در این زمینه مرتفع گردد. سپس آقای  علی برزگر، دبیر شورا مصوبات جلسه قبل را قرائت و اعلام کردند که تعداد قریب به اتفاق مصوبات جلسه قبلی اجرایی و تعدادی هم در حال اجرا است. در ادامه جلسه حاضرین نقطه نظرات خود را در خصوص عمده مسائل مورد نظر بیان کردند که پس از بحث و تبادل نظر، مواردی مصوب که برای اجرا ابلاغ شد.

ادامه خبر ...

برگزاری کلاس آموزشی ـ توجیهی ویژه آرایشگاه های زنانه شهرستان اردکان


طبق دعوتنامه قبلی کلاس آموزشی - توجیهی ویژه آرایشگاه های زنانه شهرستان اردکان در تاریخ 03/07/1396 در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان تشکیل شد.
درابتدای این جلسه مهندس علی برزگر کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت ضمن خیر مقدم به حاضرین، هدف از برگزاری کلاس مذکور را فراگیری مطالب و دستور العمل های ویژه صنف آرایشگران و نیز اجرای دقیق این دستورالعمل ها و نیز آیین نامه اجرایی جدید قانون اصلاح ماده 13 از مجموعه قوانین مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی و همچنین دستورالعمل اجرایی رسیدگی به تخلفات بهداشتی مراکز و اماکن عنوان و توضیحاتی دراین باره ارائه کرد.
وی سه فصل قانون اصلاح ماده 13 مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی، شامل بهداشت فردی کارکنان، بهداشت ساختمان و محیط کار و بهداشت ابزار و وسایل کار را عنوان و توضیحاتی در زمینه، لزوم داشتن کارت تندرستی، گواهینامه آموزشگاه بهداشت اصناف، وسایل حفاظت فردی، لباس کار تمیز، سالم و مناسب، عدم استعمال دخانیات در محل کسب، الزامات ساختمانی سالن انتظار، اتاق تاتو، اتاق مانیکور و پدیکور، حمام و سرویس بهداشتی، الزامات بهداشتی ابزار و وسایل کار خصوصاً دستگاه های مورد استفاده و وسایل یکبار مصرف و تعویض به موقع آنها و همچنین بهداشت محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده ارائه داد. قوانین و مقررات مرتبط و نحوه اجرای آنها نیز از مواردی بود که عنوان و توضیحات کامل در مورد آنها داده شد.
در ادامه خانم مهندس چرخکارزاده کارشناس بهداشت محیط حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه در زمینه بیماریهای قابل انتقال در آرایشگاه ها، خصوصاً بیماری پدیکولوز، ایدز و هپاتیت و نیز نحوه شکستن چرخه انتقال بیماری توضیح و خواستار رعایت سه فصل بهداشت فردی، بهداشت ساختمان و محیط کار و بهداشت ابزار و وسایل کار در آرایشگاه ها شد. ایشان وسایل و ابزار کار را به سه گروه بحرانی، نیمه بحرانی و غیر بحرانی دسته بندی و توضیحات لازم برای هر گروه ارائه داد. در ادامه روش های مختلف گندزدایی شامل روش های فیزیکی همچون استفاده از حرارت خشک (استفاده از فور و شعله)، مرطوب (استفاده از اتوکلاو و جوشاندن) و استفاده از اشعه و نیز روش های شیمیایی و چگونگی کاربرد لوازم گندزدا را به طور کامل بیان و انواع پروانه های بهداشتی وسایل و لوازم آرایشی را به طور کامل توضیح داد. وی از همکاران و بازرسان بهداشت محیط خواستار دقت عمل کامل در بازرسی ها به علت شیوع پدیکلوزیس و انجام اعمال غیر مجاز توسط بعضی از آرایشگران شد و از آن به عنوان یک اولویت مهم و ضروری یاد کرد.

ادامه خبر ...

واژگونی یک دستگاه اتومبیل پژو 405 در محور اردکان ـ چوپانان


ساعت ۵/۲۲ مورخ ۹۶/۰۷/۰۷ در کیلومتر۱۲۰ محور اردکان - چوپانان یک دستگاه اتومبیل پژو 405 دچار واژگونی شد که اپراتور اورژانس پس از اطلاع از حادثه، بلافاصله یک کد آمبولانس از پایگاه اورژانس ۱۱۵ بین جاده ای چوپانان (غزال سیاه کوه) جهت ارزیابی صحنه حادثه و اقدامات اولیه به موقعیت اعزام کرد. پس از رسیدن به صحنه حادثه، تکنسین‌های اعزامی به صحنه اعلام کردند که؛ حادثه واژگونی ۶ مصدوم داشته که دو نفر از مصدومان بعد از معاینه کامل و کنترل علائم حیاتی حاضر به انتقال به بیمارستان نشدند. چهار مصدوم دیگر که دچار تروما به اندام ها شده بودند، بعد از ثابت سازی و اقدامات پیش بیمارستانی به بیمارستان ضیائی اردکان انتقال داده شدند.

ادامه خبر ...

بروز حادثه ای مرگ بار در محور ساغند به رباط


در ساعت۸/۳۰ مورخ ۹۶/۰۷/۰۱ در محور ساغند - رباط (دوراهی مغستان) در حادثه ای یک دستگاه تریلی با یک اتومبیل پژو پارس برخورد کرد. پس از اطلاع از این واقعه، بلافاصله یک آمبولانس از پایگاه اورژانس ۱۱۵ساغند جهت ارزیابی صحنه حادثه و اقدامات اولیه به موقعیت اعزام شد.
در این حادثه دلخراش، دو نفر به علت صدمات و جراحات شدید در صحنه حادثه فوت کرده (راننده و سرنشین خودروی پژو پارس ) و یک مصدوم (راننده تریلر) که بعد از ثابت سازی و اقدامات پیش بیمارستانی توسط آمبولانس ۱۱۵ ساغند به بیمارستان شهید رهنمون انتقال داده شد.

ادامه خبر ...

بازدید و بررسی مشکلات مرکز خدمات جامع سلامت مزرعه نو


روز چهارشنبه مورخ 5 مهرماه مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان به همراه تعدادی از مسئولین واحدهای مختلف شبکه از مرکز خدمات جامع سلامت مزرعه نو بازدید نمود.
در این بازدید که رئیس شورای روستای مزرعه نو و برخی مردم منطقه نیز حضور داشتند برخی مشکلات مطرح و برای رفع آن تدبیر لازم صورت گرفت. هماهنگی اسکان مامای جدید پزشک خانواده، تأکید بر تسریع ساخت و تکمیل منازل مسکونی پزشک و ماما، پیگیری تعمیر یونیت دندانپزشکی از موارد مورد بحث بود
دکتر پورهاشمی همچنین در این بازدید از خدمات دهیار مزرعه نو با ارسال لوح تقدیر تشکّر نمود.

ادامه خبر ...

بازدید از مرکز خدمات جامع سلامت شهری ـ روستایی عقدا


در ادامه برنامه پایش دوره ای از مراکز خدمات جامع سلامت، در تاریخ پنجم مهرماه از مرکز خدمات جامع سلامت شهری ـ روستایی عقدا  بازدید به عمل آمد. در این بازدید دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان و جمعی از دست اندرکاران حوزه ستادی با حضور در مرکز خدمات جامع سلامت برخی مشکلات بهداشتی درمانی منطقه را بررسی و هماهنگی و دستورات لازم برای پیگیری و اقدام صادر شد. عمده مشکل مرکز کمبود پرسنل پرستاری مرکز بود که فرایند اقدامات صورت گرفته تشریح و اظهار امیدواری شد با عنایت دانشگاه، هرچه زودتر نیروهای مورد نیاز از طریق شرکت های خدماتی تأمین شود.

ادامه خبر ...

برگزاری آئین تکریم و معارفه سرپرستان مرکز خدمات جامع سلامت عقدا


با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان از خدمات چندین ساله سرکارخانم دکتر یگانه فرد تجلیل شد. در این مراسم که به همت بخشداری عقدا برگزار شده بود و امام جمعه عقدا، اعضای شوراهای شهر و بخش عقدا، مسئولین برخی نمایندگی های ادارات در عقدا، تعدادی از کارکنان ستاد مرکز بهداشت و مرکز خدمات جامع سلامت عقدا حضور داشتند، ضمن تقدیر و تشکر مسئولین از سرکارخانم دکتر یگانه فرد به واسطه بیش از پنج سال خدمت به مردم منطقه، مشکلات بهداشتی درمانی عقدا نیز مطرح شد. دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان نیز در سخنانی با تشکر و تقدیر خالصانه از خدمات متعهدانه دکتر یگانه فرد و آرزوی توفیق روزافزون برای ایشان و خانواده محترمشان، اظهار امیدواری کرد که با مدیریت سرکارخانم دکتر لشکری به عنوان سرپرست جدید مرکز خدمات جامع سلامت عقدا همچنان خدمات جامعی به مردم شریف منطقه ارائه شود. وی با اشاره به پیگیری های انجام شده برای تأمین نیروی خدمات پرستاری و نیز خرید دستگاه الکتروشوک گفت: الحمدلله با عنایت خداوند و پیگیری چندین ساله مسئولین بخش، شهرستان و دانشگاه شبانه روزی شدن مرکز خدمات جامع سلامت عقدا تصویب و ان شاءالله نیروهای مورد نیاز آن هم تأمین خواهد شد. وی همدلی و همراهی مسئولین بخش را باعث هم افزایی نیروها برای توسعه بخش عقدا دانست و از همه خواست تا همگام با هم برای ارائه خدمت در شأن مردم تلاش نماییم. در پایان نیز از خدمات چندین ساله سرکارخانم دکتر یگانه فرد با اهدای لوح تقدیر و تقدیم هدایایی تقدیر شد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه ماهیانه هماهنگی مسئولین واحد های تحت پوشش شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


اول مهرماه جلسه ماهیانه مسئولین واحد های تحت پوشش شبکه بهداشت و درمان دردفتر مدیر شبکه برگزار شد.
در ابتدای این جلسه، پس از صحبت های مدیر شبکه در خصوص مواردی چون طب کار، لزوم اختصاص بخشی برای طب سنتی در بیمارستان، تعیین فردی مشخص برای پیگیری مجدانه مواردی چون تکمیل طرح توسعه بیمارستان، احداث آی سی یو ، خرید تجهیزات و ... ، لزوم تأمین نیروی رادیولوژی دندان برای کلینیک فارابی توسط بیمارستان در راستای ارائه خدمت مناسب به مراجعین، لزوم برگزاری جلسات کمیته های بحران و پدافند غیرعامل و ... ، پیگیری و موضوعات جلسه قبلی بررسی و سپس راهکارها و پیشنهادات در رابطه با مسائل مطرح شده در راستای ارائه خدمات بهتر به مراجعین و پیشبرد اهداف سازمانی مطرح شد.
گفتنی است جلسات ماهیانه مدیران با حضور مدیر شبکه، مسئولین بیمارستان ضیایی و اورژانس 115 جهت هماهنگی بیشتر و تعالی سازمانی برگزارمی شود.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه آموزش ویژه طلاب در حوزه علمیه اردکان


در راستای آموزش های مرتبط با سلامتی، جلسه آموزشی با موضوع رفتارهای کارآمد و روابط بین فردی در روز پنج شنبه مورخ 30/6/96 در حوزه علمیه برادران اردکان با حضور کارشناس مرکز بهداشت اردکان برگزار شد.
محمدرضا انتظاری با ایراد سخنانی درخصوص تعریف روابط بین فردی و اهمیت این توانایی که موجب تقویت رابطه گرم و صمیمی با دیگران می شود و همچنین عواملی  مثل گوش دادن فعال، اهمیت دادن، سوال کردن، احترام گذاشتن، ابراز وجود، نه گفتن، کارگروهی را دارای تأثیر فراوان دانست. در این جلسه که با بحث دو طرفه همراه بود به سؤالات حاضرین پاسخ داده شد.

ادامه خبر ...

پيام مدير شبكه بهداشت و درمان شهرستان اردكان به مناسبت سالروز تاسيس اورژانس ١١٥


بسم الله الرحمن الرحیم
"وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا"
همکاران گرانقدر فوریتهای پزشکی و اورژانس 115
فرصت خدمت به بیماران فرصتی است مغتنم که پروردگار متعال نصیب بندگان برگزیده خود می نماید و شما توفیق این فرصت را بدست آورده اید.
مفتخریم در این راه، همکارانی پاک نهاد و نیکو سرشت در شهرستان اردکان به پشتوانه‌ توانایی و دانایی در سودای تأمین سلامت هم میهنان خویش، همّت خود را به کار گرفته‌اند و مجدانه تلاش می‌نمایند.
اینجانب در کمال ارادت فرارسیدن 26 شهریور ماه، روز فوریتهای پزشکی و اورژانس 115 را در چهل و دومین سال تاسیس اورژانس تبریک عرض نموده و ضمن تقدیر و تشکر از زحمات شما همکاران عزیز، از درگاه حضرت احدیت توفیق، سعادت و سلامت برای شما و خانواده محترمتان خواهانم.

  دکتر سید محمد پورهاشمی اردکانی   مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان                                        

ادامه خبر ...

وقوع سه حادثه در محور نائین ـ اردکان


سه حادثه در محور نائین ـ اردکان در فاصله زمانی ۹۶/۰۶/۲۱ تا ۹۶/۰۶/۲۵ به وقوع پیوست. این حوادث که بر اثر واژگونی دو خودروی پراید و یک حودرو سراتو به وجود آمده بود، مجموعاً 11 مصدوم  داشت که توسط آمبولانس های اورژانس 115 به بیمارستان منتقل شدند. در این حوادث متأسفانه یک زن نیز به علت صدمات و جراحات شدید در محل حادثه فوت کرده بود.

ادامه خبر ...

برگزاری آیین آغاز به کار پروژه خیری ساخت خانه بهداشت جدید روستای ترک آباد


صبح روز پنج شنبه 16 شهریور و در آستانه عید سعید غدیرخم  و با حضور جمعی از مسئولین و مردم منطقه پروژه ساخت خانه بهداشت روستای ترک آباد آغاز شد.
دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت ود رمان شهرستان اردکان در این مراسم با عرض خیر مقدم به حاضرین و قدردانی از خیر محترم حاج حسن زینل پور، در سخنانی ضمن ارائه گزارشی از روند اقدامات انجام شده، اظهار امیدواری کرد با تکمیل این پروژه، مردم منطقه  بتوانند دسترسی آسان و بهتری به خدمات بهداشتی داشته باشند.
در ادامه دکتر تابش نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با گرامیداشت و تبریک عید سعید غدیر خم، از همت بلند خیرین عرصه سلامت در شهرستان یاد کرد و انجام این امور را توفیق الهی دانست. وی همچنین از مسئولین خواست تا با جدیت کامل در اسرع وقت نسبت به تکمیل و بهره برداری از این مرکز اقدام کنند.
گفتنی است ساختمان جدید خانه بهداشت روستای ترک آباد در زمینی به مساحت 500 متر مربع و با زیربنای 150 متر مربع به همت خیر محترم حاج حسن زینل پور شروع به ساخت و ان شاءالله با اعتبارات استانی و شهرستانی تکمیل خواهد شد.

ادامه خبر ...

برگزاری همایش ازدواج آسان در اردکان


همایش ازدواج آسان با مشارکت فرمانداری و شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان در محل سالن آمفی تئاتر شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این مراسم که با هدف افزایش آگاهی خانواده ها و زوجین در ارتقاء و پایداری ازدواج تشکیل شد، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان با برشمردن مشکلات ناشی از پیر شدن جمعیت کشور گفت: سالانه 440 هزار فرصت فرزندآوری در کشور از دست می رود که 410 هزار آن در دختران ازدواج نکرده است. دکتر پورهاشمی با استناد به سیاست های کلی جمعیت ابلاغ شده توسط رهبر معظم انقلاب، بر لزوم هماهنگی و اقدامات مؤثر در ترویج و تسهیل ازدواج توسط دستگاه های متولی و به ویژه دستگاه های دخیل در امور فرهنگی تأکید کرد.
در ادامه جلسه، حجت الاسلام حیدریان در مورد ازدواج آسان از منظر اسلام و روانشناسی خانواده سخنرانی و کتاب های مفیدی برای استفاده معرفی کرد.
سخنران پایانی سرکارخانم اثنی عشری کارشناس ارشد روانشناسی بود که در مورد موضوع با چه کسانی نباید ازدواج کرد، صحبت کرد.
در این مراسم از زوج‌های موفق اردکانی در حوزه ورزش و خدمات بهداشت درمانی و نیز برندگان مسابقه کتابخوانی « همسر دوست داشتنی» تجلیل شد.

ادامه خبر ...

پیام تبریک مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان به مناسبت روز بهورز


همکاران عزیز بهورز
با سلام، احترام و آرزوی توفیق و بهروزی
دوازدهم شهریورماه که در تقویم سلامت به پاس گرامیداشت فعالیت های ارزنده بهورزان گرامی به جمعیت روستایی، به نام روز بهورز نامگذاری شده است، فرصت مغتنمی است برای تقدیر از زحمات شما بهورزان گرامی.
درخشش چشمگیر و موفقیت های نظام سلامت در عرصه پیشگیری از بیماری ها و ارتقاء سلامتی مرهون تلاش های خستگی ناپذیر شماست که عاشقانه و مخلصانه در ارائه خدمات پیشگیری از تهدیدات سلامتی برای آحاد جامعه روستایی در دورافتاده ترین مناطق جغرافیایی کشور تلاش می کنید.
به امید اینکه با اتکال به پروردگار قادر متعال، ضمن ارتباط گسترده با اقشار مختلف مردم، شاخص های بهداشتی را با رعایت کیفیت کار ارتقا بخشیده و با ارایه خدمات شایسته، سلامت و سعادت را به مردم عزیز ایران هدیه و در انجام وظایف خطیر و گسترده خویش، بیش از پیش کوشا و پویا باشید، از درگاه آن قادر متعال توفیق روزافزون قرین با سلامتی برای شما و خانواده محترمتان خواهانم.
                                                                                             دکتر سید محمد پورهاشمی اردکانی        

  مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان

ادامه خبر ...

برگزاری آئین بزرگداشت روز پزشک در شهرستان اردکان


به مناسبت اول شهریورماه، زاد روز دانشمند برجسته ایرانی حکیم ابوعلی سینا و روز بزشک، مراسمی به همت شبکه بهداشت و درمان و نظام پزشکی شهرستان اردکان برگزار شد. در ابتدای این مراسم که در شامگاه پنج شنبه دوم شهریورماه در دانشگاه پیام نور و با حضور پزشکان و اعضای نظام پزشکی شهرستان های اردکان و میبد همراه بود، دکتر حسن عابدی رئیس نظام پزشکی شهرستان اردکان ضمن خیرمقدم و خوش آمد به مهمانان مراسم از ایشان خواست برای پیشبرد مقاصد عالی نظام پزشکی با انتقاد و پیشنهادات سازنده هیئت مدیره را راهنمایی کنند.

همچنین در این مراسم دکتر مشتاقیون، نائب رئیس نظام پزشکی شهرستان یزد نیز ضمن تبریک این روز و ابراز خرسندی از حضور خود در این مراسم به ایراد سخنانی پرداخت.
در پایان این مراسم از 6 نفر از پزشکان و اعضای نظام پزشکی نمونه شهرستان های اردکان و میبد تجلیل و قدردانی شد. همچنین با اهدای لوح یادبود و دسته گل از مقام شامخ مرحومه دکتر نسرین نصیری طوسی نیز تکریم به عمل آمد. گفتنی است مراسم بزرگداشت روز پزشک در شهرستان های اردکان و میبد با مشارکت یکدیگر و هر سال به میزبانی یکی از شهرستان ها برگزار می شود.

ادامه خبر ...

برگزاری مسابقه دوستانه فوتسال به مناسبت هفته دولت


به مناسبت آغاز هفته دولت، عصرپنجشنبه مورخ دوم شهریورماه در سالن چمران اردکان مسابقه دوستانه بین تیم های فوتسال شبکه بهداشت و درمان و بانک ملی شهرستان اردکان برگزار شد که در پایان با برد تیم شبکه همراه بود.
ادامه خبر ...

تجلیل و قدردانی از پزشکان شبکه بهداشت و درمان به مناسبت روز پزشک


صبح روز اول شهریورماه همزمان با روز پزشک، از پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان شاغل در بخش های مختلف شبکه بهداشت درمان تکریم شد. در آغاز این برنامه با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان در بیمارستان و با همراهی برخی مسئولین بیمارستان از بخش های مختلف بازدید و با اهدای شاخه گل و شیرینی از زحمات ایشان تقدیر به عمل آمد.
همچنین با حضور دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان در مراکز خدمات جامع سلامت شهری و ترک آباد مرکز بهداشت شهرستان، ازپزشکان و دندانپزشکان با اهدای گل و شیرینی قدردانی شد.
در پایان این برنامه نیز دکتر پورهاشمی با حضور در شبکه مراتب تشکر و قدردانی خود را از دندان پزشک و داروساز شاغل در شبکه و دندانپزشکان کلینیک فارابی ابراز داشت.

ادامه خبر ...

بروز حادثه واژگونی با 4 مجروح در محور رباط ـ ساغند


در ساعت ۱۰/۲۹ مورخ ۹۶/۰۶/۰۲  در کیلومتر ۱۵ محور رباط - ساغند یک خودروی پژو 206 دچار حادثه واژگونی شد که بلافاصله پس از اطلاع این حادثه به اورژانس 115، یک آمبولانس از پایگاه جاده ای اورژانس ۱۱۵رباط پشت بادام جهت ارزیابی صحنه حادثه و اقدامات اولیه به موقعیت اعزام شد. تکنسین‌های اورژانس بس از رسیدن به موقعیت حادثه، با توجه به وضعیت مصدومین درخواست یک کد آمبولانس و بالگرد نمودند.

این حادثه ۴ مصدوم داشت که ۳ مصدوم آن دچار تروما به سر و گردن، قفسه سینه و اندام ها شده بودند و به علت بدحال بودن با بالگرد و یک مصدوم نیز توسط آمبولانس اورژانس ۱۱۵ خرانق به بیمارستان شهید رهنمون منتقل شد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه بررسی مشکلات آزمایشگاه مرکزی اردکان


در تاریخ 22/5/96 جلسه بررسی مشکلات آزمایشگاه مرکزی با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان، بیمارستان ضیایی و مسئولین آزمایشگاه مرکزی و بیمارستان در دفتر مدیر شبکه برگزار شد. دراین جلسه مشکلات مربوط به تهیه دستگاه بیوشیمی جایگزین، تهیه کیت های آزمایشگاه و تأمین کمبود نیروی انسانی مطرح و در راستای حل آنها رایزنی های لازم به عمل آمد. ضمناً مدیر شبکه در راستای افزایش کمیت و کیفیت خدمت رسانی به مراجعین، انتظارات خود را بیان  و خواستار اجرایی شدن آنها در اسرع وقت شد.

ادامه خبر ...

بروز حادثه در محور اردکان ـ چوپانان با دو کشته و دو زخمی


ساعت ۱۷/۱۸ مورخ ۹۶/۰۵/۲۱ در کیلومتر ۳۷ محور اردکان - چوپانان یک اتومبیل پژوپارس با یک کامیون بنز سر به سر برخورد کردند که در این حادثه دو نفر فوت و دو نفر به شدت مجروح شدند. برای پوشش این حادثه پس از اطلاع به اورژانس، یک آمبولانس از پایگاه اورژانس ۱۱۵چوپانان (غزال سیاه) و دو کد آمبولانس از پایگاه اورژانس ۱۱۵ اورژانس ۱۱۵ اردکان و  یک کد آمبولانس آزاد سازی از هلال‌احمر به موقعیت حادثه اعزام شدند.
بر اساس اعلام تکنیسین های اورژانس ۱۱۵، متاسفانه در این حادثه دلخراش یک  آقای ۵۰ ساله و یک دختر ۱۷ ساله قبل از رسیدن اولین کد آمبولانس به علت صدمات و جراحات شدید به سر و قفسه سینه فوت کرده بودند و یک خانم ۴۳ ساله و یک  پسر ۱۴ ساله نیز دچار صدمات و جراحات شدید و کاهش سطح هوشیاری بودند که پس از ثابت سازی ستون فقرات و باز کردن راه های هوایی پیشرفته، جهت ادامه درمان به اورژانس ضیائی اردکان انتقال داده شدند.

ادامه خبر ...

پایش مراکز بهداشتی شهرستان اردکان توسط کارشناسان گسترش استان


در تاریخ 18/5/96 تیمی متشکل از پرسنل گسترش شهرستان های استان، جهت پایش به واحدهای مختلف بهداشتی شهرستان اردکان مراجعه نمودند. در این بازدید تعدادی از مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه بهداشتی و خانه های بهداشت توسط مسئولین گسترش شهرستان های مختلف استان مورد پایش و ارزیابی قرار گرفت. در پایان  نیز جلسه ای با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان، مدیر گروه واحد گسترش استان و سایر کارشناسان گسترش در محل سالن اجتماعات دانشکده طب سنتی برگزار که کارشناسان به بیان نقطه نظرات خود درخصوص پایش واحد های بازدید شده پرداختند.

ادامه خبر ...

بروز حادثه ای با دو کشته و 4 مجروح در محور اردکان ـ چوپانان


در ساعت۲۳/۳۶ مورخ ۹۶/۰۵/۱۶ گزارشی مبنی بر واژگونی خودروی پراید در کیلومتر۳۰ محور اردکان - چوپانان به اورژانس 115 داده شد.
بعد از تریاژ تلفنی، یک کد آمبولانس از پایگاه ۱۱۵چوپانان (غزال سیاه کوه) و۲ کد آمبولانس از پایگاه ۱۱۵ اردکان و با هماهنگی، یک کد آمبولانس آزاد سازی از هلال‌احمر به موقعیت حادثه اعزام شد.
پس ازرسیدن تکنیسین های اورژانس به موقعیت، اعلام نمودند که متاسفانه در این حادثه واژگونی، دو کودک دختر ۴ و ۷ساله به علت صدمات و جراحات شدید به سر و قفسه سینه، قبل از رسیدن اورژانس ۱۱۵ فوت کرده بودند.
۴ مصدوم دیگر نیز توسط ۳ کد آمبولانس اورژانس ۱۱۵، بعد از ثابت سازی کامل و اقدامات پیش بیمارستانی، جهت ادامه درمان به اورژانس بیمارستان ضیایی اردکان منتقل شدند.

ادامه خبر ...

حضور بازرسین اداره ارزیابی عملکرد دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در شهرستان اردکان


در راستای پایش عملکرد فنی واحدهای تحت پوشش شبکه بهداشت و درمان شهرستان، صبح روز سه شنبه مورخ 17 مرداد 6 تیم ارزیابی عملکرد از سراسر استان در مراکز مختلف شهری به بازرسی پرداختند. مهندس عبدالخالق جعفری، مسئول اداره ارزیابی عملکرد کارکنان دانشگاه در پایان این بازدید 5 ساعته، با تأکید بر دلیل انتخاب شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان به عنوان یکی از قدیمی ترین و بهترین شبکه های بهداشت و درمان استان، ضمن تشکّر از همراهی و همکاری واحدهای تحت پوشش، این اقدام را در جهت ارائه خدمت بهتر به مراجعین و رفع نواقص موجود در راستای بهبود عملکرد کارکنان دانست.همچنین در این جلسه ،دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت ودرمان شهرستان اردکان نیز با قدردانی از حضور تیم های ارزیاب اظهار امیدواری کرد تا با شناسایی نواقص موجود و پنهان مراکز تحت پوشش با مساعدت دانشگاه و تلاش بیشتر همکاران، بتوان به شرایط مساعد رسید.
در پایان این بازدید نیز کارشناسان حاضر به ارائه گزارش بازدید خود پرداختند.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه آغاز به کار دوره جدید هیئت مدیره نظام پزشکی اردکان


جلسه تودیع اعضای دوره قبل و معارفه منتخبین جدیدهیئت مدیره نظام پزشکی شهرستان اردکان همزمان با سراسر کشور صبح روز چهارشنبه مورخ 18 مردادماه در دفتر نظام پزشکی شهرستان اردکان برگزار شد. پس از قرائت آیاتی از قرآن، دکتر پورهاشمی رئیس هیئت اجرایی انتخابات نظام پزشکی شهرستان، با عرض تبریک به منتخبین جدید و تشکّر از اعضای قبلی، نسبت به  تعالی خدمات جامعه پزشکی در شهرستان با توجه به ترکیب جدید اعضا  اظهار امیدواری کرد. وی همچنین ضمن تشکراز عوامل برگزاری انتخابات هیئت مدیره نظام پزشکی، از جامعه پزشکی اردکان به واسطه حضور پرشور در انتخابات که نسبت به دوره قبل افزایش 77 درصدی داشت نیز قدردانی نمود.
در ادامه دکتر حسن عابدی رئیس دوره چهارم نظام پزشکی شهرستان اردکان نیز ضمن تشکّر از عوامل هیئت اجرایی و هیئت نظارت انتخابات از اعضای جدید خواست تا با همدلی و همراهی در راستای انجام وظایف مربوطه مشارکت فعال داشته باشند.
درپایان جلسه، منتخبین جدید نسبت به تعیین و انتخاب عناوین سازمانی اعضای نظام پزشکی در اردکان اقدام نمودند.
لازم به ذکر است پنجمین انتخابات هیئت مدیره نظام پزشکی شهرستان اردکان همزمان با هفتمین دوره این انتخابات در سراسر کشور در تاریخ 30 تیرماه با مشارکت کم سابقه واجدین شرایط برگزار شد که 11 نفر به عضویت نظام پزشکی انتخاب شدند. این 11 نفر مرکب از 6 پزشک عمومی و متخصص، یک نفر داروساز، یک نفر دندانپزشک، یک نفر دکترای علوم آزمایشگاهی، یک نفر ماما و یک نفر لیسانسیه پروانه دار پزشکی هستند.

ادامه خبر ...

آیین نکوداشت خیّرین حوزه سلامت شهرستان اردکان


در راستای تکریم و بزرگداشت حامیان مردمی سلامت، آیین نکوداشت خیّرین حوزه سلامت شهرستان اردکان سه شنبه شب، دهم تیرماه در کانون امام خمینی (ره) برگزار شد.
در ابتدای این مراسم باشکوه که معاونین و جمعی از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی شهیدصدوقی یزد، امام جمعه اردکان، فرماندار و جمعی دیگر از مسئولان این شهرستان و نیز جمع کثیری از خیرین اردکانی حضور داشتند، دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان ضمن عرض خیر مقدم و تشکر از عوامل برگزاری مراسم، از اقدامات خیرین در زمینه ساخت و تجهیز مراکز تحت پوشش شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان گزارشی ارائه نمود. وی با اشاره به اینکه بیش از نیمی از فضاها و تجهیزات این حوزه در طول زمان توسط خیرین تأمین شده است، قدم گذاشتن در راه خیر را توفیقی الهی دانست که فقط به بندگان مورد علاقه اش عطا می کند.
حجت السلام والمسلمين شاكر امام جمعه اردکان نیز در این مراسم ثواب خدمت به خلق بویژه بیماران را بیشمار عنوان و اظهار کرد: تقرب به خدا، آمرزش گناهان، دوری از عذاب، افزایش روزی، محبوبیت نزد خدا و مردم بخشی از آثار خدمت به مخلوقات خداست.
وی با یادی از خیرین حوزه سلامت شهرستان اردکان، کسانی که دارایی خود را در این زمینه خرج می‌کنند را انسان‌هایی عاقبت بخیر خواند و افزود: کمک‌های مالی حتی با قدمی کوچک در مسیر کمک به انسان‌های نیازمند در نزد خداوند ثواب و پاداش دنیوی و اخروی در بردارد.
دکتر محمدحسن لطفی قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در امور مشارکت ها و خیرین نیز به عنوان آخرین سخنران در اين مراسم با اشاره به تأثیر بسزای کمک‌های ارزنده خیرین حوزه سلامت در ارتقای کیفیت سطح سلامت کشورافزود: خیرین شهرستان اردکان تاکنون حمایت‌های خوبی در ساخت و ساز بیمارستان، فضاهای بهداشتی، تجهیز ملزومات بهداشتی، تشخیصی ـ درمانی و امکانات مورد نیاز این حوزه داشته‌اند.
وی افزود: ارتقاء بیش از نیمی از سطح کیفی بیمارستان ضیایی اردکان، ساخت و کلنگ‌زنی چند مرکز  خدمات جامع سلامت در بخش‌های مختلف شهرستان اردکان، همگی از الطاف و بخشش خیرین محترم این شهرستان بوده است.
گفتنی است در اثنای این مراسم، گروهی از هنرمندان استان به اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری پرداختند.

ادامه خبر ...

بروز دو حادثه در محورهای جاده ای اردکان


حدود ساعت ۱۹/۴۵ مورخ ۹۶/۰۵/۱۲ در کیلومتر ۱۰۰ محور اردکان ـ حاجی آباد زرین یک دستگاه خودروی پیکان سواری دچار واژگونی شده بود که اپراتور بعد از تریاژ تلفنی یک کد آمبولانس از پایگاه اورژانس ۱۱۵ چوپانان (غزال سیاه کوه) جهت ارزیابی و یک کد آمبولانس از مرکز اردکان به موقعیت حادثه اعزام کرد.
حادثه واژگونی۶ مصدوم داشت که توسط آمبولانس های اردکان و چوپانان پوشش داده شدند.
هنگام رسیدن تکنسین های چوپانان، یکی از مصدومان که خانم ۴۰ ساله ای بود به علت صدمات و جراحات شدید به سر، فاقد علائم حیاتی بود که با ثابت سازی کامل و احیاء به بیمارستان انتقال داده شد که متأسفانه مصدوم فوت کرد.
۵ مصدوم دیگر در بیمارستان ضیایی اردکان تحت درمان، و در حال حاضر حال عمومی مصدومین خوب می باشد.

حادثه دیگری در ساعت ۲۲/۲۷ مورخ ۹۶/۰۵/۱۴ در جاده پادگان ولی عصر(عج) اردکان رخ داد که طی تماس تلفنی پلیس ۱۱۰، به مرکز اطلاعات اورژانس ۱۱۵اردکان اطلاع داده شد. در این حادثه یک دستگاه خودروی 405 حامل ۸ نفر اتباع افغانی واژگون شده بود که یک کد آمبولانس از پایگاه اورژانس ۱۱۵عقدا و دو کد آمبولانس از پایگاه اورژانس ۱۱۵اردکان به موقعیت حادثه اعزام که مصدومین بعد از ثابت سازی کامل و اقدامات پیش بیمارستانی به بیمارستان ضیایی اردکان انتقال داده شدند.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه کمیته HSR شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


اولین جلسه کمیته HSR شهرستان اردکان در سال 1396 با هدف هم اندیشی درخصوص ارائه طرح های کاربردی به حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه و نیز توانمندسازی همکاران در حوزه تحقیقات با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان و اعضای کمیته، روز پنجشنبه 5/5/1396 در دفتر مدیریت شبکه بهداشت و درمان برگزار شد. در این جلسه دکتر پورهاشمی درخصوص اهمیت نقش تحقیق در پیشبرد نظام مند اهداف سیستم بهداشتی و تسهیل در برنامه ریزی برای رفع مشکلات مرتبط با سلامتی در منطقه صحبت و در ادامه نیز اعضای کمیته نقطه نظرات خود را  جهت پیشبرد اهداف کمیته مطرح کردند.
لازم به ذکر است برگزاری کارگاه بازآموزی روش تحقیق برای همکاران علاقه مند و برگزاری جلسات بحث و تبادل نظر کارشناسان عضو کمیته بصورت هر دو هفته یکبار در سالن کنفرانس ساختمان فرهنگی از مصوبات این کمیته بود.

ادامه خبر ...

برگزاری کارگاه آموزشی عملی و تئوری چک حشره شناسی در اردکان


کارگاه آموزشی چک حشره شناسی در کنترل و مراقبت از بیماری سالک با هدف آموزش و با حضور کارشناسان حشره شناسی شهرستان های ابرکوه ـ اردکان ـ بافق ـ خاتم ـ تفت و یزد و کارشناس مسئول بیماریهای زنوئوز مرکز بهداشت استان روز چهارشنبه 28 تیر ماه در مرکز بهداشت شهرستان اردکان برگزار شد.
در این جلسه آموزشی که با بازدید از مناطق احمدآباد و چاه افضل همراه بود، کارشناسان مربوطه درخصوص روشهای صحیح تله گذاری، صید پشه های خاکی، جمع آوری تله ها، تفکیک گونه ها و کنسرو نمودن و انتقال پشه های خاکی به استان جهت بررسی، آشنا شدند.
لازم به توضیح است در راستای مبارزه با بیماری سالک و بررسی گونه های ناقل بیماری و شناخت زمان اوج فعالیت پشه های خاکی، ماهیانه دوبار از فروردین لغایت مهر ماه چک حشره شناسی در منطقه احمدآباد و چاه افضل اجرا می شود.

ادامه خبر ...

برگزاری انتخابات هیئت مدیره نظام پزشکی شهرستان اردکان


پنجمین دوره انتخابات هیئت مدیره نظام پزشکی شهرستان اردکان همزمان با هفتمین دوره این انتخابات در سراسرکشور از ساعت 8  صبح روز جمعه 30 تیرماه در بخش اداری بیمارستان ضیائی آغاز شد.
در این انتخابات 25 نفر از داوطلبین عضویت در این هیئت مدیره با امکان مشارکت 176 از نفر از واجدین شرایط در شهرستان اردکان به رقابت می پردازند.
انتخابات هیئت مدیره نظام پزشکی در حالی برگزار می گردد که برای اولین بار علاوه برامکان حضوری، واجدین شرایط می توانند به صورت الکترونیک و غیر حضوری از طریق دریافت رمز اختصاصی از طریق تلفن همراه هوشمند در هر نقطه از کشور، داوطلبین مورد نظر در حوزه خدمتی خود انتخاب کنند.
لازم به ذکر است انتخابات هیئت مدیره نظام پزشکی، بزرگترین انتخابات صنفی کشور بوده و واجدین شرایط در 6 گروه پزشکی، دندانپزشکی، علوم آزمایشگاهی، داروسازی، مامایی و لیسانسه پروانه دار در این انتخابات شرکت می کنند.

ادامه خبر ...

برگزاری کارگاه مدیریت فرآیندهای اجرایی استاندارد زنجیره سرما (SOP) در اردکان


با عنایت به لزوم برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت فرآیندهای اجرایی استاندارد زنجیره سرما، با هدف آموزش و اجرایی نمودن استانداردهای ابلاغی معاونت محترم بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد جهت گروه های هدف، مراقبین، بهورزان و سایر کارشناسان مرتبط شهرستان دردو گروه مختلف در روزهای 10/4/96 و 12/10/96 در کارگاه مذکور در محل سالن اجتماعات این مرکز شرکت نمودند. در این کارگاه استانداردهای مربوط به پایش درجه حرارت مدیریت واکسن، حلال، تجهیزات زنجیره سرما، اقدامات لازم در شرایط اضطراری، نصب دستگاه ترموگراف دیجیتال، نحوه استفاده نمودارها، چگونگی تنظیم صورتجلسات و تهیه لیست مشخصات افراد مسئول مرتبط، نحوه درخواست و توزیع واکسن های ماهیانه در مراکز، انجام شیک تست، کاهش صدمات به واکسن و ... توسط کارشناسان گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های شهرستان اردکان به حاضرین آموزش داده شد.

ادامه خبر ...

دو کشته و دو مصدوم در حوادث جاده ای اردکان طی سه روز گذشته


ساعت ۱۶ مورخ ۹۶/۰۴/۱۷ واژگونی یک خودروی پیکان وانت در کیلومتر۱۰ محور اردکان به چک چک نرسیده به آب انبار شهید عباسپور، به مرکز اطلاعات اورژانس ۱۱۵اردکان اطلاع داده شده که یک سریعاً نیروهای اورژانس برای ارزیابی و اقدامات اولیه به موقعیت حادثه اعزام شدن.
تکنسین‌های اورژانس ۱۱۵اردکان پس از رسیدن به محل حادثه اعلام کردند؛ متأسفانه یک مرد میانسال به علت ضربات و جراحات شدید به سر و قفسه سینه و اندام ها، قبل از رسیدن اورژانس ۱۱۵ در صحنه حادثه فوت کرده و فرد دیگری هم با آسیب شدید، بعد از ثابت سازی کامل مهره های گردنی و کمری و فیکس کردن اندام ها به اورژانس بیمارستان ضیایی اردکان انتقال داده شد. این مصدوم به علت شدت جراحات و آسیب ها بعد ازانجام اقدامات بیمارستانی برای ادامه درمان به بیمارستان شهید رهنمون یزد اعزام شد.
در مأموریت جاده ای دیگر در ساعت ۱۷دقیقه بامداد مورخ ۹۶/۰۴/۱۹ به دلیل برخورد دو دستگاه خاور در کیلومتر۱۵ محور عقدا به نایین، بلافاصله نیروهای اورژانس 115 عقدا بعد از تریاژ تلفنی با یک کد آمبولانس، جهت ارزیابی و انجام عملیات به موقعیت اعزام شدند.
براساس اعلام تکنسین‌های اورژانس ۱۱۵عقدا پس از حضور در محل حادثه، حادثه به قدری شدید بوده که در این حادثه نیز با کمال تأسف یکی از افراد حادثه دیده به علت ضربات شدید به سر و شکم، قبل از رسیدن اورژانس ۱۱۵ درصحنه حادثه فوت کرده بود و مصدوم دیگر، ضربه به سر و مهره های گردنی، کمری و شکستگی استخوان اندام ها داشته که بعد از ثابت سازی کامل و اقدامات پیش بیمارستانی مصدوم برای اقدامات درمانی به اورژانس بیمارستان ضیائی اردکان انتقال داده شد.

ادامه خبر ...

سرکشی مسئولین بیمارستان ضیایی از خانواده دو خیّر بزرگوار حوزه بهداشت و درمان اردکان


در ادامه دیدار مسئولین شبکه بهداشت و درمان و بیمارستان ضیایی اردکان با خیرین عرصه بهداشت و درمان، سه شنبه شب مورخ  ۹۶/۴/۱۳ مسئولین بیمارستان ضیایی با حضور در منزل مرحوم حاج محمد خلیلی مقدم با خانواده وی دیدار و از خدمات آنان تجلیل کردند. همچنین پس از آن در منزل سید جلال موسوی با وی دیدار و ضمن آرزوی سلامتی و سعادت برای این خیّر بزرگوار و خانواده گرامیشان از آنان نیز تقدیر و تشکر به عمل آوردند. در این دیدارهای صمیمانه در رابطه با مسائل بیمارستان و نیازهای آن صحبت نیز صحبت شد.

ادامه خبر ...

برگزاری دوره آموزشی مراقبت از بیماران مبتلا به دیس ریتمی ها و اختلالات دستگاه هدایتی در بیمارستان ضیائی


دوره آموزشی مراقبت از بیماران مبتلا به دیس ریتمی ها و اختلالات دستگاه هدایتی در بیمارستان ضیائی اردکان برگزار شد. در این دوره آموزشی که در روزهای یک شنبه و دوشنبه یازدهم و دوازدهم تیرماه در سالن اجتماعات بیمارستان ضیایی  برگزار شد، خانم منازاده سرپرستار بخش اورژانس درزمینه چگونگی مراقبت از بیماران مبتلا به دیس ریتمی و تفسیر نوار قلب برای شرکت کنندگان صحبت کرد. در این دوره دو  روزه بیش از ۵۰ نفر از پرستاران، ماماها و پرسنل بیهوشی و اتاق عمل شرکت داشتند و در پایان دوره از آنان آزمون به عمل آمد.

ادامه خبر ...

شروع مجدد مصاحبه با ایثارگران شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


پس از ماه مبارک رمضان مصاحبه با جانبازان و ایثارگران شبکه بهداشت و درمان اردکان مجدداً آغاز شد.
به منظور جمع آوری و حفظ خاطرات  هشت سال دفاع مقدس جانبازان و ایثارگران شبکه بهداشت و درمان در قالب طرح ایثار و شهادت، مصاحبه با این یادگاران دفاع مقدس مجدداً از روز شنبه ۹۶/۴/۱۰ آغاز شد.  مصاحبه ها در مسجد نور بیمارستان ضیایی انجام می پذیرد و محمد رضا افخمی از ستاد حفظ آثار به عنوان مصاحبه گر و کمال  شفیع از همکاران بیمارستان به عنوان فیلمبردار همکاری این مهم را انجام می هند. لازم به ذکر است دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، طی اقدامی قابل تحسین نسبت به ثبت خاطرات ایثارگران شاغل در واحدهای دانشگاه اهتمام و تاکنون کتابی از این خاطرات به چاپ رسیده است.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه هماهنگی واحدهای زیر مجموعه شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


در ادامه جلسات ماهیانه هماهنگی مدیران بهداشت و درمان اردکان، جلسه واحد های زیر مجموعه شبکه بهداشت و درمان شهرستان در دفتر مدیر شبکه  تشکیل شد.
دراین جلسه در مورد تکمیل پروژهای عمرانی نیمه تمام در بیمارستان و پایگاه های اورژانس بحث و تبادل نظر به عمل آمد و تمهیداتی جهت پیگیری آنها اندیشیده شد. در این رابطه مدیر شبکه بر لزوم پیگیری مجدانه مسئولین واحدها جهت جذب اعتبارات تخصیصی و نیز تلاش برای دریافت اعتبارات بیشتر از اعتبارات استانی، دانشگاه، شهرستان و خیرین تأکید ویژه نمود. وی همچنین با ارائه مصادیقی از ایرادات در عقد قراردادها و تبعات ناشی از آن، دقت مضاعف در انعقاد قراردادها و مشاوره با واحد حقوقی را لازم دانست. پیگیری ابلاغ نماینده حقوقی در شببکه از دیگر توصیه های مدیر شبکه بود. در انتها پس از اظهار نظر حاضرین مواردی برای پیگیری و اقدام مصوب و برای اجرا ابلاغ شد. این جلسه با حضور مدیران و مسئولین شبکه بهداشت و بیمارستان ضیایی و اورژانس 115 به صورت ماهیانه جهت افزایش هماهنگی بین مراکز برگزارمی گردد.

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه ارتقاء برنامه های واحد بهداشت دهان و دندان مرکز بهداشت اردکان


در راستای برنامه ریزی ارتقاء کیفیت و کمیت ارائه خدمات بهداشتی در سطح شهرستان، جلسه هماهنگی برنامه های واحد بهداشت دهان و دندان در دفتر مدیر شبکه  تشکیل شد.

دراین جلسه پس از بیان انتظارات سیستم از واحد بهداشت دهان و دندان توسط مدیر شبکه و تأکید وی بر لزوم حرکت طبق قوانین با دیدگاه اساسی خدمت به مردم، تبادل نظر حاضرین حول محور وظایف واحد بهداشت دهان و دندان و در راستای برنامه ریزی های لازم برای ارتقاء سطح خدمات در مراکز شهری و روستایی شهرستان برای افزایش رفاه حال مردم صورت گرفت. در این جلسه مصوب شد که با حل مشکلات موجود در زمینه نیروی انسانی و مسائل مالی از طریق رایزنی با واحد های مربوطه در دانشگاه، تا حدامکان خدمات با کیفیت و کمیت بیشتری در مراکز روستایی، شهری و مرکز خدمات جامع دهان و دندان فارابی به عمل آید.  لازم به ذکراست که در سال 95 میزان خدمات بهداشتی دهان و دندان ارائه شده در مراکز این شهرستان در سطح استان مناسب بوده و ان شاءالله  با ایجاد بستر مناسب تر سطح خدمات تا حد امکان افزایش یابد.

ادامه خبر ...

برگزاری سومین جلسه طرح تحول سلامت سال 1396 در شبکه بهداشت و درمان اردکان


سومین جلسه طرح تحول سلامت سال 1396، ساعت 8 صبح مورخ 10/4/96 در سالن اجتماعات دانشکده طب سنتی با حضور مدیران داخلی مراکز، نیروهای پذیرش، مسئولین پایگاه های سلامت و کارشناسان ستادی برگزار شد. در این جلسه ابتدا آیاتی از کلام الله مجید تلاوت گردید. پس از آن دکتر پورهاشمی ضمن خیر مقدم به همکاران به بیان مطالبی درخصوص اهمیت برگزاری این جلسه پرداخت. وی با تاکید بر اینکه رشد و تقویت شاخص های سلامت در کشور، مستلزم برخورداری مردم از امکانات بهداشتی بوده و دستیابی به این هدف جز با اتکاء به نقش تأثیرگذار خیرین، سفیران و داوطلبین سلامت فراهم نخواهد نشد؛ خاطر نشان کرد در راستای رسیدن به این مهم برنامه ریزی ( جهت ساماندهی)، شناسایی و جذب خیرین با هماهنگی مدیر و سرپرست در کلیه مراکز امری ضروری است. در این راستا اختیارات شغلی و سازمانی باید برای انجام وظایف سازمانی و در جهت مصالح عمومی به کار گرفته شوند. کلیه همکاران باید نسبت به دستگاه و ضوایط آن متعهد باشند و با علاقه مندی و تمام توان از طریق انجام صحیح وظایف و مسئولیت های شغلی و سازمانی برای تحقق اهداف سازمان که ارائه خدمت مناسب به مردم است، تلاش کنند. دکتر پورهاشمی درخصوص رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی متذکر شد: انتظار می رود در تمام امور محوله از اسراف جلوگیری شده، خرج های غیر ضروری حذف گردد. از امکانات و تجهیزات اداری محافظت کامل به عمل آمده، در استفاده مؤثر و مطلوب از آن ها بکوشیم.  وی در پایان صحبت های خود تأکید کرد، باید سعی همه ما بر این باشد که فرهنگ تکریم ارباب رجوع و پاسخگویی و گره گشایی از مشکلات مردم و مراجعین به یک ارزش تبدیل شود. در ادامه جلسه هرکدام از حاضرین نقطه نظرات خود را مطرح و به سؤالات حاضرین توسط مدیر شبکه و کارشناسان حوزه ستاد پاسخ داده شد.

ادامه خبر ...

برگزاری جشن بزرگ نقاشی فرشته های آسمانی در احمد آباد


جشن بزرگ نقاشی فرشته های آسمانی در تاریخ 7 / 4 /1396 در مصلی احمدآباد برگزار شد در این جشن که همراه با برگزاری نمایشگاه سلامت روان و خانواده در راستای موضوع اعتیاد و مواد مخدر بود، 450 نفر از بانوان و کودکان در ایت مراسم شرکت نمودند. این مراسم با سخنرانی کارشناس بهداشت روان، مینو رئوفی در ارتباط با سلامت روان خانواده ها آغاز و سپس  به مناسبت عید سعید فطر برنامه های مولودی خوانی و نیز مسابقه نقاشی برگزارشد. در این مسابقه، 100نفر از کودکان احمد آبادی با موضوعات چگونه شاد باشیم و با سالمندان چگونه رفتار کنیم، به رقابت با یکدیگر پرداختند. لازم به ذکر است، حجت الاسلام صابری امام جمعه محترم احمدآباد نیز در ارتباط با سلامت روان سخنرانی بنموذند. در پایان مراسم  نیز جوایز مسابقه بزرگ مهارت های زندگی که در تاریخ 14/9/1395 با شرکت 60 نفر از بانوان احمدآبادی برگزار شده بود، توسط اعضای محترم شورا و شهرداری اهدا شنید .

ادامه خبر ...

شروع رسمی برنامه ملی خدمات نوین سلامت میانسالان و سالمندان (ایراپن) در اردکان


روز یکشنبه چهارم تیرماه در مراسمی با حضور فرماندار شهرستان اردکان در مرکز خدمات جامع سلامت شماره 4 شهری، اجرایی شدن برنامه ملی خدمات نوین سلامت میانسالان و سالمندان (ایراپن)، با تشکیل پرونده الکترونیک و تحویل کارت خطرسنجی احتمال بروز بیماریهای قلبی و عروقی طی ده سال آینده به فرماندار اردکان آغازشد. در حاشیه این مراسم دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت ودرمان شهرستان اردکان در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا در رابطه با طرح ایراپن گفت: با توجه به اینکه 86 درصد از مرگ و میرهای کشور به علت ابتلاء به بیماریهای غیرواگیر قلبی و عروقی، سرطان، دیابت ، بیماریهای مزمن تنفسی به اضافه تصادفات و مشکلات روحی و روانی است، وزارت بهداشت و درمان در صدد است با این اجرای این طرح میزان این بیماریها را کاهش دهد. وی با دعوت از مردم شهرستان برای مراجعه به مراکزخدمات جامع و پایگاه های سلامت شهری وروستایی از ایشان خواست تا با مشارکت به موقع در اجرای این طرح درارتقای سلامت خود، خانواده و جامعه سهیم باشند. لازم به ذکر است این برنامه شامل غربالگری به منظور تشخیص زودرس سه سرطان شایع سینه، دهانه رحم و روده بزرگ، بررسی و تعیین میزان خطر 10 ساله بروز حوادث کشنده و غیرکشنده قلبی و عروقی حتی در زمانیکه فرد علامت دار و بیمار نیست می باشد و به همین منظور می بایست تمامی افراد :
- بالای 30 سال (جهت خطرسنجی بیماریهای قلبی و عروقی)
- افراد 69 ـ 50 (جهت غربالگری سرطان روده بزرگ)
- زنان 69 ـ 30 سال (جهت غربالگری سرطان سینه)
-  زنان 59 ـ 30 سال (جهت غربالگری سرطان دهانه رحم)
به کلیه مراکزخدمات جامع سلامت ، پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت محل زندگی خود مراجعه نمایند.
همچنین کنترل عوامل خطر بیماری های غیرواگیر از جمله کم تحرکی، اضافه وزن و چاقی، پرفشاری خون، قند و کلسترول خون بالا، کنترل دخانیات، تغذیه سالم، بهداشت روان و . . . با اجرای این طرح بصورت رایگان بررسی و مشاوره های لازم به مراجعین ارائه می شود.

ادامه خبر ...

پنج مصدوم در حادثه واژگونی خودروی پراید در محور خرانق ساغند


در ساعت ۱۵/۳۰ مورخ ۹۶/۰۴/۰۹ در کیلومتر ۳۸ محور خرانق به ساغند، یک دستگاه خودروی پراید از جاده خارج و واژگون شده بود که پس از اطلاع به مرکز اطلاعات اورژانس ۱۱۵اردکان، اپراتور سریعا یک کد آمبولانس به موقعیت اعزام نمود. تکنسین‌های اعزامی بعد از ارزیابی، به علت وجود ۵ مصدوم در حادثه با ضربه به سر، کمر، اندام ها وجراحات شدید درخواست دو کد آمبولانس و امداد هوایی شد.
دو مصدوم توسط تکنسین های اورژانس ۱۱۵ خرانق، یک مصدوم توسط تکنسین های اورژانس ۱۱۵ساغند و دو مصدوم به علت ضربات و جراحات شدید توسط امداد هوایی پوشش امدادی داده و مصدومین به بیمارستان شهید رهنمون انتقال داده شدند.

ادامه خبر ...

آئین آغاز عملیات اجرایی احداث مرکز جدید خدمات جامع سلامت احمدآباد


در ادامه نوسازی مراکز بهداشتی شهرستان اردکان روز یکشنبه مورخ 5/4/96 ساخت مرکر خدمات جامع سلامت احمدآباد آغاز شد. در این مراسم نماینده مردم اردکان در سخنانی با تاکید بر ارائه و بهبود خدمات بهداشتی و درمانی و ایجاد و توسعه زیرساخت ها عنوان داشت: چشم انداز حوزه سلامت باید بر محوریت بهداشت استوار گردد که در سال های اخیر با سمت گیری دولت و تدوین سیاست های کلی و کلان ابلاغ شده، این مهم در حال تحقق است. نایب رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه کشور ادامه داد: سمت گیری برنامه ششم نیز تقدم بهداشت بر درمان را تصریح می کند که با استفاده از دو طرح نظام ارجاع و پزشک خانواده در پی دستیابی به این هدف است.
دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان نیز ضمن تشکر از حضور مسئولین ارشد شهرستان به ویژه نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی و نیز خیر محترم این پروژه جناب حاج عبدالله رحمتی، توضیحاتی در رابطه با اقدامات انجام شده در طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت ارائه نمود. وی طرح تحول حوزه سلامت را از دستاوردهای مهم دولت دانست و گفت: در راستای مقاوم و نوسازسازی فضاهای بهداشتی در استان، در تفاهم نامه منعقده بین وزارت بهداشت و مسئولان استان یزد، مقرر شده تا نیمی از هزینه های نوسازی ۱۶۷ مرکز بهداشتی استان که ۱۸ مرکز آن در شهرستان اردکان واقع شده است، توسط وزارت بهداشت و درمان و نیمی نیز از اعتبارات استان، شهرستان و خیری تامین گردد. فرماندار اردکان نیز در این رابطه ضمن تشکر از خیرین شهرستان و مسئولین به واسطه جلب خیرین در حوزه بهداشت و درمان، از تلاش های صورت گرفته در راستای ارتقاء سلامت مردم قدردانی نمود. لازم به ذکر است این مرکز با زیر بنای ۸۰۰ متر مربع در زمینی به مساحت 1200 متر مربع  ظرف مدت یک سال احداث خواهد شد. این مرکز به عنوان جایگزین مرکز خدمات جامع سلامت فعلی احمدآباد توسط خیر ارجمند حاج عبداله رحمتی درزمین واگذارشده توسط وراث محترم مرحومین نصیری و رحمتی ساخته می شود. شایان ذکر اینکه حاج عبداله رحمتی مرکز خدمات جامع سلامت دیگری را در اردکان با پیشرفت فیزیکی 80% در دست احداث دارد.

ادامه خبر ...

توزیع سبد غذایی بنیاد علوی بین زنان باردار نیازمند روستایی شهرستان اردکان


در تاریخ 7/4/1396 جلسه ای درخصوص توزیع سبد غذایی بنیاد علوی به زنان باردار نیازمند روستایی در دفتر مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان با حضور مدیر شبکه، کارشناسان واحدهای تغذیه، بهداشت خانواده، بهورزی، مامایی و مدیر عامل شرکت تعاونی مصرف کارکنان شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان برگزار شد. در این جلسه دکتر پورهاشمی درخصوص چرایی آغاز طرح و چگونگی انجام آن و نیز " نحوه توزیع سبد غذایی بنیاد علوی به زنان باردار نیازمند روستایی شهرستان اردکان" توضیحاتی داد. وی با بیان این موضوع که دفتر مقام معظم رهبری موکداً خواستار توزیع "سبد غذایی" بین زنان باردار روستایی هستند خاطر نشان کرد؛ با توجه به اینکه بعضاً امکان تغییر شرح خرید وجود دارد و به خاطر اهمیت تغذیه مناسب زنان باردار، ضروری است که کالای اساسی تغذیه ای مورد نیاز مستقیماً به افراد مشمول این طرح تحویل گردد. همچنین با توجه به اینکه " توزیع سبد غذایی بنیاد علوی به زنان باردار نیازمند" ادامه خواهد داشت، لازم است ماماهای مراکز روستایی و بهورزان پیگیری دقیق بهبود وضعیت تغذیه ای دریافت کنندگان سبد غذایی و معرفی نیازمندان واقعی دیگر را به واحد تغذیه ستاد مد نظر داشته باشند. در ادامه، نقطه نظرات حاضرین ارائه و پس از بحث و تبادل نظر، هماهنگی های لازم برای تحویل به موقع و با حفظ شرایط لازم بهداشتی و نیز حفظ حرمت مشمولین این طرح صورت گرفت. لازم به ذکر است در راستای حمایت مادران باردار و شیرده نیازمند واجد شرایط روستاهای شهرستان اردکان، سبدهای مواد غذایی به عنوان هدیه مقام معظم رهبری از سوی بنیاد علوی بین زنان باردار روستایی این شهرستان توزیع می شود. این سبدهای غذایی شامل 14 قلم مواد غذایی از جمله مواد پروتینی، برنج، مرغ، گوشت، ماکارونی، عسل، خرما، شکر، تن ماهی، حبوبات و روغن مایع است. در این طرح مادران باردار توسط بهورزان شاغل در خانه های بهداشت شناسایی  و به بنیاد علوی معرفی می شوند.  این بنیاد هر دو ماه یک بار سبدهای غذایی را در بین آنها توزیع می کند. مادران مشمول این طرح نیز تا 6 ماه پس از زایمان که در آن دوران، کودک تنها از شیر مادر تغذیه می کند، این هدایا را دریافت می کنند.

ادامه خبر ...

برنامه ها و اقدامات واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان اردکان در ماه مبارک رمضان


همانند برنامه های آموزشی و نظارتی سال های گذشته، در سال جاری نیز بازرسان بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان اردکان طی بازدید های مستمر از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی خصوصاً رستوران ها، آشپزخانه ها، کبابی ها، مراکز پخت آش و حلیم، زولبیا و بامیه و نیز مساجد و اماکن مذهبی، نسبت به اعمال ضوابط و مقررات بهداشتی در زمینه های بهداشت فردی افراد شاغل، بهداشت محیط،، بهداشت ابزار و وسایل مورد استفاده و نیز بهداشت مواد غذایی اقدام و با متخلفین از مقررات بهداشتی برابر قوانین مربوطه برخورد نمودند. در این راستا آقای علی برزگر کارشناس بهداشت محیط و مسئول امورات آموزشی واحد قبل از شروع ماه مبارک رمضان در جلسه آموزشی - توجیهی که در محل اداره تبلیغات اسلامی برگزار شده بود حاضر و نسبت به آموزش خادمین و مسئولین هیئت امناء مساجد اقدام نموده و اطلاعیه های بهداشتی در اختیار خادمین و مسئولین هیئت امناء مساجد گذاشته شد. اهم اقدامات صورت گرفته در ماه مبارک رمضان توسط بازرسان بهداشت محیط در ماه مبارک رمضان  به شرح زیر بوده است.
ـ آموزش چهره به چهره خادمین و هیئت امنای مساجد در حین بازدید به همراه نصب اطلاعیه  و توصیه های بهداشتی در مساجد و اماکن جهت استفاده عموم
ـ توزیع اطلاعیه های بهداشتی در زمینه رعایت نکات بهداشتی به هنگام توزیع آب، شربت و هر گونه مواد غذایی به هنگام افطار بین مردم
ـ بازدید از 527 مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی
ـ صدور 165 مورد کارت تندرستی
ـ صدور 5 مورد اخطار بهداشتی
ـ معرفی 10 مورد از متصدیان مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی متخلف به مراجع قضایی
ـ انجام 66 مورد نمونه برداری از آب شرب (شبکه توزیع و چاهها)  موجود در منطقه شهری و روستایی
ـ  انجام 395 مورد کلرسنجی از شبکه توزیع آب شهری و روستایی
ـ اقدام به 85 مورد نمونه مواد غذایی نظیر کباب، نان، نبات،  قند، زولبیا، بامیه و ...
ـ اجرای کامل برنامه های طرح تشدید بازرسی ها در کشیک های عصر بهداشت محیط
ـ تشدید بازرسی ها از مراکز و اماکن حساس و نیز اماکن تجمعی نظیرمساجد، دانشگاه ها، آموزشکده فنی و ...
ـ سنجش 52 مورد دمای یخچال و فریزرهای مراکز توسط دماسنج لیزری
ـ کشف و معدوم سازی 234 کیلوگرم مواد غذایی فاسد و غیر قابل مصرف و 159 لیتر مایعات
ـ بررسی 30 مورد شکایات مردمی

ادامه خبر ...

واژگونی یک دستگاه مینی بوس سرویس کارخانه در محور عقدا ـ اردکان


در ساعت ۷/۳۵ مورخ ۹۶/۰۴/۰۵ موردی مبنی بر واژگونی یک مینی بوس قبل از پل قطار (روبروی معاینه فنی ماشین سنگین) به اورژانس 115 اطلاع داده شد که اپراتور پس از تریاژ تلفنی دو کد آمبولانس از پایگاه اورژانس ۱۱۵ اردکان را به موقعیت اعزام کرد.
بر اساس اعلام تکنسین‌های اعزامی، یک دستگاه مینی بوس سرویس کارخانه ایفا سرام دچار واژگونی شده که 7 نفر از سرنشینان ای مینی بوس مصدوم شده بودند که بعد از ثابت سازی مصدومین و اقدامات پیش بیمارستانی، مصدومین به اورژانس بیمارستان ضیایی اردکان انتقال داده شدند.

ادامه خبر ...

برگزاری کلاس حضوری پرسش و پاسخ های قرآنی در بیمارستان ضیایی


واحد آموزش بیمارستان ضیایی به منظور آشنایی پرسنل بیمارستان با مسائل قرآنی اقدام به برگزاری کلاس دو روزه پرسش و پاسخ های قرآنی طی روزهای یکشنبه ۲۸ و دوشنبه ۲۹ خردادماه در مسجد نور بیمارستان نمود.
در این دوره که به روش تدریس اعضاء تیم یا گروهی (TMTD ) برگزار شد، ۵۰ نفر از پرسنل شرکت کرده که  به ۱۰ گروه ۵ نفره تقسیم شدند  و در هر گروه هریک از اعضاء با خواندن مطالبی که در اختیار داشت و ارائه آن به سایر اعضاء گروه برای آنان توضیحات لازم را بیان نمود. در پایان این دوره شرکت کنندگان در آزمون مربوطه شرکت نمودند.

ادامه خبر ...

پاسخ به احکام و مسائل شرعی بیماران بیمارستان ضیایی اردکان


از هفته سوم  ماه مبارک رمضان گروهی از روحانیون اردکانی مقیم قم به صورت روزانه در بیمارستان ضیایی حاضر شده و با سرکشی از بیماران بستری و گفت و گو با آنان،  به مسائل شرعی مطرح شده توسط بیماران بستری و همراهان  پاسخ گفتند که این عمل خیر مورد استقبال بیماران قرار گرفت.
لازم به یادآوریست حضور روحانی بر بالین بیماران بستری از مدت ها پیش در بیمارستان ضیایی اردکان در حال اجرا بوده و تا پایان سال گذشته هرروز و هم اکنون روزهای یک شنبه و چهارشنبه هرهفته یکی از روحانیون  در بیمارستان حضور یافته و به سؤالات شرعی بیماران و همراهان آن ها پاسخ می دهند.

ادامه خبر ...

برگزاری دوره آموزشی اصول حفاظت فیزیکی برای پرسنل نگهبانی و خدمات واحدهای شبکه بهداشت و درمان اردکان


به منظور آشنایی پرسنل نگهبانی و خدمات واحدهای شبکه بهداشت و درمان اردکان با مسائل مربوط به بحران و چگونگی حفاظت فیزیکی واصول راهبردی آن، از سوی واحد آموزش بیمارستان و با همکاری واحد حراست یک دوره کلاس آموزشی تحت عنوان اصول حفاظت فیزیکی روز پنج شنبه ۹۶/۴/۱ در محل سالن آموزش بیمارستان ضیایی اردکان برگزار شد.
در این دوره آموزشی سرهنگ صادقیان فرماندهی منطقه انتظامی اردکان مطالبی در همین رابطه بیان داشت.
وی با اشاره به ارتباط تنگاتنگ بین نیروی انتظامی ، اورژانس ۱۱۵ و مراکز درمانی گفت : این ارتباط نقش مهمی هم در ایجاد نظم و هم در حفظ سلامت مردم دارد .
ایشان صعه صدر و اخلاق خوش را دوگزینه جهت ایجاد نظم و جلوگیری از هرج و مرج در بیمارستان عنوان کرد و گفت: مراجعین به بیمارستان ها و مراکز درمانی با درد و ناراحتی همراه هستند بنابراین باید حتی الامکان آنان را درک کرد، با این وجود آنان نیز حق توهین به پرسنل را ندارند.
فرماندهی منطقه انتظامی اردکان با اشاره به اقدامات تروریستی اخیر اظهار داشت:
تروریست ها معمولا به سراغ مراکز سیاسی و یا محل تجمعات مردمی می روند و  به ندرت مراکز درمانی را هدف قرار می دهند، با این حال همیشه باید درآمادگی کامل به سر برد.
وی پیروی از دستورات مافوق، آشنایی با وسایلی که نگهبان در اختیار دارد، تکریم ارباب رجوع و پرهیز از بحث با افراد متفرقه و توجه به وظیفه اصلی را از جمله موارد با اهمیت در رابطه با حفاظت عنوان کرد و گفت: راهنمایی کافی و برخورد اولیه خوب می تواند ۵۰ تا۶۰ درصد از موارد بحرانی را کاهش دهد.
لازم به ذکر است دراین دوره آموزشی ۵۰ نفر از پرسنل نگهبانی و خدمات شرکت داشتند.

ادامه خبر ...

ضیافت افطار دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام (ره) و بهزیستی اردکان


در بیست و پنجمین روز از ماه مبارک رمضان بیش از ۲۵۰ نفر از ایتام تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و اداره بهزیستی اردکان افطار را میهمان جامعه پزشکی بودند.
در این ضیافت افطار که به همت و پیگیری دکتر سید جلیل میرمحمدی متخصص طب کار، جمعی از پزشکان و همکاری شبکه بهداشت و درمان، سازمان نظام پزشکی و بسیج جامعه پزشکی شهرستان اردکان  و در کانون امام خمینی (ره) برگزار شد، شرکت کنندگان پس از ادای نمازجماعت،روزه خود را افطار نمودند.
صحبت های گرم بعضی از پزشکان و پرسنل شبکه بهداشت و درمان با دانش آموزان و تعدادی از مادران آنان از نکات جالب و دیدنی این برنامه بود.
لازم به ذکر است این برنامه معنوی برای دومین سال پیاپی با همت جامعه پزشکی در اردکان برگزار می شود.

ادامه خبر ...

برخورد یک دستگاه پژوپارس با شتر در محور رباط - ساغند


در ساعت ۲۱ مورخ ۹۶/۰۳/۲۸  گزارشی مبنی بر برخورد خودروی پژو پارس با شتر در ۳۰ کیلومتری محور رباط - ساغند به اورژانس 115 اعلام شد. بلافاصله یک کد آمبولانس از پایگاه اورژانس رباط به موقعیت اعزام شد.
بنابر گزارش تکنسین‌های اعزامی اورژانس ۱۱۵رباط ، یک خودروی پژو پارس به علت تاریکی شب و کافی نبودن دید، با دو شتر برخورد کرده که خوشبختانه ۳ نفرسرنشین خودرو صدمات جزئی دیده بودند که بعد از اقدامات اولیه، مصدومین حاضر به انتقال بیمارستان نشدند.در این حادثه به علت ضربه شدید خودروی پژو پارس، هر دو شتر کشته شدند.

ادامه خبر ...

کشته شدن یک نگهبان ایستگاه را آهن در محدوده عقدا به دلیل برخورد قطار


به گزارش مرکز فوریت های پزشکی اردکان؛ در تاریخ 23 خرداد ماه سال جاری، طی تماس تلفنی در ساعت ۷/۳۳ با مرکز اطلاعات اورژانس ۱۱۵اردکان، درخواست آمبولانس برای مصدومی به دلیل برخورد قطار به نگهبان ایستگاه در محدوده عقدا (بین ایستگاه هما و شبنم) شد که یک کد آمبولانس از پایگاه اورژانس عقدا به موقعیت حادثه اعزام و پس از حضور در صحنه، تکنسین ها بعد از معاینه کامل اعلام کردند، مصدوم آقای ۵۹ساله ای است که به علت ضربه شدید به سر و صورت فاقد علائم حیاتی و قبل از رسیدن اورژانس ۱۱۵ متاسفانه فوت کرده است.

ادامه خبر ...

برگزاری کمیته پیشگیری از خودکشی در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان


جلسه کمیته پیشگیری از خودکشی اردکان صبح روز سه شنبه مورخ 23/3/96 با حضور ارگان های عضو در محل شبکه بهداشت و درمان شهرستان برگزار شد. در ابتدای این جلسه دکتر پورهاشمی درخصوص شاخص های مربوط به خودکشی صحبت و در اینخصوص تحلیل هایی ارائه داد. وی یادآور شد این جلسات باید به علل اصلی و زمینه ساز خودکشی دست پیافته تا بر اساس آن مداخلات منطقه ای انجام شود. مدیر شبکه بهداشت و درمان ضمن تأکید بر اهمیت فوق العاده همکاری بین بخشی در اینخصوص، فرمانداری را محور این همکاری دانست و گفت: استفاده از پتانسیل دانشگاه اردکان برای تحقیق در موارد مرتبط با خودکشی در شهرستان با توجه به داشتن رشته های روانشناسی و مشاوره در مقاطع تحصیلات تکمیلی باید در اولویت کاری کمیته باشد. در این جلسه نمایندگان بیمارستان، آموزش و پرورش، اورژانس اجتماعی بهزیستی، نیروی انتظامی و جهاد کشاورزی به ارائه نظرات خود پرداخته و پس از هم اندیشی، بحث و تبادل نظر مقرر شد، تمرکز کار این کمیته در سال 96، بررسی علل اقدام به خودکشی شهرستان جهت برنامه ریزی های آتی باشد.
تأمین مدرس برنامه آموزش مهارت های زندگی دانش آموزی توسط مرکز بهداشت و پیگیری برنامه دانشنامه ازدواج توسط اداره بهزیستی و تشکیل تیم تخصصی بررسی علل خوکشی شهرستان از سایر مصوبات این جلسه بود.

ادامه خبر ...

چهار حادثه ترافیکی جاده ای در شهرستان اردکان


ـ طی تماس تلفنی با مرکز اطلاعات اورژانس۱۱۵اردکان در ساعت ۱۷/۰۱ مورخ ۹۶/۰۳/۱۹ مبنی بر سقوط کودک ۹ساله از ارتفاع ۴متری در روستای رنجغان اپراتور، یک کد آمبولانس به موقعیت اعزام کرد.
تکنسین‌های اورژانس ۱۱۵اردکان مصدوم را از خودروی شخصی راهی تحویل گرفته و بعد از ثابت سازی و اقدامات پیش بیمارستانی به اورژانس بیمارستان ضیائی انتقال دادند که به علت ضربه به سر و کاهش سطح هوشیاری، مصدوم با بالگلرد اورژانس۱۱۵ به بیمارستان مرکز تروما شهید رهنمون انتقال داده شد.

ـ در ساعت ۵۱ دقیقه بامداد مورخ ۹۶/۰۳/۲۰ با مرکز اطلاعات اورژانس۱۱۵اردکان تماس و خبر از واژگونی خودروی 206 در۶ کیلومتری محورخرانق - یزد داده شد که اپراتور بعد از تریاژ تلفنی، آمبولانس از پایگاه اورژانس ۱۱۵ خرانق به موقعیت اعزام کرد. این حادثه سه مصدوم داشت که توسط تکنسین‌های اورژانس خرانق بعد از ثابت سازی و اقدامات پیش بیمارستانی به بیمارستان شهید رهنمون انتقال داده شدند.

ـ طی تماس تلفنی با مرکز اطلاعات اورژانس۱۱۵اردکان در ساعت ۱۳/۹ مورخ ۹۶/۰۳/۲۰ گزارشی مبنی بر واژگونی خودروی سواری در جاده چاه افضل داده شد که اپراتور بعد از تریاژ تلفنی، یک کدآ مبولانس از پایگاه اورژانس اردکان به موقعیت اعزام کرد.
این واژگونی باعث مصدومیت دو نفر شده بود که توسط تکنسین‌های اورژانس اردکان بعد از ثابت سازی و اقدامات پیش بیمارستانی، برای ادامه درمان مصدومین را به اورژانس بیمارستان ضیائی اردکان انتقال دادند.

ـ در ساعت ۴صبح مورخ ۹۶/۰۳/۲۲ به مرکز اطلاعات اورژانس ۱۱۵اردکان اطلاع داده شد که یک دستگاه کامیون بنز محور کیلومتر۲۰ عقدا - نایین واژگون که بلافاصله یک کدآمبولانس از پایگاه اورژانس عقدا به موقعیت اعزام شد.
در این حادثه یک نفر به علت صدمات و جراحات شدید در صحنه حادثه فوت و یک مصدوم توسط تکنسین های اورژانس۱۱۵ عقدا، بعد از کنترل علائم حیاتی، ثابت سازی کامل و اقدامات پیش بیمارستانی به اورژانس بیمارستان ضیائی اردکان انتقال داده شد. 

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه انتخاب هیئت اجرایی برگزاری پنجمین دوره انتخابات نظام پزشکی در شهرستان اردکان


همزمان با برگزاری هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی کشور، پنجمین دوره انتخابات نظام پزشکی در شهرستان اردکان نیز برگزارخواهد شد. در این راستا صبح روز شنبه سیزدهم خرداد ماه، اولین جلسه هماهنگی با هدف تعیین هیئت اجرایی پنجمین دوره انتخابات نظام پزشکی شهرستان با حضور جمعی از اعضا برگزارشد.
دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت ودرمان و رئیس هیئت اجرایی پنجمین دوره انتخابات نظام پزشکی در شهرستان اردکان در این جلسه اعلام داشت، انتخابات در تاریخ سی ام تیرماه به طور همزمان با سراسر کشور، انتخابات پنجمین دوره هیئت مدیره نظام پزشکی شهرستان اردکان نیز برگزار خواهد شد. در این جلسه  اقایان دکتر امیر ولی عضد زاده، دکتر حسن داعی زاده، دکتر محمدعلی فلاحتی، دکتر علی شاکر و دکتر حسین انصاری به عنوان اعضای اصلی و آقای دکتر محمد پهلوان شمسی  و خانم حائری به عنوان اعضای علی البدل هیئت اجرایی تعیین شدند.
لازم به ذکر است متقاضیان ثبت نام در پنجمین دوره انتخابات هیئت مدیره نظام پزشکی شهرستان اردکان می توانند از تاریخ 14/3/1396 لغایت 20/3/1396 از ساعت 8 صبح لغایت 16 در کلیه روزهای تعطیل و غیر تعطیل به نظام پزشکی شهرستان اردکان واقع در خیابان پیروزی ـ بن بست 11 ـ پلاک 87 مراجعه و ثبت نام نمایند.

ادامه خبر ...

پیوند اعضای مصدوم اردکانی با مرگ مغزی


به گزارش روابط عمومی بیمارستان شهید دکتر رهنمون، بیمار آقای سید مرتضی پور مصطفوی 45 ساله ساکن اردکان که در اثر سانحه تصادف در تاریخ 96/03/08 در بخش مراقبت‌های ویژه اعصاب بیمارستان با سطح هوشیاری پایین بستری که پس از تأیید مرگ مغزی توسط پزشکان متخصص واحد opu معاونت درمان دانشگاه با برگزاری چندین جلسه با خانواده بیمار، این بزرگواران موافقت خود را برای اهدای عضو اعلام نمودند که با هماهنگی بیمارستان نمازی شیراز، برای استفاده از کبد و دو کلیه بیمار جهت پیوند به شیراز منتقل شد. روحش شاد و یادش گرامی. 

ادامه خبر ...

وقوع دو حادثه ترافیکی در ارذکان


در ساعت ۲۲/۱۴ مورخ ۹۶/۰۳/۱۱طی تماس تلفنی با مرکز اطلاعات اورژانس ۱۱۵اردکان واژگونی کامیون خاور در ۵ کیلومتری محور عقدا به اردکان اطلاع داده شد که توسط اپراتور یک کد آمبولانس از پایگاه اورژانس ۱۱۵عقدا به موقعیت اعزام شد.حادثه مذکور دو مصدوم داشت که توسط تکنسین‌های اورژانس ۱۱۵عقدا بعد از ثابت سازی و اقدامات پیش بیمارستانی، مصدومین را جهت ادامه درمان به اورژانس بیمارستان ضیائی منتقل شدند. همچنین طی تماس تلفنی با مرکز اطلاعات اورژانس۱۱۵اردکان در ساعت ۲۳/۱۱مورخ ۹۶/۰۳/۱۱ مبنی بر تصادف دو خودروی سواری روبروی کارخانه چوفا اردکان، یک کد آمبولانس از پایگاه اورژانس۱۱۵اردکان به صحنه حادثه اعزام شد. این حادثه نیز دو مصدوم داشت که توسط تکنسین‌های اورژانس اردکان بعد ازاقدامات پیش بیمارستانی  لازم به بیمارستان ضیائی انتقال داده شدند.

ادامه خبر ...

اجرای برنامه خدمات نوین سلامت به میانسالان و سالمندان (ایراپن)


ایراپن" طرحی برای هشت عامل خطر و چهار بیماری است که تقریبا 70 درصد علت مرگ مردم ایران را تشکیل می‌دهد و به گفته کارشناسان این طرح انقلاب دیگری در حوزه بهداشت خواهد بود.
پدیده های شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع که با تغییرات وسیع در سبک زندگی همراه هستند، در کنار بهبود شاخص های بهداشتی که  سبب افزایش میزان امیدبه زندگی، مهم ترین عوامل افزایش بار بیماری های غیر واگیر بوده اند. بیماری های غیر واگیر، مسئول بیش از 53% بار بیماری ها در سراسر جهان هستند و بیش از 76% کل بیماری ها در ایران به بیماری های غیر واگیر اختصاص دارد. پایه پیشگیری از بیماری های غیر واگیر، شناسایی عوامل خطر اولیه ، پیشگیری و کنترل این عوامل است.
شش میلیون از کل 38 میلیون مرگ ناشی از بیماری های غیر واگیر در سنین کمتر از 70 سال رخ می دهد و بیش از 80% این مرگ ها در کشور های در حال توسعه اتفاق می افتد. افزایش شیوع بیماری های غیر واگیر و ماهیت مزمن، پیشرونده و ناتوان کننده آن ها باعث بوجود آمدن مشکلات عدیده ای می شوند و متاسفانه نیروی مولد جوامع را بطور مستقیم در معرض خطر مرگ و میر، معلولیت و ناتوانی قرار می دهند.  بیماری های غیر واگیر به دلیل هزینه های درمانی سنگین و طولانی مدت، می توانند ، هزینه های کمر شکن را به نظام سلامت تحمیل و به فقر اقتصادی منجر شوند. لذا بیماری های غیر واگیر از مهم ترین موانع توسعه کشور ها هستند و هزینه های سرسام آور ناشی از این بیماری ها هر نظام بهداشتی و درمانی را با چالش های عدیده ای روبرو می نماید.
چهار بیماری قلبی عروقی، سرطان، بیماری های مزمن تنفسی و دیابت به همراه چهار عامل خطر کم تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف دخانیات و الکل مهم ترین علل مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر هستند که احتمال مرگ ناشی از بیماری های غیر واگیر را افزایش می دهند. به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت کنترل این بیماری ها و عوامل زمینه ساز آن ها را بعنوان هدف اصلی برای کاهش 25% مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر تا سال 2025 تعیین کرده است. همچنین سازمان جهانی بهداشت اقدامات عملی را که می تواند کشور های مختلف دنیا را برای نیل به این اهداف رهنمون کند، به آنان پیشنهاد نموده است.
در حال حاضر در زمینه جهت دهی ، تقویت و ارتقای پاسخگویی مراقبت های بهداشتی، در ادامه تحول ساختاری درنظام بهداشتی، برنامه IraPEN (Package of Essential Noncommunicable Disease Iran) طراحی و به مرحله اجرا در آمده است. این برنامه در راستای مجموعه مداخلات اساسی پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت (PEN) به منظور اجرا در ایران  تدوین گردیده است.( IraPEN)
 در این برنامه در خانه های بهداشت و پایگاه های سلامت جهت کلیه کلیه افراد بالای30سال میزان احتمال خطر 10 ساله بروز حوادث کشنده و غیر کشنده قلبی عروقی (مانند سکته های قلبی و مغزی) حتی در زمانی که علامت دار و بیمار نیستند تعیین می گردد و متناسب با میزان احتمال خطر به دست آمده اقداماتی برای پیشگیری از بروز بیماری یا عوارض آن صورت می پذیرد. علاوه بر آن در زمینه بیماری های سرطانی(روده بزرگ، پستان و دهانه رحم) نیز اقداماتی در جهت تشخیص و مداخلات زود هنگام انجام می گردد.(تستهای غربالگری) اجرای این برنامه از اول خردادماه در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی،پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت در حال اجراست. لذا با توجه به اهمیت این برنامه در تعیین وضعیت سلامت آحاد جامعه، پیشگیری از بیماری های مزمن، تشخیص زودرس بیماری ها از جمله برخی سرطان ها در مراحل اولیه و قابل درمان و .... امید است با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت منطقه خود در تأمین سلامت خود، خانواده و جامعه سهیم و مؤثر باشیم.
جمعیت هدف برنامه:
- کلیه افراد بالای 30سال(خطرسنجی بیماریهای قلبی و عروقی)
- افراد 50 -69 سال (پیشگیری،تشخیص زودهنگام وغربالگری سرطان روده بزرگ)
- زنان 30-69 سال (پیشگیری،تشخیص زودهنگام وغربالگری سرطان پستان)
- زنان 30-59 سال (پیشگیری،تشخیص زودهنگام وغربالگری سرطان دهانه رحم)

ادامه خبر ...

حادثه واژگونی خودروی سواری در محور عقدا به اردکان


طی تماس تلفنی با مرکز اطلاعات اورژانس ۱۱۵اردکان در ساعت ۰۳/۱۶ بامداد مورخ ۹۶/۰۳/۰۶ مبنی بر واژگونی خودروی سواری در کیلومتر ۲۰ محور عقدا به اردکان، درخواست آمبولانس شد.
پس از تریاژ تلفنی و با توجه به تعداد مصدومین، یک کد آمبولانس از پایگاه اورژانس اردکان و یک کد آمبولانس از پایگاه اورژانس عقدا به موقعیت اعزام شد.
حادثه، واژگونی خودروی سواری چِری با ۷ مصدوم گزارش  بود که توسط تکنسین های اورژانس ۱۱۵ اردکان و عقدا، ضمن اقدامات پیش بیمارستانی و ثابت سازی کامل، جهت ادامه درمان به اورژانس بیمارستان ضیائی انتقال داده شدند.

ادامه خبر ...

برگزاری برنامه های مرتبط با روز ملی و هفته جمعیت در شهرستان اردکان


به مناسبت روز ملی جمعیت و با هدف افزایش آگاهی عموم، جلسات آموزشی با محوریت مهارت های زندگی و موضوعات وابسته در حوزه جمعیت توسط کارشناسان مرکز بهداشت شهرستان اردکان برگزار شد.
در این جلسات که حول موضوعاتی مانند ازدواج و طلاق و علل روانشناختی آن، زوجیت و تفاوت های زن و مرد و آیین همسرداری و ... در محل های تجمع عموم در سطح شهرستان برگزار شد، مدرسین مختلف حوزه روانشناسی و جمعیت اقدام به ارائه آموزش های کاربردی جهت جمعیت های هدف عموم، کارشناسان و رابطین بهداشتی شهر نمودند.
در این جلسات با آموزه هایی چون تبعات بالا رفتن سن ازدواج، زمان مناسب فرزندآوری، لزوم تکمیل شخصیت زن و مرد بر ازدواج و فرزندآوری تأکید شد.
لازم به ذکر است این برنامه ها از تاریخ 31/2/96 الی 4/3/96 با مشارکت واحدهای بهداشت خانواده و بهداشت روان مرکز بهداشت شهرستان اردکان برگزار شد.

ادامه خبر ...

برگزاری دوره آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات سازمانی در بیمارستان ضیایی


صبح روز چهارشنبه ۹۶/۳/۳ اولین روز از دوره دو روزه آشنایی با قوانین و مقررات  سازمانی با حضور ابوالحسنی دادستان شهرستان اردکان در سالن آموزش بیمارستان ضیایی برگزار شد. در این دوره آموزشی که با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و سرود جمهوری اسلامی آغاز و بیش از ۱۵۰ نفر از پرسنل بیمارستان ضیایی شرکت داشتند، دادستان اردکان در رابطه با تخلفات مختلف از جمله پزشکی، صدور چک، شبکه های اجتماعی و اسناد مطالبی بیان و با ذکر مواردی از کلاهبرداری ها از شرکت کنندگان خواستند مواظب ترفندهای مختلف افراد کلاهبردار بوده و بخصوص در پاسخ به خواسته های تلفنی در رابطه با عابر بانک ها و کارت های اعتباری دقت لازم را داشته باشند.
دادستان اردکان در این کلاس آموزشی توصیه هایی هم به شرکت کنندگان  نمود که نمونه هایی ازآن چنین بود:
ضمن آنکه  باید هر دستوری از پزشک را در پرونده بنویسید باید در نوشتن هم دقت کنید تا در موارد ضروری قابل دفاع باشد.
اسناد پزشکی و پرونده های بیمارستان جزء اسناد رسمی است و باید در حفظ آن کوشا بود.
هیچ سند سفیدی را به هیچ وجه امضاء نکنید.
در زمینه صدور چک دقت کافی داشته و اگر چک را به نام فردی نوشتید حتما کلمه حواله کرد آنرا خط بزنید.
هرگز به پیامک هایی که ناشناس بخصوص اگر جنبه مالی داشته باشد توجه نکنید.
در خرید های اینترنتی دقت کافی داشته باشید.
افشای اسرار هم تخلف است و هم جرم و ...
ایشان در پایان به سوالات مطرح شده پاسخ گفت.

ادامه خبر ...

گرامیداشت روز ماما


به مناسبت ۱۵ اردیبهشت روز ماما مسئولین بیمارستان ضیایی اردکان با حضور در بلوک زایمان ضمن گرامیداشت این روز از خدمات پرسنل این بخش تجلیل نمودند.دکتر سلطان محمدی ریاست بیمارستان ضیایی به همراه رضا شاکر مدیر بیمارستان در این بازدید ضمن تبریک روز ماما و تشکر از خدمات پرسنل بلوک زایمان، گرفتن لوح تقدیر از معاونت درمان وزیر بهداشت و درمان به عنوان بیمارستان برتر در زمینه ارتقاء سلامت مادر و نوزاد و ترویج زایمان طبیعی را نشان از همت و تلاش پزشکان متخصص و ماماها و همراهی آنان با مسئولین دانسته و خواستار تداوم آن شد.لازم به یادآوریست در جشنواره کشوری ترویج زایمان طبیعی که در اسفند ۱۳۹۵ در مرکز همایش های بین المللی رازی تهران برگزار شد، بیمارستان ضیایی اردکان به عنوان یکی از بیمارستان های برتر معرفی و از معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی لوح تقدیر دریافت نمود.‌  

ادامه خبر ...

برگزاری جلسه هماهنگی جهت بزرگداشت هفته جوان در شبکه بهداشت و درمان اردکان

با توجه به نامگذاری روز ولادت حضرت علی اکبر به نام روز جوان و نزدیک شدن به هفته جوان (16-22 اردیبهشت )، روزدوشنبه 11/2/96 جلسه هماهنگی بزرگداشت هفته جوان با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان و جمعی از کارشناسان مربوطه در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این جلسه دکتر پورهاشمی اردکانی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه درخصوص همکاری واحدهای ستادی در پیشبرد برنامه ها وافزایش خدمات مطالبی بیان کرد. وی درخصوص اهمیت آموزش گفت: باید از فرصت ها و پتانسیل های موجود برای آموزش و اطلاع رسانی مباحث بهداشتی به مردم جهت افزایش سواد سلامت و ارتقای سلامت افراد و به تبع آن جامعه استفاده کنیم. در ادامه هر یک از کارشناسان برنامه های پیشنهادی در خصوص بزرگداشت هفته جوان را مطرح کردند وتصمیماتی از قبیل برگزاری کمیته هماهنگی برنامه های هفته جوان با حضور ادارات مرتبط، چاپ مطلب در رسانه های محلی، ارزیا بی سلامت جوانان 29- 18سال در دانشگاه ها و ثبت اطلاعات در سامانه سیب، انجام مشاوره سلامت روان و تغذیه سالم جهت جوانان، راه اندازی غرفه های موادغذایی و مواد مخدر در دانشگاه با حضور کارشناسان متخصص جهت آموزش جوانان، برگزاری جلسات آموزشی مرتبط با سلامت در اماکن تجمعی جوانان (حوزه علمیه، پایگاه های بسیج و...)، معرفی اپلیکیشن های مرتبط با سلامت جوانان، برپایی نمایشگاه جوانی و پویایی جمعیت و ازدواج، ایجاد فضای اطلاع رسانی در اماکن عمومی همزمان با اعیاد شعبانیه و توزیع بسته های آموزشی و .... اتخاذ شد. ادامه خبر ...

برگزاری جلسه آموزشی بهبود کیفیت نان در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان

با توجه به طرح شعار غذای سالم، جامعه سالم در هفته سلامت، روز چهارشنبه مورخ 06/02/1396، جلسه آموزشی بهبود کیفیت نان جهت متصدیان و کارگران شاغل در نانوایی ها در محل سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در ابتدا علی برزگر کارشناس بهداشت محیط، هدف از تشکیل جلسه آموزشی را اجرایی نمودن سند بهبود کیفیت نان در سال جدید عنوان کرد و اولین گام و راهکار اجرایی سند را رعایت کامل بهداشت فردی و داشتن کارت تندرستی و گواهینامه بهداشت معتبر در محل کسب و تعویض به موقع آنها، عدم ورود و به کارگیری افراد متفرقه در فرایند تولید نان، عدم استعمال دخانیات در حین کار و حتی داخل مغازه نانوایی دانست. وی در رابطه با نظافت و شستشوی مستمر محل کسب گفت: رعایت کامل مقررات و مسایل نظافتی محل کسب، رعایت نظافت و بهداشت توالت ها با نصب فنر به منظور بسته بودن دائمی در و داشتن تهویه مناسب و رعایت بهداشت ابزار و وسایل کار و انتخاب دستگاه و وسایل مناسب، رعایت نظافت و بهداشت کلیه دستگاها و وسایل کار موجود در نانوایی لازم است. وی همچنین خواهان ادامه طرح اولیه ارتقاء سطح بهداشت نانوائی ها که با انجام بازرسی های مشترک بازرسان حوزه ستاد مرکز بهداشت و اداره صنعت، معدن و تجارت به مراحل نسبتاً خوبی رسیده از سوی نانوایان شد. در ادامه علیرضا حبیبی کارشناس بهداشت محیط با ارائه فایل پاورپوینت، در زمینه بهداشت آرد و نان، نحوه عمل آوری خمیر و رعایت میزان مصرف نمک توضیحات کامل و مفصلی را ارائه نمودند. در خاتمه به سؤالات مطرح شده پاسخ دادند. ادامه خبر ...

معدوم سازی مواد غذایی تاریخ گذشته و قاچاق به مناسبت هفته سلامت

درراستای طرح شعار غذای سالم، جامعه سالم در هفته سلامت، روز یکشنبه مورخ 3/2/96، بازرسان بهداشت محیط مرکز بهداشت اقدام به جمع آوری و معدوم سازی مواد غذایی تاریخ گذشته و قاچاق نمودند. در این مانور بیش از 1300 کیلوگرم از مواد غذایی تاریخ گذشته و قاچاق شامل انواع نوشابه، آبمیوه، پفک و پف فیل، نان خرمایی فاقد مجوز، حاجی بادام و پشمک، انواع سس و ظروف یکبار مصرف غیرقابل استفاده، عسل تقلبی، آدامس و شکلات قاچاق و فاقد مجوز بهداشتی که توسط بازرسان بهداشت محیط و واحد نظارت بر مواد غذایی شبکه بهداشت جمع آوری شده بود، معدوم گردید. ادامه خبر ...

برگزاری همایش زندگی سالم با نشاط و امید در شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان

در آخرین روز هفته سلامت، روز پنج شنبه مورخ 7/2/96، همایشی تحت عنوان زندگی سالم با نشاط و امید با حضور جمعی از داوطلبین سلامت، رابطین بهداشت ادارات و پرسنل مرکز بهداشت در سالن اجتماعات شبکه بهداشت برگزار شد. در این همایش مهندس امراللهی کارشناس ارشد بهداشت حرفه ای از معاونت بهداشتی دانشگاه شهید صدوقی یزد پیرامون ارگونومی کار در منزل و چگونگی تطابق انسان با محیط صحبت کرد. وی با اشاره به برخی مشکلات و ناهنجاری های اسکلتی عضلانی که از انجام کارهای روزمره بصورت نادرست بوجود می آید، به چگونگی پیشگیری از این آسیب ها و نشان دادن حالات درست کار در منزل پرداخت. در ادامه اکرم اثنی عشری کارشناس ارشد روان سنجی بیمارستان ضیائی با ارائه کارگاه نشاط و شادی بصورت عملی و با ایفای نقش و اجرای مسابقه به مقوله تأثیر شادی در سلامت جسم و روان پرداخت و گفت: برای برخورد با مشکلات روزمره و کنترل استرس ها باید مهارت شاد زیستن را بیاموزیم. انجام تست سلامت عمومی طبق پرسشنامه استاندارد از دیگر برنامه های این همایش بود. ادامه خبر ...

استقرار تیم سنجش سلامت در ایستگاه ورزش صبحگاهی به مناسبت هفته سلامت

در راستای برنامه های بزرگداشت هفته سلامت، روز پنج شنبه مورخ 7/2/96، تیم سنجش سلامت مرکز بهداشت با حضور در ایستگاه ورزش صبحگاهی در پارک آزادی، به غربالگری فشار خون و تست قند خون( A1C )پرداختند. در این برنامه که فرماندار و جمعی از مسئولین شهر هم حضور داشتند دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت، پیرامون نقش تحرک بدنی در سلامت جسم و روح صحبت کرد و گفت: انجام حرکات ورزشی بصورت مدون و مستمر تأثیر بسزایی در سلامتی دارد و رعایت رژیم غذایی سالم نیز از دیگر فاکتورهای اساسی در کنترل وزن است. وی با تأکید بر اهمیت خودمراقبتی ، خواستار مراجعه حاضرین به مراکز سلامت جهت مراقبت و به روز رسانی پرونده های الکترونیک خانوارشان شد. همزمان با این برنامه تیم سنجش سلامت در پارک بانوان نیز به ارائه خدمات مشابه پرداختند و خانم مرضیه مروتی کارشناس مرکز بهداشت در زمینه تغذیه سالم و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها با داشتن سبک زندگی سالم صحبت کرد. خانم امین الرعایا هم ضمن انجام حرکات کششی و نرمشی مطالبی پیرامون اصلاح حالت های صحیح ایستادن، نشستن، خوابیدن و ... بیان کرد. ادامه خبر ...

برگزاری مسابقه نقاشی گروهی در مدرسه معلم به مناسبت هفته سلامت

به مناسبت هفته سلامت و روز جهانی گفتاردرمانی، روز چهارشنبه مورخ 6/2/96، مسابقه نقاشی حضوری با حضور دانش آموزان پایه دوم مدرسه دخترانه معلم شهرستان اردکان برگزار شد. در این برنامه مریم رضوانی کارشناس ارشد گفتار درمانی شبکه بهداشت پیرامون برخی اختلالات گفتاری و نحوه برخورد با افراد دارای مشکل گفتاری و اهمیت پیشگیری از وجود مشکلات روانی و اجتماعی برای آنها مطالبی بیان کرد. فاطمه مظلوم کارشناس بهداشت مدارس مرکز بهداشت هم در مورد شعار هفته سلامت مبنی بر زندگی سالم با نشاط و امید و خانواده شاد و نقش بچه های سالم و شاد در سلامت خانواده صحبت کرد و مسابقه نقاشی حضوری با موضوع مشکلات گفتاری و خانواده شاد با توجه به صحبت های گفته شده برگزار و به کلیه دانش آموزان حاضر کتابچه بهداشتی از سوی مرکز بهداشت اهدا شد. ادامه خبر ...

برگزاری مسابقه ورزش بومی محلی به مناسبت هفته سلامت

به مناسبت هفته سلامت و به منظور ترویج فرهنگ ورزش، روز چهارشنبه مورخ 6/2/96، مسابقه ورزش بومی محلی با حضور داوطلبین سلامت در تالار تختی شهرستان اردکان برگزار شد. در این برنامه که به همت اداره ورزش و جوانان و شبکه بهداشت بر پا شد، دکتر افخمی دکترای فیزیولوژی ورزش در خصوص نقش تحرک بدنی و تغذیه سالم در سلامتی صحبت کرد. وی به انجام ورزش به صورت مستمر و مدون حداقل روزانه نیم ساعت تأکید کرد و مصرف غذا از تمامی گروه های غذایی به خصوص گروه شیر، لبنیات، گوشت و حبوبات و میوه و سبزیجات را برای سلامت بدن مفید دانست. در ادامه خانم امین الرعایا رئیس هیئت ورزش همگانی در مورد انجام حرکات اصلاحی، ارگونومی کار در منزل، حرکات کششی و تقویت عضلات بدن مطالبی بیان کرد و برخی تمرینات کششی به صورت عملی انجام شد. در پایان هم مسابقه دست رشته بین حاضرین برگزار و به برگزیدگان از سوی مرکز بهداشت جوایزی اهدا شد. ادامه خبر ...

معرفی برنامه های طرح تحول بهداشت در هنرستان دخترانه فاطمه الزهرا(س) شهرستان اردکان

در روز دوشنبه مورخ 4/2/96 چهارمین روز از هفته سلامت با شعار طرح تحول سلامت، ارتقاءکیفیت زندگی، مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان در خصوص شعار هفته سلامت، برنامه های طرح تحول بهداشت در هنرستان دخترانه فاطمه الزهرا(س) شهرستان اردکان سخنرانی کرد. دکتر پورهاشمی اردکانی اجرای طرح تحول بهداشت را در راستای تامين سلامت همه جانبه جسمي، رواني، اجتماعی و معنوی مردم دانست و گفت: تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت با هدف گسترش عدالت در سلامت، ارتقاء کیفیت و افزایش دسترسی به خدمات بهداشتی و رضایتمندی مردم اجرایی شده و در این طرح 11 بسته خدمت شامل موارد زیر از طریق مراکز و پایگاه ها به عموم مردم ارائه می شود: 1. خدمات خودمراقبتی در محل عبادت، زندگی، کار، تحصیل، تفریح و ... 2. خدمات تشخیصی و شناسایی زودهنگام عوامل خطر و بیماری ها 3. خدمات ارزیابی، تشخیص و شروع درمان بیماری های مزمن و بیماری های شایع و فصلی 4. خدمات مراقبت از سلامت مادران باردار و شیرده، کودک و نوجوان، جوان، میانسال و سالمند 5. خدمات مشاوره و مراقبت روانشناختی از جمعیت تحت پوشش 6. خدمات مشاوره و مراقبت از تغذیه سالم و فعالیت بدنی 7. خدمات مشاوره و مراقبت اجتماعی 8. خدمات حفظ و ارتقاء نظام مدیریت بیماری های واگیر 9. خدمات سلامت دهان و دندان 10. خدمات سلامت محیط و کار 11. خدمات سلامت در حوادث و بلایا وی با تاکید بر حيطه‌هاي خودمراقبتي شامل ارتقاي سلامت، اصلاح سبک زندگي،‌ پيشگيري از بيماري، خود ارزیابی،‌ حفظ سلامت،‌ مشارکت در درمان و توان بخشي، نقش دانش آموزان را به عنوان سفیران سلامت در جهت آموزش همسالان و اعضای خانواده خود مهم برشمرد و خواستار انتقال آموزشها به صورت آبشاری شد. ایشان یکی از مهمترین راه های رسیدن به اهداف این طرح را خودمراقبتی دانست و در این مورد توضیحاتی داد. در ادامه دکتر پورهاشمی در مورد طرح ایراپن توضیح داد و از دانش آموزان و دبیران مدرسه خواست با حضور خود، خانواده و راهنمایی سایر افراد در مراکز خدمات جامع و پایگاه های سلامت در تضمین سلامت خود و خانواده و جامعه مشارکت نمایند. در پایان جلسه نیز به سؤالات دانش آموزان پاسخ داده شد. ادامه خبر ...

بازدید خبرنگاران و روابط عمومی های ادارات از مراکز خدمات جامع سلامت و بیمارستان ضیایی به مناسبت هفته سلامت

به مناسبت هفته سلامت و در ادامه برگزاری تور سلامت، گروهی از خبرنگاران و روابط عمومی های ادارات شهرستان اردکان پس از بازدید از مرکز خدمات جامع سلامت روستایی ترک آباد و پایگاه سلامت حضرت قائم (عج) در بیمارستان ضیایی حضور یافتند. در این دیدار دکتر سلطان محمدی رئیس بیمارستان ضمن خوش آمد گویی گوشه ای از اقدامات صورت گرفته در بیمارستان ضیایی را به اطلاع حضار رساند. رئیس بیمارستان ابتدا به بحث تریاژ در بخش اورژانس پرداخت و گفت: اولین چیزی که مردم باید بدانند تریاژ یا سطح بندی در اورژانس است که اگر مردم در مورد آن اطلاع داشته باشند هم بیمار اورژانسی لطمه نمی بیند و هم پزشک و پرسنل بهتر می توانند به مراجعین خدمت رسانی کنند. دکتر سلطان محمدی ترویج زایمان طبیعی و راه اندازی بلوک زایمان و LDR در بیمارستان را از اقداماتی دانست که در استان نمونه است و در این زمینه لوح تقدیر از طرف معاون وزیر بهداشت و معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی به بیمارستان اهدا شده است. وی مراجعه بیش از حد به بیمارستان به دلیل افزایش جمعیت و مراجعه از شهرهای نایین و میبد و کمبود فضای فیزیکی را از مشکلاتی دانست که هم مردم را دچار مشکل کرده و هم مسئولین و پرسنل بیمارستان را تحت فشار قرار داده است . دکتر سلطان محمدی در رابطه با بخش روانپزشکی نیز اظهار داشت: بخش روانپزشکی با همت خیر ارجمند مرحوم حسین زاده و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی سال گذشته افتتاح شد. این بخش دارای ۴ لاین است که دو لاین آن ظرفیت چهل تخت داشته و دو لاین آن نیز VIP است که با توجه به مراجعه کم با هماهنگی معاونت درمان مقرر شده بخش روانپزشکی اردکان مختص بیماران زن و بیمارستان امام جعفر صادق (ع) مختص بیماران مرد باشد و بخش روانپزشکی اردکان تعطیل نخواهد شد. در ادامه جلسه دکتر پور هاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان که به جمع حاضر پیوسته بود به بحث بهداشت در عرصه سلامت پرداخت و گفت: پس از اجرا‌ شدن طرح نظام سلامت در بخش درمان، وزارت بهداشت طرح نظام سلامت در بخش بهداشت را به اجرا گذاشت که در صورت درست اجرا شدن بسیار موثر و یکی دیگر از اقدامات خوب و قابل تقدیر وزارت بهداشت است. وی با اشاره به ظرفیت های ایجاد شده در حوزه سلامت، اهم برنامه های حوزه بهداشت را تشریح و از مردم خواست که از این فرصت مهیا شده در راستای سلامت خود، خانواده استفاده کنند. مدیر شبکه بهداشت و درمان افزود: تأمین نیرو، تعمیر، تجهیز مراکز بهداشتی درمانی، نوسازی تعدادی از مراکز، استفاده از کارشناسان تغذیه و بهداشت روان در مراکز خدمات جامع سلامت، صدور مجوز یک پایگاه سلامت دیگر برای منطقه دیلم به عنوان حاشیه شهر، اجرای برنامه ملی خود مراقبتی، تربیت سفیران سلامت خانواده، سفیران سلامت دانش آموزی، سفیران سلامت دانشجویی، تحکیم و ارتقاء سطح همکاری بین بخشی، اجرای برنامه های متعدد جهت گروه های مختلف سنی، برنامه مراقبت های نوین میانسالان و سالمندان، بررسی و خطرسنجی بسیج ملی خطرسنجی سکته های قلبی، مغزی و سرطان، افزایش تحرک بدنی، برنامه های مرتبط با دخانیات و تشکیل پرونده سلامت الکترونیک برای کلیه افراد جامعه از همه گروه های سنی و.... مهمترین برنامه هایی است که در طرح تحول سلامت از اواخر سال 94 در حوزه بهداشت درحال اجراست. وی در ادامه با توضیح بیشتری درخصوص طرح ایراپن گفت: در طرح خطرسنجی سکته های قلبی و مغزی با توجه به بررسی ها، آزمایشات، سوابق خانوادگی و... درصد احتمال سکته ها در ده سال آینده مشخص و بر اساس آن برنامه های لازم برای پیشگیری و جلوگیری از این بیماری ها ارائه می شود. بررسی سه سرطان شایع در ایران شامل سرطان پستان، سرطان دهانه رحم و سرطان روده بزرگ از دیگر برنامه های مهم است که با تشخیص به موقع این سرطان ها می توان به مبتلایان طول عمر طبیعی هدیه نمود. دکتر پورهاشمی اضافه کرد: متاسفانه با وجود اجرای بیش از یکسال این طرح ها و برنامه ها در کلیه مراکز و پایگاه سلامت فقط نیمی از مردم به این مراکز مراجعه نموده اند که اصلا آمار خوبی نیست و از مردم شهرستان خواست برای انجام این اقدامات و تعبیین وضعیت سلامتی خود و خانواده و اجرای برنامه های ارتقاء سطح سلامت، طول عمری با کیفیت را برای خود تضمین کنند. دکتر پورهاشمی با گلایه از دیدگاه برخی مسئولین درخصوص سلامت افزود: خیلی ازافراد بحث سلامت را تنها به وزارت بهداشت مربوط می دانند و این درحالی است که کلیه ادارات و نهادها در تأمین سلامت مردم نقش بسزایی دارند. وی با تأکید بر این موضوع که حداکثر 25% از سلامتی به بخش بهداشت و درمان مربوط است گفت: شورای سلامت و امنیت غذایی با ریاست فرماندار نشانه ای از لزوم همکاری بین بخشی در تأمین سلامت مردم دانست.ادامه خبر ...

بازدید کارکنان ادارات شهرستان اردکان از کارخانه روغن کنجد ثمربه مناسبت هفته سلامت

در راستای برنامه های گرامیداشت هفته سلامت، روز دوشنبه مورخ 4/2/96 برنامه بازدید از کارخانه روغن کنجد ثمر به همت فرمانداری و با حضور کارکنان و رابطین بهداشت ادارات و سازمانهای دولتی شهرستان و داوطلبین سلامت مرکز بهداشت برگزار شد. در این برنامه که با هدف آشنائی با واحدهای صنعتی تهیه و توزیع مواد غذایی، اطمینان از تولید و بسته بندی بهداشتی محصولات این کارخانه صورت گرفت، حاضرین از بخش های مختلف تهیه، آزمایش، بسته بندی و ... بازدید کرده و پرسنل واحدهای مختلف کارخانه توضیحات لازم را ارائه و به سوالات مربوطه پاسخ دادند. ادامه خبر ...

برگزاری جشنواره غذای سالم در بنیاد توانمند سازی جامعه اردکان

به مناسبت هفته سلامت، روز یکشنبه مورخ 3/2/96 جشنواره غذای سالم با حضور جمعی از داوطلبین سلامت مراکز در بنیاد توانمندسازی جامعه برگزار شد. در این برنامه پس از بازدید حاضرین از غذاهای تهیه شده از سبزیجات و انواع سالادها، دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت، ضمن تشکر از همکاری داوطلبانه رابطین در برنامه های بهداشتی و حضور فعال آنها در مناسبت های بهداشتی، گزارشی از روند اجرای طرح تحول بهداشت و دستاوردهای آن عنوان کرد و خواستار همکاری داوطلبین در جلب مشارکت مردم با اطلاع رسانی و پیگیری فعال شد. در ادامه مهری پوراحمدیه کارشناس تغذیه مرکز بهداشت، پیرامون ارزش غذایی گروه میوه و سبزیجات و نقش آن در سلامتی صحبت کرد و گفت: این گروه حاوی انواع ویتامین ها و مواد معدنی است و سبزی های با رنگ سبز و زرد تیره، ویتامین های بیشتری دارند. وی افزود: میوه و سبزی ها علاوه بر داشتن ویتامین ها و املاح به دلیل داشتن فیبر از بروز بیماری ها جلوگیری می کنند و به طور استاندارد در روز 3 تا 5 واحد باید استفاده شود. در حاشیه این برنامه نمایشگاه خطر سنجی بیماری های قلبی - مغزی و سرطان بر پا و پوسترهای 3.2.1 غذای سالم جهت آموزش و اطلاع رسانی عموم به نمایش گذاشته شد. ادامه خبر ...

برگزاری نمایشگاه خطر سنجی بیماریهای قلبی - مغزی و سرطان در شهرستان اردکان

همزمان با برنامه های کشوری آموزش خطر سنجی بیماری های قلبی - مغزی و سرطان ( طرح ایراپن )، نمایشگاه خطر سنجی بیماریهای قلبی - مغزی و سرطان در هفته سلامت در مراکز، اماکن عمومی و ادارات شهرستان اردکان به نمایش گذاشته می شود. برگزاری این نمایشگاه در بنیاد توانمندسازی جامعه و نمایش پوسترهای 1،2،3 غذای سالم از جمله این برنامه ها در راستای آموزش و اطلاع رسانی عموم است. لازم به ذکر است طرح ایراپن با سنجش سلامت میانسالان و سالمندان، غربالگری سرطان های شایع سینه، دهانه رحم در زنان و سرطان روده بزرگ در مردان و سنجش خطرسنجی سکته های قلبی و مغزی و سرطان در 10 سال آینده در راستای ارتقاء سلامت جامعه برنامه ریزی شده و در کلیه مراکز و پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت در حال انجام است. ادامه خبر ...

برگزاری نمایشگاه ازدواج سالم و مراقبت دانشجویان دانشگاه اردکان

روز یکشنبه مورخ 3/2/96سومین روز از هفته سلامت با عنوان سفیران سلامت، نهادهای اجتماعی، نمایشگاه ازدواج سالم و پایدار با همکاری مرکز بهداشت و دانشگاه اردکان برگزار شد. در این برنامه ضمن بازدید فرماندار، مسئولین شهرستان، کارکنان و دانشجویان دانشگاه از نمایشگاه، غربالگری سلامت دانشجویان توسط تیم مرکز بهداشت صورت گرفت. این تیم که متشکل از پزشک عمومی، مشاور بهداشت روان، مراقب سلامت مرد و زن بود به سنجش و مشاوره سلامت جسمی و روانی دانشجویان پرداخت. لازم به ذکر است این نمایشگاه به صورت کشوری در برخی دانشگاه ها جهت آموزش سبک زندگی سالم و ازدواج سالم و پایدار در حال اجراست و در نظر است این برنامه با همکاری دیگر دانشگاه های شهرستان نیز صورت گیرد. ادامه خبر ...

برگزاری جلسه آموزشی آرامش در خانواده در حوزه علمیه احمدآباد اردکان

به مناسبت هفته سلامت، روز یکشنبه مورخ 3/2/96، جلسه آموزشی تحت عنوان راه های ایجاد آرامش در خانواده با حضور جمعی از خواهران طلبه در حوزه علمیه احمدآباد برگزار شد. حمیده اقبال کارشناس ارشد بهداشت روان با اشاره به اینکه یکی از عوامل مؤثر در شکل گیری رفتار فرد خانواده است گفت: فضای خانه، نخستین و بادوام ترین عاملی است که در رشد شخصیت افراد تأ ثیر می گذارد به گونه ای که می توان گفت پدرومادر نیرومندترین آموزگار افراد در زندگی، آموزش خانوادگی پایدارترین آموزش و محیط خانه مهمترین آموزشگاه برای هر فرد است. وی با تاکید بر تأمین بهداشت روانی افراد خانواده گفت: برای رسیدن به یک خانواده سالم و شاد باید به ایجاد روابط سالم بین اعضای خانواده، توجه به سلامت جسمی افراد خانواده، تلاش در جهت شناخت یکدیگر وتقویت اعتماد به نفس، گوش دادن به صحبت های یکدیگر، انجام فعالیت های گروهی، خودداری از سرزنش افراد خانواده، مسئولیت پذیر بودن نسبت به یکدیگر، پرهیز از توهین و سرزنش و پر خاشگری والدین نسبت به هم، توجه به رفتارهای مثبت یکدیگر و تشویق و ترغیب رفتارهای پسندیده اعضای خانواده و ... توجه و مهارت ها و راه های ایجاد آرامش در خانواده راکسب کرد. ادامه خبر ...

برگزاری جلسه آموزشی آشنایی با قوانین و پیشگیری از وقوع جرم در شبکه بهداشت و درمان اردکان

همزمان با هفته سلامت و درراستای توانمند سازی کارکنان شبکه بهداشت ودرمان شهرستان اردکان کارگاه آموزشی آشنایی با قوانین و پیشگیری از وقوع جرم برگزار شد. در این جلسه آموزشی که با تدریس آقای ابوالحسنی دادستان شهرستان و با حضور طیفی از همکاران مرکز بهداشت و اورژانس 115برگزار شد، در خصوص قوانین چک و قانون تجارت، مراقبت های فضای مجازی و کلاهبرداری های الکترونیکی، قوانین مرتبط با ماوریت کارکنان درحین انجام وظیفه و... توضیحاتی ارائه شد. وی تاکید کرد کلیه اقدامات در راستای اموراداری حتما با تهیه مستندات قابل بررسی و اثبات همراه باشد. لازم به ذکر است این جلسه آموزشی با هماهنگی واحد های حراست وآموزش کارکنان روز دوشنبه سوم اردیبهشت در سالن اجتماعات شبکه بهداشت ودرمان برگزار شد. ادامه خبر ...

برگزاری صبحگاه سلامت در دبستان دخترانه بنت الهدی شهرستان اردکان

به مناسبت آغاز هفته سلامت، روز شنبه مورخ 2/2/96، صبحگاه سلامت با حضور امام جمعه، فرماندار و بخشداران، اعضای شورای شهر، مسئولین و کارشناسان آموزش و پرورش و شبکه بهداشت و دیگر ادارات در دبستان دخترانه بنت الهدی شهرستان اردکان برگزار شد. در این مراسم پس از اجرای نمایش، قرائت مقاله و سرودهایی با مضامین بهداشتی سلامتی، دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت با توجه به نامگذاری دومین روز از هفته سلامت با شعار غذای سالم، جامعه سالم پیرامون تغذیه سالم، انواع گروه های غذایی و نقش آنها در سلامتی صحبت کرد و گفت: نمک، شکر و چربی از جمله موادی است که می تواند سلامت را به خطر بیندازد وبه وفور در چیپس، فست فودها و شیرینی جات وجود دارد پس باید مصرف آن را حداقل رساند. مقیمی فرماندار شهرستان اردکان هم ضمن خرسندی از اجرای این برنامه ها در مدارس جهت آموزش و حساس سازی دانش آموزان و اولیاء برای تغذیه سالم، سلامت خانواده ها و به تبع آن جامعه را در سرمایه گذاری برای زنان و دختران دانست و نوید احداث پارک بانوان را در شهرستان داد. لازم به ذکر است برپایی جشنواره غذای سالم و محلی و غذاها و سالادهای تهیه شده با میوه و سبزیجات، پخت نمادین غذاهای محلی، نمایشگاهی از آثار نقاشی و روزنامه دیواری سفیران سلامت با موضوع بهداشتی سلامتی، نمایش پوسترهای جشنواره 30201 غذای سالم و قرائت سوگندنامه سفیران سلامت از جمله دیگر برنامه های این مراسم با شکوه بود. ادامه خبر ...

تبیین شعار هفته سلامت 96 در نماز جمعه شهرستان اردکان

با توجه به هماهنگی صورت گرفته با دفتر امام جمعه، روز جمعه مورخ 1/2/96 همزمان با آغاز هفته سلامت، حجت الاسلام و المسلمین سید اسماعیل شاکر امام جمعه محترم شهر اردکان، ضمن گرامیداشت هفته سلامت و اهمیت طرح شعار زندگی سالم با نشاط و امید به عنوان مهم ترین راهکارهای پیشگیری از افسردگی گفت: شیوع بیماری های روانی به خصوص افسردگی مختص کشورهای جهان سوم نیست به نحوی که برعکس تبلیغات وسیع، آمار اختلالات روانی و اقدام به خودکشی در کشورهای پیشرفته هم زیاد است. وی خواستار همکاری تمامی دستگاه های اجرایی جهت رسیدگی به رفاه جسمی، روانی، اجتماعی مردم شد. لازم به ذکر است همزمان با این برنامه تیم های سنجش سلامت شبکه بهداشت به غربالگری فشارخون و انجام تست قند خون(A1C) پرداخت و پس از غربالگری نمازگزاران، موارد مشکوک جهت درمان و پیگیری به مراکز سلامت ارجاع داده شدند. مشابه این برنامه هم در مصلای شهر احمدآباد و عقدا با همکاری مراکز خدمات جامع سلامت و بسیج جامعه پزشکی صورت گرفت. ادامه خبر ...

برگزاری جلسه آموزشی راه های کنترل استرس در حوزه علمیه خواهران شهرستان اردکان

به مناسبت هفته سلامت، روز سه شنبه مورخ 29/1/96، جلسه آموزشی تحت عنوان راهکارهای کنترل استرس با حضور جمعی از طلاب در حوزه علمیه فاطمه الزهرا شهرستان اردکان برگزار شد. در این جلسه حمیده اقبال کارشناس ارشد بهداشت روان مرکز بهداشت در خصوص راه های پیشگیری و کنترل استرس صحبت کرد و گفت: شما هرچقدر هم آرام و ريلكس باشيد، مـمـكـن اسـت در طول روز به دلايل مختلف دچار اسـتـرس شوید. نكته اينجاست كه استرس باعث حـل مـشـكـل نـشــده و برعكس شما را از ادامه فعاليت صحيح باز مي دارد. وی افزود: آنچه برای فردی تحمل‌ناپذیر و طاقت‌فرساست ممکن است برای دیگری موجب موفقیت شود؛ اما فارغ از اینکه چه عاملی استرس را در فرد ایجاد می‌کند، هر کسی می‌تواند یاد بگیرد که این فشار را از خود دور سازد. وی با اشاره به راه های کنترل استرس گفت: - يك روش موثر براي برخورد با موقيعتهاي استرس آور، شمارش تا عدد 10 است. ايـن كار كمك مي كند از لحاظ فكري و رواني از آن لحظه استرس آور دور شوید. - بـطور فـيزيكي خود را از محيط دور كنيد، كمي قدم زده و نفسي تازه كنيد. - معمولا" فشردن چيزي با دسـت بـاعـث كاهـش استرس و دغدغه خاطر مي گردد. - راحت تر گرفتن موقيعت ها باعث كاهش سطح استرس و فشارهاي رواني ناشي از آن در شما مي شود. - هنگام استرس نفس عميق كشیده و خود را از لحاظ جسماني و رواني آرام كنيد. ادامه خبر ...

تشکیل کارگاه مهارت شاد زیستن در برنامه هفتگی بانوی شاد شهرستان اردکان

با توجه به شعار هفته سلامت مبنی بر زندگی سالم با نشاط و امید، روز سه شنبه مورخ 29/1/96، کارگاه مهارت های شاد زیستن با حضور جمعی از بانوان کارمند ادارات شهرستان اردکان در پارک بانوان برگزار شد. در این برنامه پس از ورزش صبحگاهی، فریبا اردکانی کارشناس ارشد بهداشت روان مرکز بهداشت، پیرامون نقش شادی در زندگی و چگونگی کسب مهارت شاد زیستن صحبت کرد و گفت: هرگاه انسان به خواسته خودش برسد و به چیزهایی که مورد علاقه اش است دست پیدا کند، حالتی از سرور و وجد به وجود می آید که به آن حالت شادی گفته می شود. حال این خواسته ها ممکن است برای بعضی ها مال، قدرت، نفوذ داشتن، موفقیت در زمینه های مختلف زندگی، چون دستیابی به علم یا افزایش ایمان باشد. وی ادامه داد: شادی هم می تواند منشاء درونی و هم منشاء بیرونی داشته باشد که حاصل آن شادابی است. یعنی تغییراتی در دو بعد روانی و جسمانی دارد. تغییرات در بعد روانی باعث بالا رفتن روحیه می شود و روحیه بالا، حرکت بدن را افزایش می دهد و بالعکس حرکات بدنی (ورزش یا کار) اگر افزایش پیدا کند، روحیه فرد بالا می رود و تقویت می شود. وی به راه های کسب شادی در زندگی اشاره کرد و گفت: برای اینکه شادی را در درون خود ایجاد کنیم، باید خود را آن طور که هستیم، ببینیم، نکات مثبت و منفی خود را بشناسیم و برای برطرف کردن نکات منفی آن تلاش کنیم. ادامه خبر ...

برگزاری جلسه هماهنگی برنامه سفیران سلامت دانشجویی در شبکه بهداشت و درمان اردکان

با توجه به شروع اجرای برنامه خودمراقبتی در دانشگاه ها، روز چهارشنبه مورخ 30/1/96 ، جلسه هماهنگی برنامه سفیران سلامت دانشجویی با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان و نمایندگانی از کلیه دانشگاه های شهرستان اردکان در شبکه بهداشت و درمان برگزار شد. در این جلسه دکتر پورهاشمی به لزوم اجرای طرح تحول و بسته های خدمتی آن بخصوص برای جوانان اشاره کرد و با تاکید به تغییر چهره بیماریها به سمت بیماری های غیرواگیر، لزوم خود مراقبتی را متذکر و اجرای این طرح را در راستای آموزش و توانمندسازی جوانان جهت آموزش همسالان و اعضای خانواده مهم دانست. وی گفت: سلامت مؤلفه های زیادی دارد که درصد کمی از آن در اختیار بهداشت و درمان است و همکاری مسئولین و مشارکت مردم را می طلبد و برنامه سفیران سلامت هم با همکاری ارگان های مربوطه نهادینه می شود. در ادامه هر یک از حاضرین به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و لزوم پیش بینی مشکلات برنامه و پیگیری و نظارت مستمر برنامه های مداخله ای را عنوان کردند. در پایان جلسه مصوباتی از قبیل: تشکیل کمیته اجرایی در دانشگاه ها، هماهنگی با کانون ها، کمیته ها، تشکّلات دانشجویی و نهاد نمایندگی رهبری در جذب و ثبت نام سفیران سلامت دانشجو، آموزش و توانمندسازی سفیران سلامت با کتاب راهنمای خودمراقبتی جوانان، اجرای برنامه های آموزشی خودمراقبتی، ازدواج سالم، اعتیاد، رفتارهای پرخطر در دانشگاه ها ، برگزاری نمایشگاه ازدواج سالم در دانشگاه ها و... به تصویب رسید. ادامه خبر ...

تشکیل کارگروه تخصصی بزرگداشت هفته سلامت 96 در شهرستان اردکان

با توجه به نزدیک شدن به هفته سلامت، روز دوشنبه مورخ 28/1/96 ، کارگروه تخصصی برنامه ریزی بزرگداشت هفته سلامت با حضور مدیر شبکه بهداشت و مسئولین و نمایندگانی از فرمانداری، بهزیستی، آموزش و پرورش، تربیت بدنی و دانشگاه اردکان در سالن اجتماعات دانشکده طب سنتی تشکیل جلسه داد. در این جلسه دکتر پورهاشمی ضمن قدردانی از همکاری مسئولین در پیشبرد برنامه های ارتقای سلامت، هدف از نامگذاری مناسبت های بهداشتی را تلنگری برای حساس سازی مردم و مسئولین دانست و خواستار اجرایی شدن برنامه ها به صورت مدون در طول سال شد. وی با اشاره به شعار امسال سازمان جهانی بهداشت در خصوص افسردگی، بر اهمیت انگ زدایی از بیماریهای روانی تاکید کرد و طرح شعار "زندگی سالم با نشاط و امید" در هفته سلامت 96 را در راستای پیشگیری از افسردگی تاثیرگذار دانست. سپس مصوبات جلسه شورای سلامت مورخ 26/1/96 مورد بحث و تبادل نظر حاضرین قرار گرفت و تصمیماتی از جمله برگزاری همایش، نمایشگاه ازدواج سالم، جشنواره غذای سالم با میوه و سبزیجات، جلسات آموزشی، مسابقه و ... اتخاذ شد. ادامه خبر ...

دیدار مسئولین بهداشت و درمان شهرستان با امام جمعه اردکان

صبح روز دو شنبه ۹۶/۱/۲۸ مسئولین بهداشت و درمان شهرستان اردکان با حضور در دفتر امام جمعه با حجت الاسلام شاکر امام جمعه دیدار نمودند. در این دیدار که در آستانه هفته سلامت و با محوریت گزارش عملکرد بیمارستان ضیایی صورت گرفت، دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان، دکتر سلطان محمدی رییس بیمارستان و جمعی از مسئولین واحد های بیمارستان حضور داشتند، دکتر سلطان محمدی ضمن تبریک سال جدید از امام جمعه بخاطر قبول این دیدار تشکر نمود. وی در ادامه طی گزارشی عملکرد بیمارستان ضیایی در سال ۹۵ را بیان نموده و افزود: حجم بالای خدمات و مراجعه کنندگان قطعا با ایراداتی همراه است که قابل انکار نیست. مراجعه ۱۴۴ هزار نفر به اورژانس ، ۲۷۷ هزار نفر به پلی کلینیک تخصصی، ۱۲۸ هزار نفر مراجعه به پاراکلینیک و ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر بیمار بستری طی سال ۹۵ قاعدتا درصدی هم نارضایتی و انتقاد به همراه خواهد داشت که اگر این انتقادات به جا و سازنده باشد آن را پذیرفته و در جهت رفع آن تلاش می کنیم. رییس بیمارستان ضیایی اردکان راه اندازی بخش روانپرشکی، خرید تجهیزات جدید و حضور چندین فوق تخصص و متخصص جدید در بیمارستان را از دیگر اقدامات بیمارستان درسال گذشته عنوان نمود و اعلام کرد: از سیاست های مسئولین بیمارستان به کارگیری تجهیزات به روز و مدرن و اضافه نمودن بخش های جدید در جهت سلامت مردم و جلوگیری از اعزام بیمار به مرکز استان و سایر شهر هاست. دکتر سلطان محمدی در پایان صحبت های خود ضمن تشکر از همیاری و همراهی خیرین ارجمند، از امام جمعه اردکان تقاضای ارائه رهنمود و توصیه های لازم به خیرین برای فعالیت بیشتر در بخش بهداشت و درمان را نمود. دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان نیز در این دیدار ضمن تشکر از حمایت های امام جمعه محترم، کار در بیمارستان را سخت و طاقت فرسا عنوان نمود و افزود: تا فردی در بیمارستان کار نکرده باشد، نمی تواند شرایط را به خوبی درک کند، وی از تلاش مسئولین، پزشکان و پرسنل بیمارستان تشکر و قدردانی نمود و گفت: با توجه به اجرای برنامه طرح تحول نظام سلامت و همچنین افزایش جمعیت ارائه خدمات هم با مشکلاتی همراه است. دکتر پورهاشمی عدم اجرای طرح پزشک خانواده در کشور را از جمله نواقص بخش بهداشت و درمان کشور اعلام کرد و اضافه کرد: بسیاری از مراجعات بیماران به پزشکان متخصص و یا بخش های پاراکلینیکی غیر ضروریست و با داشتن پزشک خانواده این معضل تا حد زیادی حل می گردد. سپس حجت الاسلام شاکر امام جمعه اردکان سال جدید را تبریک گفته و افزود: وظیفه خود می دانم از مسئولین، پزشکان و پرسنل زحمت کش بیمارستان تشکر کنم و قبلا هم تشکر کرده ام. ایشان در زمینه انتقادات هم گفتند: رضایت مطلق وجود ندارد و نمی توان رضایت همه را جلب کرد ولی می توان با سعی و تلاش آن را کاهش داد و انتقادات باید سازنده، بجا و قابل اجرا باشد. انتقاد کننده باید ابتدا نقد خود را به گوش مسئولین مربوطه برساند و اگر قابل رفع بود و با کوتاهی مسئول رفع نشد آن را مطرح کرد. اینکه در فضاهای مجازی از کوه کاه بسازند و به راحتی عملکرد ارگان یا اداره ای را زیر سوال ببرند نه تنها کار غیر اخلاقی است بلکه باید جوابگو هم باشند. حجت السلام شاکر در زمینه خیری هم گفت: خوشبختانه در بهداشت و درمان اقدامات خیری بسیار خوبی انجام شده که قابل تقدیر است و من هم بارها به مسئولین صنایع گفته ام که باید به بخش بهداشت و درمان کمک کنند. در پایان نیز تعدادی از مسئولین واحدها مسائل خود را مطرح نمودند. ادامه خبر ...

برگزاری جلسه کمیته اقتصاد درمان در بیمارستان ضیایی

به منظور بررسی مشکلات دارویی بخش ها و نحوه خرید تجهیزات پزشکی و صرفه جویی در هزینه ها جلسه کمیته اقتصاد درمان با حضور اعضا ء در محل کار رئیس بیمارستان تشکیل شد. در این جلسه که دکتر سلطان محمدی رئیس و رضا شاکر مدیر بیمارستان نیز حضور داشتند، خانم دکتر افتخاری در رابطه با نیازهای دارویی بیمارستان و لزوم تأمین به موقع آن مطالبی بیان داشت. در ادامه در رابطه با خرید های بیمارستان بحث و تبادل نظر شد و پس از ارائه لیست تجهیزات مورد نیاز توسط مسئول تجهیزات پزشکی، مقرر شد تعدادی از دستگاه ها که در اولویت خرید هستند، خریداری شود. ادامه خبر ...

تدوین برنامه های بزرگداشت هفته سلامت در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی اردکان

روز شنبه مورخ 26/1/96 اولین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان اردکان در سال 96 با هدف تدوین برنامه های بزرگداشت هفته سلامت و تحکیم برنامه خودمراقبتی سازمانی اجتماعی در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان اردکان برگزار شد. در این جلسه دکتر پورهاشمی اردکانی مدیر شبکه بهداشت و درمان ضمن خیرمقدم به حاضرین به ویژه دکتر فرحزادی مدیر گروه واحد بهداشت روان حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد درخصوص روند اجرای طرح تحول بهداشت و اهمیت اجرای آن به دلیل تغییر چهره بیماریها از واگیر به غیرواگیر صحبت کرد. وی با اشاره به پتانسیل های موجود اعم از نیروی انسانی، تجهیزات و بسته های آموزشی اجرای طرح را منوط به مشارکت مردم و مسئولین دانست. مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان اضافه کرد، ثابت شده خودمراقبتی در پیشگیری و کنترل بهتر بیماریها بسیار اثربخش و دارای رویکرد های خودمراقبتی فردی، سازمانی و اجتماعی است. دکتر پورهاشمی با اشاره به جایگاه سفیران سلامت در خانواده ها، بر خود مراقبتی سازمانی تأکید و تشکیل شورای ارتقای سلامت، احصاء اولویتهای بهداشتی و ارتقاء سلامت کارکنان و محیط کار سالم را از جمله مهم ترین اقدامات خودمراقبتی سازمانی برشمرد. دکتر فرحزادی مدیر گروه واحد بهداشت روان دانشگاه علوم پزشکی یزد، درخصوص اهمیت بحث افسردگی طبق آمار رو به افزایش آن صحبت کرد. وی گفت: طبق تحقیقات صورت گرفته 5/12 میلیون نفر در ایران دچار انواع اختلال روانی هستند و فقط 4 میلیون نفر در این زمینه از سطوح مختلف خدمت گرفته اند و نزدیک به 8 میلیون نفر هیچ درمانی نشده اند. دکتر فرحزادی با ارائه آمار اختلالات بهداشت روان درخصوص اقدام به خودکشی گفت: از جمله اقدامات اساسی در این راستا آموزش مهارت های زندگی، رفع انگ بیماری های روانی و توجه به درمان پذیر بودن اینگونه بیماری هاست. در ادامه مهندس مقیمی فرماندار شهرستان اردکان، درخصوص سلامت اجتماعی و سیاسی بر سلامت روان جامعه صحبت کرد. وی با اشاره به تأثیر اقلیم و خشکسالی بر روح و روان انسان ها گفت: خودآگاهی و آموزش درتمام حوزه ها اثربخش و در حوزه بهداشت این تأثیر بسیار مهم تر است. وی به سلامت خانواده و بخصوص زنان اشاره کرد و خواستار اجرای هر چه بهتر برنامه های آموزشی، تفریحی و ورزشی برای آنها شد. بررسی برنامه های پیشنهادی بزرگداشت هفته سلامت و بحث و تبادل نظر مسئولین ادارات درخصوص مشکلات بهداشتی شهرستان از دیگر برنامه های این جلسه بود. ادامه خبر ...

راه اندازی بخش NICU در بیمارستان ضیائی

با حضور فوق تخصص نوزادان از این پس نوزادان نارس به مرکز استان اعزام نمی شوند. با حضور فوق تخصص نوزادان از اواخر سال 95 دکتر محمود سلطانی فوق تخصص نوزادان، بخش NICU بیمارستان ضیایی فعال شد. با فعال شدن این بخش، نوزادان نارس نیازمند به NICU از این پس نیازی به اعزام این نوزادان به مرکز استان نیست. دکتر سلطانی فوق تخصص نوزاداندر این رابطه اظهار گفت: در این مدت چند نوزاد با وزن زیر 1کیلو گرم درمان شده و به آغوش گرم خانواده خود برگشته اند و هم اکنون نیز نوزادانی در بخش NICU تحت درمان هستند. ادامه خبر ...

بازدید امام جمعه اردکان از پایگاه اورژانس 115

حجة الاسلام شاکر امام جمعه اردکان به منظور بازدید از پایگاه اورژانس 115 پنج شنبه شب مورخ 96/1/17 ساعت 20/30 در این پایگاه حضور یافت و از خدمات پرسنل اورژانس تشکر و قدردانی نمود. امام جمعه اردکان حضور به موقع و مؤثر پرسنل پایگاه ها ی اورژانس در طول سال و بخصوص در ایام نوروز را قابل ستایش دانست و افزود: رسیدگی به امور مردم بویژه در زمینه بیماری و دردمندی از الطاف الهی است و باید بخاطر این موهبت الهی خدا را شکر کرد. پرسنل اورژانس نیز از توجه امام جمعه محترم تشکّر کرده و حضور مسئولین در پایگاه ها را مایه دلگرمی دانستند. ادامه خبر ...

برگزاری جلسه هماهنگی ادغام برنامه ایراپن در طرح تحول بهداشت در شبکه بهداشت و درمان اردکان

با توجه به هماهنگی به عمل آمده، روز پنج شنبه مورخ 10/1/96 جلسه هماهنگی در خصوص ادغام برنامه ایراپن در سیستم مراقبت های بهداشتی تدوین شده در سامانه سیب با حضور مدیر شبکه بهداشت و جمعی از کارشناسان مربوطه در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد، دکتر پورهاشمی اردکانی ضمن تأکید بر اهمیت برنامه در پیشگیری و درمان برخی بیماری ها و سرطان های شایع بر لزوم ورود اطلاعات مناطق تحت پوشش مراکز سلامت در سامانه سیب جهت طراحی مداخلات بهداشتی جاری و مداخلاتی مهم برشمرد و گفت: اولین قدم در اجرای درست برنامه های بهداشتی بخصوص برنامه ایراپن آموزش کارکنان و سپس آموزش و اطلاع رسانی دقیق به مردم است. در ادامه پس از بحث و تبادل نظر درخصوص برگزاری کارگاه آموزشی دو روزه برای کلیه کارکنان بهداشتی مرتبط و پزشکان برنامه ریزی شد. لازم به ذکر است خطرسنجی بیماری های قلبی عروقی، سرطان های شایع روده بزرگ، پستان، دهانه رحم و اقدامات پیشگیرانه و کنترل عوامل خطر دخانیات، کم تحرکی، تغذیه نامناسب و مصرف الکل و مراقبت بیماری های ریوی از جمله اجزای اصلی برنامه ایراپن است و انتظار می رود تا پایان سال 96 برای 40% افراد 30 تا 70 ساله دسترسی استفاده از مراقبت ها حاصل شده و 90% آن ها تحت خطر سنجی و انجام مراقبت فعال و پیگیری قرار گیرند. ادامه خبر ...

اولین اعزام بیمار از بیمارستان ضیایی به وسیله اورژانس هوایی

با آماده شدن باند اورژانس هوایی در بیمارستان ضیایی اردکان ظهر سه شنبه مورخ 96/1/1 اولین اعزام توسط هلی کوپتر امداد انجام و بیمار به یزد منتقل شد. بیمار اعزامی کودک 11 ماهه ای بود که بر اثر واژگونی خودرو در جاده چوپانان دچار تروما شده بود و پس از اقدامات اولیه و با تشخیص خونریزی مغزی اما با سطح هوشیاری خوب بستری ولی پس از مدتی حال وی وخیم شده بود به طوری که زمان برای اعزام وی به مرکز استان بسیار حیاتی که از طرف بیمارستان ضیایی درخواست اورژانس هوایی گردید و در ساعت 13/40 بیمار از طریق امداد هوایی به بیمارستان شهید رهنمون یزد اعزام شد. ادامه خبر ...

دیدار با بازنشستگان

چهارشنبه مورخ 95/12/25 در ادامه دیدار با بازنشستگان شبکه بهداشت و درمان، مسئولین شبکه بهداشت و درمان با حضور در منزل حاج محمد ملاحسینی با وی دیدار کردند. ایشان که به تازگی از سفر کربلا باز گشته اند گوشه ای از خاطرات این سفر را بیان نمودند. آقای حاج محمد ملاحسینی مسئولیت واحد ساختمانی و عمران شبکه بهداشت و درمان را بر عهده داشتند. ادامه خبر ...

تقدیر از کارکنان نمونه ادرات شهرستان اردکان

در آخرین جلسه شورای اداری شهرستان اردکان در سال 95 که در سالن شهید حنیف فرمانداری برگزار شد، از کارمندان نمونه ادارات شهرستان اردکان تجلیل شد. در این مراسم از مجموعه بزرگ شبکه بهداشت و درمان 4 نفر به عنوان کارمندان برتر شناخته شدند که در این مراسم از آنان تجلیل به عمل آمد: ⭐️مرکز بهداشت : آفای محمد حاج اکبری ⭐️اورژانس 115: آفای مرتضی طاهری ⭐️بیمارستان ضیایی: آفای سید اکبر حسینی و خانم آرزو حایری ادامه خبر ...

برگزاری کلاس آمادگی برای زایمان با موضوع تغذیه دوران بارداری در شبکه بهداشت و درمان اردکان

طبق هماهنگی صورت گرفته از سوی مراکز سلامت، روز دوشنبه مورخ 23/12/95،کلاس آمادگی برای زایمان با موضوع تغذیه سالم در دوران بارداری با حضور جمعی از زنان باردار تحت پوشش مراکز سلامت در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. آرزو حایری کارشناس تغذیه بیمارستان ضیایی درخصوص نقش تغذیه سالم در سلامت مادر و جنین و استفاده متعادل از گروه های غذایی به طور مفصل صحبت کرد. وی گفت: استفاده از گوشت گوسفند، تخم مرغ، حبوبات و مغزها و همچنین دیگر گروه های غذایی بسیار مهم است. وی به برخی مشکلات دوران بارداری از جمله ویار، رفلکس و برگشت اسید معده، یبوست، دیابت بارداری و فشار خون اشاره کرد و برخی راهکارهای مقابله با این مشکلات را آموزش داد. وی خاطر نشان کرد به دلیل ترشح هورمون های دوران بارداری وجود مشکلات فوق طبیعی است و تنها با رعایت نکات ساده می توان از شدت آنها کاست تا مشکل ساز نشود. در پایان جلسه هم به سؤالات حاضرین در این زمینه پاسخ داده شد. ادامه خبر ...

برگزاری دومین کمیته بهبود کیفیت در شبکه بهداشت و درمان اردکان

طبق هماهنگی به عمل آمده، روز شنبه مورخ 21/12/95، دومین کمیته بهبود فرایندها با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان و برخی از کارشناسان واحدهای مربوطه در شبکه بهداشت و درمان اردکان برگزار شد. در این جلسه دکتر سید محمد پورهاشمی اردکانی در خصوص اهمیت وذارزش تدوین فرایند واحدها گفت: احصاء فرایندها، تهیه شناسنامه فرایند خدمت رسانی واحدها، تهیه فلوچارت و درج آن ها در سایت جهت خدماتی که مشتری خارجی دارد بسیار مهم و ضروری است. وی تشکیل هسته کمیته بهبود، شناسایی فرایندهای اصلی که نیاز بیشتر مردم و کارکنان است، تهیه فلوچارت از فرایندهای کلیدی واحدها جهت شفاف سازی فرایندها برای مشتریان خارج از سیستم را ضروری دانست و خواستار تدوین در فرایند کاری اصلی و عملیاتی هر واحد و همکاری در بهبود کیفیت خدمت رسانی به مردم شد. در ادامه نیز هریک از حاضرین نقطه نظرات خود را عنوان و با همکاری اعضای کمیته، فرایندهای مهم برخی واحدها مشخص شد. ادامه خبر ...

ادامه دیدار با بازنشستگان عرصه سلامت اردکان

در ادامه دیدار مسئولین شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان با بازنشستگان، چهارشنبه شب 95/12/18 دکتر پورهاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان به همراه دکتر اعلایی رییس مرکز بهداشت شهرستان یزد، رضا شاکر مدیر بیمارستان ضیایی و جمعی از مسئولین واحدهای مختلف شبکه و بیمارستان با حضور در منزل آقای جواد رجبی زاده با وی دیدار کردند. در این دیدار جواد رجبی زاده که بر اثر بیماری دیابت بینایی خود را از دست داده با ذکر خاطراتی از گذشته به اقداماتی که برای رفع نیازهای بهداشتی و درمانی مردم انجام داده بود اشاره کرد. وی که چند روزیست از سفر معنوی کربلا برگشته است قبل از بازنشستگی در درمانگاه احمد آباد مشغول به کار بوده و در تاریخ 77/03/01 به افتخار بازنشستگی نائل آمده است. ادامه خبر ...

تقدیر از بیمارستان ضیایی اردکان به عنوان یکی از مجریان برتر ارتقاء سلامت مادر و نوزاد و ترویج زایمان طبیعی

صبح دوشنبه 95/12/16 جشن زایمان طبیعی همراه با همایش تجلیل از مجریان برتر ارتقاء سلامت مادر و نوزاد در مرکز همایش های بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد. در این مراسم که دکتر آقاجانی معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خانم ملاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و دکتر ثمین صدیق نماینده بهداشت جهانی در ایران نیز حضور داشتند، ابتدا دکتر مطلق مدیر کل دفتر سلامت جمعیت خانواده وزارت بهداشت و درمان با اشاره به نگاه ویژه وزارت بهداشت به مقوله سلامت مادران گفت: در تلاش جهت ایجاد 100 بیمارستان دوستدار مادر در کشور هستیم. همچنین در تلاشیم تا 13 سال آینده مرگ غیرقابل اجتناب مادر در بيمارستان هاي کشور نداشته باشیم. وی با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت گفت: بیش از 90 درصد از مادران باردار را در برنامه تحول سلامت مراقبت کرده ایم و یک میلیون و چهارصد و هفده هزار زایمان تا آخر بهمن ماه 95 صورت گرفته است. دکتر ثمین صدیق نماینده سازمان بهداشت جهانی در کشور سخنران بعدی بود که با ابراز خوشحالی گفت: ایران از کشورهای پیشرو در برنامه جهانی بهداشت در حوزه سلامت مادران در منطقه است. دکتر آقاجانی معاون درمان وزیر بهداشت نیز دراین همایش یکی از شاخص های توسعه را توجه به سلامت مادران و زایمان طبیعی اعلام کرد و افزود :شش و نیم درصد کاهش سزارین در طرح تحول سلامت داشتیم و پنج درصد کاهش سزارین در زایمان اول و ان شاالله شاهد افتتاح 2000 بلوک زایمان جدید تا پایان دولت یازدهم خواهیم بود. تجلیل از بیمارستان های برتر در زمینه زایمان طبیعی و سلامت مادر و همچنین تقدیر از بیمارستان های دوستدار کودک از دیگر برنامه های این همایش بود. در ادامه دکتر آقاجانی و خانم ملاوردی از غرفه های حاضر در مرکز همایش های رازی و از جمله غرفه دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد بازدید کردند. لازم به ذکر است بیمارستان های ضیایی اردکان، سیدالشهداء یزد و شهید بهشتی تفت از جمله بیمارستان های برتر بودند که لوح تقدیر دریافت نمودند. ادامه خبر ...